Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Excursie la Praga
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2, 3
buntom
Salut,

Acum o luna am participat la un concurs de informatica aplicata si am obtinut cel mai bun punctaj din clasa si al treilea pe liceu. Din acest motiv directoarea m-a selectat pentru a merge intr-o excursie gratuita de 7 zile la Praga. Fiind prima mea iesire din tara vreau sugestii despre bani(numai euro, sa schimb in "agaroți" specifici aici sau acolo, etc...) si pareri despre... tot ce este pe acolo.

traseul este :Bucuresti->Budapesta->Praga->(optional)Karlovy Vary->(optinal)Dresda->Viena->Budapesta->Bucuresti
DMP
Despre bani: du-te cu euro.
SiloS
Mai era aici un topic cu si despre prostituate...
maho
QUOTE(buntom @ 5 Apr 2012, 16:20)
directoarea m-a selectat pentru a merge intr-o excursie gratuita de 7 zile la Praga.
*


Sigur nu era profesoara de balet ? rolleyes.gif
IRONICK
QUOTE(SiloS @ 5 Apr 2012, 17:02)
Mai era aici un topic cu si despre prostituate...
*
alea sunt in Amsterdam
bion
O sa te umfle rasu cand o sa afli ca la Praga e fete multe wink.gif Ia vino pe autobahn din D in Cehia si o sa ai ce vedea biggrin.gif
ON TOPIC. Mai asta micu du-te ca merita, e un oras intr-adevar " de aur". Si cu bere buuunaaaa
buntom
@bion: sa aibe zeci de mii de feluri de bere, da pentru mine berea tot amara ramane....tongue.gif (adica nu imi place)

@maho: uite aici lista, vezi ca pe la nr. 41 ca e unu numit Toma, cica a participat la un Concurs de Informatica Aplicata (CIA), nu la balet....
kog
ba badaranilor ba!!! Nu va e rusine? Baiatul e minor. Daca e cafenea nu inseamna ca orice topic cu un iz de seriozitate trebe facut troaca de porci. Dati si voi macar o sansa baiatului.

In legatura cu banii, ia euro. Ma gandesc ca nu mergi singurel si daca trebuie schimbati o sa te ajute un insotitor.
Despre locuri nu stiu nimic inafara de informatiile ce le gasesti pe net pentru ca nu am parasit tara pana acu
buntom
@kog: esti unul dintre putinii de pe sectiunea Cafenea care nu au pasarica aia la cap cu "totu la misto"...poate am spus cam mult "la misto", dar cam asa e... parerea mea...
bion
Conform definitiei starii de sanatate pe cafenea kog e ala anormal radmasa.gif

5 Apr 2012, 19:00:
Puiutz du-te ca ai ce vedea. Ede vazut comparativ cu Budapesta si Viena. Can vii acasa la Putzuresti o sa plangi unsure.gif
bmwh548
QUOTE(kog @ 5 Apr 2012, 18:15)
ba badaranilor ba!!! Nu va e rusine? Baiatul e minor. Daca e cafenea nu inseamna ca orice topic cu un iz de seriozitate trebe facut troaca de porci. Dati si voi macar o sansa baiatului.
*



Da' cand se lauda ca a avut treaba cu securitatea si sa-l credem pe cuvant nu era minor?
buntom
QUOTE(bmwh548 @ 5 Apr 2012, 18:24)
Da' cand se lauda ca a avut treaba cu securitatea si sa-l credem pe cuvant nu era minor?
*



cred ca este o diferenta intre ca tata sa imi spuna ca a auzit ca "X" lucru... si sa am relatii directe cu securitatea, in plus eu nici macar nu eram nascut pe vremea aia...

@bion: atunci comportamentul anormal a lui kog mi se pare normal pentru Cafenea
maho
Ehe... cand eram la liceu, mi-as fi dat 1 an din viata sa am parte de lectii de balet ca alea de le-am vazut ieri la stiri wub.gif
Sa ne zici kum a fost, poze, etc.
Distractie placuta, ai ce vedea !
Alydor
Ce stire cu baletul? ce am pierdut? Link? gigilink?


Suma respectelor, Alydor
buntom
@Alydor: http://stirileprotv.ro/stiri/actualitate/i...coregrafie.html

@maho: eu mi-am dat jumatate de sambata pentru excursia asta... si pe spatele ei scrie 511 euro (ca sa scoata ochii cred)...
radian
Felicitari pentru premiu!

Cu ce va deplasati? Escale pe drum? In caz ca stati prin Budapesta, in perioada zilei cand e deschis la banci, cel mai bun curs de schimb il obtii la casele de schimb valutar.

Distractie placuta.
buntom
Radian, uite foaia cu programul:
SiloS
Te credeam si pe cuvant.
Alydor
QUOTE(buntom @ 5 Apr 2012, 20:27)

Asa mai nene ... ca unii munceste pana la ore la care nu se mai dau stiri...


