Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: parasolar
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia - Diverse > Diverse
JonnyB
As dori sa aflu cateva pareri despre necesitatea parasolarului pt Logan. La "batrana doamna" daca nu puneai parasolarul crapa bordul. Oare bordul Loganului e facut dintr-un material suficient de bun pentru a nu se impune instalarea parasolarului?
costi
Miros o bula pe aici sau mi se pare?
Sau macar un flame in Loganisti si restul lumii smile.gif
"Logan masina care n-are nevoie de parasolar"
Sony
O sa afli peste cativa ani daca aveai sau nu nevoie de parasolar.
Acum e cam greu de spus.
b64chr
In primul rand nu e clar ce intelegi prin parasolar.
Eu prin parasolar inteleg fiecare din cele doua dreptunghiuri rabatabile aflate deasupra parbrizului, pe care in caz de soare soferul si/sau pasagerul din dreapta le pot rabata pentru a se proteja de soare.
Din postul tau inteleg ca te referi la o bucata de textil acoperit cu folie aluminiu care se pune pe parbriz cand masina este parcata.
Daca era sa crape bordul ar fi scris in manual ca chestia asta este obligatorie.
E buna pentru tine, sa nu te coci cand te urci in masina dupa ce ai lasat-o la soare.
JonnyB
Ma refer la parasolarul care se pune in parbriz!
Costi ... fii serios!
Mano
De incins se incinge oricum aerul din masina daca o lasi la soare dar macar nu mai frige volanul daca ii pui un parasolar.
Sony
QUOTE(JonnyB @ 10 Aug 2005, 14:06)
La "batrana doamna" daca nu puneai parasolarul crapa bordul.
*


Cum ai aflat ca la "batrana doamna" se crapa bordul? Cumva dupa ce au trecut niste ani si s-a crapat? Crezi ca la Logan au trecut suficienti ani?
Ce parere ai? Manerele de la usi se vor crapa? Dar capacele de la roti?
Ai initiat un topic in care nu se pot face decat speculatii. Eu propun sa vina un moderator si sa-l inchida!
MoneyTalks
Deoarece acel parasolar se poate pune teoretic pe ORICE masina, topicul asta NU este de Logan. Se muta la Diverse.

Sau exista parasolar special de Logan si eu nu stiu? radmasa.gif
steph
la asa masina trebuie un parasolar pe masura =))
Codrin
Hai, mai Money, nu stiai ca parasolarele sunt de 2 tipuri?
Scrie pe ele: 'for Logan', 'not for Logan' wink.gif
Sony
Eu cred ca sunt si in functie de versiunea de Logan si de motorizare. laugh.gif
bertro
steph, stii tu ceva dar nu chiar tot (e si normal, fiind top secret, eu am aflat de la surse anonime din interiorul Renault). ZKR vine din uzina cu un force-field care se activeaza automat la parcarea masinii si o protejeaza de soare, praf, ploaie, insecte, chei, accidente de parcare, furt de capace, etc. daca o sa va uitati la asfintit spre masina parcata o sa puteti observa (daca aveti noroc - functie de unghi si de conditiile atmosferice) o sfera albastruie in jurul ZKR-ului, cu mici irizatii rosiatice. Ala e. biggrin.gif

acuma sa revin de pe aratura: parasolarul ala o sa-ti devina foarte necesar cand o sa intri in masina dupa o zi insorita si nu o sa poti tine mana pe volan de fierbinte ce e. pentru 3 lei noi si 20 secunde efort de instalare merita.
bogdan_o
Nu, tocmai, nu are force-field ca de-aia se pune praful numai pe ea si pe altele nu.

