Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Supraveghere masina
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2
bucatzel
Pe la mine prin zona e una bucata frustrat care beleste masini. Exista inclusiv un suspect, dar nimeni nu l-a surprins in tainele creatiei, asa ca doar cu suspectatul nu se rezolva mare lucru.

Amu vreo luna, s-o dat la stergatoarele masinii lui marksman. Indoit stergator, belit mecanism stergatoare, plus o semnatura cu cheia pe capota.

Ieri seara, s-o dat la masina de serviciu a nevesti-mii. Rupt stergator, si probabil mai mult de-atat, da' simtul ei atehnic doar atat a bagat de seama.

Nu suntem primii care au patit asa ceva, vreo alti doi vecini au vrut sa-l snopeasca in bataie pe susnumitul suspect pentru magarii similare, noroc ca au fost altii prin zona sa-i calmeze.

Intr-adevar, pe partea aia de strada se parcheaza in spic cam pe tot trotuarul. Nu prea exista alta optiune. Pe trotuarul celalat ar fi mai mare trotuarul, dar sunt pomi, si in consecinta parcarea in spic e mai problematica. Da' sincer, sa ocolesti masinile nu-i cea mai mare tragedie de pe lume, ca pana la urma e o alee intre blocuri, nu ditai bulevardul. Si asta o spun eu, care de obicei ii spurc de n-au aere pe aia care parcheaza precum porcul.

Io si cu marksman ne gandeam sa montam un sistem de supraveghere care sa acopere zona in care parcam masinile. Numa' ca ideea in cauza are doua mici hibe.

1. Bucuriile se intampla in intuneric. Ceea ce inseamna camera cu infrarosu, in care tare mi-e ca n-o sa poata cineva distinge vreodata o fata. Va rog corectati-ma daca n-am dreptate.

2. Ok, il filmez, ma prind si cine-i, si mai departe ce fac, ca din cate stiu probe video in instanta sunt cu cantec.

Orice sugestii (utile tongue.gif ) sunt binevenite.
Markos
QUOTE(bucatzel @ 3 Aug 2012, 12:11)
Ok, il filmez, ma prind si cine-i, si mai departe ce fac
*


Angajezi un moldovean voinic. Recomand: ady, l@u sau kum.
ady77
200 euro+transport+bautura, mancare nu-i nevoie ca incape mai putina beutura.
kxz
in general instanta accepta probe video, eventual mai apare si un martor care a vazut intamplarea si declara ca proba video e veritabila. fuma si el la geam, avea insomnii, etc. daca ai casco si ai cum sa bagi o reparatie pe casco, probabil o sa fie interesati si asiguratorii sa se bage in proces.
Markos
QUOTE(ady77 @ 3 Aug 2012, 12:18)
200 euro+transport+bautura
*


E mult, ca nu-i contract de-ala "kill & bury". Un 120 de iepuroi e mai corect.
kum
Pai si nu tre' sa-ti iei si tu partea? Ca doar lipseste de la servici o zi. huh.gif
Sau tu nu ai nici o pretentie? Doar il servesti pe conu' bucatzel, ca intre colegi... nedumerire.gif
Markos
absolut!
corbex
Ii deschizi proces. Spui ca l-ai vazut lipind afise cu basescu. E ca si condamnat.
ady77
QUOTE(Markos @ 3 Aug 2012, 12:26)
absolut!
*


N-am stiut ca nu-ti vrei partea, 120 euro atunci.
b76bgaarh
bucatzel.... vezi sa nu te reclam vreunu ca filmezi spatiu public fara autorizatie de la politie.... inclusiv respectivul. ca filmarea sa fie legala si admisibila ii trebuie o gramada de autorizatii.

ps asa aflam ca stai in aceeasi zona cu marskman....
bz_26_zzz
O varianta ar mai fi sa stati cu schimbul de planton. Cum l-ai prins, cum i-ai rupt mainile.
bucatzel
QUOTE(ady77 @ 3 Aug 2012, 12:18)
200 euro+transport+bautura, mancare nu-i nevoie ca incape mai putina beutura.
*



Scump dom'le scump, de banii astia angajez o olteanca pe post de alarma. O sa-si doreasca ala sa-l fi zmotrocit un moldovean tongue.gif

