Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Avort: pro/contra
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Statistici
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8
Andrei C.
Întrebarea se referă strict la acțiunea avortului.
Nu are legătură cu legea. Spre exemplu nu se referă la interzicerea avortului prin lege sau la obligarea medicilor ginecologi prin lege să ofere avortul ca serviciu.

A fost nu demult o serie de marșuri prin țară. Mă plictiseam și m-am gândit că ar fi interesant să știu care e părerea predominantă, nu doar a celor care militează într-un sens sau în celălalt.
Să vedem câte voturi se adună.
4x4
DA!
DannyY
Votez dupa ce-mi spui daca avortul era legal cu 6 luni inainte de a te naste.
DragosP
Nu că "avortul nu-i în regulă", avortul E O CRIMĂ.
Deci, n-am cum să fiu de acord cu așa ceva. Dar, rostul topicului este...?
Andrei C.
QUOTE(DannyY @ 3 Apr 2012, 23:00)
Votez dupa ce-mi spui daca avortul era legal cu 6 luni inainte de a te naste.
*
Nu știu. Dar am zis că nu are legătură cu legea. M-am gândit să adaug tot felul de variante gen "și da și nu", dar cred că da/nu e cel mai clar.

QUOTE(DragosP @ 4 Apr 2012, 09:04)
Dar, rostul topicului este...?
*
Curiozitatea smile.gif. Și faptul că eu nu m-am prea gândit la modul serios până recent la asta.
Adică tot timpul a fost clar pentru mine că nu aș cere cuiva să facă așa ceva. Dar nu m-am gândit exact ce implică, care e logica pro/contra.
Sudsemnatu
cred ca nici nu are rost sa discutam pe acest topic. Vedeti ca niste IDIOTI din Marea Britanie vor sa introduca o lege, prin care sa le dea dreptul parintilor sa isi ucida NOU NASCUTII daca nu le convine ceva la ei, daca sunt handicapati sau mai stiu eu. Urmatorul pas care e? Daca nu au ochii albastrii ii lichidam?
Cred ca situatia in care ne aflam...sa putem discuta daca avortul e de aprobat sau nu..nu ne diferentiaza cu nimic de niste animale salbatice, cu nimic fata de hamsterii care isi mananca puii.
Si daca spuneti ca e la latitudinea fiecarui parinte...atunci de ce nu sunteti de acord si cu mamele care isi arunca copii la gunoi? ca e tot al lor si fac ele ce vor cu ei, nu?
Ce faci daca ai 18 ani si o lasi pe una gravida? Simplu...daca ar fi o lege care sa reglementeze acest lucru, nu ai mai fi asa smardoi si ai cenzurat fara prezervativ.
Si Daca nici in ziua de azi nu sunt metode contraceptive...atunci scuzati-ma, nu cred ca avem vreun motiv prin care sa lasam femeile gravide, decat daca suntem inconstienti sau animale.
bucatzel
Sincer, fiecare caz de avort are o poveste in spate. Multe din povesti, nu neg, sunt pur si simplu tampite, dar nu toate. Iar pro sau contra asta, nu poate fi decat in functie de povestea aia.

DragosP, daca, sa zicem, mama in cauza ar fi singura, si la nastere ar supravietui ori ea ori copilul, i-ai mai spune crima la avortul ala? Am asa, o vaga impresie, ca ai invarti limba-n gura de cateva ori inainte de a raspunde.

Mie personal, si un copil abandonat la nastere si care ajunge la o casa de copii nu mi se pare o alternativa cu mult mai grozava.
DragosP
QUOTE(bucatzel @ 4 Apr 2012, 10:44)
DragosP, daca, sa zicem, mama in cauza ar fi singura, si la nastere ar supravietui ori ea ori copilul, i-ai mai spune crima la avortul ala? Am asa, o vaga impresie, ca ai invarti limba-n gura de cateva ori inainte de a raspunde.
*


