Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Nu vrea sa ma intre in viteza
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Duster > Probleme tehnice - Dacia Duster
90razvan
Am patit o chestie ciudata un pic mai devreme ... eram pe strada , vroiam sa intru pe o straduta si cand sa ii dau 1a , nu mai vroia sa intre ... iar cursa pedalei de ambreiaj parca sa inmuiat , cand am ajuns in fata blocului la fel .... daca stau mai mult de 5 secunde cu piciorul pe ambreiaj se inmoaie pedala si nu mai vrea sa intre in viteza nici batuta .... aveti idee ce ar putea fii ?
C@talin
cablu, furca .poate prinde putin si pe urma aluneca cablu .
LuluMOB
Si daca e hidraulic?
90razvan
la asta ma gandeam si eu ...
cielo99
Scapa lichid pe langa vreo garnitura daca e hidraulic sau chiar pe la vreo teava sau un furtun.
IRONICK
Si daca userul intreaba pentru dacia 1310?
90razvan
daca intrebam pentru 1310 nu postam la sectiunea duster , am fost la service , e pompa de ambreiaj sau ceva de genu
IRONICK
QUOTE(90razvan @ 22 Aug 2012, 18:47)
daca intrebam pentru 1310 nu postam la sectiunea duster , am fost la service , e pompa de ambreiaj sau ceva de genu
*
Sunt destui pe forum care posteaza la sectiuni gresite. Macar daca aveai semnatura cum trebuie.

Oricum erau slabe sanse sa fie cilindrul receptor, pompa aia de plastic are cele mai multe sanse sa nu faca presiune.
cielo99
Dusterul are pompa de ambreiaj din plastic? E prima data cand aud de asa ceva la o masina.
90razvan
chiar nu stiu , asta mi-a zis de la service , asta va zic si eu !
balcanic
Salut,

Am si eu o mica problema .
La plecarea de pe loc in momentul cand vreau sa bag 1 ceva mai rapid se aude un zgomot( metalic) un pocanit metalic. Acelasi zgomot este prezent si la schombarea in mers din 1 in 2 din 2 in 3.
De la service zic ca ar fi ori o problema de la ambreiaj(placa fisurata) ori de la cutie ( nu se franeaza axul la schimbarea vitezelor).
Ati mai intalnit aceasta problema ?
Daca stai sub masina cand bagi viteza 1 ( pe canal desigur ) se vede ca in momentul cand se aude acel trosnit se invarte si cardanul fata de momentul cand nu apare acest zgomot si cardanul sta fix la locul lui.

Cei din service au sunat la uzina si a ramas ca ar trebui demontata cutia si vazut daca nu este de la ambreiaj si daca nu este sa umble la cutie..

O fi bine .. o fi rau..
ORIJINAL21
QUOTE(balcanic @ 21 Jun 2013, 10:39)
Salut,

Am si eu o mica problema .
La plecarea de pe loc in momentul cand vreau sa bag 1 ceva mai rapid se aude un zgomot( metalic) un pocanit metalic. Acelasi zgomot este prezent si la schombarea in mers din 1 in 2 din 2 in 3.


O fi bine .. o fi rau..
*




este vorba despre discul de ambreiaj... mai exact este vorba de arculete sau de tabla dintre ferodouri (sarita)
[attachmentid=1627893829]
Ionescu
Buna seara, am si eu o problema.
E prima iarna cu masina si la foarte rece, cand temperaturile au trecut sub zero grade m-am confruntat si ma confrunt cu urmatoarea problema.
Nu vrea sa intre in viteze, nu cupleaza decat foarte greu, scapa pe langa, maneta mi se misca haotic... Dupa ce se incalzeste motorul sau un timp de mers nu mai face figuri, iar eu ma port finut cu ea. Daca imping un pic mai dur, iar merge maneta haotic si nu cupleaza, etc.
Mi se spune ca e din partea de timonerie. Ca nu ar fi nimic cu cutia. Poate o fi ceva cu ambreiajul? Nu stiu ce sa spun. Deocamdata sunt acasa, trebuie sa ajung in Bucuresti sa merg in service sau ceva.

Voi ce parere aveti si ce imi recomandati sa fac pana sa ajung in service si sa pot reveni in Bucuresti in regula?

Repet, treaba a inceput de cand cu temperaturile scazute, inainte nici vorba de astfel de probleme.
om_bland
La vechile dacii, iarna este problema cu intratul in marsalier cand este ger; asta pana se subtiaza putin uleiul.
Adrian Frigo
Ionescu,lasă-i în pace pe șnapanii de la service că dacă te iei după ei,trebuie să schimbi cutia! mad.gif Bănui că n-ai schimbat de ceva vreme uleiul din cutie...Cumperi un ulei de calitate(pot să-ți recomand Mobil1,e produs în Italia și am fost mulțumit de el),mergi cu mașina să-l fluidizezi pe cel vechi și-l schimbi!Abia pe urmă mai umblii la altceva. wink.gif

Baftă!
Ionescu
Este si asta o posibilitate. Unde gasesc acest ulei? Il iau de la magazin? Cam ce pret are?
Iszy
1. ' merg in service sau ceva'
2. 'e din partea de timonerie' - poate ca a ajuns apa sau au transpirat cablurile, reglaj sau inlocuire.

Sa ne spui ce a fost!


Adrian Frigo
QUOTE(Ionescu @ 15 Jan 2017, 16:02)
Unde gasesc acest ulei? Il iau de la magazin? Cam ce pret are?

Îl găsești și îl iei de la magazin,e între 20 și 35 de lei litrul,depinde de adaosul fiecăruia....(eu am dat 23 de lei pe L fiindcă îl cunosc pe vânzător care mi-a făcut reducere că-i sunt client fidel de aproape 17 ani... tongue.gif )
klaus
Uleiul din cutie nu moare asa repede decat daca a fost cutia prost facuta (spanuri, jocuri etc).
Banuiesc ca nu degeaba se gaseste timonerie cu totul ca piesa de schimb prin targ. O fi vreun motiv...
Si nici ambreiajul nu o fi degeaba pe circuitul cinematic.
Ionescu
Cu scuzele de rigoare pentru intarzierea avuta, undeva in jur de 26 ianuarie am rezolvat problema. Am fost la un service recomandat de fratele meu (cel mai bun prieten ever) in zona Timpuri Noi la un domn care repara foarte bine tot soiul de masini. Omul mi-a descoperit buba: furca cu bila de plastic de la timonerie erau distruse, pare-se, dupa spusele dansului in urma unei "trante" mai vechi. Le-a schimbat.
Deasemenea a descoperit ulei de pompa de servo directie, zic eu, in instalatia de lichid de frana si ambreiaj!!! Motiv pentru care mi-a curatat toata instalatia si a spalat-o, mi-a schimbat si pompa de ambreiaj si totul este perfect.
Cele spuse mai sus mi-au fost arata pe loc, explicit.
Totalul a fost foarte rezonabil, dupa parerea mea, 600lei cu totul. Va multumesc pentru suport si intelegere, revin si cu alte intrebari, dar la topicurile aferente.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.