Naspa daca nu-i voie in instanta cu camere montate cu de la sine putere... Da' macar cat sa aflu/confirm cine-i si dupa aia sa-mi informez binevoitor toti vecinii am voie?
Marty
Camerele video le montezi in masina si le pui sa.bata pe stergatoare/capota, etc. daca zice ceva ca n-ai voie sa filmezi spatiul public, ii zici ca tu-ti atirni camere prin masina in loc.de wunderbaum. oricum, solutia cea mai la-ndemina e sa-i dai bataie ca la mahar in panta, da' temeinic, nu cu palme si suturi in cur. si asta aluia de-l banuiti cu totii. daca se-ntimpla-n continuare, inseamna ca n-ati dat cum trebuie si trebuie incercat mai temeinic. chiar daca nu-i vinovat, se apuca sa.pazeasca masinile de nebun, numa ' sa nu mai manince bataie. daca nimeriti faptasul in flagrant, pai atunci ii dati sa zaca, da' fara menajamente, dupa cum ziceam. pe urma-l duceti la militie. daca zic aia ceva, ca-i indoit pe la colturi si prezinta urme de folosinta violenta, ziceti ca l-a batut opinia publica. cine-s aia? "nu stim, ca si noi am.fugit.sa nu ne luam omru', ca oamenii venisera sa doscute pajnici cu omu' si adusesera furci si topoare sa aiba-n ce sa.se sprijine daca se prelubgeste discutia".
parere.personala: e un hodorog frustrat si plin de ura, de nici sa-l flegmezi nu-ti vine.....
maho
QUOTE(kxz @ 3 Aug 2012, 12:19)
in general instanta accepta probe video, eventual mai apare si un martor care a vazut intamplarea si declara ca proba video e veritabila. fuma si el la geam, avea insomnii, etc. daca ai casco si ai cum sa bagi o reparatie pe casco, probabil o sa fie interesati si asiguratorii sa se bage in proces.
*


Pai nu cred ca trebuie sa se ajunga cu filmarea in instanta, e suficient la politie, si stiu aia cum sa-l faca sa recunoasca, si sa-i fwta o amenda sa-l sature.
Markos
oare să fie bion?.. unsure.gif
bucatzel
Am primit de la un coforumist doua link-uri de pe un forum mai specializat referitor la camere de supraveghere.

Le postez pe topic, poate ajuta pe si pe altcineva.

http://www.avocatnet.ro/content/forum|disp...a-blocului.html

http://www.avocatnet.ro/content/forum|disp...praveghere.html

Ca sa lamuresc problema montajului, noi vroiam sa le montam deasupra ferestrei lui marksman, respectiv pe balconul meu.
kum
Aha... Deci matale salasuiesti deasupra lu Marksman nedumerire.gif
DragosP
Și? Probleme?
cdadan
QUOTE(kum @ 3 Aug 2012, 14:21)
Aha... Deci matale salasuiesti deasupra lu Marksman nedumerire.gif
*


Nu ma. Vizavi.
bucatzel
Izagt. Vizavi. Impreuna am putea acoperi destul de ok o bucata maricica din strada.
bmwh548
QUOTE(Marty @ 3 Aug 2012, 13:16)
oamenii venisera sa doscute pajnici cu omu' si adusesera furci si topoare sa aiba-n ce sa.se sprijine daca se prelubgeste discutia
*



Elvetian dement radmasa.gif
daniM
"Camerele de supraveghere montate de persoana fizica in interes strict personal in spatiu public ,in conditiile mentionate de dvs,nu respecta normele in domeniu
Pentru montare sistem inregistrare audio/video in spatiu public este necesar
-acordul pentru montarea lor din partea persoanelor care urmeaza sa fie inregistrate,
"

Deci ,clar:daca stai pe un bulevard si iti trebuie semnaturile tuturor care trec pe acolo,poti sa candidezi la primarie ca intrunesti conditiile
yhattori
iei o patura neagra, te acoperi cu ea si dormi in masina, iepureste.
daniM
Alta idee buna,dar peste masina!!Blackout ca la acvarii,de fapt daca din intamplare ai alge in masina,cu ocazia asta scapi de ele!
Iti dai seama surpriza aluia cand trage patura si tu ii faci"Buhuhu!!!"in geam;daca mai are si norocul sa-l prinzi pe timp de diaree,garantez ca nu mai da pe acolo de jena
bucatzel
Mda, o alarma cu tazer ar fi o idee la fel de valabila, mai ales ca mi s-a atras atentia ca pa langa faptul ca il linisteste impartial si pe vecinul cu intentii belicoase, si pe copilul cu mingea, mai si linisteste la fel de impartial si diversele electronice din masina.

