Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Probleme Frana si Alarma
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Probleme tehnice - Dacia Solenza
alexb0y
1.Astazi cand am vrut sa plec cu masina la facultate m-am urcat am plecat si pe drum a inceput sa imi sune alarma din senin, am tras pe dreapta am oprit-o am scos cheia din contact si am apasat butonul de pe telecomanda dar nimic. Intr-un final a tacut dar avariile nu se stingeau, m-am intors cu ea inapoi acasa i-am scos bateria am cuplat din nou dar nimic avariile se aprindeau si suna alarma, nu mai primeste nicio comanda din telecomanda alarmei cu toate ca beculetul de pe telecomanda se aprinde cand apas butonul,am decuplat bateria sa nu imi mearga avariile toata noaptea smile.gif.Ma gandesc sa scot alarma definitv....


2.De cateva zile a inceput sa mi se infraneze roata fata drepata, infranarea are loc dupa ce plec cu ea si merg cateva minute si apas frana de cateva ori si plus problema cu trosnitul etrierilor am schimbat acum 6 luni garniturile la etrieri si dupa 3-4 luni zgomotul a revenit la loc ma gandeam sa schimb etrierii cu totul poate e mai bine si la infranarea asta nush de la ce poate fii mai exact smile.gif

Va multumesc astept pareri smile.gif
Solenzul
Da-mi te rog detalii despre trosnitul etrierilor. Spune cum se comporta si cum ii auzeai. Sau cum ti-ai dat seama ca trosnesc etrierii. Poate mai sunt si altii care au intampinat aceias problema si descrierea le-ar fi de ajutor. Deasemenea detaliind problemele poti fi ajutat cu mai multa exactitate.
alexb0y
In timpul mersului cand franez sau stau pe loc si calc frana trosneste ceva la roata am mai intampinat problema asta acum cateva luni si am rezolvat-o in service schimband garniturile etrierilor dar acum iar trosnesc, cred ca au trecut 6 luni de cand am schimbat garniturile:) ma gandesc sa schimb etrierii cu totul.
Problema care ma apasa acum e infranarea in mers, cand plec cu ea din fata blocului totul e ok eee dupa ce merg cu ea putin si franez de cateva ori se infraneaza ori e de la pompa de frana ori nu stiu daca a mai intampinta cineva problema asta sa imi spuna cum a rezolvat smile.gif

Va multumesc.
canea_dragos
Pune mana si curata bine pistonasele etrierilor, schimba garniturile, da cu putina vaselina pe pistonase si baga-le la loc. Daca poti sa elimini bavura de pe discuri ar fi perfect.
alexb0y
Aceasta operatie am efectuat-o acum 6 luni in service dar dupa 3-4 luni trosnitul a reaparut sad.gif
b-73-zdv
asa am patit si eu si am resetat-o din cheie.altele au un buton de resetare pe carcasa alarmei.tu ce alarma ai?
Bogdan90
Trosnit la franare poate fi din cauza suruburilor la bascula nestranse, bucse varza. Mai poate fi jocul placutelor. Nu se aude la gropi? Spatele infranat poate ramane din cauza pistonaselor cilindrilor de frana care nu revin, sau pistonaselor din pompa de servofrana. Mai degraba pompa.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.