Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: cutie nova
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Dacia Nova
allsat
recunosc ca sunt nou in ale cutiei ,de-aia am si eu o intrebare: de ceva timp imi caraie intra 4 ,am pus ulei,am strans ambreiajul ,dar mai mult nu stiu ce sa-i fac,ma gandesc ca poate fi vreo problema la disc sau placa?
in celelalte viteze intra bine(am uitat sa spun ca prima oara facea figuri in viteza 3,intra doar cu ''spritz'' la calcarea ambreiajului:acum merge bine doar ca in a 4-tra caraie)
multumesc
Razvan_Ionut
sincronu este vinovatul , ii poti pune sincron de 1310 (5 trepte) sunt identice, succes.
Iuli
Trebue unlocuit inelele de bronz si sincronul de vit 3-4
allsat
am strans ambreiajul,acum nu mai face rau,dar i-am gasit o rezolvare de moment pana umblu la cutie:cand schimb din treapta3 in 4 apas ambreiajul-scot3-apas ambreiajul-bag4, si nu mai caraie.
ma gandesc ca totusi e discul de ambreiaj(are la cuplare un shoc mic,cred ca sunt arcurile de la disc).
Razvan_Ionut
nu este de la disc , este de la sincron si cum a spus colegu' de la inelul de bronz , stiu asta sigur ca si mie imi face la fel in viteza 1, trebuie sa bag a 2-a si pe urma 1 ca sa nu mai caraie .
allsat
bai,acuma e grasa tata!!!!
cand am apasat ambreiajul totul e in ordine(nici un zgomot ,nimic),dar cand ridic piciorul de pe am breiaj e un zgomot infernal(nu stiu cum sa-i zic-ca atunci cand se lovesc fiare),parca as zice ca ramane cuplat axul cutiei la motor(cutia fiind in nici o viteza,deci pe liber).
ce-o fii tata????
rulmentul?
discul?
placa?
help!!!!
VladutzGTi
Cu zgomotul asta e o mare belea, prima data trebuie sa vezi in ce stare e ambreiajul, dupa rulmentul de presiune sa-l schimbi cu unul nou (cu mentiunea sa ai mare grija cand il pui la loc sa pui piedica (arc, cum vrei tu sa-i spui) in pozitia care ai gasit-o, adica in asa fel cand ambreiezi sa se miste rulmentul dupa furca). Daca tot nu reusesti, trebuie sa schimbi rulmentii din cutie = revizie cutie.
b 45 bwy
Cunosti pe cineva care se pricepe?
VladutzGTi
In cutii de nova, il recomand cu mare caldura pe Nea Calin (0722871674) de la Service Glucoza, lucreaza foarte bine, e meserias.
VladutzGTi
QUOTE(VladutzGTi @ 14 Jul 2012, 01:24)
Cu zgomotul asta e o mare belea, prima data trebuie sa vezi in ce stare e ambreiajul, dupa rulmentul de presiune sa-l schimbi cu unul nou (cu mentiunea sa ai mare grija cand il pui la loc sa pui piedica (arc, cum vrei tu sa-i spui) in pozitia care ai gasit-o, adica in asa fel cand ambreiezi sa se miste rulmentul ODATA CU FURCA ). Daca tot nu reusesti, trebuie sa schimbi rulmentii din cutie = revizie cutie.
*




M-am exprimat gresit. Afirmatia Corecta este scrisa cu rosu...
costelGL
eu am patit la fel si am reglat timoneria
PH-06-BOA
Si, sincronul ce e, nu un inel de bronz?
Cand sincronul nu mai franeaza pinionul, sa-l aduca la aceeasi turatie cu baladorul (pentru ca toate pinioanele se invart tot timpul in cutie, cu viteze diferite,atat cat merge motorul, indiferent ca e sau nu in viteza), mansonul nu poate cupla in liniste, pana nu aduce el pinionul ,la turatia care o are. Faptul ca ai strans cablul la ambreiaj, nu ai facut decat sa agravezi situatia, rulmentul fiind tot timpul apasat in diafragma placii, riscand s-o perforeze, daca nu asta s-a si intamplat. Nu descri felul zgomotului. Eu nu cred sa fie din rulmentii cutiei, ci doar sincron faramat, craboti sariti (si astia mai sparg si dintii la pinioane). Pana nu stabilesti concret, nu e cazul sa-ti faci prea multe iluzii. Daca rulmentul sta presat in placa, se poate vedea si pe una din ferestrele de la cutie, cu lumina de lanterna. Lasa-i jocul corect, ca in starea in care pedala nu e apasata, rulmentul sa nu se invarta.
zappa77
salut!
sunt novice in ale masinilor si as dori un ajutor din partea voastra, si anume:
am cumparat de curand o nova gti "98 si singura problema care se observa este la schimbarea vitezelor (intra mai greu, marsalierul si mai greu, si are joc - dar nu scoate niciun zgomot).
ce ar trebui sa fac? poate stie cineva pe un meserias din Braila?
multam' anticipat!
ORIJINAL21
QUOTE(zappa77 @ 8 Oct 2012, 20:01)
salut!
sunt novice in ale masinilor si as dori un ajutor din partea voastra, si anume:
am cumparat de curand o nova gti "98 si singura problema care se observa este la schimbarea vitezelor (intra mai greu, marsalierul si mai greu, si are joc - dar nu scoate niciun zgomot).
ce ar trebui sa fac? poate stie cineva pe un meserias din Braila?
multam' anticipat!
*



POTI MERGE LA UN MECANIC SA ITI REZOLVE PROBLEMA.
Mai exact pot spune ca este de la timonerie.(o treaba de 10 minute.)
s(p)am
QUOTE(zappa77 @ 8 Oct 2012, 19:01)
salut!
sunt novice in ale masinilor si as dori un ajutor din partea voastra, si anume:
am cumparat de curand o nova gti "98 si singura problema care se observa este la schimbarea vitezelor (intra mai greu, marsalierul si mai greu, si are joc - dar nu scoate niciun zgomot).
ce ar trebui sa fac? poate stie cineva pe un meserias din Braila?
multam' anticipat!
*



esti novice, nu prea ai chef sa cauti prin forum(s-a mai discutat treaba) si nici cu exprimarea nu te intelegi.
MERGI LA SERVICE!
PH-06-BOA
Ca are joc si nu le nimeresti e una, ca intra greu e alta. Daca intra greu, cablul poate sa fie slab sau in curs de rupere daca-l intinzi si dupa cateva debreieri intra iar greu, dar si furca de la ambreiaj, daca e din tabla, e in curs de rupere, la interior, langa rulment. Ar mai fi una, care nu e de dorit (ca si furca, cand trebuie dat motorul jos), ca placa sa fie fisurata si sa nu se debreieze total la apsarea pedalei, pe partea diametral opusa fisurii, antrenand discul.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.