Amu' serios, nu m-o lamurit nimeni daca pe o camera cu infrarosii distingi mai mult decat niste forme. Ca in asemenea caz, is cam inutile si alea.

Lumina de pe strada e relativ inutila, ca in multe locuri e cam blocata de pomi.
daniM
O nu te gandishi sa cauti o tzara pe iutub?
&feature=related
Markos
Sau vorbeste cu corbex sa detaseze un baiat.
daniM
Ca sa-i scrie cu spray-ul pe masina MWE USL?

<span class='edit'>3 Aug 2012, 15:50:</span>
Mai exista o varianta:sa izolezi stergatoarele de restul masinii cu ceva cauciuc,si sa le conectezi la vreo priza .Sunt sigur ca dimineata agresorul va fi tot acolo cu mana pe ele ca sa nu ti le fure altcineva,plus ca ii poti cere 15 lei pentru noua frizura Jimi Hendrix
l@u
QUOTE(ady77 @ 3 Aug 2012, 12:18)
200 euro+transport+bautura, mancare nu-i nevoie ca incape mai putina beutura.
*



moldovene strici preturile ! 022.gif
800 euro ca mancare si beutura luam noi, transportul bonus !
bucatzel
QUOTE(daniM @ 3 Aug 2012, 15:39)
O nu te gandishi sa cauti o tzara pe iutub?
*



Mda... clar nu-s in cea mai buna forma azi. Multzam.
marian-j
QUOTE(bucatzel @ 3 Aug 2012, 15:34)
Lumina de pe strada e relativ inutila, ca in multe locuri e cam blocata de pomi.
*


Șefe,asta-i rezolvabil.
Treci pe la mine si cautam prin pod.Trebuie sa am doua lampi cu halogen a 500w bucata de pe vremea cand mi-am reconstruit acoperisul.
Le prinzi de balustrada balconului cu niste coliere de plastic(poa' sa vina si ploaia peste ele ca n-au nici pe dreaq) si le orientezi catre locul de parcare.Daca vine rahatu'ala cu ochi pe la masina,aprinzi una dintre ele si-l vezi ca ziua.Daca le aprinzi pe amandoua,ii faci si radiografie instant!
Matale vezi cum faci cu camera aia,ca de iluminat,las' pe mandea.
Alydor
...si sa iti montezi in loc de discul de la contor un disc de polizor. Nu de alta da' prevad ca la doua halogene de 500 de W se invarte cam tare ...


Suma respectelor, Alydor
bmwh548
Si de la masina de spalat de 2kw cum face? Sau de la fierul de calcat...
daniM
Vroia,de fapt, sa se refere la consum nu putere.Alea nu merg 10 ore in fiecare zi
4x4
Fa rost de proiectoarele alea, si da comanda de o de asta:

http://arme.mldguns.ro/carabina_verney-car..._down-r662.html

Cand vede cineva miscare prin parcare, te duci la balcon, dai drumu la nocturne, si ridici pusca la ochi. Garantez ca nu mai pune nimeni mana pe masini la tine in cartier.
DragosP
Sau poți încerca să-l curentezi.
paul_p
QUOTE(bucatzel @ 3 Aug 2012, 15:34)
Amu' serios, nu m-o lamurit nimeni daca pe o camera cu infrarosii distingi mai mult decat niste forme. Ca in asemenea caz, is cam inutile si alea.
*


Calitatea imaginii depinde de calitatea camerelor si a inregistratorului. Recomandat ca ambele sa suporte o rezolutie D1 (704 x 480 ).

Camera trebuie sa aibe o rezolutie suficienta si sa focalizezi imaginea strict pe zona care te intereseaza. Daca incerci sa largesti prea mult aria, vei vedea doar niste mogaldete pe care nu le vei putea recunoaste.

Ca sa recunosti o persoana, imaginea ei trebuie sa ocupe cam 80% din cadru. Ca sa identifici o persoana necunoscuta, imaginea trebuie cuprinda 120% din cadru (evident nu va incapea cu totul in cadru).

