Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Apple iPhone 5
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > In Car Entertainment > GSM Zone
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28
R19/16v
Ala care are bani de S4, poate ca s-ar fi putut screme si de bani de un aifn - de exemplu eu am platit pe N3 cam cat face un I5s.
Pe de alta parte, cu banii de reno, nu-ti iei mercedes de scos la crasma.

LE: http://www.mobilefun.co.uk/iphone-5s-upgra...gold-p41166.htm
Markos
La crâșmă se merge cu taxiul.
R19/16v
Asa s-or duce grecii cu frica de militie. Crasmaru' adevarat se duce cu masina si pleaca in coma alcoolica, ca oricum nu-i face nimeni nimic.
herculane
sa zic si eu ceva pe scurt despre 5s, dupa ce l-am folosit o saptamana

-nu mi-as face update de la 5 la 5s, daca ar fi sa dau banii pe el
-fingerprint-ul, cu toate ca nu e nici pe departe un must have, e mult mai rapid decat passcode-ul, si il prefer
-daca-l pui langa 5 si testezi in browser se vede ca e mai rapid, insa separat nu prea-ti dai seama de diferenta, ambele incarcand paginile rapid
-in meniu nu prea e diferenta
-sunt aplicatii 3d, oprimizate, in care 5s are fps dublu
-bateria parca tine putin mai mult
-camera pare a fi la acelasi nivel, insa e funny slow motion rec, cu toate ca e un feature cu care ma jucam acum 100 de ani pe nu stiu ce LG-uri

Squirrel
M i h a i
http://www.idevice.ro/2013/10/07/structura...cea-a-iphone-5/

Dacă se îndoaie de la juma nu este bine biggrin.gif
Hack
Hai sa fim seriosi... sleep.gif
2dor
http://www.phonearena.com/news/Apps-on-iPh...-models_id48204

Traiasca stabilitatea 5S-ului.
Squirrel
h_a_c_k_e_r
Dupa ce zici iPhone, tragi apa!
dan.gutu
Sa inteleg ca ai avut un iPhone si te-a suparat,sau din auzite ? Daca sunt probleme cu iOS 7,le rezolva ei.
A l e x
Din auzite, bineinteles.

Eu nu am inca 5S deci habar n-am daca intr-adevar pica in draci aplicatiile, sau e pur si simplu o statistica care spune ca sunt mai multe sanse sa-ti pice o aplicatie pe 5S decat pe 5, din cauza procului 64-bit pentru care n-au fost optimizate toate aplicatiile. Eu inca zic ca iOS e mai stabil decat Android, cel putin decat Android-ul de pe telefoanele Samsung, dar nu vreau sa-mi sara iar in cap Fandroizii.

Oricum iOS7 a dus putin stabilitatea in jos, iar Android-ul a evoluat destul de mult in ultimii ani. De copiat nici nu mai vorbesc, in momentul de fata vad ca toti se "inspira" unii de la altii. Diferentele nu mai sunt atat de mari, indiferent de ce spun fanii din ambele tabere, asa ca acum dezbaterea iOS vs. Android a devenit un fel de Pepsi vs. Cola.

Dupa ce toate aplicatiile vor fi optimizate pentru noul procesor, eu zic ca nu se va mai intampla asa ceva. Sau cel putin va scade mult problema. Numai bine se lanseaza tarziu in Romania dupa ce se rezolva problemele de care se plang cei din tarile civilizate. Asa a fost si la 5 biggrin.gif
Tamango
QUOTE(h_a_c_k_e_r @ 13 Oct 2013, 13:22)
Dupa ce zici iPhone, tragi apa!
*



up.gif

Dar vezi ca mactarzii s-au desteptat, si-au pus IOS nou si nu-i afecteaza apa ... radmasa.gif
DragosP
Tot la grădiniță, tot?
Tamango
Glumim si noi dar nu parasim incinta, vorba unui coleg pe la Cafenea icon_mrgreen.gif
ncristi
Una din marile probleme ale aifoanelor este pretul lor aberant. In rest cine are kef de un 4" nu are decat. Imi amintesc intr un fel de fostul meu optimus sol doar ca se misca mai fluent smile.gif

Bacu
M-am hotarat sa imi schimb si eu 4S-ul cu un 5S din state, mi-l aduce un coleg de servici care e acolo... Daca ar fi fost sa-l platesc la preturile din europa, probabil ca nu l-as fi cumparat, insa din moment ce il iau cam la pretul cu care se vinde iphone 5 pe okazii (2200 lei), ma gandesc ca merita totusi.
vallixx
QUOTE(A l e x @ 22 Oct 2013, 15:11)
asa ca acum dezbaterea iOS vs. Android a devenit un fel de Pepsi vs. Cola.
*


Nu chiar.
Pentru ca pentru a benficia de un iOS trebuie sa iti cumperi un iPhone.
Pt. un Android, trebuie sa-ti iei un sa zicem Samsung, desi dupa mine un telefon capabil cu Android este HTC-ul. El il vad peste Samsung.

