Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: permis suspendat 30 zile pt depasire
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Legislatie
Pages: 1, 2
mari0_dan
Si mie miau luat permisu pentru 30 de zile pentru ca am depasit o masina de gunoi si era linie continua,consider o prostie sa iti ia permisu pt ca ai depasit o masina de gunoi care e logic ca o depaseste toata lumea,mi la luat o sectie nu rutiera,ma gandesc sa fac contestatie,nu stiu daca merita,poate imi dati niste sfaturi.
DannyY
Nu mai depasi masina de gunoi pe linie continua, ca nu e o prostie sa-ti ia permisul pentru depasirea masinii de gunoi pe linia continua, unde nimeni nu trebuie sa depaseste masina de gunoi pe linie continua. Care este continua tocmai ca sa nu depasesti nici o masina. Nici de gunoi.
Maxy25
Daca masina de gunoi era in miscare chiar si cu 20-30 km/h (daca este o singura banda pe sens) nu se poate pune problema sa depasesti in situatia data (linie continua mai apropiatade tine in sensul de mers). Politistul are dreptate , iti poate ridica abecedarul
Daca era in asteptare (de gunoieri , pubele etc. - oprita) practic el incalca regula(daca este o singura banda pe sens), nu tu , el obligandu-te pe tine sa o incalci prin oprirea sa tu trebuind sa calci continua . Politistul NU are dreptate , NU iti poate ridica abecedarul sau daca ti-l ia mergi la contestatie , proces etc . poti castiga ai dreptate .

Alexu7
QUOTE(mari0_dan @ 11 Mar 2012, 18:34)
... pentru ca am depasit o masina de gunoi...
*




1. era o masina care transporta gunoiul, sau era vorba de-o dacie? radmasa.gif
2. cu ce e mai prejos masina de gunoi, de merita depasita in halul ala ?
TheSting
In cazul in care masina de transportat gunoi era in miscare, fie ca avea o viteza mai mica de 30 km/h, atunci esti vinovat si nu are sens sa faci contestatie. Dar daca masina de transportat gunoiul era stationata in asteptare recoltari de gunoi sau din alte motive, atunci ai dreptul sa faci o contestatie (constestatiile se fac la judecatoria sectorului pe care sa produs incidentul).
Mult succes, si pe viitor aveti mai multa grija.
quick
da o caruta avem voie s-o depasim?
TheSting
Daca respecti legea "ca la carte" atunci nici o caruta nu ai voie sa depasesti (faza este ca in lege scrie ca, carutele nu au voie pe DN, DJ, ...).
P-A-C-O
QUOTE(mari0_dan @ 11 Mar 2012, 18:34)
mi la luat o sectie nu rutiera,ma gandesc sa fac contestatie,nu stiu daca merita,poate imi dati niste sfaturi.

iti gasesti un martor care a fost cu tine in masina si sa declare ca masina de gunoi era in asteptare; presupun ca nu ai fost filmat de nicio camera video wink.gif
Danezu
Caruta ai voie s-o depasesti, la fel si pe biciclisti. Legea se refera la autovehicule in miscare.

Bafta!
Rimio de Vassur
Asta cu "autovehiculele" e tot o reformulare mai noua? Eu o stiu oe aia cu "Art. 120. Se interzice depasirea vehiculelor:"
DannyY
Art. 120. - (1) Se interzice depasirea vehiculelor:
a) in intersectii cu circulatia nedirijata;
b ) in apropierea varfurilor de rampa, cand vizibilitatea este redusa sub 50 m;
c) in curbe si in orice alte locuri unde vizibilitatea este redusa sub 50 m;
d) pe pasaje denivelate, pe poduri, sub poduri si in tuneluri. Prin exceptie, pot fi depasite in aceste locuri
vehiculele cu tractiune animala, motocicletele fara atas, mopedele si bicicletele, daca vizibilitatea asupra
drumului este asigurata pe o distanta mai mare de 20 m, iar latimea drumului este de cel putin 7 m;