Conașule, prefer să nu-ți răspund nici da nici ba. S-ar putea să nu-ți convină răspunsul meu, indiferent care ar fi.
Han Solo
aici iti raspund eu: in caz de asa ceva, sa ne fereasca Dumnezeu pe toti, practica medicala e de a salva mama.

nu te pune nimeni in fata alegerii. nu in romania, oricum.
DragosP
Hai să pun și eu o întrebare, în genul celei puse de bucatzel.
Doi soți, unul la pat și fără nici o posibilitate de supraviețuire singur și care e întreținut 100% de celălalt soț. Toate bune și frumoase până când cel care îngrijește pe cel bolnav moare. Ce facem cu celălalt? Îl eutanasiem? Sau, poate mai des întâlnit: eutanasiem pe cei bolnavi în fază terminală?
bucatzel
QUOTE(DragosP @ 4 Apr 2012, 10:00)
Conașule, prefer să nu-ți răspund nici da nici ba. S-ar putea să nu-ți convină răspunsul meu, indiferent care ar fi.
*



Nu ma intelege gresit. Nu-i chestie de convenit, ca din fericire pentru sufletul meu, nu cunosc pe nimeni care sa fi avut probleme de-astea. Doar spun ca intr-o situatie de-asta, n-ai raspunde instinctual.

L.E.
Sincer, da' sincer acum. Sa fiu un om care a dus o viata cu vreo urma de fericire in ea, si sa crap intr-un spital dupa ce ultimul om important din viata mea s-a dus deja e de o carca de ori mai bine decat viata plina de suturi in fund pe care o au cei mai multi copii abandonati.
DragosP
Nu te înțeleg greșit, dar nici nu-mi pune-n gură ce presupui tu că aș răspunde eu. Instinctual sau nu.
Cum o dai și o întorci, avortul tot o CRIMĂ rămâne.
corbex
SI Ceausescu tot de parerea asta era. Nu stiu de ce, era liber cugetator.
@Bucatzel: Daca ajunge la o casa de copii e bine, cei mai multi ajung in canale, niste oameni-animale cu care nu e nimic de facut. Nici sa-i eutanasiezi nu poti.
Nu-mi aduceti argumente crestine, viata a aparut si a stabilit legi cu mult inaintea crestinismului.
Omul minuieste cu veselie si abilitate cutitul in gitul porcului. Deci se poate.
Diferenta dintre porc si om e doar de morfologie, de foarte multe ori.
Singura problema realmente serioasa e cine ar fi calificat ca catalogheze pe cineva ca fiind om sau porc, fara sa existe temerea ca ar putea gresi.
Shush
Dar in cazul unei fete de 15-16 ani molestata/violata de un nemernic cam ce propuneti sa se faca ? Sa zicem ca fetei ii e frica/rusine sa povesteasca ce a patit si ca parintii afla de sarcina doar cand observa burta fetei.
Andrei C.
Ăsta e un caz cam urât la care m-am gândit și eu.
Dar cred că ascunderea abuzului nu e calea de urmat. Ar trebui să știe și părinții și autoritățile de abuz, poate așa se va evita repetarea lui în viitor. Poate o și ajută pe fată.

EDIT: problema e că fata e cam tânără și rușinea îi poate părea mai importantă. Dar poate ajunge și citește ce scriem noi aici.
maho
QUOTE(DragosP @ 4 Apr 2012, 11:11)
...eutanasiem pe cei bolnavi în fază terminală?
*


NU ! Dar sunt unele cazuri, din pacate, in care nici cele mai puternice analgezice nu-si mai fac efectul...nu doresc nimanui sa ajunga in situatia de a-si pune intrebarea asta sad.gif (fara detalii).
Legat de topic, depinde de fiecare caz in parte.
Sudsemnatu
QUOTE(corbex @ 4 Apr 2012, 11:21)
Diferenta dintre porc si om e doar de morfologie, de foarte multe ori.
*


atunci sa nu ne mai consideram animale superioare si daca tot ne mancam puii ca hamsterii...suntem toti niste primate

