Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Masina noua la 15.000 euro
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia - Diverse > Diverse
bure
Vreau sa-mi i-au masina noua,am 15.000 euro,ce ma sfatuiti?
Multumesc celor care vor posta pentru sfaturi....
GeorgeB
CIP ? : corolla 1.6 sol
Cornel001
cred ca TTI. baga si tu ce te intereseaza la masina, ce optiuni/motorizare vrei sa aiba, ce calitati apreciezi mai mult la masina, depinde si de gusturile de design. Am sa revin mai incolo pe topicul cu "ce masina recomandati", cu idei despre Focus2.
bure
15.000-15.500 toate taxele incluse.
Motorizare pe benzina,masina nu va face mai mult de 10-12.000 km/an,diesel nu cred ca renteaza...
In orice caz vreau sa fie o masina de familie,spatioasa,cu dotari cat mai multe,in special cele care tin de comfort.
trf
Era o promotie la Seat Leon....14.900...sau il poti astepta inca o luna pe cel nou...dar la banii astia iei doar 1.6 benzina - asta daca vrei ceva mai sport

Sau o Octavia 2.

Oricum...bafta multa!
andu911
http://www.peugeot.com.ro/GeneralOffer.asp...nu=configureaza

Un peugeot 307 de 1.6 costa 13.000 standard cu tot cu taxe...mai pui si tu pe el de 2000...
bure
QUOTE(andu911 @ 18 Aug 2005, 14:33)
http://www.peugeot.com.ro/GeneralOffer.asp...nu=configureaza

Un peugeot 307 de 1.6 costa 13.000 standard cu tot cu taxe...mai pui si tu pe el de 2000...
*


Peugeot 307 are pret bun acum deoarece este la sfarsit de fabricatie,in toamna apare 307 Facelift,Peugeot nu mai importa nimic(ma refer la 307 Berline),vor sa lichideze stocurile care le au pana apare 307-le nou.Am fost pe la ei si nu mai poti configura un model,trebuie sa iei ce gasesti,ce mai gasesti...
GeorgeB
opel astra classic ?
Liviu
Megane estate (BREAK) modelul confort expression cu climatronic, esp, scaune incalzite (pe langa ce ofera in standard modelul confort expression) = 15.200 EUR.

Uite aici : http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopi...post&p=16958081
AND
Megane Sedan sau Octavia Tour full options!
GeorgeB
dar DE CE cu banu' jos ?
bure
QUOTE(GeorgeB @ 18 Aug 2005, 14:45)
opel astra classic ?
*


George,de accord,Opel Astra G Classic are pret f bun,pentru ca a aparut Astra H,dar mie nu prea imi place.
De Nissan Primera la 15.500 tti ce parere aveti?A mers careva cu el,are cineva pe aici?
catalin80
mie interesant mi se pare si un Rover Streetwise motor 1.4
catalin80
informatii:


http://www.automobilebavaria.ro/rover1/lan...twise§ion=0
BOGDAN DSN
Toyota Corolla si daca mai e valabila oferta cu 3 ani intretinere gratuita te-ai scos.
Smudo
Sper sa nu se iste vreun flame, dar roverul nu cred ca face banii. Mazda 3? Toyota la fel nu e rau, cit e astra H?
marksman
Megane sau Toyota.
Adrian_Solenza
Citroen C4 , Coupe, 1.4 16 valve ... 11.900 DDP! Asta masina! Mai e si model nou!
madalina
La Rover e discutabil daca mai beneficiezi sau nu de vreo garantie!

La corolla nun mai este valabila oferta cu 3 ani intretinere gratuita! 1.6 SOl e 13.990 (sau 940) CIP.
Doru
Si eu as mege tot pe Megane.Rover a dat faliment...Interesant si C4,arata super masina...
SiloS
Iti iei 2 Loganuri cu banii astia ! Unul rosu si unul verde !
AND
E misto C4 ..mai ales coupe-ul , insa nu prea e practic! Omul are prietena , prieteni , familie ..asa ca merge mai bine o masina cu 4 usi (sedan) sau 5 (hatchback) . Coupe-urile merg mai asa..de masina secunda! Eu cu 15.000 DDP , as alege intre Megane Sedan , C4 Hatchback , Octavia Tour si Lacetti Sedan.
Apostol Bogdan
Eu zic ca megane 2 de 1.6 16 v.
paulp
Megane Estate
Peugeot 307 SW
Toyota Corrola
Octavia Combi
.
.
.
.
.
BAD_MF
Octavia este peste megan..corola! Fiabilitate jos palaria..motorul 1.9 tdi face treaba! Singurul dezavantaj e ca e cea mai veche ca conceptie dar inca face fata!
Smudo
Da... da' daca-i cea mai buna ca calitate atunci se merita... nu?
raduboy
eu as opta pentu o Skoda,un seat sau un Nissan.In aceasta ordine.
gonty
Hop si eu: in ordine
C4
Megane 2 Estate
Toyota Corrola
Peugeot 307 SW
AND
Octavia Tour clar! Full options , cu pachetul drumuri grele (sau cum ii zice) ..si n-ai probleme ani buni!
Adrian_Solenza
Toti bisnitarii care nu au bani de Passat isi iau Skoda... Sunt prea multe! Nici macar nu te mai face sa iti intorci capul.. Daca e sa vorbim de C4... Asta e cu totul alta poveste!
AND
Tocmai asta imi place la Skoda! E frumoasa , e practica , e fiabila! Si e la sfarsit de viata "Octavia Tour" . La 14.000 euro DDP o iei FULL OPTIONS , cu motorizare TDI de 90 cai. Zi-mi tu mie ce model de C4 iei cu 14k euro ddp? Oricum eu vorbesc acum rational , poate daca as conduce un C4 , m-as indragostii total si l-as considera cea mai tare optiune la banii lui!
oli_h
octavia II
brvictors
QUOTE(bure @ 18 Aug 2005, 12:41)
Peugeot 307 are pret bun acum deoarece este la sfarsit de fabricatie,in toamna apare 307 Facelift,Peugeot nu mai importa nimic(ma refer la 307 Berline),vor sa lichideze stocurile care le au pana apare 307-le nou.Am fost pe la ei si nu mai poti configura un model,trebuie sa iei ce gasesti,ce mai gasesti...
*



