Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: v-ati montat repartitoare de caldura?
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Legislatie
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12
adostar
Daca si-a montat careva la un apartament cu 2 camere sa-mi zica si mie daca se merita sau nu investitia..ca ma dispera mosii astia din bloc sa semnez un contract ca sunt de acord cu montarea repartitoarelor de caldura.
Tutzigureanu
Daca faci economie si dardai in casa se merita..scade drastic costul
De asemenea se merita daca exista pierderi in retea(aici exista riscul sa ti le bage automat pe gat, chiar daca ai repartitor).
klaus
Acum depinde si de cum arata caloriferele la tine... Daca ai calorifere de 2 oi mai mari decat erau originalele, s-ar putea ca repartitoarele sa nu-ti faca prea bine la factura
Tutzigureanu
QUOTE(klaus @ 15 Aug 2005, 09:24)
Acum depinde si de cum arata caloriferele la tine... Daca ai calorifere de 2 oi mai mari decat erau originalele, s-ar putea ca repartitoarele sa nu-ti faca prea bine la factura
*



NU are legatura cu marimea caloriferului.
Repartitorul se monteaza intre 2 elementi ai acestuia, inspre tur de obicei.
Deci caloriferul poate sa fie de jur imprejurul camerei, nu are a face, pentru ca repartitorul calculeaza Gcaloriile raportat la cei 2 elementi intre care e montat.
brunner
Wrong. Il programeaza baietii cu un factor de compensare pentru marimea caloriferului wink.gif
adostar
QUOTE(brunner @ 15 Aug 2005, 09:30)
Wrong. Il programeaza baietii cu un factor de compensare pentru marimea caloriferului wink.gif
*



Asta chiar ca nu stiam! m-ai cam pus pe ganduri...
litza
Si repartitoarele repartizeaza costurile dupa cum le si zice denumirea. Factura vine tot pe asociatie, dupa contorul de bloc, doar imparteala intre apartamente se face procentual dupa consumul indicat de repartitoare.

Deci nu va fi mai cald in casa si castigi poate doar daca te restrangi la 1-2 camere iarna. Altfel ..toate sansele sa platesti mai mult. Avantajul e doar controlul. Pleci de acasa si ai inchis caldura.

Eu nu sunt adeptul lor ...dar se pare cavor deveni obligatorii pana prin 2007.
tribunul
Nu cred ca este chiar asa de simplu cu repartitoarele de caldura.

Sunt unii care vor sa se debranseze, iar acum este destul de complicat, asa cum zici tu cu repartitoarele, tii caloriferele inchise si atunci nu mai platesti nimic si e ca si cum esti debransat. Pare foarte simplu daca nu mai vrei sa platesti caldura...

Eu am pus odata situatia daca vreau sa ma debransej de la caldura fara sa ma mai milogesc la radet, sa nu mai platesc caldura si atunci o sa vina sa ma debranseze cum se intampla daca nu mai platesti telefonul fix, dar nu este asa platesti restanta, si penalizari, e mai complicat decat pare.

ca sa-ti pui repartitoare, parca (nu sunt sigur) trebuie sa fie de acord aproape toate apartamentele (adica peste 80%) si sa ai si contuar de caldura pe scara.

Eu am contuar deapacalda/calduara pe scara,si apometre la apa calda + rece, asta iarna cel mai mult am platit 2 mil (3 amere, 2 persoane). La gaze platesc separat.
litza
Da tot e naspa. Din cate stiu tot firma care le-a montat, mai ia niste bani pe luna pt citire si procesare date. Deci tot ei le citesc si in fiecare luna tre sa-i primesti in casa ... that sucks!