e) pe trecerile pentru pietoni semnalizate prin indicatoare si marcaje;
f) pe trecerile la nivel cu calea ferata curenta si la mai putin de 50 m inainte de acestea;
g) in dreptul statiei pentru tramvai, atunci cand acesta este oprit, iar statia nu este prevazuta cu refugiu
pentru pietoni;
h) in zona de actiune a indicatorului "Depasirea interzisa";
i) cand pentru efectuarea manevrei se incalca marcajul continuu, simplu sau dublu, care desparte sensurile
de mers, iar autovehiculul circula, chiar si partial, pe sensul opus, ori se incalca marcajul care delimiteaza
spatiul de interzicere;
j) cand din sens opus se apropie un alt vehicul, iar conducatorul acestuia este obligat sa efectueze manevre
de evitare a coliziunii;
k) pe sectorul de drum unde s-a format o coloana de vehicule in asteptare, daca prin aceasta se intra pe
sensul opus de circulatie.
Markos
Deci nimic despre mașinile gunoierilor.
klaus
plus ca aia e valabila "pe pasaje denivelate, pe poduri, sub poduri si in tuneluri", nu pe strazi inguste sau alte asemenea
namidee
Mi se pare mie sau articolul 120 e ambiguu? Mai precis, sunt pe pod, linie continua, am voie sa depasaesc o bicicleta? Se aplica d) sau i) ? Sau e voie a se depasi vehiculele mentionate la d) doar daca nu sunt indeplinite niciuna din conditiile a)-k)?
corbex
Referinta este pentru punctele a-d.
DannyY
Asa o aplic si eu, dar este numai pentru punctul d biggrin.gif
corbex
Daca textul ar fi scris cu aliniat nou, cum ai interpreta? Continutul fiind acelasi.
Plus ca se pune conditia ca "vizibilitatea sa fie de 20 de m", adica inauntru celor 50 de m din celelalte situatii.

"In aceste locuri" (enumerate mai sus, adica, si nu "in aceste din urma locuri" icon_mrgreen.gif
La cremenal n-ai cum sa nu cistigi cu chestia asta.
Rimio de Vassur
si uite asa a ajuns pina si codul rutier o lege care se autocontrazice (si nu intr-un singur loc) si se aplica dupa cum vrea agentul constatator sau alta "putere superioara". unele din "reformularile" astea noi sint mult mai timpite decit a fost forma initiala. asa ne trebuie daca trimitem in parlament sa ne faca legi toti handicapatii, cintaretii de muzica populara, infractorii si altii asemenea.

totul se reduce la "taci si inghite, ai grija sa nu fii implicat in vreun accident, ca oricum o sa ai de pierdut".
PhilipMorris
exagerezi... Cum ai vrea sa sune legea ma rog? INTERZIS orice depasire? Sau PERMISA orice depasire?
gheorghe_tarta
azi am reusit si eu performanta de a depasi pe linie continua (suspendare permis 30 zile)dar faza e ca in fata mea se aflau 2 masini cea din fata mea intra in depasire eu intru dupa el politia in fata dupa curba ne vede pe ambi soferi dar pe primul nu il opreste doar pe mine la intrebarea de ce nu a fost oprit si primul mi se raspunde ca i saa notat numarul de inmatriculare si o sa fie cemat ulterior la post cea ce e putin probabil fara dovada intreb legea e doar pentru uni?
R19/16v
Asa cum e si cu capra wink.gif
gheorghe_tarta
nu am nimic cu capra vecinului dar mi se parea corect sa ne opreasca pe ambi conducatori auto pai ce facem alegem?
R19/16v
Da, de ce nu?
PhilipMorris
Mda, cum mi-a zis mie un organ odata:
"Dumneata poti sa citesti doua ziare in acelasi timp?" Avea si replica la el bag seama...oricum, m-a curentat de 300 RON.
RazvanF
Si eu am fost oprit pentru depasire pe linie continuua, veneam de la Fagaras catre Brasov, eram impreuna cu un coleg de munca, masini separate.
Domnu' politist a avut mana destul de lunga sa ne opreasca pe amandoi biggrin.gif
UXE
Va rog, spovedaniile la Biserica. happy.gif
argon
QUOTE(gheorghe_tarta @ 29 Oct 2015, 22:35)
nu am nimic cu capra vecinului dar mi se parea corect sa ne opreasca pe ambi conducatori auto pai ce facem alegem?
*