307 modelul vechi nu mai gasesti, iar 307 Facelift (T6,cum se numeste acum) a aparut deja in show-room-uri. Un benzinar de 1.6 , T6 SPORT (al doilea nivel de echipare) cu 6 airbaguri, ABS,EBD, AFU, senzor ploaie-lumina in standard e 15.039 euro cu toate taxele.
Cornel001
Hai sa iti zic de ce ar fi pt mine un Focus2 in pole-position: In afara de faptul subiectiv ca imi place dpdv design interior si exterior ar fi urmatoarele:
-clasa de calitate si fiabilitate din care face parte (cel putin despre Focus1 se spun aproape numai lucruri bune in privinta asta)
-este cam cea mai noua aparuta (eventual C4 sa mai fie asa noua, nu mai stiu exact), avand deci printre cele mai noi tehnologii
-tinuta de drum de referinta despre care se tot vb la Focus1, care ar trebui sa fie si mai buna la actualul (are suspensie independent spate)
-nu este chiar cea mai scumpa compacta (zic eu ca Golful parca e mai scump, basca uita-te la Skoda sedanul ala in 2 vol jumatate cam la aceleasi dotari in mare, dar cu motor ceva mai putin performant (inclusiv la consum) , dintr-o comparatie facuta acum ceva timp iesea cam la fel la pret cu varianta Wagon de la Focus. La Skoda daca vrei wagon mai bagi cca 900 eur cip in plus, la ford daca vrei sedan sau 5 usi mai scazi ceva 200-450 cip).
-cel mai bun scor EuroNCAP in clasa compacta, daca nu ma insel
-motoare destul de performante si nu tocmai gurmande. Daca e adevarat consumul de 8,7 L/100KM urban pt motorizarile de 1.4 si 1.6 litri... ar fi cel mai mic pe care l-am vazut pt cilindreea de 1.6
-garantie 3 ani care ar urma de la 1 sept sa fie de 4 ani (desi nu stiu daca e totala cum cica ar fi la Toyota, aici tre sa ma mai interesez). Apropo, va intreb, daca VW, Skoda de ex sunt atat de fiabile de ce nu dau garantie standard mai mare de 2 ani ?? Nu zic ca nu sunt, dar intreb si eu.
-spatioasa (asa zic eu din cate am vazut-o), tehnic dupa masuratorile oficiale cica e mai lata ca un mondeo ??!!

Contra:
-nu e cea mai ieftina, desi in perioada asta au inceput se pare sa acorde reduceri ceva mai maricele mai ales pt masinile din stoc, ramane de negociat
-service nu tocmai ieftin, mai multi s-au plans ca e printre cele mai scumpe, cineva a avansat cca 100-130 eur + tva depinzand de motorizare pt o revizie (oricum, evita Romcar-ul, am auzit aproape numa lucruri naspa despre ei, ca si despre PoRo de altfel)
-unii s-au plans de calitatea plasticelor din interior si imbinari la masinile de drive-test (si inca mai putini de scartieli, troncaieli la asemenea masina? hmmm.. n-ar avea voie sa faca masina asa) ; mie mi s-a parut cu plasticele si aspectul general ok, dar e adevarat ca nu m-am uitat inca f bine.

Ia-ti 1-3 zile de concediu du-te la dealeri la mai multe marci (inclusiv Toyota), uita-te la ele, fa test-drive, vezi ce reduceri poti obtine la dotarile care te intereseaza... conteaza si alea (masinile) care iti plac, adica care iti "satisfac" personalitatea biggrin.gif
florindu
Eu, in momentul in care am avut de luat o decizie de genul asta, am ales Megane II Sedan, 1,5dCi, 80cp, expression. Si nu-mi pare rau deloc.
Dupa ceva vreme, am primit un Focus 2 de la firma, 1,6 16v, de 100cp.

