Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Catalizator
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Piese auto - Dacia Solenza
dedy66
Am catalizatorul infundat si vreau sa il schimb. As incerca unul universal pt. ca unul facut pt. Solenza nu gasesc. A mai pus cineva catalizator universal ? Merge si de pe Supernova ?
besche
Merge si de pe SN
Dar de ce s-a infundat?
De obicei se infunda cand se folosea benzina cu plumb,daca folosesti benzina fara plumb,n-are voie sa se infunde
shake
ca venii vorba de el , se poate schimba doar racordul flexibil de la catalizator ? stiti voi ... cel din sarma impletit
marius80_eugen
Se poate schimba doar racordul flexibil , problema este ca te costa o gramada manopera de taiere cu flexul si sudare a altuia . Si la mine e pe duca racordul , dar cred ca-l schimb odata cu catalizatorul in 2020 icon_mrgreen.gif .
gandi
eu am cumparat masina in ianuarie,surpriza a fost cand am fost la ITP si m-am trezit ca nu am catalizator pe masina radmasa.gif,bun ce era de facut am incercat sa caut unul pt solenza la rep DACIA in ARAD dar 1400lei cat mi s-a cerut era cam mult blink.gif ,asa ca am cautat pe net si am gasit la o firma unul universal care s-a potrivit perfect pe solenza,am vb telefonic cu domnul care are firma si mi-a explicat ce si cum ok,trimis,taiat,sudat totul a iesit perfect, nu dau numele firmei ca am inteles ca nu e voie
aliosha
eu am schimbat doar racordul acela ( era terminata plasa de afara, inauntru insa se tinea bine, nu scapa gaze);
costuri: racord flexibil diam 45 mm lung 150 mm (cel original era de 100 mm lung, insa eu am pus de 150 pentru ca dupa ce ti-l taie nu prea se mai poate sa ti-l puna tot pe aceeasi lungime) = 58 lei;
taiat, sudat (sudura in mediu protector gaz) = 20 lei;
demontat catalizator pe masina, montat inapoi subsemnatu' = moca;

oricum daca vrei sa schimbi catalizatorul ai putea incerca la colegii care dezmembreaza, eu gasisem tot ansamblul cu preturi de la 150-200 lei, atentie insa la alegere, daca ai euro 2 sau euro 3 (la euro 3 ai o sonda lambda in plus). bafta
dedy66
Am gasit in sfarsit in Suceava unul, la 50 de euro. Pana in 2013 cand trebuie sa fac ITP-ul mai merg asa, atunci am sa vad daca iau unul SH sau universal.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.