Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Hi-Fi la romanii de la DACIA
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia - Diverse > Diverse
wizard
am o problema de milioane! si e chiar din .....uzina europeana al lui DACIA:

am deschis capacul speaker-ului dreapta fata si surpriza: calota centrala a speaker-ului avea o urma de intelgienta a lu' nea Vasile din uzina ERA TURTITA oameni buni.

Probabil ca cei care sunt cel putin hobisti in electronica si stiu ce inseamna un difuzor la nivel constructiv isi vor da seama ca acel speaker e condamnat. de aceea, daca exista oameni de la dacia care citesc acest post sa ia aminte: FOLOSITI OAMENI CALIFICATI pentru instalatii audio (apropos datele tehnice de la casetofon nu indica un standard hi-fi, iar difuzoarele NICI VORBA!)

va multumesc oameni de la dacia! .. noi va dam banii si voi trageti tepele.. suntem chit ca la romani
Jack Daniel's
Nu mai imblati prin diferite locuri , pentru ca ne vom da seama ce masini ne-am luat .
Valeriu
Bine ca n-ai fost curios sa umbli mai in detaliu , cine stie poate gaseai si sandwich-ul lui vasile 168.gif
drakool21
wizard, ai fost cu ea la dealer sa le dai cu difuzoru in cap?! ai dreptate, difuzoru ala poti sa-i zici adio...
Valeriu
Da , asa e , ar trebui sa te duci sa le arati, dar tare ma tem ca o sa zica <de unde stim ca nu l-ati lovit Dv? , de ce ati umblat acolo?> mad.gif
drakool21
si asta-i adevarat...era mai bine daca te apuca curiozitatea sa faci inspectia cand ai primit masina biggrin.gif
ai putea sa faci totusi ceva...sa zici ca se auzea prost si ca ai desfacut sa vezi de ce...
brunner
Errrr.... ce-i asa grav daca e turtita chestia respectiva?

Nu-s 'hobbist in electronica' deloc, dar din cate stiu aia e doar un capac sa nu intre praful...
Poate stiu eu aiurea smile.gif

Apropo, ai putea sa-mi dai niste exemple de 'standarde hi-fi'?
drakool21
n-ai inteles nimic...difuzorul era turtit, nu masca aia de protectie!! masca are tocmai rolul de a nu pune vreun dobitoc mana pe difuzor sa-l indoaie...
4DpT
Nu ma surpinde constatarea cu difuzoarele. Mai de mult am fost pe banda de montaj la Dacia si am fost putin "socat" sa vad cateva difuzoare ce erau asezate direct unul peste altul formand o "coloana" de 5-7 difuzoare. Va dati seama ca la cele de jos era f. posibil sa se deformeze membrana datorita greutatii suportate ...
Poate e o noua metoda de imbunatatire a sound-ul scos de difuzor si n-am aflat noi de ea ? wink.gif
drakool21
abia la cele de jos?! e de ajuns sa pui 2 difuzoare unu peste altu si se strica membrana....dar deh, la romani unde predomina moda cu boxele scoase pe geam sa auda tot cartierul, nu ma mai mira aproape nimic...
simon
QUOTE(Valeriu @ 14 Aug 2005, 21:49)
Bine ca n-ai fost curios sa umbli mai in detaliu , cine stie poate gaseai si sandwich-ul lui vasile 168.gif
*



Nu ride, cind mi-am luat eu prima masina, berlina pe timpul lui Ceausescu, era plina de coji de seminte si avea prin buzunarele portierelor tot felul de holzsuruburi, piulite, diverse etichete de hirtie. Statusem ore in sir pina am luat-o, nu am indraznit sa spun ca n-a fost pregatita corespunzator. ohmy.gif Asa era atunci, de dimineata in fata la magazinele IDMS statea o mare de oameni. Si unii reuseau sa plece pe dupa amiaza cu masina.
Sorry pentru off topic, dar desi titlul este despre difuzoare continutul este despre calitatea Loganului.
Intrebare: de ce te-ai uitat la difuzorul acela? Se auzea prost sau voiai sa-l schimbi cu unul mai cu nume?
brunner
QUOTE(drakool21 @ 15 Aug 2005, 01:19)
n-ai inteles nimic...difuzorul era turtit, nu masca aia de protectie!! masca are tocmai rolul de a nu pune vreun dobitoc mana pe difuzor sa-l indoaie...
*


Din cate am inteles, are indoit capacelul ala din mijlocul membranei. Ala din cate stiu are rol de err.. capac. In engleza ii zice 'dustcap'.
Sony
Ia indoaie-ti capacelul ala din mijlocul membranei si sa vezi ce bine se aude!
RIon
QUOTE(big2003 @ 14 Aug 2005, 20:36)
Nu mai imblati prin diferite locuri , pentru ca ne vom da seama ce masini ne-am luat .
*



Declar asta LEMA LGN!
As pune un banner undeva...