Cand sta radarul si sunt mai multe masini care depasesc viteza in coloana, il opreste doar pe primul, de exemplu. Te-a oprit pe tine, ca primul nu avea loc sa opreasca in timp util, sau avea numar cu W, sau nu i-a placut fata lui, etc, nu i-a notat nici un numar, si nu o sa-l caute nici dracu, aici te-a mintit organul.
maho
Intreb si eu, ca n-am mai citit de decenii codu' rutier: are vreo importanta CE anume depasesti pe linie continua ? Adica daca e vorba de vreo caruta aflata pe d.n., sau de biciclisti aflati in paralel, e f'o diferenta ?
PhilipMorris
Linia continua nu se depaseste deloc, niciodata, fi, nada, multimea vida, zero barat, etc.
Salvarile si politiile poate, doar, ele nu face accidente, ca la 140km/ora merge cu girofarele pe ON. A, am uitat, si huidu.
DannyY
Art. 120-1-d din Regulament are o exprimare pe care o poti specula daca te opreste politaiul dupa ce ai depasit o caruta.

"...pe pasaje denivelate, pe poduri, sub poduri si in tuneluri. Prin exceptie, pot fi depasite in aceste locuri vehiculele cu tractiune animala, motocicletele fara atas, mopedele si bicicletele, daca vizibilitatea asupra drumului este asigurata pe o distanta mai mare de 20 m, iar latimea drumului este de cel putin 7 m"

Partea proasta e ca linia continua e mentionata la litera (i).

Daca am vizibilitate, eu depasesc ce e inclus acolo si am si raspunsul pregatit, si comparatia: daca pe pod am voie, e absurd sa n-am voie in camp deschis . Pana acum nu m-a oprit nimeni, niciodata.
Cand caruta are motor (tractor, combina, Volkswagen, whatever), stau cuminte pana dau de linie intrerupta.
maho
Nasol. sad.gif Mai ales ca sunt multe bucati de drum in linie dreapta lunga, vizibilitate cacalau, cu linie continua.
DannyY
De cele mai multe ori, linia continua se pune cu un motiv, chiar daca nu e evident. De exemplu, inainte de o intersectie cu un drum "secundar" se pune linie continua ca sa nu intri in depasire si sa faci buba cu unul care intra pe drum fara sa te vada.
Eu era sa o patesc urat odata. Ieseam din Slatioara de pe DJ 677 si viram dreapta catre Slatina. Din stanga venea o coloana in spatele unui TIR. Linie continua. In opinia mea, aveam timp berechet sa virez fara sa incurc tirul. Ceea ce am si facut. Cand m-am uitat in oglinda, am inghetat: un X6 venea ca ghiuleaua in depasirea coloanei, imposibil de vazut de la Cedeaza Trecerea, iar din fata venea un alt TIR. Acceleratia bosorogului de Opel de 9 ani n-avea nici o sansa in fata bolidului care venea cu peste 100 km/h. Singura varianta a pemfistului era sa se infiga in mine, din spate. Am apucat sa ies in decor pe dreapta ca sa-i fac loc boului (care m-a si claxonat ca vita cand a trecut pe langa mine). Pana sa revin eu pe drum, m-a depasit toata coloana.

Dar stiu si cateva dungi desenate pe kilometri intregi fara nici un motiv...
argon
QUOTE(PhilipMorris @ 30 Oct 2015, 14:56)
Linia continua nu se depaseste deloc, niciodata, fi, nada, multimea vida, zero barat, etc.
Salvarile si politiile poate, doar, ele nu face accidente, ca la 140km/ora merge cu girofarele pe ON. A, am uitat, si huidu.
*



Esti prost informat, linia se poate depasi legal, nu dau citate din codul rutier, ca aia poate oricine, dar de cand lumea, poti trece linia continua cand depasesti un obstacol. Ar fi culmea sa stai din 10 in 10 m in spatele unei masini de gunoi pana goleste tomberoanele, sau km intregi in spatele unei carute, care are sau nu ce cauta acolo, sau, cand cade o craca de copac, ori un bolovan pe o banda, sa stai ca prostu' , pana vine descarcerarea sa elibereze drumul biggrin.gif
corbex
Ce-ai Argoane cu oamenii corecti?
PhilipMorris
O linie continua inseamna, in mod normal, ca nu ai control vizual pe tronsonul rutier respectiv. Acuma, ca tu ai activat privirea X, bafta multa in depasiri, ca este tot ce ai nevoie. Si roaga-te sa nu te intalnesti cu huidu, ca din meleu loganul nu pare altceva decat o masina de gunoi sau o caruta.
VladSoare
QUOTE(PhilipMorris @ 1 Nov 2015, 06:59)
O linie continua inseamna, in mod normal, ca nu ai control vizual pe tronsonul rutier respectiv.
*

Exact. Ai pus punctul pe i (poate fără să-ți dai seama).
Doar că la noi "normalitatea" este foarte elastică și depinde în mod direct de cîtă pălincă a băut Dorel pe stomacul gol.

