Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Rezervor GPL expirat
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia - Diverse > Diverse
lord_nosferatus
Am si eu o nelamurire, de curand am discutat cu cineva care zicea ca rezervoarele de GPL expira dupa 10 ani, dar nu a reusit sa imi dea mai multe detalii,

acum eu cum stiu cand imi expira rezervorul unde tre sa ma uit ca sa imi pot da seama?

Multumesc
B!ll
Este adevarat ca "expira". El este autorizat / certificat de ISCIR pentru 10 ani. Daca ai actele instalatiei trebuie sa ai acolo o hartie cu datele de productie si expirarea buteliei. Daca nu le ai, te uiti la seria buteliei si intrebi pe unul care face ITP care secventa de cifre este anul de fabricatie. Ca VIN-ul la masina.

Succes.

LE: nu am masina aproape dar uita-te daca nu cumva este scrisa si pe butelie
george_scala_2004
http://www.unece.org/trans/main/wp29/wp29regs61-80.html
lord_nosferatus
m-am uitat pe rezervor dar nu prea intelegcare ce insemna

placuta de pe rezervor arata cam asa, ce este cu semnul intrebarii su se cunostea ce era stantat

actele de la instalatie nu le am
B!ll
Cred ca este facuta in luna a 10-a din 2005 Atentie cred eu! Are legatura cu data de montaj pe masina? La montaj butelia poate sa fie deja "batrana". Sfant este sa intrebi la o statie care face ITP, dar nu trebuie sa te enervezi, caci nu stiu toti din prima si trebuie sa sune...


Mai am un sfat: cauta topicul "Logan pe GPL" si pune si acolo intrebarea, sunt cativa oameni deosebiti si deosebit de amabili. Plus ca le mananca pe paine chestiile astea.
lord_nosferatus
Multumesc mult,
oricum o sa ma pregatesc de o butelie noua , drumuri si niste nervi
Cred ca ai dreptate ,
chiar acum m-am uitat pe CIV si data de omologare este 18.11.2005
Leo0608
@nosferatus, ia legatura cu PH06BOA si te lamureste el ce si cum, omul e super meserias si e tatal gpl-ului pe dacii
Ov
Nu cred ca trebuie musai butelie noua, ci doar facuta revizia la ea. La GPL nu ma pricep, dar am la acvariu butelie de CO2 si acolo e aceeasi poveste. La 10 ani se face revizia (ca altfel nici nu ti-o incarca) si se schimba supapa de siguranta.
B!ll
Cred ca asa este: se face test de presiune, se schimba / calibreaza supapa si eventual se cantareste (pentru coroziune ?)
vicelord
Si eu stiu ca dupa 10 ani trebuie din nou sa te duci sati iei aviz (omologare) din nou pentru butelie.

regards
vallyyy
Am fost cu cineva saptamana trecuta pentru un reglaj la GPL la un service si acolo era un tip care schimba butelia pentru ca avea 10 ani si nu accepta RAR-ul masina pentru identificare.Deci treaba cu "la 10 ani expira butelia" este cat se poate de adevarata
lord_nosferatus
ms pt sfaturi, am trimis un mail la RAR pe tema asta ,ei ar trebui sa ma lamureasca , inca nu mi-au raspuns
bobo77
Asteptam raspunsul si aici, desi cred ca o sa dureze sa-ti raspunda...
lord_nosferatus
am primit raspuns cam sec de la RAR dupa multe asteptari prin care imi spunea ca da expira si atat fara alte detalii

intre timp am vorbit la o bere cu cineva de la ei si spunea ca expira dupa 10 ani si ca trebuine neaparat inlocuita si reomologata
bobo77
Pai atunci situatie e clara.
crick
O fi acelasi termen indiferent de locul de montaj, interior/exterior autoturismului(factori de coroziune diferiti)?
george_scala_2004
QUOTE
The tanks have a working life of 10 years from installation and they must be replaced after this.


http://www.landi.it/layout.jsp?idz=10066&i...&idfc=32&lang=3

QUOTE
During the homologation, the automobile gas tanks are tested in hydraulic pressure and cannot explode until a pressure of 67.5 bars is reached, they can be safely used 10 years after the mounting. After that period, they should be changed in specialized service for automobile gas systems or should be a subject of hydraulic test.


http://gazoviuredbi.com/en/safety.html

http://www.docstoc.com/docs/119932214/Fiat...-LPG-Supplement pag. 8

http://www.unece.org/trans/main/wp29/wp29regs61-80.html
zgabi
Salut,
Daca butelia expira in feb2018, iar eu fac ITP ul in ian 2018, banuiesc ca ar trebui sa il trec. Intrebarea e, chiar cu ITPul in regula , butelia expirata dupa feb 2018, ar exista posibilitatea sa mi se retraga talonul in cazul unui control in trafic? Daca nu, as sta linistit pina la urmatorul ITP din ian 2020, pe care probabil n-am sa- l mai fac si merg cu ea direct la rabla
sk100it
QUOTE(zgabi @ 19 Sep 2016, 21:49)
Salut,
Daca butelia expira in feb2018, iar eu fac ITP ul in ian 2018, banuiesc ca ar trebui sa il trec. Intrebarea e, chiar cu ITPul in regula , butelia expirata dupa feb 2018, ar exista posibilitatea sa mi se retraga talonul in cazul unui control in trafic? Daca nu, as sta linistit pina la urmatorul ITP din ian 2020, pe care probabil n-am sa- l mai fac si merg cu ea direct la rabla
*


Aceeasi operatiune am facut cu masina matusii mele.
Nu au motiv sa zica nimic,atat timp cat la momentul itp-ului butelia era "valida".
Dezavantajul este ca la expirarea buteliei,trebuie facuta reomologarea,care costa si ea ceva banuti,iar butelia cu toate acareturile ajunge pe la vreo 800 de lei.
Deci trebuie vreo 1100 de lei minim pentru distractia asta.
Matusa mea trebuie sa dea suma asta,f...-i.
Si mai e o magarie,in sensul ca vrei sa "desfiintezi" instalatia,tot nu scapi de rar,pentru ca doar ei pot sterge din carte faptul ca instalatia nu mai exista pe masina
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.