Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Vatra Dornei - Baia Mare
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Calatorii si Intalniri > Starea Drumurilor
gliding.flight
Salutare,

O rugaminte catre colegii din maramures care ma pot ajuta cu niste informatii referitoare la starea drumului Vatra Dornei - Carlibaba - Borsa - Bistra - Baia Mare.

De asemenea mi-ar fi utile si niste sfaturi cu obiective de vizitat in zona Maramuresului ... Stiu de cimitirul vesel de la Sapanta ... si cam atat smile.gif
andurs
Salut,

Ai putea sa te opresti in Borsa sa faci o plimbare la Cascada Cailor, lacul Iezer si poate o urcare pe Pietrosu la 2303. Apoi te-ndrepti catre Viseu si te plimbi cu mocanita pe Valea Vaserului. De-acolo mergi pe la Manastirea Barsana pe Valea Izei, te mai opresti in Sighet la Memorialul Victimelor Comunismului si ajungi apoi in Sapanta, unde pe langa vestitul cimitir, mai poti vizita si Manastirea Peri. Poti merge mai departe catre Ocna Sugatag sa te balacesti putin sau te poti balaci in lacul Bodi la Mogosa inainte de a ajunge la Baia Mare.
Tot ce ti-am descris mai sus am testat pe propria piele, sigur sunt mai multe lucruri de facut in Maramures, dar mai las si pe altii sa-ti povesteasca.
Legat de drumuri, din cate stiu starea lor este cam nasoala, cel putin Pasul Prislop, dar daca mergi in excursie, bucura-te de peisaje si nu te stresa din cauza drumului.
Eu merg de cateva ori pe an catre Baia Mare, dar de cand au terminat reabilitarea europeanului merg doar pe varianta Vatra Dornei-Bistrita-Dej-Baia Mare.

Drum bun si excursie placuta!
gliding.flight
multumesc, voi alege varianta indicata de tine spre Bistrita -> Baia Mare.


Salutari !
andurs
Daca alegi varianta asta, o sa ai parte de un drum mai bun, dar ratezi toate obiectivele pe care ti le-am descris mai sus.
Your choice!
gliding.flight
pai eu vin din Iasi, sambata trebuie sa fiu la aeroportul din Baia Mare. Apoi duminica si luni am de gand sa ajung la Sapanta. Din ce vad pe google maps, majoritatea obiectivelor care mi le-ai drescris le gasesc in drum spre Sapanta. Dar ma voi intoarce spre Iasi, tot pe European biggrin.gif .

Multumesc oricum,
Ghidioneanu
Am inteles ca au inceput lucrari pe drumul de la Iacobeni la Borsa si mai departe spre Baia Mare? Stiti ceva?
Ghidioneanu
Nu a mers nimeni de la Iacobeni spre Sighetul Marmatiei in ultima vreme? Cei din zona nu aveti informatii? Se lucreaza, care e stadiul lucrarilor?
pcs
Din ce zice colegul Neptune, drumul e practicabil ( vezi postul 97 din topicul Laguna 3 - Consum Laguna III diesel, 1.5dci sau 2.0 dci ). Am auzit ca au mai facut ceva lucrari, dar nu stiu in ce stadiu sunt. N-am mai apucat sa fac excursia planificata si acum astept sa vina niste ploi si apoi sa merg la cules de opintici si hribi - stiu niste locuri pline de ciuperci in zona.
iulian'71
In august 2009 cand am fost pe acolo, de la Carlibaba la Borsa drumul era practicabil, dar nu chiar bun. In rest zona e super.
nasty
QUOTE(Ghidioneanu @ 2 Sep 2012, 18:49)
Am inteles ca au inceput lucrari pe drumul de la Iacobeni la Borsa si mai departe spre Baia Mare? Stiti ceva?
*



http://www.actualmm.ro/lucrari-de-intretin...oisei-iacobeni/

Incepusera vijelios anul trecut pe DN18 - ambasadori, prefecti, primari, sefi de companii, sefi de santiere, numarau gropile si utilajele.

Au trecut 2 ani de cand au inceput lucrarile si 1 an de la vizita oficiala, e gata?
Jenkins
Care mai este starea acestui segment de drum? Este mai bine, mai rau sau tot asa?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.