QUOTE(Shush @ 4 Apr 2012, 11:24)
Dar in cazul unei fete de 15-16 ani molestata/violata de un nemernic cam ce propuneti sa se faca ? Sa zicem ca fetei ii e frica/rusine sa povesteasca ce a patit si ca parintii afla de sarcina doar cand observa burta fetei.
*



aici stii ce as face? Simplu. As inaspri pedepsele in cazul violurilor, mai ales cele in care o lasi gravida. De fapt nici nu conteaza. 25 de ani de puscarie minim si castrare plus judecare in regim de urgenta. La asemenea pedepse nu stiu cat or sa se mai incumete sa violeze.
Han Solo
cam tot atati ca si acum.

e dovedit ca asprimea pedepselor nu e direct proportionala cu scaderea criminalitatii.
Sudsemnatu
nu stiu ce e dovedit sau nu...dar ma gandesc eu, om cu un cuget liber tongue.gif, ca daca as sti ca violul asta e ultima partida din viata mea, m-as gandit de 100 de ori inainte sa il provoc

acuma nu e 25 de ani minim

Pedeapsa este detentiunea severa de la 15 la 20 de ani si interzicerea unor drepturi daca :
a) fapta a fost savarsita de doua sau mai multe persoane impreuna;
cool.gif victima se afla in ingrijirea, ocrotirea, educarea, paza sau tratamentul faptuitorului;
c) victima este un membru de familie;
d) victima era un minor care nu implinise varsta de 15 ani;
e) s-a cauzat victimei o vatamare grava a integritatii corporale sau a sanatatii.
Han Solo
da' de ce, ideea de o partida la 7 ani ti se pare mai atractiva? tongue.gif

exceptandu-le pe cele cu vasile, la dus 04.gif
Sudsemnatu
Eu m-am mai uitat la niste documentare, inclusiv unul facut de HBO Romania-la vorbitor, si crede-ma ca au ei metodele lor de a si-o trage from time to time. Si nu intre ei si cu femei. O sa te gandesti cum frate? Se insoara cu alte puscariase si au dreptul la vizite intime/conjugale o data la nu stiu cat timp.
Ia sa le taiem coaiele sa vedem daca mai au cu ce.

http://www.cinemagia.ro/filme/vorbitor-567147/
bobo77
Sunt pro dar nu cu o motivatie puerila...
Sudsemnatu
http://www.romanialibera.ro/actualitate/ev...ina-259688.html

Cele 22 de organizații semnatare atrag atenția că "această propunere legislativă numește consiliere, printre altele, vizionarea de materiale foto și video și parcurgerea unui set de informații care arată "că avortul înseamnă încetarea unei vieți, deoarece fătul este o ființă vie chiar din momentul concepției sale". Astfel, asociațiile consideră că acest tip de consiliere nu face decât să inducă sentimente de vină și să manipuleze luarea unei decizii. De asemenea, perioada de gândire de 5 zile creează întârzieri nejustificate ce cresc riscurile pentru sănătatea pacientei, se arată în comunicat.

Pe mine chestia asta ma lasa fara cuvinte. Cu alte cuvinte sa lasam toate denaturatele sa isi omoare copii cand vor ele, doar pentru ca e corpul lor, mintea lor si pasarica lor la mijloc.
Ca daca le aratam si o varianta in care ar fi bine sa isi reconsidere pozitia, aceea de a omora un copil, sunt toti niste idioti. Ce e rau in a consilia pe cineva sa vada si cealalta jumatate a paharului? ca e totusi o viata...acel copil?!
Han Solo
nu vad nimic absurd in demersul lor. asa se face lobby, ceri totul in speranta ca obtii macar un pic. ce vrei acum sa-si sustina pozitia 'cu moderatie'?

caricaturizand, grupurile 'pro choice' ar vrea automate de avort, cu fisa, in coltul strazii, alea 'funamentaliste' interzicerea totala, cu pedepse penale si restul, rezultanta se duce catre o zona acceptabila si sustenabila social.
Andrei C.
Oau. Ce denaturat văd zecile de organizații treaba. Cică a le spune femeilor ce au de gând să facă contravine conceptului de informare obiectivă (<<într-o manieră nediscriminatorie, lipsită de constrângere sau influențare a deciziei>>). Cu alte cuvinte după ele informare obiectivă = să nu vadă poze/filme cu fătul și să nu primească alte informații.