Deci dacă ești pe banda I, cu linie continuă în stînga ta, și dai peste un taximetrist oprit acolo, pe interzis, fumînd o țigară în așteptarea unui potențial client, iar cînd îl claxonezi el îți arată degetul mijlociu și-ți strigă "ce, bă, n-ai loc de mine?", să înțeleg că tu lași mașina acolo și pleci pe jos? radmasa.gif
Sau suni la poliție și aștepți acolo, cuminte, pînă cînd vine un echipaj să-ți elibereze banda? radmasa.gif
maho
QUOTE(PhilipMorris @ 1 Nov 2015, 06:59)
O linie continua inseamna, in mod normal, ca nu ai control vizual pe tronsonul rutier respectiv.

Ce zici, pe bucata asta ai control vizual ? Are vreo cativa km lungime...si da, e linie continua.
PhilipMorris
Daca ti-as spune ca este o eroare de vopsire, ai parea surprins, cu toate ca se vede diferenta de nuanta. Mai incolo este o parcare, unde linia apare clar continua.
La fel, daca ti-as spune ca decenta rationamentului te obliga sa gandesti in perspectiva, si anume lipsa unui alt semn aditional de interzicere a depasirii sau de reglementare al traficului, ai gasi linkuri si poze cu caracter pueril pe care sa le postezi aici.
De aceea nu spun asta, si raman la impresia ca avem printre noi oameni care nu au depasit stadiul de sofer de carucior cu rulmenti.
Soferii cu mentalitate de gradinita sunt cei care gasesc scuze pentru faptele rele pe care le fac in trafic, aratand cu degetul spre altii. Si sunt la fel de letali ca si soferii berbeci, care se arunca inainte no matter what.
maho
"Eroarea de vopsire" e repetata de cativa ani ? In fiecare an trec pe acolo de vreo 4 ori (anu' asta ultima data la inceputul lunii Oct.), prin primavara se reimprospata linia continua, care, repet, are cativa (vreo 5) km, nu doar in dreptul parcarii. Au fost in trecut cateva bucatele unde linia era intrerupta, le-au unit si p-alea. Ca sa nu mai zic ca sunt curbe CU vizibilitate (in alte parti), care n-ar impune linie continua, si totusi e. Asta daca tot asociem linia continua cu controlul vizual. Poate ar trebui o alta asociere/abordare, zic si eu.
VladSoare
QUOTE(PhilipMorris @ 1 Nov 2015, 10:44)
Soferii cu mentalitate de gradinita sunt cei care gasesc scuze pentru faptele rele pe care le fac in trafic, aratand cu degetul spre altii.
*

Păi ai schimbat vorba și nu ne-ai spus ce fapte bune ai face tu în situația asta, situație care nu-i inventată de mine ci observată în trafic chiar de mai multe ori pe zi:

QUOTE(VladSoare @ 1 Nov 2015, 08:03)
Deci dacă ești pe banda I, cu linie continuă în stînga ta, și dai peste un taximetrist oprit acolo, pe interzis, fumînd o țigară în așteptarea unui potențial client, iar cînd îl claxonezi el îți arată degetul mijlociu și-ți strigă "ce, bă, n-ai loc de mine?", să înțeleg că tu lași mașina acolo și pleci pe jos? radmasa.gif
Sau suni la poliție și aștepți acolo, cuminte, pînă cînd vine un echipaj să-ți elibereze banda? radmasa.gif
*

Noi, la grădiniță, am face o faptă rea și am merge mai departe călcînd linia continuă.
Tu ce faptă bună ai face?
PhilipMorris
Vlade, tu reduci mult nivelul de inteligenta si aplicabilitate al discutiei catre piata din cartierul unde locuiesti. Eu ma refer la drumuri nationale sau expres, acolo unde linia continua are rolul de a te proteja pe tine si pe membrii familiei tale de terminatii care nu respecta reguli elementare la viteze mari. Atata tot. Cand o sa depasesti nivelul de taximetrizare a discutiei, sa fiu elegant, sa imi spui, sa iau in considerare intrebarile tale.
VladSoare
Păi nu tu ai zis asta, cu gurița ta?