Poate gresesc, dar asa citisem pe o oferta ca tot ei se ocupa cu procesare/citire si iti dau un tabel cu costurile repartizate , contra abonament lunar of-course.
adostar
Da asa e mai vor si bani pentru citire! ce shit! dar am mai auzit ca daca ceilalti din bloc isi pun si eu nu am, o sa platesc eu mai mult...adica imi pune mie toate pierderile in carca?
De ex: inchizi unul din calorifere ca esti plecat de acasa..dar abonamentul pentru citire tot trebuie sa-l platesti..nu? dar ma auzit ca sunt si firme care accepta sa-ti citesti singur si sa duci index-ul la asociatie.
northwood
QUOTE(adostar @ 15 Aug 2005, 10:09)
Da asa e mai vor si bani pentru citire! ce shit! dar am mai auzit ca daca ceilalti din bloc isi pun si eu nu am, o sa platesc eu mai mult...adica imi pune mie toate pierderile in carca?
De ex: inchizi unul din calorifere ca esti plecat de acasa..dar abonamentul pentru citire tot trebuie sa-l platesti..nu? dar ma auzit ca sunt si firme care accepta sa-ti citesti singur si sa duci index-ul la asociatie.
*



Am montat si eu in vara asta repartitoare.

Fiindca nu le-am folosit inca, nu pot sa spun decat ce am inteles: pentru PROCESAREA datelor citite se plateste un abonament lunar (ceva de genul 0,5 euro pentru fiecare repartitor). In acest pret am inteles ca intra si o CITIRE lunara. Daca nu esti acasa sau nu vrei sa ii lasi sa intre, ei tot iti iau banii pentru PROCESARE (calcul repartitie functie de index, eventual raportat de tine la asociatie sau la ei, nu citit de ei).

Eu mi-am montat din 3 motive:

1) folosesc preponderent o singura camera, mai ales iarna, asa ca pot seta sa fie mai frig in sufragerie.

2) robinetul de la caloriferul din bucatarie era infundat (nu se incalzea deloc caloriferul) si cu ocazia asta am rezolvat si aceasta problema.

3) in conditiile in care vecinii isi monteaza, nu aveam de gand sa raman eu fara si sa platesc toate pierderile.
tribunul
Nu citirea se plateste, aici se produce o incurcatura, la fel este si cu apometrele, nu citirea se plateste, ci calculul la cat ai consumat se plateste, nu este nimeni obligat sa-ti plateasca calculele.
Faptul ca-ti intra cineva in casa se rezolva usor, ii dai tu scris consumurile pe o hartie, datata si semnata, si astfel eviti sa-ti intre in casa.
Dar tot o sa platesti calculul pe apometre sau respectiv repartitoare.

Atat timp cat ai contuar pe scara nu se justifica repartitoarele.
Iar daca ai un calorifer infundat care nu-ti incalzeste, pune mana vara cand e caldura oprita (daca faci operatiunea iarna cand e instalatia plina cu apa, o sa platesti toata apa din instalatie care se pierde) si-l dai jos si-l speli cu soda, sa vezi ce curat se face.
Doru
QUOTE
Sunt unii care vor sa se debranseze, iar acum este destul de complicat, asa cum zici tu cu repartitoarele, tii caloriferele inchise si atunci nu mai platesti nimic si e ca si cum esti debransat. Pare foarte simplu daca nu mai vrei sa platesti caldura...


Pare,inre-adevar, asta daca vrei sa nu ai caldura deloc.Dar daca vrei sa pui centrala de aprt,ce faci ?Mai pui un set de calorifere?

On topic si eu mi-am pus repartitoare,au costat 1.1 mil/calorifer.Vedem la iarna beneficiile, daca sunt.
kaspersky
Am avut eu in Cluj repartitoare. Stateam intr-un bloc de pensionari si astia au insistat cu ele. Dupa ce s-au montat am devenit recordmen pe scara. Stateau saracii batrini cu 16-17 grade in casa cu hainele pe ei. Pot sa zic ca plateam mai mult decit inainte cind nu le aveam puse, si asta in conditile in care in timpul zilei nu era nimeni in casa si atunci puneam robinetii pe minim si cind veneam acasa ii puneam in asa fel incit sa fie 20-21 grade.
klaus
QUOTE(Tutzigureanu @ 15 Aug 2005, 09:28)
NU are legatura cu marimea caloriferului.
Repartitorul se monteaza intre 2 elementi ai acestuia, inspre tur de obicei.
Deci caloriferul poate sa fie de jur imprejurul camerei, nu are a face, pentru ca repartitorul calculeaza Gcaloriile raportat la cei 2 elementi intre care e montat.
*


Haidi mai, chiar asa? E bine ca traiesti cu impresia asta... Pune matale repartitoare si niste calorifere cat peretele, sa vezi tu facturica...