Și în schimb <<"Prin introducerea de către acest proiect de lege a consilierii obligatorii, dreptul la informare își pierde caracterul de drept, transformându-se în obligație căreia pacienta ajunge să nu i se poate sustrage, anulându-i-se practic printr-o lege, dreptul de a decide ea însăși pentru propria situație", precizează asociațiile, în comunicatul remis Rl.>> Raționamentul are logică atâta timp cât consideri că nu e o altă viață, ci este corpul mamei (asta e cheia întregii discuții de fapt).

Altfel poți face o comparație cu un candidat la examenul auto care trece obligat pe la psiholog pentru că VREA să dea examenul. La fel mama tre să treacă pe la consiliere obligată pentru că VREA să curme o altă viață.
ionutctn
QUOTE(Shush @ 4 Apr 2012, 10:24)
Dar in cazul unei fete de 15-16 ani molestata/violata de un nemernic cam ce propuneti sa se faca ? Sa zicem ca fetei ii e frica/rusine sa povesteasca ce a patit si ca parintii afla de sarcina doar cand observa burta fetei.
*


Ia sa fie inchisoare pe viata pentru viol si sa vezi ce nu mai vezi nici una molestata si batjocorita. Eu as da inchisoare pe viata pentru viol. Asta sa fie pedeapsa, sa se mai linisteasca baietii.
Ov
QUOTE(Andrei C. @ 4 Apr 2012, 10:27)
eu nu m-am prea gândit la modul serios până recent la asta
*



dude, vezi ca avortu-i pentru femei, asa ca poti sa stai linistit si sa te gandesti in continuare la ce te gandeai si pana acum.
jcdenton
Auziti bre ? Dar fiecare menstruatie nu e avort ? Sau fiecare Gigel si Maria aruncati fara mila pe perete in baie ? Unde tragi linia intre "e o viata" si "e sperma" ?
Han Solo
in secunda in care nu mai sunt doar un ovul sau niste spermatozoizi, ci un zigot.

las-o jos, ca asta e foarte simplu de determinat.
bucatzel
@ionutctn. Vise taica, vise. In afara de furt (care no, se mai face si de foame) orice alta forma de criminaltitate are in spate probleme mai mici sau ma mari la mansarda. Oamenii normali nu sar parleazul pentru ca nu-i normal, nu pentru ca saritul gardului se pedepseste.
4x4
QUOTE(Han Solo @ 4 Apr 2012, 17:06)
in secunda in care nu mai sunt doar un ovul sau niste spermatozoizi, ci un zigot.

las-o jos, ca asta e foarte simplu de determinat.
*




radmasa.gif radmasa.gif
Han Solo
vrei sa marturisesti ceva colectivului? nu te sfii!
4x4
Eu zic ca pana in saptamana 14 e in regula.
Pana in a 7-tea merge si cu pastila, dupa aia cu aspiratorul.

Daca ajungi pe la 19-23 e mai nasol.
tatabobu
QUOTE(Han Solo @ 4 Apr 2012, 17:06)
in secunda in care nu mai sunt doar un ovul sau niste spermatozoizi, ci un zigot.