QUOTE(PhilipMorris @ 30 Oct 2015, 13:56)
Linia continua nu se depaseste deloc, niciodata, fi, nada, multimea vida, zero barat, etc.
*

Acuma o dai cotită, că stai să vezi, că te refereai de fapt numai la drumuri naționale sau expres. Iar cînd primești un exemplu cu un drum național, o dai iarăși după colț, cum că ar fi de fapt o "eroare de vopsire" (că țara e plină de asemenea "erori", e altă poveste). rolleyes.gif

Deci te-ai obosit să înșiri toate negațiile posibile, pentru ca pe urmă să aflăm că înșiruirea aia impresionantă, care ar fi trebuit să ne dea gata, admite de fapt excepții? radmasa.gif
Iar dacă eu constat c-o dai, ca de obicei, în bară, atunci tot eu sînt vinovat, că am adus chipurile discuția la un nivel prea scăzut pentru tine. rolleyes.gif
sorin1983
eu si cand sunt singur pe banda mai calc pe cea continua... sa ma alarmez?
cateodata si pe ambele...
PhilipMorris
Eu vorbeam de depasirea altui autovehicul pe linie continua. Daca tu nu reusesti sa tii banda, ar trebui sa iti faci griji.
Sa rezum, dpmdv, pana la urma fiecare face cum vrea. Am vazut soferi care depasesc pe linie continua si au ajuns nevatamati, dar am vazut si din aceia care si-au vazut familiile intre fiare contorsionate. Scuzele nu mai merg atunci.
Eu vorbesc din experienta, am depasit pe linie continua si era sa fiu zdrobit de un tir. Chiar daca "parea" ca am vizibilitate, asta este termenul, de fapt drumul avea o vale si tirul era chiar in valea aia. La prima vedere, un semn fara noima, este vorba de drumul spre Constanta, pe Harsova.
Mai bine sa lasi impresia ca esti prost si sa nu depasesti, decat sa depasesti si sa inlaturi orice dubiu.
vallixx
Intre Pitesti si Rm. Valcea si dupa aia mai departe, pe Valea Oltului, catre Sibiu sunt o gramada de zone cu linie continua, in conditiile in care e drum drept, nu panta, nu rampa, nu curba, nu piatra cubica, nu nimic. Nada, zero, multimea vida, etc

Doar asfalt drept, rectiliniu si aproape uniform. tongue.gif

Si e si reciproca adevarata, pe acelasi drum o sa intalnesti linie intrerupta pusa in curba, pe urcare.

Ala e un caz de trasare aiurea si nu e singurul ci doar cel care imi vine primul in minte.
Nu toate liniile continue au un rol bine determinat, unele mai sunt si gandite cu kuru', ca si indicatoarele de limitare de viteza in plin camp.

Eu in general tind sa respect regulile, dar cand sunt ostentativ "impotriva" mea si nu contribuie la un trafic fluid si in siguranta, mi se mai duce si mie din avantul patriotic.

Cand ai linii continue puse fara rost, cand ai limitari de viteza aiurea, cand ai semafoare care stau pe rosu doar ca sa treaca vreun pieton imaginar (pentru cine cunoaste vezi stopul dintre piata Moghioros si Plaza), cand semaforul pietonal sta pe verde cat sa treaca pietonul mergand in viteza melcului si cel auto sta verde cat sa treaca 2-3 masini, cand politia este 99% prin boscheti sa prinda infractorul care are 61 km/h in localitate insa nu vad bizonii care blocheaza intresectiile, taximetristii parcati pe trecerile de pietoni.......etc, parca iti mai bagi un pic picioarele in ea de legalitate.

