Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Realizare placa spate portbagaj
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia - Diverse > Tutoriale, Tips & Tricks
RIon
Pe mine m-a costat 10euro, la o firma specializata in tunning (pot sa va dau relatii in MP):
material: MTF (pentru rezonanta buna si rigiditate).

Partea I: se ia o placa originala spate si i se traseaza conturul:

[attachmentid=12586][attachmentid=12587][attachmentid=12588]
RIon
Partea II

Se taie si i se da forma dorita:
[attachmentid=12589][attachmentid=12590]
RIon
Partea III

Se slefuieste cu rindeaua electrica si i se da curbura ca si la placa originala:
[attachmentid=12591][attachmentid=12592]
RIon
Partea III

Se masoara si se taie:

[attachmentid=12593][attachmentid=12594]
RIon
Partea IV

Mochetare:

[attachmentid=12595][attachmentid=12596]
RIon
Partea V

Finisare:

[attachmentid=12597][attachmentid=12598]
RIon
Partea VI

Montare - final:

[attachmentid=12599][attachmentid=12600]
RIon
Unelete: fierastrau electric, rindea electrica, capsator electric, rigla, cutter (mocheta).
klaus
Si balamalele cum a fost facute?
RIon
Se face fara balamale, dar se pot lua de pe placa veche daca e cazul; sta foarte rigid si fix pe suportii originali, se poate prinde pentru siguranta si in suruburi. bineinteles ca se pot adaptasi snururi dupa caz.

Important e dementionat ca varfurile suruburilor se taie pentru a nu agata lucrurile din portbagaj.
klaus
Dar cu fixarea in tampoanele de cauciuc care sa fie apasate de hayon in scopul eliminarii zdranganelilor placii, cum s-a rezolvat?
Tudor B
O greseala care te va costa la calitatea sunetului: difuzoarele trebuiau montate cat mai departate una de alta.
RIon
QUOTE(klaus @ 6 Aug 2005, 10:29)
Dar cu fixarea in tampoanele de cauciuc care sa fie apasate de hayon in scopul eliminarii zdranganelilor placii, cum s-a rezolvat?
*



tampoanele nu sunt fixate, dar nu ajunge la haion sa scartaie.

QUOTE(Tudor B @ 6 Aug 2005, 10:45)
O greseala care te va costa la calitatea sunetului: difuzoarele trebuiau montate cat mai departate una de alta.
*



nu o consider o greseala, sunt distantate cat trebuie...
Tudor B
Nu considera o greseala, dar asta e, stiu ce vorbesc, am facut si eu una de asta la matiz, la si am facut aceasi greseala, le-am pus ca tine, apoi a trebuit sa fac alta cu difurile cat mai in margine, diferenta se simte.
florinc
Si cam care ar fi distanta care ar trebui lasata pt 2 difuzoare de 16 cm(nu ovale), ca am si eu in proiect o placa spate.
SYL
Cat mai mare posibila, adica boxele sa fie cat mai departate.
driver
ce material e asta MTF, sau nu cumva MDF? poate este si mtf dar nu stiu eu, da detalii please.
klaus
Dupa cum arata pare MDF... Nici eu nu am auzit de MTF...
RIon
Probabil ca MDF...nu am inteles eu bine... departarea boxelor se face si dupa un calcul pentru acustica (nu stiu sa vi-l spun) si dupa ,,decor"
Adrian_Solenza
Am si eu placa dasta... Merita wink.gif Incomparabil mai bine!
Diac
Am si eu o sugestie.
Fostul proprietar al DSN-ului meu a pus o mocheta foarte subtire peste boxele montate pe placa de la portbagaj. Mocheta fiind neagra, a mochetat si suportii.
Scopul e ca boxele sa nu atraga atentia hotilor. Sa fie cat mai putin vizibile.
Tudor B
O intrebare adresata celor care isi fabrica tablia asta din pal: explicati-mi va rog de ce nu decupati polita de pe masina ca aceasta are o mica adancitura, asftel boxele cat de cat se integreaza in acea polita, pe pal au o pozitie mai inalta, ies in evidenta. Daca cumva credeti ca nu tine polita va inselati, nu e ca cea de nova din carton, e foarte rezistenta, rezista cu brio la greutatea a doua boxe.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.