*



In cazul asta "pilula de a doua zi" ar trebui sa fie vazuta drept avort?
corbex
Evident! Si pedepsita cu excomunicarea. Sau afurisirea, mai pe ortodoxeste. Avortul micsoreaza numarul de botezuri, nunti si inmormintari. Deci nu!
bucatzel
Strict regulamentar, ORICE metoda anticonceptionala e inacceptabila dpdv bisericesc. Inclusiv chilotii aia chinezesti de pe vremea impuscatului.
Andrei C.
Pilula de a doua zi ar fi un posibil avort dacă are efect numai după formarea zigotului (dacă așa îi zice științific). Poate până în a doua zi nu s-a format încă... nu știu ce efect are pilula în cazul ăsta.
corbex
Dilema se transeaza simplu. Marry the Virgin lua pastile? QED.
mariuscond
Intrebarea e simpla, raspunsul e... complicat!
Situatie reala:
Iti doresti un copil, la 3 luni jumate afli ca sarcina (copilul) are probleme grave.
Ginecologii sint categorici - intrerupere sarcina!
In Romania: pina la 3 luni = intrerupere la cerere, dupa 3 luni = intrerupere din motive medicale (lucru complicat ca orice in romania).
Cum faci? Luind in calcul ca esti parinte al acelui copil care va trebui asistat cit va trai (nu mult...), ca nu ai resurse materiale suficiente pentru asta, ca "statul" iti da un sut in cur...
Greu de luat o decizie si daca iei decizia intreruperii sarcinii, esti criminal?
Problema nu trebuie tratata simplist.
Aaaa... ca ti-o tragi la buci ca iepurii si avortezi fara remuscari e... condamnabil.
Vreau sa-l vad pe ala care poate sa-ti impuna sa cresti un copil cu probleme grave si care va suferi cuplit pentru ca nu ai avut posibilitatea de a intrerupe legal o sarcina - si asa in urma unei astfel de decizii ramin puternic traumatizati si parintii (mai ales mama).
Deci sa nu amestecam problemele generate de curve (sau mai stiu eu ce situatii condamnabile) cu necazurile reale ce pot aparea si genera necesitatea unui avort.
Iar despre biserica (romana mai ales)... sa-si faca, catedrala cu hotel, restaurant si mall popa.gif 243.gif
Sudsemnatu
QUOTE(jcdenton @ 4 Apr 2012, 18:04)
Auziti bre ? Dar fiecare menstruatie nu e avort ? Sau fiecare Gigel si Maria aruncati fara mila pe perete in baie ? Unde tragi linia intre "e o viata" si "e sperma" ?
*


tu chiar existi? ai citit ce ai scris?

QUOTE(corbex @ 5 Apr 2012, 13:59)
Evident! Si pedepsita cu excomunicarea. Sau afurisirea, mai pe ortodoxeste. Avortul micsoreaza numarul de botezuri, nunti si inmormintari. Deci nu!
*


nu o lua pe aratura ca nu are rost
QUOTE(corbex @ 5 Apr 2012, 14:12)
Dilema se transeaza simplu. Marry the Virgin lua pastile? QED.
*


cat ai stat sa o gandesti pe asta?cred ca ti-a venit pe moment.
ps. vad ca suntem membri din acelasi an dar ai aproape de 4 ori mai multe posturi. E oare pentru ca postezi oriunde, orice, chiar daca nu ai nimic de zis?

QUOTE(mariuscond @ 5 Apr 2012, 16:03)
Intrebarea e simpla, raspunsul e... complicat!
Situatie reala:
Iti doresti un copil, la 3 luni jumate afli ca sarcina (copilul) are probleme grave.
Ginecologii sint categorici - intrerupere sarcina!
In Romania: pina la 3 luni = intrerupere la cerere, dupa 3 luni = intrerupere din motive medicale (lucru complicat ca orice in romania).
Cum faci? Luind in calcul ca esti parinte al acelui copil care va trebui asistat cit va trai (nu mult...), ca nu ai resurse materiale suficiente pentru asta, ca "statul" iti da un sut in cur...
Greu de luat o decizie si daca iei decizia intreruperii sarcinii, esti criminal?
Problema nu trebuie tratata simplist.
Aaaa... ca ti-o tragi la buci ca iepurii si avortezi fara remuscari e... condamnabil.
Vreau sa-l vad pe ala care poate sa-ti impuna sa cresti un copil cu probleme grave si care va suferi cuplit pentru ca nu ai avut posibilitatea de a intrerupe legal o sarcina - si asa in urma unei astfel de decizii ramin puternic traumatizati si parintii (mai ales mama).
Deci sa nu amestecam problemele generate de curve (sau mai stiu eu ce situatii condamnabile) cu necazurile reale ce pot aparea si genera necesitatea unui avort.
Iar despre biserica (romana mai ales)... sa-si faca, catedrala cu hotel, restaurant si mall  popa.gif  243.gif
*