Bai frate, asa cum zicea Sony...procedeaza si nu te mai plange atata...
wizard
QUOTE(drakool21 @ 14 Aug 2005, 21:00)
si asta-i adevarat...era mai bine daca te apuca curiozitatea sa faci inspectia cand ai primit masina biggrin.gif
ai putea sa faci totusi ceva...sa zici ca se auzea prost si ca ai desfacut sa vezi de ce...
*



exact asta am facut. acum am inchis tel inainte sa intru pe forum. am vb cu agentul meu de la meridian si o sa fac un raport si sa ii comande alt speaker. ceea ce am vazut e clar urma de deget sau obiect oarecum subtire (nu magnet de difuzor). ceea ce am citit insa ma ingrozeste. sa tii difuzoare unul peste celalalt nu vezi nici la cooperativa radioprogres...sad.gif

QUOTE(brunner @ 14 Aug 2005, 23:27)
Din cate am inteles, are indoit capacelul ala din mijlocul membranei. Ala din cate stiu are rol de err.. capac. In engleza ii zice 'dustcap'.
*



acel capacel" din mijlocul membranei are rolul extrem de important de a anula reflexiile in AF pe directia de propagare a membranei difuzorului. (in regim de incinta deschisa acel difuzor va barai de il vor gasi dracii la jf)
bogdan_o
Asa am patit si eu. Degeaba m-am dus prin service cu ea ca nu puteam sa demonstrez ca nu l-am infundat eu, de vreme ce capacul ala nu e sigilat. Deci mai bine renunti la idee. Cati bani dai pe benzina pana ins ervice-uri, pe telefoane si cati nervi iti faci nu merita.

La IPSO chiar mi-a zis omuld e acolo ca ma crede dar ca nu are ce sa-mi faca si ca oricum boxele sunt praf si ca decat sa ma plang mai bine iau altele. Asta e Dacia.
mil
sfatul meu nu te lasa...si voi ceilalti verificati integritatea difuzoareler, si daca vedeti ceva probleme, semnalati macar delerului sau mail VC ca sunt probleme...Chit ca nu le schimban daca toti care avem facem asa...poate se sesizeaza un ne ape acolo si il invata pe Vasile sa puna difuzoarele unu cate unu...

daca sunt puse unul peste altul se infunda conul...in cazul de mai sus i-a scapat surubelnita lu' nea' Vasile ala s-a bucurat ca nu l-a gaurit, a zis ca "mere si asa" si s-a pus pe fluierat, a montat masca si a zis ca mere si asa...vorba e ca io cred ca acu' stiu precis cine a montat difurile...si poate ii mai dijcenzuratsc din tuicile potentiale, la viitorul salar.
wizard
QUOTE(bogdan_o @ 15 Aug 2005, 19:01)
Asa am patit si eu. Degeaba m-am dus prin service cu ea ca nu puteam sa demonstrez ca nu l-am infundat eu, de vreme ce capacul ala nu e sigilat. Deci mai bine renunti la idee. Cati bani dai pe benzina pana ins ervice-uri, pe telefoane si cati nervi iti faci nu merita.

La IPSO chiar mi-a zis omuld e acolo ca ma crede dar ca nu are ce sa-mi faca si ca oricum boxele sunt praf si ca decat sa ma plang mai bine iau altele. Asta e Dacia.
*



am vorbit frumos cu agentul meu de vanzari si am rezolvat in 2 ore. ma asteapta sa fac constatarea si se comanda difuzorul la dacia in garantie... am si o poza. sper sama dumiresc cum sa o postez cu amabilitatea moderatorilor.
wizard
QUOTE(bogdan_o @ 15 Aug 2005, 19:01)
Asa am patit si eu. Degeaba m-am dus prin service cu ea ca nu puteam sa demonstrez ca nu l-am infundat eu, de vreme ce capacul ala nu e sigilat. Deci mai bine renunti la idee. Cati bani dai pe benzina pana ins ervice-uri, pe telefoane si cati nervi iti faci nu merita.

La IPSO chiar mi-a zis omuld e acolo ca ma crede dar ca nu are ce sa-mi faca si ca oricum boxele sunt praf si ca decat sa ma plang mai bine iau altele. Asta e Dacia.
*



am vorbit frumos cu agentul meu de vanzari si am rezolvat in 2 ore. ma asteapta sa fac constatarea si se comanda difuzorul la dacia in garantie... am si o poza. sper sama dumiresc cum sa o postez cu amabilitatea moderatorilor.
cristidb
Chiar crezi ca are importanta daca e indoit sau nu capacelul ala la difuzoarele re 3 lei(vechi) care sunt montate din fabrica ?
bogdan_o
Pai, sa-i ia dracu cu tot cu masinile lor ca sunt satul pana peste cap de cretinii astia. Pote masinile ar fi fost reusite daca nu ar fi fost facute in bataie de joc. E drept ca trebuia sa verific la receptie, dar acum cine sta sa dezmembreze masina sa vada daca totul e ok? Ma gandeam eu ca difuzorul ala o avea conul infundat? Normal ca dupa aia nu puteam sa demonstrez nimic si am renuntat ca mai mult timp pierdeam dupa toti prostii.

De-aia eu de buna voie si nesilit de nimeni nu-mi mai iau in vecii vecilor Dacia. Daca altii cred altceva sunt liberi sa-si mai ia si alta data dacia, dar eu mai bine merg pe jos decat sa mai dau banii pe asa ceva.
Smudo
Ai mare grija ce spui ca o sa te trezesti pe alte topicuri cu colegii de forum si o sa iti spuna pe-acolo ca nu e frumos, normal si nici moral sa boicotezi o firma doar pentru ca e romaneasca si alte aberatii de genul asta. Si la fel nu e frumos sa vorbesti chestii asa nasoale despre "produs autohton" sau "marca nationala"... Parerea mea...
argon
Deformarea aceea e prea mica si boxele sunt de prea proasta calitate ca sa afecteze calitatea sunetului..e exact totuna, si nu merita umblatura pentru atata lucru..poate asa din orguliu..dar ma rog...
Sper ca am fost destul de On-topic ca sa nu se ia moderatorii de mine..
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.