Whatever. Ideea este insa ca pe piata, Pepsi costa cam cat Coca Cola, deci cumpararea tine exclusiv de preferinta personala. Pretul este oarecum scos din ecuatie. In cazul iOS vs Android intervine si pretul, care deterioreaza un pic comparatia.

Acu' ..........cine zice de iPhone ca sunt porcarii, nu este obiectiv. Nu sunt nici pe departe porcarii. Sunt niste "scule" bune. Bune rau. Poate nu cele mai bune dar cu siguranta nu porcarii.

Cu totul alta mancare de peste este insa decizia de cumparare.
Nu iti place ceva la produsele Apple (cazul meu), nu le cumperi. Asta insa nu le face deloc proaste.
Squirrel
iOS 7.0.3 changelog
  • Adds iCloud Keychain to keep track of your account names, passwords, and credit card numbers across all your approved devices
  • Adds Password Generator so Safari can suggest unique, hard-to-guess passwords for your online accounts
  • Updates lock screen to delay display of "slide to unlock" when Touch ID is in use
  • Adds back the ability to search the web and Wikipedia from Spotlight search
  • Fixes an issue where iMessage failed to send for some users
  • Fixes a bug that could prevent iMessage from activating
  • Improves system stability when using iWork apps
  • Fixes an accelerometer calibration issue
  • Addresses an issue that could cause Siri and VoiceOver to use a lower quality voice
  • Fixes a bug that could allow someone to bypass the Lock screen passcode
  • Enhances the Reduce Motion setting to minimize both motion and animation
  • Fixes an issue that could cause VoiceOver input to be too sensitive
  • Updates the Bold Text setting to also change dial pad text
  • Fixes an issue that could cause supervised devices to become un-supervised when updating software
A l e x
Ce titlu a pus si ala cu clipul... "Was iOS7 created in Microsoft Word?" -- Stia ca asta ii va aduce vizualizari, un titlu curect ar fi fost "How to recreate some icons from iOS7 in Microsoft Word".

Ideea e, design-ul e atat de simplu la unele iconuri incat orice program care stie forme de baza si gradient fill le poate reproduce. Asta nu inseamna ca acolo au fost create.

Sa-l vad ca face iconul de la GarageBand sau iMovie tot in Word... Mai greu cu alea.
herculane
la 5s folosesc fingerprint-ul ca sa-l deblochez in loc de cod, insa de vreo 2 zile sta cam 10 secunde la deblocare. daca bag codul se deblocheaza instant

s-au lansat de curand la operatorii nostri ifoanele. i-am tot promis sotiei ca-i schimb vechitura de i4 cu un 5s, mi-a spsu ca vrea 5c (mai bine pt buget smile.gif ), insa preturile de la voda/orange mi se par cam mai - ma asteptam la ceva mai putin
M i h a i
'' insa preturile de la voda/orange''

5s vodaf
32Gb 3800 lei
16gb 3300 lei

5c vodaf
32gb 3300 lei
16Gb 2800 lei

5c orange
16gb 2700 lei

nu sunt asa scumpe 04.gif

Le : ''la 5s folosesc fingerprint-ul ca sa-l deblochez in loc de cod, insa de vreo 2 zile sta cam 10 secunde la deblocare''

ai incercat restart? rolleyes.gif
ncristi
La 3800 roni il transforma intr-o porcarie. Preturile sunt aberante si speculeaza - sa ma exprim elegant - lipsa de informare a maselor .
ssilviu
N-am dat pe vreun telefon mai mult de 1100 de lei vreodata si nici nu am de gand sa cresc suma asta. Bine, momentan, sper sa-l tin pe asta de acum cat am tinut Meganu pana acum smile.gif)
SorinCT
Meh, daca aveti oportunitatea... gasiti prin tarile asiatice aifoane ieftine. Eu de acolo mi-am luat iPhone 4 16gb la 320$ (+ un carton de tigari laugh.gif ). Nici eu nu sunt adeptul cumpararii telefoanelor prea scumpe. Tocmai de-aia mi-am luat pocnitoarea asta.
1000+ $ n-as da pe telefon never ever...
ncristi
Nexus 4 16 gb - un terminal superb 1450roni. Primu meu smartphone ( in ghilimele) a fost u hp ipaq 6915 - 1000$ + licienta de igo smile.gif

