Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Turometru "saltaret"
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Probleme tehnice - Dacia Logan
Garett
Mdaaa, deci m-am lovit si eu in sfarsit de prima problema tehnica la jucaria din dotare! sad.gif
De bine ce ma laudam ca n-am avut bataie de cap cu ea!
Concret, azi am dat o fuga cu masina si "m-am delectat" cu baletul acului de la turometru care sarea de capul lui de la o turatie la alta. La 80 km/h imi arata foarte convingator ca turatia este 0! Poanta e ca motorul se aude normal, nu variaza in vreun fel. Acul merge normal dupa care din cand in cand "caraie" ca atunci cand e in modul de test, pica la 0, topaie de cateva ori, revine la o turatie "plauzibila" si o ia de la capat cu spectacolul. Ceva sugestii? Ieri am folosit ultima data masina si n-avea nimic. S-a tampit de la caldura? Sau trebuie schimba bordul? Cat costa un bord, se poate schimba usor sau trebuie dusa in service?
Multumesc anticipat pentru lamuriri!
bobo77
Din ce an este masina?
Daca-l schimbi la reprezentanta o sa ai masina cu 0 Km. biggrin.gif
sobolan
nu neaparat...se schimba doar asamblul turometru pe acelasi tdb....iti trebuie un letcon si un tdb luat din dezmembrari....si eu l-am inlocuit,al meu tacanea ca un ceas mecanic....
Garett
Update: demontat bordul, uitat pe la mufe, pare sa fie ok. Poanta e ca din cand in cand merge fara probleme, dupa care revine la 0...
bobo77
@sobolan este adevarat ce spui tu si corect insa cu parere de rau nu ai sa vezi asa ceva intr-un service dacia...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.