Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: sfat pentru schimb
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia - Diverse > Diverse
costas
salutare la toti
am si eu o mare dilema si as vrea sa cer sfaturi. Vreau sa multumesc din start celor care imi vor raspunde.
Deci, am o dacie din 95 de 8 luni (e la mine deci am luat-o s.h.). Problema e ca, saraca masina, a suferit foarte mult de la cei doi proprietari (trecuti in CI). Arata destul de jalnic pe dedesubt can am luat-o si o multime de jocuri peste tot. Nu ma intrebati cum de am pus botul si am luat-o - e o poveste lunga - o combinatie. Deci, am inceput frumos sa ma ocup de ea, am inceput sa-i schimb diverse. Ca un incepator ce eram am nimerit un service caremi-a tras-o in 2 luni de zile la constatare trebuia sa schimb din nou ce schimbasem prima data. Nu va povestec ... Am gasit alt mecanic care mi-o tot bibileste, am schimbat bucsi, pivoti, capete de bara, am rectificat planetare sad.gif , am facut motorul (schimbat setul), schimbat ambreiajul etc. Problema mea actuala este ca, ma rog, masina merge dar huruie pe la cutie planetare nici nu stiu, intra apa in ea si in porbagaj cand ploua, cred ca tre sa fac tablaria, interiorul e jalnic - tapiserie, mochete si alte alea. Acu dilema este urmatoarea: as putea sa incerc sa o vand dar mai mult de 1000 eur nu cred ca iau pe ea si sa iau alta, tot din 95 de la un amic care a tinut-o ingaraj, vopsea originala etc - masina lu taicasu care de fapt a mers cu ea doar in concedii fiind director si folosind masina de serviciu in timpul anului. Ce parere aveti, pentru o diferenta de cam 15 milioane sa o iau pe aia sau sa incerc cu cei 15 milioane sa o pun la punct pe asta??

Va multumesc inca o data si astept cu interes
RIon
Ia o coala A4 pe orizontala,trage o linie in mijloc, in stanga masina A cu avantaje/dezavantaje, dreapta masina B, la fel.
Vezi unde inclina balanta mai tare si ramai la varianta aia... succes wink.gif
costas
QUOTE(RIon @ 9 Aug 2005, 21:25)
Ia o coala A4 pe orizontala,trage o linie in mijloc, in stanga masina A cu avantaje/dezavantaje, dreapta masina B, la fel.
Vezi unde inclina balanta mai tare si ramai la varianta aia... succes wink.gif
*



o varianta logica he multam
constatarea mea, dupa experienta cu Dacia e ca oricat ai repara la ea - ceva tot cade si cade foarte repede. Sunt total incurcat, nici nu-mi vine sa mai plec cu masina cu toate ca fac cam 30-50 km minim. pe zi prin Bucuresti ....
Varianta cu piese "de origine" chiar e adevarata? tin alea mai mult? Mi s-a spus ca piesele de dacie sunt proaste -de aia sunt si ieftine dar nu mi-am inchipuit sa fie asa de proaste.

multumesc de sfat - e destul de greu sa fac asta mai ales ca numa pricep foarte tare (ce am mai vazut si eu pe la service - furat meserie se zice smile.gif ) - de aia am apelat la voi.
bye
B_KMP
Un amic a patit cu o dacie veche sa i se rupa lonjeronul in drum spre mare. asa ca daca ai ocazia sa iei una care macar are sigur tablaria ok, si nu a fost lovita merita 15 milioane diferenta. parerea mea...
adostar
Urca cealata masina pe o rampa si uita-te atent la lonjeroane...praguri etc. daca totul este in regula si nu e plina de rugina poti sa o iei.
cata23
Oricum 1000 de euro e putin pt o dacie din 95, chiar daca arata asa, gandestete cat ai bagat tu in ea si trebuie sa fii sigur de data asta. Daca masina e ok din toate punctele de vedere si tu mai ai mult de bagat in asta schimbo! Dar inca o data trebuie sa fii foarte sigur de ce iei ca sa nu incepi din nou.... sti tu service ....