Pentru a putea fi luate in calcul repartitoarele ESTE OBLIGATORIU ca sa aiba un anumit NUMAR MINIM de apartamente montate si care nu este mic (parca 80%).
Ce daca se agita mosii din bloc? Daca aveti contor la intrare, si gasiti aia 20% care nu vor (din 65 apartamente trebuie sa fie vreo 13), pot sa se dea mosii cu fundul de pamant sa scoata scantei...
bursuck
În Vâlcea, CET-ul local a propus experimental câtorva asociații de proprietari 2 variante de contorizare: una cu repartitoare, alta cu eliminarea coloanelor existente și montarea pe casa scării a unei noi coloane de la care fiecare apartament se va lega printr-un gigacalorimetru individual situat în exteriorul apartamentului. Ultima variantă e mai costisitoare, implică repoziționarea țevăraiei prin casă, deranj, moluz etc., dar mi se pare cea mai corectă. Problema e că mulți nu sunt dispuși să plătească atât (parcă era vorba de 600-800 euro), chiar dacă e vorba de rate întinse pe vreo 3 ani. Toată treaba e încă la nivel de strâns semnături pentru o variantă sau alta. Prin urmare, vox populi..., mi-e teamă că se va opta pentru repartitoare. Problema cu repartitoarele, poate mă înșel totuși, este că măsoară și temperatura camerei, nu numai diferența de temperatură tur-retur. Dacă am o sursă independentă de căldură (de ex. calorifer electric sau aragazul atunci când se gătește) va trebui să suport în factură și aportul extern de căldură ?
bertro
doar 800 de euro? cred ca au spus un scor mai mic pentru atragerea de semnaturi. in iasi au zis 60 de milioane (peste 1500 de euro), avans vreo 18, restul in rate. in banii astia iti pui mama centralelor (cum am facut si eu la auzul vestii tongue.gif ). partea proasta e ca daca asociatia alege varianta asta, trebe sa te legi la noul sistem volens-nolens ca altfel ori ramai fara caldura ori te obliga (ne-legarea echivaland cu o debransare, pe care pot sa nu ti-o permita).

o alta varianta in iasi (tot de CET propusa) e montarea unor micro puncte termice de bloc. administrate tot de ei (deci nu centrale de bloc din banii locatarilor) si care sa mearga pe tevaraia veche. cica ar fi niste fonduri PHARE in sensul asta. faza ca la preturile pe care le practica, nici asta nu-ti convine...
adostar
Cine are montate deja si a prins o iarna cu ele sa spuna daca a platit mai mult sau mai putin ca inainte.
Si faza cu aragazul deschis si reaprtitorul mergand nu o inteleg !!! blink.gif
bursuck
QUOTE(adostar @ 15 Aug 2005, 13:58)
Cine are montate deja si a prins o iarna cu ele sa spuna daca a platit mai mult sau mai putin ca inainte.
Si faza cu aragazul deschis si reaprtitorul mergand nu o inteleg !!! blink.gif
*




