Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: PLACA DE PRESIUNE
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
cristi_vb
Acum cateva zile mi s-a rupt cablul de la ambreiaj. Nici o problema m-am gandit, am lcumparat un cablu si l-am schimbat. Dupa ce l-am schimbat pedala de ambreaj avea cursa cam mare si tinea foarte sus. Nu am mai apucat sa il reglez ca s-a spart placa de presiune. Are vreo legatura spargerea placii cu faptul ca am mers o zi cu ambreaju tinand foarte sus?
tatabobu
Daca ambreiajul nu avea cursa libera deloc, si masina tragea un pic mai lenes (cu ambreiajul un pic patinat), se poate ca reglajul sa fi fost facut in asa fel incat rulmentul sa "calce" pe placa si s-o tina tensionata, chestie care duce la uzura prematura. Daca avea cursa libera, e coincidenta.
TheSaiLor
Care stie sa-mi spuna si mie volanta cand o motez pe motor .. aree vreun ghidaj ceva? Adica semnul de pe volanta cum stiu in ce pozitie ar trebui sa fie fata de arbore? Nu mi-a trecut prin cap sa fac un semn cand am dat-o jos.
cristidb
Placa era defecta si de asta s-a spart. Oricum ar fi fost reglat cablul placa nu trebuia sa se sparga asa repede
Volanta nu are nici un semn, dar cele 7 suruburi nu sunt simetrice (cu toate ca par la o prima vedere), asa ca nu le poti pune toate decat daca volanta e pe pozitia corecta.
In mod normal suruburile alea se inlocuiesc la fiecare montare, dar probabil se po remonta fara probleme. Se strang la cuplu si in ordine (diametral, in cruce... intelegi ce vreau sa spun..), parca la 7 dNm din cate imi aduc aminte dar nu mai stiu exact, dar scrie in manual.
KoD
QUOTE(TheSaiLor @ 29 Jul 2005, 20:14)
Care stie sa-mi spuna si mie volanta cand o motez pe motor .. aree vreun ghidaj ceva? Adica semnul de pe volanta cum stiu in ce pozitie ar trebui sa fie fata de arbore? Nu mi-a trecut prin cap sa fac un semn cand am dat-o jos.
*



Alta metoda ar fi: sa duci pistonul nr.1 (cel dinspre volanta) in faza de compresie(ambele supape inchise) si atunci semnul ala de pe volanta il pui in dreptul fantei de pe carcasa ambreiajului(asa la ochi) ca oricum datorita suruburilor nu vei putea pune volanta decat in pozitia corecta.
gattoman
E mult mai simplu la volanta.......daca nu o pui in pozitia corecta nu se potrivesc toate suruburile in gauri.Suruburile intra cum trebuie doar intr-o singura pozitie a volantei.Ai doar 7 combinatii.Ai sa observi ca daca bagi 6 suruburi corect iar al 7-lea nu intra inseamna ca nu e pus cum trebuie.S-a mai discutat asta intr-un topic.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.