Suma respectelor, Alydor
Markos
buntoame, ți-am pus niște poze, distracție plăcută smile.gif
buntom
QUOTE(Markos @ 5 Apr 2012, 20:57)
buntoame, ți-am pus niște poze, distracție plăcută  smile.gif
*



sunt miop si nu vad unde sunt...
Markos
Uite aici.
buntom
Multumesc de poze, tu cum te-ai descurcat cu banii, adica a trebuit si "agaroți" specifici sau doar euro?
si inca ceva, cum sunt preturile in comparatie cu ale noastre?
Markos
Personal, am scos coroane cehești de pe cardul de lei, de la bancomatele lor. Așa că n-am folosit deloc euro. Despre prețuri, sunt un pic mai mari în comparație cu ale noastre. Dar nu cu mult. E adevărat că nu le-am vizitat hipermaketurile. Oricum, în zonele turistice "notorii" (Staro Mesto, Nove Mesto, Prazsky hrad), prețurile sunt mai mari decât în restul orașului, e firesc să fie așa.

O altă variantă ar fi să schimbi euro în coroane la casele lor, cursul nu-i rău. Singura chestie de evitat e să plătești consumații/suveniruri/vizite/orice direct în euro, că te sparg ăia la curs, e țeapă curată icon_mrgreen.gif

Apropo, nu rentează nici să cumperi coroane din România, sunt nesimțit de scumpe (fiind rare). Așa că alegi: ori scoți coroane din Praga de la bancomat, ori schimbi acolo euro în coroane. E cam același lucru, din ce-am calculat io.
Alydor
QUOTE(buntom @ 5 Apr 2012, 16:20)
Salut,
Acum o luna am participat la un concurs de informatica aplicata si am obtinut cel mai bun punctaj din clasa si al treilea pe liceu.
*


Felicitari pentru reusita. Se pare ca mai sunt si tineri care invata in ziua de azi.


Toata Suma respectelor, Alydor
Markos
Neaparat să vizitezi: Budvar, Pilsner Urquell, Staropramen, Kručovice, Ferdinand, Kelt icon_mrgreen.gif (ordinea e aleatoare)
iulia_boris
tocmai ce-a zis ca nu-i place berea.. smile.gif lasa,tinere,ca te descurci tu..bravos pt realizare!
DMP
QUOTE(Markos @ 6 Apr 2012, 00:59)
...
O altă variantă ar fi să schimbi euro în coroane la casele lor, cursul nu-i rău. Singura chestie de evitat e să plătești consumații/suveniruri/vizite/orice direct în euro, că te sparg ăia la curs, e țeapă curată  icon_mrgreen.gif
...
*



Asa e si la Budapesta. Pe la restaurante, muzee poti plati direct si in euro insa cursul e foarte prost.
La Budapesta cele mai bune cursuri pentru a vinde euro pe forinti le gasesti la casele de schimb din centru.
cdadan
Forinti gasesti ca-ca-lau in Ro. N-are rost sa schimbi lei in euro si euro in forinti.
DMP
Da.
Dar, de regula, iesi un pic in dezavantaj daca schimbi lei -> forinti in Romania decat daca schimbi lei -> euro in Romania si euro -> forinti in Ungaria la casele de schimb nu la banci.
Asta pentru ca in Ungaria aia de la casele de schimb au un curs bun la euro pe cand in Romania cursul la forint contra leu e slab (are un spread (diferenta dintre cursul de vanzare si cel de cumparare) mare) deoarece forintul e o valuta lenta comparativ cu euro, dolar, franc.
Situatia despre care scriu poate nu se aplica in vestul Romaniei unde cursurile la forint pot fi mai bune decat la Bucuresti.
bion
Programul e in pas alergator dar e ok iti poti face o parere despre ce a fost si ce este Europa si la varsta ta merita sa faci si optionalele. Dresden e super Karlsbad ca sa stii cum era varianta urata a B. Herculane( si sa poti vedea ce au facut romanii din cea mai frumoasa statiune balneara din tot imperiul ala mult hulit).Daca apuci chiar din wiki sa te documentezi putin despre ce o sa vezi e zuper.
Distractie placuta junior
buntom
deci cum e mai bine pana la urma? lei->euro in romania, pe urma schimb dupa nevoie, dar nu platesc direct cu euro, sau lei->euro/coroane/forinti in romania?