Personal habar n-am cum arată un repartitor. Din câte am înțeles, cel propus de CETul local măsoară 3 parametri: temperatura la intrare în calorifer (tur), la ieșire (retur) și temperatura camerei ( temperatură care se presupune că e rezultatul prestației caloriferului) și rezultă o constantă, funcție de care asociația te taxează.
Dacă sunt zile friguroase în care sunt nevoit să suplimentez temperatura în cameră cu un calorifer electric, temperatura ambientală pe care o citește repartitorului va fi automat trunchiată. Practic va trebui să plătesc CET-ului și cele câteva grade în plus câștigate grație caloriferelor electrice, aragazului sau căldurii sufletești dry.gif
E posibil să mă înșel, oricum nu agreez varianta cu repartitoare.
northwood
QUOTE(bursuck @ 15 Aug 2005, 12:33)
Personal habar n-am cum arată un repartitor. Din câte am înțeles, cel propus de CETul local măsoară 3 parametri: temperatura la intrare în calorifer (tur), la ieșire (retur) și temperatura camerei ( temperatură care se presupune că e rezultatul prestației caloriferului) și rezultă o constantă, funcție de care asociația te taxează.
Dacă sunt zile friguroase în care sunt nevoit să suplimentez temperatura în cameră cu un calorifer electric, temperatura ambientală pe care o citește repartitorului va fi automat trunchiată. Practic va trebui să plătesc CET-ului și cele câteva grade în plus câștigate grație caloriferelor electrice, aragazului sau căldurii sufletești  dry.gif
E posibil să mă înșel, oricum nu agreez varianta cu repartitoare.
*



Modelul de repartitor folosit pe scara pe care locuiesc este montat mecanic pe o tablie fixata intre 2 elementi. Nu masoara nici temperatura apei la intrare, nici la iesire, inregistreaza in directa relatie cu temperatura CALORIFERULUI.

In functie de parametrii setati (dimensiune calorifer, material din care este caloriferul, orientare apartament Nord-Sud-Est-Vest, izolare termica - ai sau nu termopane), am inteles ca repartitorul inregistreaza o marime ADIMENSIONALA direct proportionala cu temperatura caloriferului si perioada de timp pentru care a fost mentinuta aceasta temperatura. Cu alte cuvinte, repartitorul nu inregistreaza calorii , ci inregistreaza un PARAMETRU care va interveni ulterior in calculele de repartitie pe fiecare calorifer.

In legatura cu mentinerea in functiune a unui radiator electric intr-o camera cu repartitor instalat la calorifer, pot sa apreciez ca va exista o diferenta de temperatura a caloriferului fata de situatia in care nu s-ar folosi radiator electric, dar ca aceasta diferenta va fi nesemnificativa din urmatorul motiv: temperatura agentului termic (si a caloriferului) este mult superioara temperaturii camerei (sa zicem 60-70 de grade temperatura agent termic, 24-25 grade temperatura in camera), schimbul de caldura avand in consecinta un caracter "unidirectional", dinspre corpul mai cald (calorifer) spre corpul mai rece (aerul din camera). Cu alte cuvinte, nu vei "incalzi" caloriferul cu aerul din camera.

In opinia mea, singurul efect notabil va fi exact invers, si anume ca robinetii termostatati vor inchide mai devreme fluxul de agent termic prin calorifer la utilizarea unui radiator electric in camera, prin atingerea mai devreme a pragului de termostatare. Rezultatul direct este ca veti consuma mai putin agent termic pentru mentinerea temperaturii termostatate.
teodor
La garsoniera unde stau, am pus repartitor de caldura cu inlocuirea caloriferului cu unul nou din tabla(si cel vechi tot din tabla era).Diferente sunt, daca cu vechiul sistem plateam mai mult, acum cu noul se plateste mai putin.
Dar, repartitorul imi da posibilitatea de a micsora sau marii gradele in casa.Daca plecam la serviciu lasam la o treapta mai jos, cand vedeam mai puneam o treapta si il tineam cam la 20/25 grade biggrin.gif .Efectul era super cool, se incalzea repede in casa.
Dar, am usa din tabla , si termopane la geamuri, ca transferul de caldura spre exterior sa fie cat mai mic.
Dupa ce ani de zile plateam caldura care nu o aveam, acum mi se pare ca am intrat in randul lumii.Vecinii cei care erau reticenti la montarea unui repartitor, in lunile de iarna, au dat navala sa isi monteze . wink.gif
Mi se pare ca repartitorul citeste gradele din mediu ambiant, daca temperatura scade, atunci mai baga apa in calorifer.
Se merita , dar trebuie sa stepti sa iti monteze contor pe tevile de caldura, si apoi sa iti montezi, astfel nu are rost, ca nu poate sa iti citeasca consumul.
Dragos
teodor, esdti un om fericit, dar uitam ca traim in Romania.