De atunci am zis ca nu mai dau in veci mai mult de 3-400e pe un telefon. Este ca si cum ai arunca banii pe fereastra.
herculane
@Mihai normal ca-i dadusem restart smile.gif. Oricum, pb s-a rezolvat odata cu 7.0.3 si totodata imi trebuie si un telefon cu Android asa ca tre' sa inlocuiesc 5s cu altceva
corbex
Fingerprintul merge fara cusur. Problema e ca nu toata lumea stie ca aifonul prefera un anume deget: showfinger.gif
aqua
am si eu de vreo 4 zile in teste un iphone 5 si un htc one, personal am un nokia e6

primul la puricat a fost iphone, dupa vreo 3 ore am zis ca nu e pt mine, greu de gasit ce vroiam prin meniuri, tarziu m-am prins ca asta nu are ecran de start de customizat cum are androidul, n-am inteles de ce nu exista un buton de back, de ce nu are led de notificare ????, nefiind obisnuit cu ios mi s-a parut greoi
dupa care htc, cu androidul ma cunosc, e mai usor, este o minitableta de fapt, nu m-am impacat si nu o sa ma impac cu dimensiunile telefoanelor cu android, dupa ce mi-am dat seama ca nu prea are cu ce ma surprinda am revenit sa mai incerc cu IOS smile.gif

ambele au ecran super bun (vb din perspectiva mea de user simplu), ruleaza aplicatiile foarte bine, nu am avut la niciunul probleme (ba da, la htc cand derulam contactele de fiecare data crapa, imi dadea un mesaj de eroare, dadeam ok si gata, nu crapa telefonul cu totul)
diferenta majora pt mine, atat in teste de viteza cat si in browsing iphone are viteza chiar dubla fata de htc (test pe LTE) aspect care m-a convins sa incerc sa devin mai prietenos cu ios
in rest, gasesti aceleasi aplicatii la ambele OS, autonomia mai mare parca la iphone, pacat ca nu are microusb clasic, inteleg ca tre sa instalez itunes sa pot sa pun ceva muzica pe el, mult mai acceptabil dpdv dimensiune


concluzia, nu as da banii pe niciunul, bine ca le am gratis sa ma joc cu ele, pastrez e6 fara niciun regret pt voce si date basic (un chat, un mail, un net) si o sa pastrez ios pentru partea de app care necesita date masiv (navigatie, radio, fb, youtube, si toate cele) (am gratis in el si cartela de date smile.gif)

nu sunt tester de profesie smile.gif
Bacu
Daca si iPhone e greu de utilizat pentru ce spui ca il folosești tu (mail,net,voce)... Nu situ ce alt telefon e mai ușor de utilizat! Nokia e6 cel puțin o fi bun cat de cat la scris sms-uri, dar la navigare pe net e rudimentar rău, are nevasta-mea unul de la servici...
ssilviu
Orice Android cu 3 butoane e mai simplu de utlizat decat un iphone cu un singur buton.
Shush
Asta e chestie de obisnuinta.
Daca ma mut eu de pe S3 pe I5 o sa mi se para greu, daca se muta cineva de pe I5 pe S3 o sa i se pare la fel de greu.
dan.gutu
QUOTE(aqua @ 4 Nov 2013, 10:49)
am si eu de vreo 4 zile in teste un iphone 5 si un htc one, personal am un nokia e6

primul la puricat a fost iphone, dupa vreo 3 ore am zis ca nu e pt mine, greu de gasit ce vroiam prin meniuri, tarziu m-am prins ca asta nu are ecran de start de customizat cum are androidul, n-am inteles de ce nu exista un buton de back, de ce nu are led de notificare ????, nefiind obisnuit cu ios mi s-a parut greoi
dupa care htc, cu androidul ma cunosc, e mai usor, este o minitableta de fapt, nu m-am impacat si nu o sa ma impac cu dimensiunile telefoanelor cu android, dupa ce mi-am dat seama ca nu prea are cu ce ma surprinda am revenit sa mai incerc cu IOS smile.gif

ambele au ecran super bun (vb din perspectiva mea de user simplu), ruleaza aplicatiile foarte bine, nu am avut la niciunul probleme (ba da, la htc cand derulam contactele de fiecare data crapa, imi dadea un mesaj de eroare, dadeam ok si gata, nu crapa telefonul cu totul)
diferenta majora pt mine, atat in teste de viteza cat si in browsing iphone are viteza chiar dubla fata de htc (test pe LTE) aspect care m-a convins sa incerc sa devin mai prietenos cu ios
in rest, gasesti aceleasi aplicatii la ambele OS, autonomia mai mare parca la iphone, pacat ca nu are microusb clasic, inteleg ca tre sa instalez itunes sa pot sa pun ceva muzica pe el, mult mai acceptabil dpdv dimensiune
concluzia, nu as da banii pe niciunul, bine ca le am gratis sa ma joc cu ele, pastrez e6 fara niciun regret pt voce si date basic (un chat, un mail, un net) si o sa pastrez ios pentru partea de app care necesita date masiv (navigatie, radio, fb, youtube, si toate cele) (am gratis in el si cartela de date smile.gif)

