Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: JANTE SOLENZA
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Piese auto - Dacia Solenza
Pages: 1, 2
adybaiamare
Salutare,am gasit la dezmembrari niste jante de Supernova,stiti cumva daca se potrivesc pe Solenza? adica daca is tot pe 13" ca cele de pe Solenza sau sunt pe 14".Astept vesti cat de urgent ,sa pot sa ma duc sa le cumpar


Multumesc
shake
Se potrivesc perfect ! Am eu smile.gif

Paco_il
jantele de aliaj de supernova sunt pe 14 parca
b17kzm
la ce bani le-ai gasit in dezmenbrari ,si unde ca ma intereseaza
adybaiamare
jantele sunt de tabla nu din aliaj,stiu ca cele din aliaj sunt pe 14 da astea de tabla sunt pe 13 din ce stiam eu,de aceea v-am cerut parerea.va multumesc


pretul e bun?

25 ron/bucata
Paco_il
da cele din tabla sunt pe 13, pretul e foarte bun parerea mea
jaaL
SupeRNova nu au jantele din aliaj pe 14" , ci pe 13 !
Iulikk
QUOTE(Paco_il @ 3 May 2012, 16:18)
jantele de aliaj de supernova sunt pe 14 parca
*



Atat jantele de tabla, cat si cele de aliaj sunt R13. SupeRNova nu are trecute in talon dimensiuni R14. Shake poate confirma.

PS: pt cine intereseaza: Janta de aliaj Stella (adica aia de pe Solenza) la reprezentanta costa..... (tineti-va bine, sa nu cadeti de pe scaun).......... 420 ron. radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif Astia-s handicapati mintal wacko.gif wacko.gif .
BluBear
Mai sunt si urate...
Danut 88
Pretul pe janta la dezmembrari este ok, mie mi-au cerut 50 de lei. Nesimtiti!!! Jantele Stella nu mi se par asa urate, le am pe masina, ce ma enerveaza ca nu au pus o dimensiune m-ai lata (175-185..R14), arata mai bine masina.
solenza zaz
danut dar poti sa iti pui cauciuc mai lat merge pe jantele tale eu am 185.60 r 14 si da bn si nu am nici o problema.
Maskatu
QUOTE(Paco_il @ 3 May 2012, 16:18)
jantele de aliaj de supernova sunt pe 14 parca
*


Super nova nu a avut jante de 14". Doar solenza la cele de aliaj. Se potrivesc perfect da la una la alta si invers. Asta pentru ca discurile, placutele, fuzeta, conturul aripii, etc, sunt aceleasi.
adybaiamare
multumesc tuturor pentru sfaturi,le-am cumparat,arata f bine.le-am luat la 25 ron bucata cu tot cu cauciuc(cauciucuri bune) smile.gif))


BAFTA TUTUROR
Florin27
Cu tot cu cauciuc?Asta da oferta...
shake
vrem poze biggrin.gif cu ele
Danut 88
Stiu ca pot pune si dimensiuni mai late, dar daca te opreste ARR s-ar putea sa am proleme. Acum asta este.
claudiucondrea
am primit si eu jantele comandate la onorabilii, desi le-am spus de doua ori ca vreau 5.5 b 13 am primit 5.5 j 13.
merg si asa sau sa le trimit inapoi?
Iulikk
Merg. Alea de aliaj sunt 5,5j. Eu cumpar anvelope de la ei de vreo 6 ani, atat pt mine, cat si pt prieteni. Nu am avut probleme pana acum deloc. Cat au costat jantelw? La anvelope au cele mai bune preturi.
claudiucondrea
alea de aliaj probabil sunt pe 14, iar pe 14 asa e si in carte, 5.5 j 14. astea pe care le-am comandat sunt pe 13 de tabla.
au costat 99/buc.
anvelope debica pe 165/70/r13 161/buc.
preturi bune zic eu, daca ar trimis si jantele cerute era perfect.
Iulikk
J si B este sectiunea jantei daca nu ma insel... nu prea conteaza ala. Jantele se vor potrivi pe masina daca restul dimensiunilor sunt in regula.
claudiucondrea
este buza jantei, cred ca arata cat din anvelopa calca pe janta
NKVD
salut, mă intereseaza și pe mine 2 jante de tabla Solenza second-hand...unde pot găsi?
Taka
QUOTE(NKVD @ 22 Oct 2012, 10:26)
salut, mă intereseaza și pe mine 2 jante de tabla Solenza second-hand...unde pot găsi?
*




In targuri auto,dezmembrari...dar ai grija la dimensiuni intre prezoane (4X100 parca era) Bafta
NKVD
multumesc...am gasit la o vulcanizare 50ron bucata.
elpero
Salut tuturor! Are cineva explicatia de ce jantele aliaj Solenza (14r) second-hand sunt greu de gasit,iar cand le gasesti sunt a dracu de scumpe? Daca vreau Opel,BMW,VW,etc-e plin netu si dezmembrarile de ele. Daca are cineva de vanzare 4 buc. sunt dispus sa cumpar.
ORIJINAL21
era cineva la bursa care are un set complet la 500 ron.
Iulikk
QUOTE(elpero @ 26 Oct 2012, 20:43)
Salut tuturor! Are cineva explicatia de ce jantele aliaj Solenza (14r) second-hand sunt greu de gasit,iar cand le gasesti sunt a dracu de scumpe? Daca vreau Opel,BMW,VW,etc-e plin netu si dezmembrarile de ele. Daca are cineva de vanzare 4 buc. sunt dispus sa cumpar.
*



