Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Militec - se gaseste undeva la noi?
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia - Diverse > Diverse
kurupt
Am si eu o intrebare:
se gaseste undeva la noi in tara produsul MILITEC-1? Un distribuitor sau o adresa de internet de unde se poate comanda [adresa din ro]
Pt cei care nu au auzit inca despre Militec iata linkul:
http://www.militec.com/
RIon
Tu la ce vrei sa il folosesti?
AIX
La Logan? rolleyes.gif

edit:: GO NAVY! GO MARINES! 04.gif
bj
Nu vreau sa fac reclama, dar de curand a aparut pe piata un alt produs de genul "metal/motor conditioner", de fapt o intreaga gama care contine: aditivi pentru motor, benzina, etc.

Diferenta fata de Duralube & stuff este ca aceasta gama de produse este in totalitate obtinuta din petrol (naturala?) si nu contine deloc teflon si alte lucruri pentru care Duralube a fost data in judecata. In momentul de fata se adreseaza doar la nivel corporate, dar in curand cred ca vor intra si pe piata de retail.
La fel ca la militech gama asta de produse e folosita de armatele unor tari printre care SUA si Rusia.

Mai multe detalii pe MP.
kurupt
AIX daca ai citit mai atent tot ce se scrie pe situl lor, in afara de armata si diferite organizatii guvernamentale DEA, DPS si altele mai folosesc si multe companii mari ca General Motors, Volkswagen, Mercedes, Boeing-McDonell Douglas, Michelin... Si faptul ca aceste companii si institutii au facut teste serioase si le cumpara, inseamna ceva. Dupa cum am inteles este un easter sintetic care intra in metal, fara sa modifice dimensiunile lui, adica metalul le "absoarba" lucru ce se intampla pe la 70 Celsius dupa ce ai adaugat in ulei, dupa care si dispare din ulei, si dupa ce schimbi uleiul numai ai nevoie sa bagi iara aditivul pt ca el este deja pe suprafata metalului. Dupa 30000 - 40000 km se uzeaza de pe peretii cilindrului, dupa care e recomandat sa faci iarasi un tratament. Se zice ca materialele tratate cu Militec devin mai dure, mult mai rezistente , nu se incalzesc asa de tare. Dupa cum se vede cele mai multe companii le folosesc nu la motoare ci la diferite aparate, masini, scule, pompe, rulmenyi, arme...
Nu contine teflon, zinc, grafit, parafine si alte chestii folosite de aditivele obisnuite. Se pare ca acopera suprafata tratata cu un strat dur, ]de gen aliaj de crom-vanadiu, vidia] care protejeaza metalul. Pe hartie arata bine, firma se pare ca are clienti foarte renumiti [pe pagina afla si documentele trimise de firmele respective, cu rezultatul testelori] si faptul ca in america, nu poti sa folosesti numele unei firme fara acordul lor, si te alegi cu procese, da o oarecare aer de incredere in produsul respectiv. Eu sunt sceptic cu aditivele, cele mai multe sunt ineficiente [cei de teflon au multe procese pierdute in america si inca destule procese in curs de desfasurare] si unele trebuie introduse din nou daca schimbi uleiul, fapt ce confirma ca respectivul aditiv nu se aseaza, nu intara in metal, altfel nu ar trebui introdus din nou daca schimbi uleiul! Pt asta am intrebat ca nu stie nimeni un importator, sa vedem ce pret are, si sa fac un test cu el pe o masina mai veche si mai uzata, sa vedem ce poate.
kaspersky
QUOTE(kurupt @ 1 Aug 2005, 15:05)
...este un easter sintetic...
*


OT: dom'le pina si Pastele e sintetic...

"God Bless Our Military Forces! Jesus Christ is King!" >> buna lozinca smile.gif
kurupt
Ami pare rau dar nu stau prea bine cu denumirile stiintifice pe limba engleza, adica nu stiu cum ar veni traducerea pe limba romana blush.gif
kurupt
Poate ne ajuta cineva sa traduca:

MILITEC-1 is a chemically reacted synthetic-based hydrocarbon derivative metal conditioner that protects metal with a constant synthetic-based impregnated molecular bond.

bj
QUOTE(kurupt @ 1 Aug 2005, 14:05)
Pt asta am intrebat ca nu stie nimeni un importator, sa vedem ce pret are, si sa fac un test cu el pe o masina mai veche si mai uzata, sa vedem ce poate.
*



Asa cum am mai spus stiu eu un importator a unui produs similar. In momentul de fata au facut teste pe masini din autobazele de transport in comun din 2 orase din tara.

Din nou cine vrea mai multe detalii sa dea PM
Asi
MILITEC-1 is a chemically reacted synthetic-based hydrocarbon derivative metal conditioner that protects metal with a constant synthetic-based impregnated molecular bond. =
Militec-1 este un reactiv chimic bazat pe hidrocarburi sintetice derivate din metale ce protejeaza metalul cu o constanta(uniforma si stabila in timp) legatura moleculara (intre metal si chestia asta.. aditiv bazat pe hidrocarburi sintetice dervate din metale)

cam asta-r fi.
13nov
"Our customer service policy comes directly from the Bible. We follow the Golden Rule as stated in Luke 6:31. " popa.gif
Cred ca are si extract de mir si esenta de tamaie!! Cu Isus in baia de ulei motorul e nemuritor!!
Lacaru
"Hidrocarburi sintetici derivati din metal" laugh.gif

This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.