Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Schimb Kit Ambreiaj
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Probleme tehnice - Dacia Logan
Dic84
Salut.Am tot cautat dar nu am gasit nimic concret despre aceasta problema.
Am un Logan 1.4MPI+GPL si la 90.000 se pare ca trebuie sa-i schimb ambreiajul.Deja este reglat destul de jos si din cand in cand patineaza.Am tot vazut pe net ca cele mai bune posibilitati sunt urmatoarele:
SACHS - cca 400 RON
VALEO FRANTA - cca 400 RON
VALEO (cred ca TURCIA) - cca 280 RON

Eu as vrea sa-i pun ceva bun care sa nu inceapa sa produca zgomote dupa 20.000 km. As inclina spre VALEO FRANTA.Intrebarea mea este, cum deosebesc aceste kit-uri intre ele, Franta vs Turcia, daca ar trebui sa merg pe SACHS sau daca mai stiti si alti producatori demni de luati in considerare?Totodata as aprecia daca mi-ati spune cam cat este manopera poate si un service bun, deoarece am gasit cu 350 RON prin Militari si sincer mi se pare un pic prea mult.
Leo0608
mergi pe sachs
bobo77
Argumenteaza si de ce? daca tot recomanzi.
iulic'
parca valeo se pune si din fabrica si tacane
vladut88
QUOTE(bobo77 @ 17 Jun 2012, 11:51)
Argumenteaza si de ce? daca tot recomanzi.
*


Sachs este producator numaru 1 in ambreiaje
Leo0608
corect vladut88,
sachs e peste valeo. Testat la alta masina care a fost convertita din aspirat la turbo, de prin 2007
aurelyan
QUOTE(vladut88 @ 17 Jun 2012, 16:56)
Sachs este producator numaru 1 in ambreiaje
*



Kitul Sachs contine si componente care nu sunt produse de ei, si anume de Valeo...
bobo77
Pt @ total care putea raspunde asa, personal am pus intrebarea pentru niste raspunsuri pentru alti useri care citesc topicul si chiar au nevoie de unele pareri. Eu impresia oricum o am formata dar asta nu conteaza.
1.sachs mai putin zgomotoase decat valeo (desi nu toate valeo fac acel zgomot)
2. durata de viata mai lunga zic unii ( si aici este o chestie relativa, difera de la individ la individ)
Mai zice cineva?
Dic84
Si de diferente intre Valeo Franta si Valeo Turcia, imi poate spune cineva?Cum se deosebesc aceste doua produse?Ma gandesc ca trebuie sa aibe niste semne distinctive...
Cristi1980
ptr @bobo77 valeo se uzeaza mult mai repede. Am schimbat cateva ambreiaje valeo la o masina pe aspirat autohtona nu straina, in perioada 2004-2007. Asta inafara ca sunt zgomotoase din cauza arcurilor, se uzeaza usor si discul si rulmentul de presiune
Dic84
Revin cu noutati.Am gasit la Adras pe Valea Lunga din sector 6 kit VALEO original Franta la 400 RON cu tot cu TVA.L-am luat si sambata urmeaza sa-l schimb.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.