Sa luam exemplul apometrelor:
Pt. un consum de 7l de apa rece/luna am extra 2l pierderi
Pt. un consum de 5l apa calda/luna am 1+l pierderi
Intrebare: de ce?
Raspuns: cei ce nu au apometre platesc la pausal (cf. calculelor celor de la firma de distributie si primarie), restu' se distribuie la cei cu apometre.

Revenind la caldura: pt. a-ti pune repartitoare investitia este relativ substantiala (nu ma refer numai la operatiunea in sine, dar si la schimbare de tevi putrede, calorifere etc., ca sa faci o treaba ca lumea), platesti citirea(!) etc. Pe de alta parte, ca si la apometre, periodic se supun masuratorlor metrologice (pe banu' consumatorului). Stie careva cat costa?

Personal repartitoarele sunt o solutie de compromis proasta. Traiasca centrala termica de apartament!
klaus
Pai voua cum va ia in calcul apometrele daca nu aveti apometre pe intrarea coloanei de la bloc? Ia vedeti voi ca ie o treaba usor ileagala...
Apometre se pun daca exista si la intrarea in bloc...Altfel se plateste pausal, conform modului de facturare. Indiferent daca ai sau nu apometre.
Si calculele ca cei fara apometre platesc pausal si se redistribuie la cei cu apometre... cine naiba v-a bagat vrajeli din astea? V-au aburit de la cap la coada. Pentru ca diferenta aia NU ESTE COMUNA, nu trebuie redistribuita, ci trebuie platita de cei carora le revin. Iar celor cu apometre nu le revin (ca doar au apometre, se stie cat consuma...).
Eu cred ca administratia de la blocul meu numai in procese ar duce-o daca mi-ar face faze din astea nelegale...
DAVIDK
Am avut o mare polemica cu niste prieteni. Concluzia a fost ca nimeni nu stie cum se impart costurile intr-un bloc cu repartitoare si cum calculeaza cutiuta aia consumurile. Adica: eu stau la parter, si e mult mai frig decat la cel de la 4. La mine "ard" caloriferele, iar la cel de la 4 debitul de apa fiarta e minim, el avand podeaua calda de la vecinii de dedesupt. Ala va plati mult mai putin, iar eu mult mai mult? Cica se tine seama in calcule si de chestia asta, dar cum pot eu verifica faptul ca sunt taxat corect, sau ca aparatul inregistreaza bine?
Pe site-ul http://www.radet.ro/DocumenteInfoUtile/Con...dividualgri.htm se spune ca si perdelele pot face repartitorul sa functioneze eronat.
Se pot pacali repartitoarele? Ele au (se zice) 2 senzori de temperatura, unul pe placa de aluminiu care e in contact cu caloriferul, iar altul spre "fata" aparatului, pentru a putea face diferenta de temperatura intre aer si calorifer. Daca pui un bec sa se incalzeasca pe fata dinspre camera, si un ventilator catre calorifer? Daca un vecin a "sarit cu banu" catre baiatu' care l-a montat, sa seteze ceva in el mai diferit? Totusi, la noi e sport national sa furi curent, sa scoti catalizatoru' masinii ca sa consume mai putin, sa treci mai putine persoane la intretinere... In fond, caldura anu' asta costa si 2-3mil lei, oricum mai mult decat factura de electricitate intr-o casa de oameni normali.
excl.gif Discutia despre pacalirea repartitoarelor are doar rol informativ in scopul de a preveni tentativele vecinilor de a fi mai breji. Aplicarea vreunei metode de pacalire constituie furt de energie termica si se pedepseste penal
Codrin
In Franta au cam renuntat la ele tocmai din cauza ''ingeniozitatii'' bastinasilor. Nu va dura mult pana se vor destepta si ai nostrii.