atunci e clar cum judecam: daca nu ii aflam handicapul in timpul sarcinii si il descoperim la nastere...hai sa dam legea ca pe motive medicale sa ii omoram, dar numai in primele 2 saptamani
dizzy
Hai ca nu mai suntem acu 1000 de ani. S-au inventat analizele, amniocenteza, ecografia si altele.
Un avort e o crima? Foarte greu de raspuns.
E o bucurie? Pentru o femeie normala, in mod cert nu. Nu cred ca exista o femeie normala la cap care sa priveasca avortul ca pe o metoda contraceptiva sau sa fie pe principiul: Ma cotaiesc si fac avort.
Ce faci cu copii rezultati din viol? Ii permiti mamei sau nu sa faca avort? Daca nu, atunci cam ce sentimente crezi ca va avea viitoarea mama fata de acel copil? Eventual sa semene leit cu violatorul si sa aibe aceleasi apucaturi.
Singura in masura sa decida in legatura cu corpul ei este femeia. Femeile nu sunt cuve axlotl sa produca odata ce au fost insamnatate.

Azi vrei sa interzici avortul, maine prezervativul, diafragma, pilula de a doua zi. Nu cumva interzicem si tinutul calendarului? Mai lasa-i pe preoti cu ale lor, intai sa nu-si mai trimita ei nevestele la avort si pe urma mai vorbim.
mk2
Desi personal sunt pentru avort, cred ca ar trebui totusi un cadru legal pentru a preintampina abuzurile.

Am vazut acum o luna la nu stiu ce emisiune de la tv o cantareata de muzica populara care afirma cu seninatate ca in timpul mariajului esuat in 10 ani a facut 17 avorturi blink.gif
Nu mi-a venit sa cred cand am auzit. Pai una ca asta ar trebui castrata, dar nu inainte de a i se da o bataie buna si a i se explica la ce naiba se folosesc masurile anticonceptionale.


Cat despre biserica si slujitorii ei care considera ca ar trebui legiferate credintele si "legile" bisericesti, cred ca ar fi mai bine sa-si vada de treburile lor.

Treaba bisericii e sa se ocupe de "mantuirea" sufletelor, de indrumarea oamenilor pe calea cea "dreapta" nu de dat legi.
La o adica, daca nu esti in stare sa convingi credinciosii, ce faci, te apuci sa interzici prin lege?

Lege care trebuie respectata atat de credinciosi cat si de necredinciosi, atei, musulmani, druizi, etc. Pai in ritmul asta o sa ajungem si noi ca la arabi, cu stat fundamentalist.
Sudsemnatu
In legatura cu descoperirea timpurie a unor lucruri..crede-ma ca nu e asa usor. Cunoscu doua cazuri in ultimele 2 luni care azi a fost la ecograf peste 2 zile a fost nevoita sa nasca fortat, un copil de 1 kg. Alt caz..totul bine la ecograf, avea gemeni...si a scos doar unu viu din doi. Asa ca asta cu ecografii si descoperi totul din timp e bullshit total. Nu ai cum sa iti dai seama la 3 luni, cu siguranta, daca copilul va fi perfect sanatos.
Niciun moment nu s-a pus problema interzicerii avorturilor ci doar ca femeile sa treaca inainte pe un consilier. Si acel consilier nici macar nu are putere de decizie, tot femeia decide ce vrea sa faca mai departe.
Chiar citeam azi pe un site de feministe urmatoarele fraze:

'Ceea ce înseamnă nici mai mult nici mai puțin teroare pentru orice om, și mai ales pentru femei. Indiferent de conștiința morală a fiecăreia și fiecăruia dintre noi, nu putem fi "obligate" (căci despre partenerii concepției nu se spune nimic) să vizualizăm o operație pe viu! Este o inițiativă de terorism împotriva femeilor.'