P.S. Totushi incearca un pret mai bun pe cea care o ai acum, totusi bucsi + pivoti + set motor +ambreaiaj = ceva bani
Asa ca fa calculul bine. Depinde si cat mai trebuie sa bagi in asta
costas
eh
daca ar fi sa calculez cat am bagat si 2000 e putin. mi-e cam teama de tablarie ca de asta cand te apuci te iei cu mainile de cap. In plus - insonorizari si alte alea.Nu mai spun de tapiserie, instalatie electrica (care cam atarna - dar sunt cateva fire - bricheta etc), chedere etc.
Pretul de 1000 euro pentru asta ar fi cam mic intradevar dar ca sa o vand repede sa pot sa fac miscarea nu cred ca obtin mai mult.
Mare dilema sad.gif
costas
QUOTE(adostar @ 9 Aug 2005, 22:04)
Urca cealata masina pe o rampa si uita-te atent la lonjeroane...praguri etc. daca totul este in regula si nu e plina de rugina poti sa o iei.
*


o sa fac si asta dar nici nu pot sa am pretentii sa n-aiba pic de rugina totusi nu e o masina noua nu??
Sir_Alex
Daca masina amicului cea tinuta in garaj e ok din punct de vedere al tablariei si al structurilor metalice merita diferenta. La motor si la consumabile scapi mai ieftin si mai usor. Daca tabla si ce mai e pe dedesubt sunt mancate te-ai procopsit cu un cadavru cu 5 roti. Petele de rugina superficiale care sunt doar la suprafata pot fi eliminate si aplicate anumite "substante de protectie".
marianrec
Stiu f bine cum arata dacia din 95 tinuta in garaj. Am un prieten care o tine in garaj dar o si foloseste zi de zi. Masina nu trebuie sa aiba rugina (sa nu faca rugina gaura in tabla).
Depinde si de cata incredere ai in amicul tau.
Daca investesti 15 mil in masina nu faci mare branza. Daca masina amicului tau este intr-o stare mult mai buna ca a ta eu zic sa faci trocul..., dar incearca in prima faza sa oferi mai putin: 12mil ???
Tutzigureanu
"Stiu f bine cum arata dacia din 95 tinuta in garaj. Am un prieten care o tine in garaj dar o si foloseste zi de zi. Masina nu trebuie sa aiba rugina (sa nu faca rugina gaura in tabla). "
Nu depinde rugina daca o ti sau nu in garaj.
In primul rand depinde de garaj, ca in unele garaje apare umezeala si rugineste masina mai tare ca afara.
In al doilea daca in garaj e mai cald ca afara iarna, diferentele de temperatura(mai ales dc o scoti in fiecare zii) fac ca rugina sa apara mult mai repede decat dc o ti afara.

PS Masina rugineste cel mai tare cand se circula pe ploaie sau pe zapada(sare) nu cand sta in ploaie parcata.
Am vazut masini tinute in garaj facute sita de cata rugina aveau pe ele.
Si nu spun asta de ciuda ca nu am garaj cum ar crede unii, am garaj, dar masina o tin parcata fix in fata lui.
marianrec
Nu are prea mare importanta daca masina sta in ploaie sau circula in ploaie. Tu crezi ca pedalierul (ex.) rugineste daca sar stropi cand circuli pe ploaie sau daca apa balteste in masina ....
Intr-o oarecare masaura ai si tu dreptate. Conteaza si cum este intretinuta masina. Am dacie din 94 si nu am schibat decat pragurile la ea ... nu are pic de rugina, si a stat in ploaie.
costas
Am facut schimbul - m-a costat putin,merita pentru ca a cea veche era varza tablaria si interiorul - asta e impecabila, in schimb iar tre sa revin - planetare,bucse amortizoare etc. Cel putin acum sunt "experimentat" cu privitul - ca tot la service ma duc tongue.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.