Si daca sunt prins in una dintre situatiile de mai sus, ori asemanatoare, n-am nicio remuscare sa scap printr-un viciu de procedura sau o greseala in PV.
Pe principiul bancului: "bre, faci misto de mine? Pai cine a inceput?"
Cand traficul va fi trafic si regula va fi gandita corect si aplicata tuturor, atunci sunt dispus sa-mi regandesc atitudinea.
PhilipMorris
Un post de real bun simt al tau, valixx, as usually, la care subscriu 100%. Cu toate astea, utopic vorbind, pana nu vom respecta regulile, spre a arata cat sunt de aberante, ele nu se vor schimba. Pana cand nu vom sta cu totii in spatele unei carute si vom bloca circulatia pe un drum expres, acea caruta va exista acolo. Pana nu o sa incetinim cu totii la acele semne aberante de limitare a vitezei la 30 km/h in plin camp, acel semn si un eventual radar vor exista acolo. Pana atunci insa, va fi care pe care.
Dar asta vine cu civilizatie si un simt al decentei. Ne mai trebuie mult pana acolo, avem atatea alte deficiente de corectat dar poate, vreodata, cei de dupa noi, o vor face. Ca noi, se vede treaba, mai intai trebuie sa le intelegem. Foarte multe rele ale acestui popor pleaca de la prejudecata individului ca este mai destept decat ceilalti, mai inteligent decat sistemul, mai luminat decat majoritatea popoarelor. I idee inoculata de comunisti, greu de eradicat se pare.
MuciX
QUOTE(vallixx @ 2 Nov 2015, 08:26)
Ala e un caz de trasare aiurea si nu e singurul ci doar cel care imi vine primul in minte.
*


Daca ai datele exacte ale drumului (denumire drum, locul exact unde se afla neregula) poti face reclamatie la administratorul drumului, in baza articolului din codul rutier care chiar te obliga sa anunti nereguli.
vallixx
QUOTE(PhilipMorris @ 2 Nov 2015, 09:00)
Un post de real bun simt al tau, valixx, as usually, la care subscriu 100%. Cu toate astea, utopic vorbind, pana nu vom respecta regulile, spre a arata cat sunt de aberante, ele nu se vor schimba. Pana cand nu vom sta cu totii in spatele unei carute si vom bloca circulatia pe un drum expres, acea caruta va exista acolo. Pana nu o sa incetinim cu totii la acele semne aberante de limitare a vitezei la 30 km/h in plin camp, acel semn si un eventual radar vor exista acolo.
*


La nivel de discurs, ce zici tu nu e gresit. Insa traim intr-o lume in viteza si nu avem timp sa procedam cum zici.

Personal nu am timp sa stau in spatele unei carute care nu are ce cauta acolo si nici nu ar trebui sa o fac atata timp cat legislatia exista si spune ca acea caruta nu trebuie sa fie acolo. Politia care ar trebui sa reglementeze si sa aplice legea e in boscheti si eu pierd din timpul meu, pretios, stand in spatele ei ca sa evidentiez ceva.

Nu nene, nu evidentiez nimic, o depasesc si daca sunt oprit si santionat ma judec cu ei pana in panzele albe. Ei sunt platiti din banii mei, si nu trebuie sa ma rog de ei sa aplice legea, ci sa-i dau in judecata cand nu o fac sau cand o aplica partial ori discriminatoriu.

Asa cum am facut-o cu un cretin de cap de creta care ma oprise sa-mi ia permisul pentru ca nu am acordat prioritate de trecere unui pieton aflat pe zebra. Era fara doar si poate vina mea, insa nu am vazut pietonul pentru ca erau taximetristi parcati pe trecere si pietonul a iesit dintre masini, nu l-am vazut. Nu aveam cum sa-l vad.
Boschetarul insa era viteaz cu mine....si nu vroia sa o lase mai moale nici dupa ce i-am atras atentia ca treaba lui, inainte sa-m ia mie permisul, era sa nu-i lase pe aia acolo.

Cand am inceput sa fac poze si am pus mana pe telefon sa sun la 112 s-a inmuiat.
Am facut totusi reclamatie, scrisa, trimisa pe E-mail catre Politia Rutiera. Ce crezi ca s-a rezolvat? Te invit oricand sa treci pe la Gara de Nord pe la coloane, sa vezi unde stau parcati taximetristii....
AR-18-MOS
Esti penibil.
vallixx
Absolut!

......nu ca m-ar interesa prea mult parerea ta, totusi.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.