Cred ca s-a ajuns prea departe si ONG-urile astea deja folosesc niste cuvinte prea mari pentru umerii lor. TERORISM..sa fim seriosi!?
indiferent de constiinta morala..sa fim seriosi..cand faci un avort deja nu mai vorbim de moralitate.
Cum zicea si colegul de mai sus: ajung unele sa spuna cu senitate ca au facut 17 avorturi. Alea nu au cumva de o consiliere? poate chiar internate putin...la 9.
DragosP
Dacă va este mai bine amestecând religia în dezbaterea asta e ok.
Cu toate că nu văd de ce. Crima e crimă indiferent de justificarea pe care vă place să o folosiți pentru ea.
Filip
Anti avort/pro abstinenta. Viata nu aduce nimic bun, dar daca viata apare e si mai rau sa ai vreun rol in a o intrerupe. E una din multiplele dileme morale cu care un om trebuie sa se confrunte. Cel mai bine e sa te izolezi de oameni, aduc numai probleme. tongue.gif

Mi se pare amuzant cum nimeni nu aduce vorba de abstinenta. E un subiect tabu? laugh.gif
tatabobu
E ciudat ca incerci sa pari mizantrop, dar postezi o groaza.
Filip
Nu ma intelege gresit, imi place sa comunic, sa fac schimb de informatie. Nu-mi place sa am de-aface fizic cu cineva. E ciudat pentru mine si oarecum plictisitor. Nu e nici prea productiv, cand discuti cu cineva fata in fata nu poti sa sari de la un subiect la altul. Pe net, mai deschizi o pagina in browser si sari de la asta la fotbal. E "ca gandul" de rapid. E o cu totul alta forma de comunicare.
corbex
QUOTE(mk2 @ 5 Apr 2012, 18:11)
Desi personal sunt pentru avort, cred ca ar trebui totusi un cadru legal pentru a preintampina abuzurile.
*


up.gif
Cum spune DragosP, religia nu trebuie amestecata aici. Ea are treburile ei. Problema e de morala civila, ca sa zic asa.
Ca de obicei, proprietarii unei anumite convingeri se considera mai superiori (hai, bagati!) fiindca se cred unicii ginditori. Nu sint. Poate nu sint deloc, nu numai ca nu sint unici.
Soarecii si iepurii fac nenumarati pui pentru a hrani soimii, vulpile si alte creaturi lasate de doamne-doamne (sau Darwin?) si sa mai si ramina de saminta. Omul nu mai are dusmani naturali, deci nu trebuie sa se iepureasca. O curte plina de plozi murdari, cu mucii curgindu-le in gura, cu un stiuc de mamaliga in mina nu e placuta domnului. Mai bine mai putini (copii), dar mai curati, mai bine imbracati, mai educati, mai sanatosi. Fiecare e indreptatit sa decida citi plozi face. Daca toate proastele ar face atitia copii citi ar fi posibil in mod natural, v-ati oferi sa-i cresteti voi? Nu va mai simtiti indreptatiti sa traiti in locul altora. Crima e cind iei viata care a depasit stadiul pluricelular si are constiinta de sine.
Toarshu Sudsemnatu, da, n-am gindit mult inainte sa scriu fiindca sint sigur ca nici o fecioara nu poate ramine gravida fara sa stea cu fofoloanca-n sus, dind posibilitate mustelor sa colporteze tot felul de mteriale biologice de colo colo. Ai alta convingetre, traba ta! Stapinesti-o sanatos, nu mi-o azvirli mie in obraz.
DragosP
Nenea, ești cumva complexat de sugerezi că eu m-aș simți superior?
Ce are sula cu prefectura?
Cine a hotărât că e crimă dacă organismul e pluricelular si are constiinta?
Tu? Specialiștii britanici?
De unde știi tu de când are fătul conștiință? Ți-a spus el?
corbex
Iar, bre? Ma adresam lui Subsemnatu, ca el s-a dat la mine.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.