Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Pete vopsea
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Probleme tehnice - Dacia Logan
Fulger Mcqueen
Am avut ghinionul sa parchez fata in fata cu un cretin de la mine din clasa langa terenul de sport unde era noroi mult si ce s a gandit omul sa traga frana de mana marsalier si dai tata la podea. Mi a facut masina de nu mai vedeam nimic in fata ,adik tot botul masini plin cu noroi inclusiv parbrizul si putin pe plafon.Am fost la spalatorie a dat pe ea cu apa apoi cu spuma activa degresant si iar apa , cand am plecat de acolo era frumoasa da pana acasa s au albit urmele unde a fost noroiul se vede exact cum era stropii de noroi si asta numai la soare la intuneric nu se vede nici macar o urma sau o diferenta ceva.

Ce pot sa ii fac? Cu ce sa ii dau sa iasa bine ? (nu vreau sa ma gandesc la revopsirea capotei)
panter1
incearca un polish
Fulger Mcqueen
cat ma costa un polish pentru capota motor? Il fac eu acasa adica cu o solutie ceva sau inntr un atelier specializat?
EUGEN2008
poti sa-l faci si tu acasa dar nu prea merita, o sa dai banii pe pasta si probabil n-o sa nimeresti exact ce trebuie nici ca marca si nici ca granulatie . Si cu carpa in mana nu poti sa obtii cateva sute de turatii pe minut cum face masina de polishat , asa ca mai bine te duci la o spalatorie sau atelier care face asta toata ziua. Undeva la un 50 lei apreciez eu lucrarea. Si sunt aproape sigur ca n-are treaba cu noroiul ci mai degraba de la spuma activa ti-au aparut petele.
Fulger Mcqueen
Eu am zis ca e de la noroi deoarece petele sunt exact dar exact cum sunt stropii de noroi la fel de mari si cu aceiasi forma adica e o coincidenta prea mare sa nu fie asa.
Am auzit ca pot sa dau cu o carpa imbibata in motorina este oke? adica afecteaza vopseaua sau lacul si crezi ca ar avea rezultate?As vrea ca polishul sa fie ultima solutie biggrin.gif
bobo77
QUOTE(EUGEN2008 @ 21 May 2012, 15:44)
Si sunt aproape sigur ca n-are treaba cu noroiul ci mai degraba de la spuma activa ti-au aparut petele.
*


dar de vopseaua de la dacia nu ai nimic de spus...spuma e de vina...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.