Celor interesati le recomand o serie de articole aparute anul asta in ''Instalatorul'', sub numele foarte sugestiv de ''Repartitoarele de costuri nu sunt instrumente pentru determinarea consumului de caldura pentru incalzire''.

spicuiesc:
QUOTE(Instalatorul @ 3/2005)
Repartizarea costurilor de caldura nu se face de catre aparatele de inregistrare a diferentei integrate de temperatura (repartitoare), ci prin programul de calcul la care se utilizeaza inregistrarile aparatelor, suprafata corpurilor de incalzire, coeficienti de corectie, care tin seama de contactul aparatelor cu corpurile de incalzire, si de factorii de amplasare, care tin seama de pozitia incaperilor in cadrul cladirii.

QUOTE
In cazul montarii de IT-uri si de robinete termostatice, este obligatoriu ca programul de calcul al firmelor care le monteaza si fac citirile sa aiba la baza Auditul Energetic al cladirii si al instalatiilor de incalzire aferente, elaborat de un auditor energetic atestat, conform NP 047-2000, aprobat de MLPAT cu ordinul nr. 323/N/4.12.2000.
Jack Daniel's
Nu ! Am montat in schimb o centrala termica + calorifere noi de otel + instalatie pexal + termostat electronic . Acum sunt fericit din punctul asta de vedere .
zodrac
teodor - repartitorul e una si robinetul termostatat e alta.

Robinetul termostatat mentine temperatura setata in incinta prin regularea debitului de agent termic ce intra in calofirer.

Repartitorul incerca sa tina o evidenta a caldurii cedate de calorifer catre camera.
klaus
DAVIDK, dupa cum si tu ai zis, si eu cred ca este f. posibil sa se 'pacaleasca" repartitoarele, fie prin ce ai mentionat tu (incalzirea swi a celuilalt senzor, "potrivirea" constantelor de masurare din software.
Eu as mai avea si alte idei nastrusnice (ajungand chiar pana la "infundarea" elementilor de calorife pe care este pus senzorul de pe calorifer, si astfel elementii aia or sa fie mai reci).
Metode sunt...
Jack Daniel's
QUOTE(klaus @ 11 Nov 2005, 18:59)
DAVIDK, dupa cum si tu ai zis, si eu cred ca este f. posibil sa se 'pacaleasca" repartitoarele, fie prin ce ai mentionat tu (incalzirea swi a celuilalt senzor, "potrivirea" constantelor de masurare din software.
Eu as mai avea si alte idei nastrusnice (ajungand chiar pana la "infundarea" elementilor de calorife pe care este pus senzorul de pe calorifer, si astfel elementii aia or sa fie mai reci).
Metode sunt...
*


Romanii stie !!!
klaus
Macar eu dau raspunsuri la intrebari, nu vorbesc sa ma aflu in treaba (ups, acu chiar asta am facut!) Nu m-am putut abtine, ma scuzati.
J o h n n y


Cu riscul de a fi un pic off-topic, nu e mai eficient sa iti montezi o centrala termica de apartament? E destul de costisitoare, plus ca trebuie facuta separatie la gaz, insa cred ca merita. Iarna trecuta nu am platit mai mult de 1,5 mil pt factura de gaz, aici incluzandu-se incalzire si apa calda. Apartamantul are 70m patrati, 3 camere. Nu pot sa zic ca am faut economie, tot timpul am lasat sa fie in casa cam 22-23 grade Celsius.

Codrin
Tu ai zis-o:
QUOTE(Johnny_Bravo @ 12 Nov 2005, 11:27)
E destul de costisitoare, plus ca trebuie facuta separatie la gaz, insa cred ca merita.