Filmarea la IR are calitatea inferioara unei filmari de zi. Imaginile puse de @daniM provin de la o camera excelenta, probabil cu un pret de ordinul a 200-250 de euro.
Garett
Da' n-aveti si voi niscai maidanezi pe care sa-i "aclimatizezi" sub masina?
Ii lasi vreo doua-trei zile nemancati, legati cat sa ajunga la stergatoare...
Cand vine respectivul "it's dinner time"! wink.gif
daniM
Cauta si tu vreo alarma,nu de aia care miauna,ci una sa inceapa sa zbiere:"Baaaa,ce faci baaaa,'tu-ti mortii matii!!"
Garett
Era unul, prin 2000something, cu un Taurus adus din Florida cu o alarma de genul asta.
Daca te atingeai de masina auzeai: "Sir, please move away" daca insistai mai zicea o data, daca tot nu te dadeai: "Yo motherfucker, move the fuck away, are you fucking deaf??" radmasa.gif
Cred ca a tinut-o maxim 2-3 zile cu alarma aia activa, era distractia preferata a "dracilor" din cartier! tongue.gif

L.E. Cred ca era mai pe la sfarsitul anilor '90 de fapt, eram in facultate pe atunci.
Fuck, I feel old!
bmwh548
Acu' vreo 7-8 ani eram la cineva intr-un garaj si aud o alarma din asta, da' in romana (Aceasta masina este protejata blabla). Zic bada-ma dreacu'... Ies si ma uit peste gard: una bucata Dacie CN break, alba si vreo 5-6 kinderi care sareau in jurul ei. Dupa vreo 5 minute in care alarma nu a tacut apare si proprietarul din curte: ba plecati ca raman fara baterie! radmasa.gif
bucatzel
QUOTE(paul_p @ 3 Aug 2012, 18:49)
o camera excelenta, probabil cu un pret de ordinul a 200-250 de euro.
*


Ok, deci 3 camere cum planuisem noi (2 pe partea lui, puse in V) si una pe partea mea e cam scump.

De banii aia aduc 3 moldoveni tongue.gif

QUOTE(Garett @ 3 Aug 2012, 18:50)
Ii lasi vreo doua-trei zile nemancati, legati cat sa ajunga la stergatoare...
*


Nu-i vina cainilor...

QUOTE(daniM @ 3 Aug 2012, 18:56)
Cauta si tu vreo alarma
*


Not a choice in cazul masinii nevestii-mi, ca-i masina de servici, cum ziceam.
daniM
QUOTE(bucatzel @ 3 Aug 2012, 19:27)

Not a choice in cazul masinii nevestii-mi, ca-i masina de servici, cum ziceam.
*


Acu...35 de lei oi ai avea si tu
http://www.okazii.ro/accesorii-auto/alarme...era--a114869054
paul_p
Nu e musai sa pui camere ca cele din acele filmulete.
Poti pune si camere mai ieftine, mai ales daca restrangi cadrul.
Chiar daca imaginea nu e perfecta, macar ai posibilitatea sa vezi daca vinovatul este intr-adevar vecinul de care spuneai.
3 camere la 150-200 de lei plus 500 lei un DVR cu 4 canale. Un HDD pentru DVR gasesti tu pe undeva, asa ca scapi cu 1000 de lei. Cabluri, mufe, alimentator, mai inseamna inca vreo 100-150 de lei.
bucatzel
QUOTE(daniM @ 3 Aug 2012, 19:37)
Acu...35 de lei oi ai avea si tu
*


No amu si tu... camerele is clar mai scumpe decat alarma aia, asa ca nu banii ma retin.
N-am voie sa fac masinii asa ceva. Plus ca o camera ar acoperi si cazul in care se da desteptu' ala la alta masina.
bion
S-a dus dreq oraselul asta de cand cu viniturile astea biggrin.gif
Daca tu , nevasta si marxmanu sunteti vizati ia fa un efort cu neuronul si vezi cu ce vinitura v-ati incontrat pe motive de mari latifundiari la bloc si restule e elementar draga Watson.
77licu
Pune un afiș pe parbriz (pe interior) cu EȘTI FILMAT și o cameră falsă pe bord și poate renunță la ideile vandalizatoare. Numa să nu îți spargă geamul și să fure camera.
bucatzel
@bion.

Io chiar nu m-am luat in gura cu nime'. Consoarta, nici atat. Ni' macar nu le-am dat sa asculte AC/DC in miez de noapte.
Markos
QUOTE(bucatzel @ 3 Aug 2012, 19:27)
De banii aia aduc 3 moldoveni tongue.gif
*


Păi ți-am numit trio-ul de vis. Are fo 350 de kile.
kaspersky
hmm, vreo 2-3 mine antipersonal cred ca ar rezolva problema, pentru totdeauna ph34r.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.