Bordul nu cred ca mai poate crapa. La daciile mai vechi bordul era acoperit de un material gen vinil (scai parca se chema) si ala se crapa. Stiu o DSN care nu a vazut in viata ei parasolar si bordul nu are nimic. In schimb stiu pe multi care-si pun parasolare si in spate, sa nu se decoloreze policioara.
tatabobu
Iar la daciile si mai vechi nu exista problema asta. Ma refer strict la cele cu trei indicatoare de bord, si torpedoul cu deschiderea usii spre sus
kid88
Parasolarele sunt de 2 feluri: pentru autobuze si pentru dacii. Pentru asa zisul logan eu zic ca-ti trebuie unu de autobuz...cel de dacie sigur o sa-ti fie mic biggrin.gif laugh.gif
bertro
@bogdan_o: alea fara force-field sunt cele dinainte de scumpire. practic cresterea pretului de la asta a venit. si chiar si la astea mai scumpe, am inteles ca nu toate culorile au FF, cica e incompatibila sfera aia cu anumite nuante si determina gropi in caroserie la grindina usoara. biggrin.gif
costi
presimt o inchidere subita a acestui topic smile.gif
Sony
Nu se va inchide asa repede. driverx si Rion nu sunt prin zona. biggrin.gif
costi
am vazut.... ne facem de cap astazi....
hai sa ne injuram ca alta ocazie cine mai stie cind o fi smile.gif
alx
hai ma ca nu crapa plasticul ala jegos de la dsn si voi credeti ca crapa asta de la logan? da-o-n pisicii masii de masina...
costi
hai ca incepe!

bine mai ca al nostru-i jegos si al vostru fitos !
tribunul
Omul tine la masina si vezi ca a ramas cu sechele de la vechea dacie la care trebuia sa acoperi bordul cu o carpa ca sa nu-ti crape.

Parasolarul de care vorbesti nu se pune ca sa nu-ti crape bordul, se pune ca sa poti sa tii volanul in mana (cum bine zicea cineva) cand lasi masina in soare iar daca ai pantaloni scurti sa poti sa stai pe scaun.

Nu incideti topicul ca eu am vazut care-si pun si in spate.
Ma gandesc cam cati metri de material intra ca sa faci o husa de logan?
Cred ca ala care-si face o afacere cu huse de Logan o sa dea lovitura. Poate cineva care lucreaza in armata poate ne ajuta, si masoare una de T34. biggrin.gif

Fara nici o intentie de jignire, la mine in spatele blocului sunt 2 loganuri care nu se prea misca din parcare, proprietarii lor sigur o sa-si cumpere huse.
costi
las' ca nici cu Tico nu mi-e rusine
daca pui un parasolar pe el, zici ca l-ai acoperit cu husa smile.gif

tribunul
pt. tico n-ai nevoie de husa ca-l iei in casa tongue.gif

Sony
QUOTE(tribunul @ 10 Aug 2005, 16:27)
Omul tine la masina si vezi ca a ramas cu sechele de la vechea dacie la care trebuia sa acoperi bordul cu o carpa ca sa nu-ti crape.
*


La Logan bordul se acopera cu ziare. Era o poza pe forum. laugh.gif
klaus
Daca tineti masina la soare, temperatura din habitaclu ceste spre 50 grade si peste. Sa zice in jur de 52-54 grade.
in acel moment scaunele sunt ceva mai calde (cu vreo 5 grade), bordul cu vreo 10 grade mai mult (cca 65 grade), volanul si schimbatorul ajung pe la 60 (depinde de materialul schimbatorului, ca poate diferi totusi).
Pentru a evita aceste temperaturi si a le face mai umane is parasolarele alea, nu pentru ca se crapa vreun bord.
Eu personal nu prea am mai vazut pe masini de dupa 90 borduri crapate. Dar mochete decolorate pe spate da.
Sony
Nene klaus, venisi cu raspunsuri d-astea la obiect si ne stricasi distractia. sad.gif
bertro
ca sa pun si eu un reply 100% on-topic: se mai decoloreaza si tapiteria de pe scaune in timp. parasolarul previne si asta.
tribunul
Temperatura aerului din masina scade destul de repede daca deschizi usile sa se faca putin curent, dar volanul se raceste al naibii de greu iar scanul te cam frige putin, sunt patit cand din "neatentie" (a se citi lene) am uitat sa-l pun.