Iarna trecuta nu am platit mai mult de 1,5 mil pt factura de gaz, aici incluzandu-se incalzire si apa calda.
*


Tot la 3 camere am reusit in jur de 1 mil pe luna la gaz, fara rabat de la caldura.
klaus
Mai daca eu v-a spun ca eu am platit la intretinere (toata intretinerea caldura+apa calda+apa rece+gaze+gunoi+alte cheltuieli) la 4 camere 90 si ceva de metrii patrati, cu 26 (douazecisisase) de grade asta iarna, in cea mai friguroasa luna de iarna 2,5 milioane...
La mine nici repartitoarele nu ar fi eficiente dpdv economic (recuperare investitie, costuri ulterioare lunare cu cititul) si nu le-as recupera decat dupa 3-4 ani (unde mai pui ca recuperarea o faci "in rate" in 3-4 ani, da' banii ii dai deodata)
Si s-ar putea ca pe termen mediu gazele sa se scumpeasca cam mult.
Pe scurt: daca esti legat la un punct termic cu pierderi mici si modernizat (cu schimbatoare pe inox, cu automatizare a vanelor de apa etc), s-ar putea sa nu fie chiar asa de nasol cu costurile de incalzire, si s-ar putea sa se apropie de costurile cu centrala proprie, fara a face investitia in centrala proprie.

NB: eu de principiu sunt impotriva "centralizarii" unui serviciu (cu chestii "la comun"), si mai ales impotriva centralizarii caldurii, dar la mine asta a fost starea de fapt.
Codrin
QUOTE(klaus @ 12 Nov 2005, 17:02)
Pe scurt: daca esti legat la un punct termic cu pierderi mici si modernizat (cu schimbatoare pe inox, cu automatizare a vanelor de apa etc), s-ar putea sa nu fie chiar asa de nasol cu costurile de incalzire
*


Care sunt modernizate sunt putine si nu prea am auzit de ele. Imediat sub ele ar fi o centrala de bloc dar si aici am vazut certuri monstru intre locatari vis-a-vis de data inceperii furnizarii de caldura. Daca sunt modernizate si merg tot pe gaze iar n-ai facut nimic, cresc gazele iti creste si gigacaloria.
Ideala ramane centrala de apartament, cu robineti termostatati la calorifere, balcoane inchise si termopan cat mai mult. Chiar daca investitia initiala e putin usturatoare, se recupereaza in timp ca si confort atat fizic cat si psihic.
ICET

De o luna si ceva s-au montat si la mine in bloc repartitoare.Chiar daca de 2 saptamani s-a dat drumul la caldura,astea nu se pot lua in calcul pentru ca inca nu s-a terminat lucrarea la toti locatarii.Acum nu stiu,poate ma insel,dar eu unul am observat ca,caloriferele cele noi(din fier)ale mele,degaja mai multa caldura decat cele vechi(din fonta).Repartitoarele sunt montate pe o placa de aluminiu,iar ele "citesc" caldura printr-un senzor care face contact fizic cu aceasta placuta de aluminiu montata intre 2 elementi(la mijlocul caloriferului).Momentan nu stiu daca am facut o afacere sau nu in privinta schimbarii caloriferelor si montarii repartitoarelor,dar pot sa spun ca se degaja mult mai multa caldura in casa de la caloriferele noi.Voi vedea in decursul timpului daca am procedat bine sau nu.Momentan sunt cam sceptic,dar sper sa i-mi schimb parerea pana in primavara.Apatamentul e de 3 camere,confort 1 sporit,cu 3 persoane in el biggrin.gif .
alex_axn
sunt curios daca uscatul rufelor pe calorifer influenteaza f tare repartitorul, in sensul cresterii consumului. sau daca se pune rufa pana in repartitor (adica pana la elemntul pe care e montat) fara sa il acopere, va influenta consumul?
Codrin
Daca e cu senzori iti face diferenta dintre temperatura elementului( wink.gif )pe care e pus si camera, nu conteaza cata haine pui pe el.

