Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: consum mare de ulei
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Probleme tehnice - Dacia Solenza
ionut290
salut,am schimbat injectoarele,semeringurile de supape,uleiul,filtrul de ulei si de aer.... de ce scoate fum inecacios si imi mai consume cate 2 litri la circa 2500km?masina are 155000km!!! nu stiu ce ar putea avea??? mad.gif
Leo0608
segmenti uzati? cilindrii uzati?
mergi si fa-i un test de compresie
cum arata fumul pe evacuare? e cumva albastrui?
ionut290
compresia cica e de 11...da e putin gri albastrui. unii spun ca e cam ciudat sa se duca segmentii la 150 de mii de km....... sad.gif
romanvs
Ce te-a determinat sa schimbi semeringurile supapelor ?
S-ar putea ca semeringurile suspapelor sa nu etanseze...,poate au fost montate gresit...
alexux
daca da fum albastu, e clar de la segmenti...
marius80_eugen
La 150.000 , daca nu s-a mers corespunzator cu ea , nu s-a folosit ulei bun , o mai fi fost si pe GPL ... ai sanse sa fie dus setul motor . Daca stii ca o vei tine peste 2-3 ani de acum , baga un set complet , altfel , fa-i doar o segmentare , o ami tii 1 an si scapi de ea . Vezi si cu catalizatorul cum se prezinta , de obicei fumul acela nu-i face bine deloc , apoi nu stiu cum mai treci de ITP si sa nu ai surprize cu ARR-ul pe drum .
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.