Ziare...vorbeai serios? Erau de anul asta?
Sony
Da. Baga o geana aici: http://www.daciaclub.ro/index.php?act=Atta...e=post&id=12415
marksman
QUOTE(bogdan_o @ 10 Aug 2005, 16:00)
[...]stiu pe multi care-si pun parasolare si in spate, sa nu se decoloreze policioara.
*



Eu sunt unul dintre cei care pune parasolar si in spate. Motivul principal il constituie protejarea difuzoarelor. Am vazut cateva difuzoare "coapte" sau decolorate de soare si m-au "marcat" imaginile.
WUB
biggrin.gif 2005, 15:49-->
QUOTE(klaus @ 10 Aug biggrin.gif 2005, 15:49)
Daca tineti masina la soare, temperatura din habitaclu ceste spre 50 grade si peste. Sa zice in jur de 52-54 grade.
in acel moment scaunele sunt ceva mai calde (cu vreo 5 grade), bordul cu vreo 10 grade mai mult (cca 65 grade), volanul si schimbatorul ajung pe la 60 (depinde de materialul schimbatorului, ca poate diferi totusi).
Pentru a evita aceste temperaturi si a le face mai umane is parasolarele alea, nu pentru ca se crapa vreun bord.
Eu personal nu prea am mai vazut pe masini de dupa 90 borduri crapate. Dar mochete decolorate pe spate da.
*




Eu am schimbat la SN toate plasticele de la bord inclusiv consola centrala pentru ca erau crapate in zeci de bucatele. Masina e din 2002 si vara 90% din timp a avut parasolar. La schimbarea plasticelor de bord cel mai greu a fost cu grilele de aerisire de la baza parbrizului ( TOT bordul dat jos) si a durat cam 4 ore sa il puna totul la loc ( nu mai spun ca au vrut sa imi dea jos si parbrizul pentru asta). Unde ? Dacoserv -2004.

Asa ca tu poate vorbeai de MASINI si nu am fost eu atent. :-)
anpop
QUOTE(Sony @ 10 Aug 2005, 14:08)
Eu cred ca sunt si in functie de versiunea de Logan si de motorizare. laugh.gif
*


Daca nu te brigebi de ce te bagi?! tongue.gif La jante de aluminiu trebuie musai reflectorizant!...La alea tabla merge si carton...dar mai e si impresia de stil...daca ai zaruri mari sau CD agatat de oglinda, trebuie musai sa ai si pisici in geamurile laterale ca altfel pici de fraier!!! laugh.gif
Sony
Eu am cedeu agatat de oglinda, dar nu am nici-o pisica. Dar am un catel care da din cap pe policioara. laugh.gif
IRONICK
QUOTE(JonnyB @ 10 Aug 2005, 14:06)
As dori sa aflu cateva pareri despre necesitatea parasolarului pt Logan. La "batrana doamna" daca nu puneai parasolarul crapa bordul. Oare bordul Loganului e facut dintr-un material suficient de bun pentru a nu se impune instalarea parasolarului?
*




M-am linistit cand am citit mesajul tau. Credeam ca o sa intrebi daca poti pleca cu masina cu el montat. blink.gif
anpop
QUOTE(Sony @ 10 Aug 2005, 17:15)
Eu am cedeu agatat de oglinda, dar nu am nici-o pisica. Dar am un catel care da din cap pe policioara. laugh.gif
*


Vezi, te remarci!...unde ai montat policioara?! pe airbag?! tongue.gif
Si daca latra....da-i si tu niste crocantele...i-o fi foame biggrin.gif
Sony
Tu crezi ca mai am bani de crocantele dupa ce mi-am luat ZKR?
anpop
de la ZKR s-ar putea sa se constipe.... tongue.gif ...macar un os de cauciuc sa moflaie laugh.gif
ursul-alb
Inalte culmi...

E punctul meu de vedere, nu sariti
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.