Daca e cu lichid, depinde cum pui rufele intre el si calorifer rolleyes.gif
alex_axn
"Daca e cu lichid, depinde cum pui rufele intre el si calorifer "

nu prea inteleg.. dar zici ca in prima varianta nu conteaza ce pun pe calorifer?
Codrin
Daca e cu lichid ti se calculeaza caldura consumata in functie de cat s-a evaporat. Fiola nu este lipida de calorifer, deci s-ar putea sa-ti cada, sa zicem, o carpa uda pe langa ea smile.gif

Daca e cu senzori nu conteaza. Pentru ''rufe'' deja incalzite, vezi ideea cu becul.
alex_axn
nu am nici o fiola, deci probabil e modelul cu senzori (are o placa de metal care vine in contact cu caloriferul..).

care e ideea cu becul?
Codrin
QUOTE(DAVIDK @ 11 Nov 2005, 14:21)
Se pot pacali repartitoarele? Ele au (se zice) 2 senzori de temperatura, unul pe placa de aluminiu care e in contact cu caloriferul, iar altul spre "fata" aparatului, pentru a putea face diferenta de temperatura intre aer si calorifer. Daca pui un bec sa se incalzeasca pe fata dinspre camera, si un ventilator catre calorifer?
*

St
Ai mei au pus acum vre-o 3 ani repartitoare.
Cum functioneaza: Repartitoarele masoara cat de calzi sunt acei doi elementi intr-o unitate de masura adimensionala.Vin baietii de la firma odata la 2 luni si le citesc si apoi ei calculeaza cat ai consumat in functie de marimea caloriferului si de cat ai consumat. Intre timp se plateste la intretinere la fel ca si ceilalti si odata la 2 luni(asta doar atat timp cat se plateste caldura la intretinere) se egaleaza. Adica platesti in plus ce ai consumat fata de media pe bloc/scara sau ti se dau inapoi niste bani.
alex_axn
@ codrin.. merci pt informatii. eu ziceam asa, pur si simplu, fara sa fac nici o chidusie, daca uscatul rufelor afecteaza consumul.
Codrin
QUOTE(St @ 13 Nov 2005, 15:22)
si le citesc si apoi ei calculeaza cat ai consumat in functie
*


In functie de dimensiunea caloriferului si un coeficient specific acestuia precum si pozitionarii lui in bloc (etaj, orientare).

@alex: nu afecteaza atata timp cat nu-l acopera.
alex_axn
asta vroiam sa aud biggrin.gif merci!
St
Sigur si de etaj? Eu nu am auzit de asta pana acum..
DAVIDK
Cineva mi-a spus ca aceste repartitoare nu sunt avizate metrologic. Asta inseamna ca nu este legal sa se taxeze in functie de ele, ci pot fi doar informative! Asta e doar un zvon nefondat, sau e real?
De exemplu, contoarele de apa rece/calda vin insotite de un buletin de verificare metrologic, in care se scrie si cand expira verificarile si trebuie facute din nou!
ocs
QUOTE(DAVIDK @ 13 Nov 2005, 17:47)
Pai voua cum va ia in calcul apometrele daca nu aveti apometre pe intrarea coloanei de la bloc? Ia vedeti voi ca ie o treaba usor ileagala...
Apometre se pun daca exista si la intrarea in bloc...Altfel se plateste pausal, conform modului de facturare. Indiferent daca ai sau nu apometre.



Care este reglementarea legala exacta care specifica asta? Ma poti ajuta?
DAVIDK
Ce chestie... m-a citat pe mine, dar nici ora, nici textul nu sunt alea! Mare minune si cu softurile astea! pline de surprize, zau!
ocs
QUOTE(DAVIDK @ 13 Nov 2005, 20:35)
Ce chestie... m-a citat pe mine, dar nici ora, nici textul nu sunt alea! Mare minune si cu softurile astea! pline de surprize, zau!
*



Mare minune si cu mine ca reusasc cat de cat sa le folosesc... Astept raspunsul!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.