offtopic: astazi a fost ultima zi din Scoala Altfel si au venit la liceul Helmut Duckadam si Valeriu Argaseala
klaus
Programul din praga (ziua 3) e fugarit.
La palat (unde e si st. Vitrus) e interesant pe la pranz (cred ca pe la ora 11 - 12) cand se schimba garda. St. vitrus e foarte frumoasa pe soare, pe la pranz (are vitralii care dau culoare)
La primarie e interesant de facut si turul interior (nu cred ca o sa ai totusi timp) si oarecum spectaculos e urcarea cu liftul in turnul cu ceas. Ceasul trebuie vazut la ora fixa, pentru jocul figurinelor.
Sunt pitoresti stradutele de pe langa vechea primarie si turnul cu ceas. Tot pe acolo (la capatul podului lu Carol (cred ca asa-i zice)) e un muzeu al ... torturii. Mic da' interesant.
Vezi ca aia se mandresc mult cu rahatul de cartier evreiesc. O rapandula. Nu merita.
Privelistea din turnul televiziunii (daca e deschis publicului) e de mare angajament, si de asemenea e interesanta (daca bate vantul...) urcarea in turnul de metal de pe deal (cred ca-i zice Eiffellovka sau cam asa ceva, un Eiffel in miniatura).
Mancarea e in general buna , dar cam scumpa (la restaurant). Daca iei insa din supermarket, e cam ca la noi.

Turul de oras din Budapesta este cam subtire, da' asta e, e limitat de timp. Catedrala lu' Mateias e interesanta de vizitat pentru ca e o catedrala gotica cu picturi ortodoxe.

Turul de viena e si mai subtire, dar iti face o idee.
Referitor la excursiile optionale, in general intotdeauna merita optionalele, ca nu stii cand vei mai ajunge acolo.
bion
La viteza cu care o sa tre sa te misti nu o sa i timpde magazine decat daca renunti la program. Intrarile le divresele obiective se pot negocia pentru grupuri mari si se gasesec modalitati de plata.In rest daca nu bei nu fumezi nu gagici nu-ti prea trebuie bani.Nu te omoraa pentru pliante si alte alea gasesti pe net reportaje si reviewuri amanuntite depre tot si sunt moca.Baga un card grasut in lei la care sa-i poti urmari de pe telefon starea si e ok.La turul de forta de 7 zile daca ai 300 de euro marunti in jeb te descurci super.
klaus
si un aparat foto de incredere, multe baterii incarcate la el si carduri de capacitate mare...
Markos
QUOTE(klaus @ 6 Apr 2012, 19:24)
Vezi ca aia se mandresc mult cu rahatul de cartier evreiesc. O rapandula. Nu merita.
*


Merită doar Sinagoga Spaniolă.
buntom
@bion: de unde 300 de euro??? tata nu are atata salariul...

@klaus: o sa am in dotare: telefon 5 megapixeli 16 gb de memorie si un aparat foto 7.2 megapixeli 512 mb de memorie... tre sa fac rost de un card mai mare... sau o smecherie d'asta, ca am mai multe carduri micro sd

poate reusesc sa fac rost de un aparat foto de 12.5 mega si 4 gb... poate...
bion
Mancarea nu e o problema dar taxele de vizitare sunt uneori cam piparate si sa stai sa te uiti de dupa gard...E un mic efort financiar dar merita mai ales daca ai o situatie care nu iti permite un tur cu familia pe banii vostri.
buntom
ma descurc eu... stati linistiti...
Markos
k, stăm liniștiți.
cdadan
QUOTE(klaus @ 6 Apr 2012, 19:24)
Catedrala lu' Mateias e interesanta de vizitat pentru ca e o catedrala gotica cu picturi ortodoxe.
*


In februarie era cam in renovare. Mai greu cu picturile ... sad.gif
buntom
QUOTE(cdadan @ 6 Apr 2012, 19:28)
In februarie era cam in renovare. Mai greu cu picturile ...  sad.gif
*



poate muncitorii de acolo se misca mai cu talent decat la noi, problema e sa nu fie romani...
bion
Romanii la munca! radmasa.gif O sa ii gasesti dar in fata bisericii wink.gif
maho
Pai daca-s credinciosi... tongue.gif
buntom
Amin... popa.gif
buntom
Mai am o intrebare: la granite se controleaza bagajele, adica le desfac, se uita prin chiloti, sosete etc... sau doar se uita la acte?
cdadan
La granita cu Ungaria o sa-ti ceara buletinul. Pe urma, pace buna.
Markos
QUOTE(buntom @ 9 Apr 2012, 16:09)
se uita prin chiloti, sosete
*


Tu ai face asta, ca vames?
cdadan
Intreba si el, sa stie daca poate sa-si ia revistele in bagaj.
buntom
QUOTE(Markos @ 9 Apr 2012, 15:28)
Tu ai face asta, ca vames?
*



nu, poate doar la lenjeria curata..., dar cine stie pe cine gasesc acolo....

QUOTE(cdadan @ 9 Apr 2012, 15:37)
Intreba si el, sa stie daca poate sa-si ia revistele in bagaj.
*



ce reviste sa iau cu mine??? mai degraba asa ceva, dar nu am... daca aveam vreun viciu pacatos foloseam telefonul, nu reviste...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.