Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Bancheta arsa cu tigara
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia - Diverse > Diverse
Xplode
Stiu e dureros, dar inevitabilul s-a intamplat. Mi-a ars un amic bancheta cu tigara. Ce pot face. Sunt disperat...masina noua...mooooor. Stie cineva pe unde gasesc material identic cu cel al banchetei sa retapisez bucata respectiva?
RIon
huse, protejeaza...nu?
G.R.
Eventual să mergi la un croitor care se pricepe la stopaj artistic. Îți trage fire din țesătură de unde se vede mai puțin, și cu ajutorul acestora îți coase (rețese) gaura formată.
tarzy
QUOTE(Xplode @ 4 Aug 2005, 00:31)
Stiu e dureros, dar inevitabilul s-a intamplat. Mi-a ars un amic bancheta cu tigara. Ce pot face. Sunt disperat...masina noua...mooooor. Stie cineva pe unde gasesc material identic cu cel al banchetei sa retapisez bucata respectiva?
*




sper sa nu exagerez, dar ... de cat o carpeala mai bine schimbi bancheta cu totul
Rigor
Si nu il mai iei pe "amic" in masina!!! Dar pana atunci poti sa il rogi sa stea non-stop pe bancheta sa nu se vada gaura.
b64chr
Am patit exact acelasi lucru. Nevasta-mea a vrut sa arunce chistocul pe geam, de la curent chistocul s-a intors si a ars scaunul din fata. Avantajul la arsuri de astea este ca gaura nu se extinde. Singura solutie este sa uiti de ea. Dupa ce masina nu va mai fi noua n-o sa-ti mai pese de un asa detaliu.
Oricum, daca are cineva o solutie de rezolvare nu foarte scumpa as fi si eu incantat sa o aplic.
vis-a-vis
Un nasture de dimensiuni mai mari, imbracat in acelasi material sau apropiat ca textura-culoare, cusut astfel incat sa acopere gaura smile.gif
Slider
Acoperit (peticit) locul respectiv cu o bucata din alt material eventual brodat ceva pe acel material. O sigla ceva. (poate daciaclub.ro..... rolleyes.gif ) Poti face acelasi lucru si in partea opusa a banchetei sa apara mai original.
avathan
Dupa cum s-a mai zis pe aici HUSELE sunt bune si preventiv si pentru a ascunde ...
driver
QUOTE(G.R. @ 4 Aug 2005, 07:46)
Eventual să mergi la un croitor care se pricepe la stopaj artistic. Îți trage fire din țesătură de unde se vede mai puțin, și cu ajutorul acestora îți coase (rețese) gaura formată.
*



nu prea merge nimic din ce ziceti voi, singura solutie e alta bancheta sau sau alta masina....,
si eu am o gaura in spatar la bancheta din spate la imbinarea cu sezutul de toata frumusetea de la un vecin binevoitor, materialul fiind sintetic se topeste si ... grrrr, mi-o fost ciuda o saptamana dar am inceput sa uit
ps: husele sunt de tot rahatu' nu stau nici cum pe scaune asa ca mai bine fara, si cu gaura in spatar tongue.gif
bertro
QUOTE(driver @ 4 Aug 2005, 20:58)
nu prea merge nimic din ce ziceti voi, singura solutie e alta bancheta sau sau alta masina....


si eventual iti schimbi si garajul, apartamentul, orasul in care locuiesti. smile.gif
nu cred ca merita sa schimbi o bancheta pentru o arsura, decat daca esti perfectionist. si eu am mostenit o gaura de tigara in scaunul soferului odata cu masina. dar nu ma apuc sa schimb scaunele pt asta. Eu zic sa-ti iei niste huse ca lumea, cu ocazia asta le poti si spala cand se murdaresc si o sa arate iar bine. Scaunul mai greu il speli, husele le arunci in masina de spalat si le-ai rezolvat. wink.gif
driver
eu inca n-am gasit niste huse care sa se potriveaasca perfect pe scaune, mai ales pe alea din fata (se intind se sifoneaza si numa nu stau pe ele cum trebuie), ultimele pe care le-am luat s-au decolorat in 2 luni... (si au fost destul de scumpe ~50 eur)

am vazut la bursa ca unul isi vindea masina cu tot cu garaj laugh.gif

ala care mi-a ars bancheta, chiar vroia sa o ajute pe nevasta-mea sa puna un bagaj mai mare in masina.

PS: oare pe casco nu intra si daunele astea ?...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.