Pentru ca s-au produs ~60000 de Solenze. Din alea 60 000.... eu cred ca MAXIM 20 000 au fost Scala (adicatelea cu "jănți de aloi").
Danut 88
Sunt bucuros ca sunt printre putinii care le au.
Iulikk
Si eu.... am chiar 5 bucati tongue.gif
BluBear
Eu sunt bucuros ca n`am.Sunt urate`n draci stelele alea.
marius80_eugen
Nu stiu ce aveti voi cu jantele astea de Scala . Eu tocmai le-am curatat si pus la pastrat pana la primavara si am ramas f uimit de calitatea lor . Una singura are vopseaua cojita , probabil ca nu a fost tratata corect inainte de vopsire , dar celelalte , au mers continuu din 2003 pana acum o saptamana si arata impecabil si ma refer si la cat plumb e nevoie la echilibrat .
In acesti ani am vazut MULTE jante cu pretentii care in 2-3 ani au inceput sa necesite roluire si plumb cu pumnul pe ele . Multe sunt numai de fite si nu ca ar rezista la gropile patriei .
shake
Depinde de gusturi... insa din cate se vede nu toata lumea le apreciaza...nici mie unul nu prea imi plac astepctul lor smile.gif
Iulikk
Nu e bai daca e vorba de aspect... Nu te poti kka in gustu omului. Mie imi plac. Char imi plac f mult.
Iulikk
Nu e bai daca e vorba de aspect... Nu te poti kka in gustu omului. Mie imi plac. Char imi plac f mult.
BluBear
Mult mai bune sunt Borbet in 5 spite si ca performante si ca aspect si ca pret.
marius80_eugen
poate ar trebui sa le comparati cu jantele stock , care vin pe alte masini OEM , adica Logan , Clio . Mie cele de LGN 1 mi se far hidoase si DEGEABA sunt pe 15 . Actualele de pe facelift sunt mai ok .
Comparati niste jante OEM cu unele de 13-15 milioane cu "bling" si e normal sa vi se para aiurea .
Danut 88
Eu zic sa compare jantele OEM cu zeci de modele la alegere de la alte firme care produc jante. Asa sunt cam toate jantele Oem-mai uratele.
BluBear
Loganul are jantele alea de aliaj mai urate ca stelele noastre, iar cele OEM parca sunt menite a fi schimbate.
Danut 88
Pentru ca a venit primavara, vreau sa schimb jantele Stella cu unele HRS noi.Problema este ca modelul care il vreau se gaseste doar cu latimea jantei de 6"(6J), aveti vreunul anvelope 165/65 R14 montate pe jante cu latiea de 6j? daca da, as vrea o poza doua sa vad cum se aseaza anvelopa pe janta va rog. Multumesc.
Iulikk
Avea cristio_79. Se vedeau ok, doar ca nu prea poti proteja buza jantei de bordura.

PS: da si mie link de unde iei jantele ca-s tare frumy tongue.gif .
Danut 88
http://www.auto-soft.ro/
Costa vreo 930lei, fara montaj. M-am gandit ca nu voi putea proteja marginea, dar asta este..., voi avea mai mare grija la condus.
Lostboy
QUOTE(Iulikk @ 21 Mar 2013, 22:46)
frumy tongue.gif .


ohmy.gif blink.gif
cristio_79
QUOTE(Danut 88 @ 21 Mar 2013, 22:41)
Problema este ca modelul care il vreau se gaseste doar cu latimea jantei de 6"(6J), aveti vreunul anvelope 165/65 R14 montate pe jante cu latiea de 6j? daca da, as vrea o poza doua sa vad cum se aseaza anvelopa pe janta va rog. Multumesc.
*


Asa se asezau la mine. Urmele alea care se vad pe marginea jantei sunt de la montajul cauciucurilor, nu sunt lovituri. Eu n-am reusit niciodata "performanta" sa le ating de vreo bordura sau altceva. Dar eram si foarte atent, bordurile sau alte diferente de nivel erau subiecte tabu.
Iulikk
QUOTE(Lostboy @ 22 Mar 2013, 13:46)
ohmy.gif  blink.gif
*



biggrin.gif
Danut 88
Poza 7 este cea pe care chiar vroiam sa o vad. ramane marginea cam cheala dar, cu putin noroc nu se vor zgaria. Multumesc "cristio_79". Le voi cumpara peste vreo 3 saptamani, sper sa mai gasesc modelul.
b17kzm
salut are cineva cauciucuri 185./65/14 pe fata atinge in amortizor cumva ?
marius80_eugen
cu 175/65/14 mie imi ating si cele de vara si mai ales cele de iarna in carenaj la viraj + ceva denivelari , dar la mers normal nu ating .
Cu 185/65/14 cu siguranta vor atinge peste tot . Eu am distantiere de 7 mm pe toate rotile , altfel pe spate atingeau si 175 de oala la incarcare mare .
185/60/14 cred ca ar merge ok pe fata , dar pe spate tot ai probleme . Mai depinde si ce jante ai , daca sunt mai scoase putin in afara nu ating.
george_scala_2004
Am vazut zilele trecute o SRN "tunata" destul de binisor...si arata o.k. la virsta ei...ce mi-a atras atentia au fost jantele borbet de 15"...initial nu stiamce dimensiuni au dar cind am avut ocazia am studiat mai indeaproape...jantele sunt incaltata cu anvelope breidgestone astfel: 195/45 pe fata si 195/50 pe spate...
Maskatu
Puteai sa faci si tu o poza sa vada si ochiul nostru..
george_scala_2004
nu mi-am dat seama...cu prima ocazie o sa le pun aici...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.