Daca ar fi sa fac din nou alegerea initiala, cred ca as opta pentru Focus.

Senzatia de masina trainica nu prea se simte la reno, insa la ford e puternica. Chiar daca, aparent, plasticele sunt de calitate inferioara, de fapt sunt mult mai bine facute, nu are nici un fel de zgomot la rulare, chiar pe drumuri rele, puntea independenta pe spate e foarte placuta, iar motorul trage foarte bine. Chiar daca motorul e cam gurmand, tinand cont de regimul in care trag de el e foarte bine!

Iar problema de service greoi - ca viteza de reactie la diverse reparatii - e valabila (cel putin aici, in Iasi) la ambele marci...
bure
Imi face tot mai mult cu ochiul o Nissan Prinera,la15.500 euro tti,cu echipare buna(6 airbag,ABS+EBD,Clima automata,Computer bord cu ecran color).Motor 1.6 16V benzinar....ce parere aveti de masina asta?
Citroenul C4,nu mai stiu cine-l amintea pe aici,e frumos in varianta cu 2 usi, cea cu 4 usi nu o mai gasesc asa interesanta....
GeorgeB
o corolla 1.4 97cp, demaraj 12 sec, 185 vit max, 8.4 consum urban ?

14905E DDP ?
Cornel001
bure, daca ti se defecteaza ceva la masina aia, intereseaza-te in cat timp iti aduc o piesa...
teodor
Eu as alege o Skoda TDI cu pachet de drumuri grele.
Dar nu as fi adeptul sa platesc si taxe vamale la masina, asta daca as lua o japoneza sau coreeana.Cu toate ca astea au garantii mari la caroserie, ceea ce nu e de neglijat.
Sunt mai incantat de masinile germane decat cele frantuzesti, dar daca vrei sa incearca un C4, am auzit numai lucruri bune despre aceasta masina, cateva preturi , pretul al 2-lea e DDP

C4 Berlina 1.4i 16v X 90 CP manuala 10.754 € 12.895 €


C4 Berlina 1.6 HDi FAP X 92 CP manuala 12.605 € 15.120 €


C4 Berlina 1.6i 16v SX 110 CP manuala 12.310 € 14.762 €


C4 Berlina 1.6i 16v BVA SX 110 CP manuala 13.109 € 15.721 €


C4 Berlina 1.6 HDi 16v SX 110 CP manuala 14.118 € 16.931 €


C4 Berlina 1.6 HDi FAP SX 92 CP manuala 13.824 € 16.578 € reducere 300 € 13.524 €


C4 Berlina 1.6i 16v SX Pack 110 CP manuala 13.109 € 15.720 €


C4 Berlina 1.6 HDi 16v SX Pack 110 CP manuala 15.126 € 18.140 €


C4 Berlina 2.0 HDi 16v FAP SX Pack 138 CP manuala 16.891 € 20.488 €

Dar un drive test cu masina este important.

teodor
Sursa preturilor a fost site-ul www.citroen.ro
madalina
QUOTE(Cornel001 @ 22 Aug 2005, 08:29)
bure, daca ti se defecteaza ceva la masina aia, intereseaza-te in cat timp iti aduc o piesa...
*



In 2 saptamani, daca nu este pe stoc! Mie mi-au adus kitul de ambreiaj in 15 zile!
tatabobu
Madalina, parca Nissan au alt importator. Sau ai si un Nissan?
madalina
QUOTE(tatabobu @ 22 Aug 2005, 13:24)
Madalina, parca Nissan au alt importator. Sau ai si un Nissan?
*



Am si un Nissan! Exista un topic pe iaci pe undeva u masina de teren, facut de mine toamna trecuta! Nu e tocmai masina mea, e pe firma, eu doar m-am ocupat de achizitionare aei, de revizii, service, etc!

Importatorul Nissan in Romania este Renault-Nissan Romania!
Lexy
Corolla 1,6 SOL face 17mii euro....chiar peste cu diferenta intre cursul dealerului si cursul bancii!
Cornel001
@madalina: nu e vb de Badsi-Nissan ? Primera aia imi facea si mie cu ochiul la un moment dat. Sa inteleg ca Renault-Nissan sunt ok ?
@Lexy: eu stiam ca cca 16.000 maxim 16.500 EUR. Cred ca o sa ma mai uit...
madalina
Renault Nissan este importatorul Renault si Nissan in Romania! Era vorba de importator, nu de dealer! Iar dealerul este Badsi! Insa piesele pe care le aduce Badsi depind de importator! Eu prin Badsi, am asteptat 15 zile kitul de ambreiaj!
Kramer
QUOTE(madalina @ 22 Aug 2005, 15:23)
In 2 saptamani, daca nu este pe stoc! Mie mi-au adus kitul de ambreiaj in 15 zile!
*



Inseamna ca ai avut un mic ghinion, in cazul tau le-a luat ceva mai mult de doua saptamani smile.gif
AND
Skoda lume buna...Skoda! Cu pachet drumuri grele rolleyes.gif
bure
Nissan se face in Anglia,la fel ca Toyota Corolla hatchback,nu are taxe vamale...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.