Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Pe drumurile patriei :)
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Calatorii si Intalniri
raptordivx
Poze facute din masina spre Sovata. Traseul ales a fost Suceava-Tg.Neamt-Toplita-Sovata. Drum excelent ... pe unele portiuni au mai fost probleme, dar in mare parte acceptabil. Penultima poza poate fi pusa la sectiunea fun smile.gif
raptordivx
Statiunea e destul de frumoasa, sunt locuri in apropiere ce se pot vizita (Salina Praid, Muzeul palariilor din paie, sat. Corund etc. Traseul e mirific numai zona de munte. Iar apa lacului Ursu este super calda si buna de baie. Problema fiind doar intrarea care este 100.000 de persoana fara sa ai voie sa iesi de acolo. Daca iesi sa mananci mai dai 100.000.
raptordivx
Iata si alte poze .. salina.Prima poza este de la satul de sub ape. Un baraj de acumulare facut peste un sat. Cand e curata apa si limpede se vad casele !
dacicuss
Frumos traseu mister ! Bravos....dar acum referitor la Lacul ursu din Sovata: mai acum vreo 5-6 ani eram si eu pe acolo, la balaceala...si cum ma balaceam eu mai ceva ca o vidra in apa, ma trezesc cu un rahat plutitor, la vreo jumate de metru in fata mea; imagineaza-ti greata, panica spontana...am zbughit-o afara...parca am devenit brusc delfin biggrin.gif Cumplite amintiri mi-apar desferecate din ungherele memoriei ! biggrin.gif Atunci am zis adio pe veci lacurilor noastre in care se kk ghiolbanul mioritic!
Manuel
Si ce te miri asa? Chiar n-ai fost niciodata pe litoralul romanesc?
LOVENDAL
Sincer..mie nu-mi place deloc lacul Sovata! Fata de lacul Sf. Ana care e cam 80 km mai jos nici nu se compara! Si apropo de cei care se duc prin acea zona: sa nu uite sa vizite cetatea de la Lazarea! Drumul e exceptional pana acolo, iar obiectivul merita vazut!
dacicuss
C.M.>>>pe mine ma intrebi de mirat? Daca da, nu stiu unde ai observat tu mirare...poate o constatare si dezgust wacko.gif
cat despre litoralul romanesc, da, am fost de zeci de ori, si am vazut zeci de specimene ale faunei romanesti....d' aia nu mai calc pe acolo...si si in afara tarii, in general evit zonele unde incep sa misune romanii...nu de alta da' zau ca majoritatea spurca locurile in care ajung...ma opresc aici ca's deja post-336-1110552475.gif
raptordivx
Acum la Sovata este foarte curat. Curata lacul 2 ore pe zi, timp in care nu este voie sa faci baie. Satiunea este curata curata nu vezi o hartie pe jos.
dacicuss
No, vezi daca au luat-o ungurii?!? biggrin.gif
ce bobor de cacao suntem ! Noi de ce nu puteam face asta?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.