Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: M-a busit unu in spate
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia - Diverse > Diverse
IS-99-CMY
Stiu ca suna un pic "stuchid" dar asa s-o intamplat. La o intersectie un mosulet cu o dacie grena m-o busit in spate zgaraiind foarte fin spoilerul si lasandus-i vopseaua pe carligul meu de remoarcare.
Fiind prima data cand patesc as aceva si stricaciunile fiind minore, am convenit sa ne vedem la dealerul dacia din oras martea viitoare sa vina sa-mi plateasca polisarea masinii (a spoilerului).

Intreb si eu acum..
1. pt o zgarietura fina ( de fapt is mai multe de sus in jos de se vede alb) trebuia sa merg la politie?
2. dealerul imi va face polisarea fara dovada de la politie?
3. poate mosul sa nu mai recunoasca ce-o facut? I-am facut poze masinii lui cu tot cu numar.
4. mai bine maine dimineata ma duc totusi la politie cu riscula ca aia de-acolo sa rada de mine pt ce zgaraietura minuscula vin? s-o intamplat dupa programul lor de lucru.

Intreb pt ca e prima data cand patesc asa ceva.

Multumesc
GeorgeB
orice incident in trafic trebuie raportat in maxim 48 de ore la cea mai apropiata sectie de politie !
bogdan_o
La Politie esti obligat sa duci indiferent de amploarea daunelor. Termenul e de 48 de ore. Eu m-am dus si pentru mai putin. Bine, nu era masina mea aia care o conduceam cand am lovit-o dar m-am dus.

Dealer-ul daca e serios nu o sa-ti faca nici o reparatie fara dovada de la Politie. Asta e caz penal. Si pentru tine si pentru el daca accepta. NU conteaza cat de grave sunt avariile. Acum, ca ti le poti face tu in fata casei e partea a doua.

Mosul poate sa nu mai recunoasca, dar nu cred eu ca se intampla asta. Cu atat mai mult cu cat daunele sunt minore.
IS-99-CMY
i-am facut poze si mi-o dat nr de telefon. poze cu masina lui si cu masina mea zgaraiata. se ved epe masina mea culoarea masinii lui.
costi
1. te duci la politie cu mosu, completati hirtogaria, its da constatarea si ti-o faci pe CASCO sau RCA-ul lui
2. renunti la alergatura si ti-o faci in "spatele blocului" singur sau cu prietenii

Trebuie sa te duci in 48 de ore si ai grija ca te pun sa sufli'n fiola
MAKRON
sorry smile.gif era cu cerneala simpatica
IS-99-CMY
azi s-o intamplat. maine ma duc la politie. am sunat la pol ritiera si mi-o zis acelasi lucru care l-o zis si bogdan_o. L-am sunat pe individ si mi-o zis ca-i politist si mi-o vorbit pe un ton iritat. ins ao ramas stabilit ca ne vedem maine la 9.30 la politie. e cam penibil ca e zgariata usor, dar se vede grundul.
Wolfmark
QUOTE(IS-99-CMY @ 28 Jul 2005, 20:30)
...am convenit sa ne vedem la dealerul dacia din oras martea viitoare sa vina sa-mi plateasca polisarea masinii (a spoilerului).


Ar fi urat sa te duci la politzie cand ati stabilit altceva sad.gif
Smiley
n-ar fi urat deloc, din moment ce-l anunta si pe ala si se duc impreuna.
radian

Trebuie sa te duci in 48 de ore si ai grija ca te pun sa sufli'n fiola


Iti pune fiola daca mergi dupa 48 de ore? Pai daca dupa ce ai comis-o bei o tuica sa-ti treaca de suparare....
marksman
Du-te la politie cu el(neaparat cu el) si rezolvati. Asta e, incidente se mai intampla. Nu fa ca mine, adica sa nu mergi, ca ramai cu urmele pe masina, nu ti le face nici un service serios fara dovada.

Si ce daca ti-a zis ca-i politist? Si eu am patit asa cu unul(povestea e lunga, dar in linii mari: el venea cu viteza, a vrut sa evite ceva si a trebuit sa intre pe contrasens, unde era jumatate din masina mea, in spatele unui papuc, din cauza caruia nu m-a vazut; a franat si s-a dezechilibrat. Nu a fost nici o paguba, de nici un fel.) El cu gura mare, ca el e politist, mi-a luat numarul de inmatriculare, numele si adresa si mi-a zis ca o sa ma caute. Nici in ziua de azi nu am mai auzit de el.
Dragos
Pai eu zic ca era bine sa te duci... El vinovat, luai asigurarea si iti rezolvai problema legal. El primea si o amenda.

Asa, ca fapt divers - nu intotdeauna sufli. ;-)
bogdan_o
Dragos te inseli. Inainte nu prea te punea sa sufli. Acum te pune de fiecare data. Nu conteaza cine e vinovat sau nu. Sufla ambii. Pe mine m-au pus sa suflu sic and m-am dus a doua zi sa declar ca am lovit o alta masina in parcare. Si cei care ma cunosc pot sa confirme ca nu am fata de alcoolic notoriu. Si cu toate astea...
bj
Mergi cel putin tu la politie.

Varianta cea mai nasoala ar fi ca mosul sa se duca la politie si sa zica: "asa a gasit-o in parcare, da' am vazut de la geam numaru' lu ala de m-a busit, care a fugit repede".

In cel mai bun caz ti-o rezolva dealerul, daca ii spui ca ai scapat niste caramizi mari pe cand incercai sa le dai jos din porbagaj. Plateste "unchiu" ca pentru el erau caramizile si el le-a scapat.

Intradevar la politie, de cand cu alcotestul cu mustiuc de unica folosinta, pun sa sufle pe toata lumea.
Radduu
atata alergatura pt o zgarietura.... laugh.gif cred ca mai mult te costa benzina pentru deplasare la sectie decat dauna in sine
Ov
vorbeste cu mosu' si spune-i ca e mai ieftin pt el sa mergeti la politie ca amenda pt busitul din spate e 300k. Nu-i ia permisul !

Reparatia ta ar putea depasii 300k deci e mai bine si pt el sa mergeti la politie.

Poate o fi baut ceva si d'aia n-a vrut din prima, dar daca mergeti a 2-a zi nu e nici o pb.
Radduu
daca merge la politie nu isi mai poate face masina decat daca are casco
Ov
QUOTE(Radduu @ 30 Jul 2005, 10:43)
daca merge la politie nu isi mai poate face masina decat daca are casco
*



poate daca n-are mosu' RCA, caz in care poti sa-l dai in judecata sa-ti plateasca dauna
Hentiu
Daca numai de polishat e vorba, parerea mea este ca pierzi timpul degeaba pe la politie...
Stiu ce spune legea, ecum exact o saptamana mi-a lovit un prostovan masina in parcarea din spatele blocului, numai ca la mine treaba e mai grava... Reparatia aripii spate si inlocuirea spoilerului va costa 10 milioane... Abia miercuri am reusit sa-mi programez masina la service pentru reparatii.

La politie se pierde timp, se completeaza hartoage, etc.
Deci: Daca crezi ca iese cu polish, las-o bvalta cu politia si alte alergaturi inutile si pune mana si polisheaz-o tu sau un prieten care se pricepe...
Scapa si saracu mosu de amenda de 30 roni...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.