nu sunt tester de profesie smile.gif
*


Intamplator am ambele terminale,i5 se poate customiza la ecranul de start,au fost ceva probleme dupa update la iOS7 dar s-au rezolvat la urmatorul update,se gandea mai mult la unele aplicatii.HTC One nu a "crapat"la nici o aplicatie sau joc.Pe partea de viteza,nu pot sa imi dau seama,ambele deschid paginile fractiune de secunda,deocamdata in zona mea merge doar 3g sau h+,cum apare la HTC.
aqua
QUOTE(Bacu @ 6 Nov 2013, 01:25)
Daca si iPhone e greu de utilizat pentru ce spui ca il folosești tu (mail,net,voce)... Nu situ ce alt telefon e mai ușor de utilizat! Nokia e6  cel puțin o fi bun cat de cat la scris sms-uri, dar la navigare pe net e rudimentar rău, are nevasta-mea unul de la servici...
*



pai concluzia tocmai asta a fost, ca il pastrez pentru partea de date masiva, pentru notificari de mailuri, sau un chat ramane e6 (desi cu rudimentar nu sunt de acord, iti faci treaba cu el mai mult decat bine, merge pe 3,5G foarte ok si iti mai pui un firefox sau opera )
cand am zis ca e greu de utilizat ma refeream la partea de OS cu care nu eram obisnuit, nu ca ar fi greu browsingul, dimpotriva merge foarte misto, si incarca cum trebuie pagini complexe

si intre timp m-am obisnuit si cu IOS smile.gif, am inceput sa il dibuiesc, partea nasoala rau e ca ma tine o noapte in standby si o zi in regim normal totusi de utilizare (deloc voce, doar navigatie vreo 3 ore per total, m-am jucat vreo jumatate de ora cu camera360 si mi-au cazut 10 procente de baterie) ... aici e praf, sa am grija in fiecare seara sa il bag la incarcat (bila alba ca se incarca destul de repede totusi)

deci e gata, incarcat aseara pe la 9, lasat peste noapte, si la 5 acum s-a inchis ... pacat de telefon, in conditiile in care am dezactivat cam tot ce se putea, cat sa zic totusi ca mai are functie de smarphone, deci obligatoriu tre sa ajungi la o priza in maxim o zi si sa il bagi la incarcat
2dor
QUOTE(Shush @ 6 Nov 2013, 11:18)
Asta e chestie de obisnuinta.
Daca ma mut eu de pe S3 pe I5 o sa mi se para greu, daca se muta cineva de pe I5 pe S3 o sa i se pare la fel de greu.
*



Uite eu folosesc Android si iOS si mereu caut butonul de back care este sus la iOS...
Markos
La aifonfaivu' lu' fii-mea, butonul de power începuse începuse să facă figuri de ceva timp, până n-a mai mers deloc. Asta după nici 10 luni de utilizare. Deci nici aifonu' nu mai e ce-a fost...

Dus în service, după câteva zile (adică ieri) a primit unul nou icon_mrgreen.gif
Iulikk
Un faives nu i-ai fi luat si tu fetii... dry.gif
Markos
Bulangii ăia de la Voma, puteau scoate un 5s biggrin.gif
gabize
ș-o tabletă, pentru deranj sleep.gif
corbex

Rezolvarea butonului cu pricina e tocmai motivul pentru care Apple se simte indreptatit sa scoata afonsics.
Iulikk
Sa-l scoata pe afofis? huh.gif
AR-18-MOS
QUOTE(Markos @ 17 Nov 2013, 19:35)
La aifonfaivu' lu' fii-mea, butonul de power începuse începuse să facă figuri de ceva timp, până n-a mai mers deloc. Asta după nici 10 luni de utilizare. Deci nici aifonu' nu mai e ce-a fost...
Dus în service, după câteva zile (adică ieri) a primit unul nou  icon_mrgreen.gif
*


+1 dry.gif
Saptamana viitoare vine altu' nou. Mai am un 3GS acasa, si acuma functioneaza perfect.
AR-18-MOS
QUOTE(Markos @ 17 Nov 2013, 20:55)
Bulangii ăia de la Voma, puteau scoate un 5s  biggrin.gif
*


Abdeit de la orinji tongue.gif
Markos
doh.gif
serban24
QUOTE(AR-18-MOS @ 20 Nov 2013, 23:35)
Abdeit de la orinji tongue.gif
*


smile.gif identic
Squirrel
Cod galben de ceață?
AR-18-MOS
Vorbeste cu bygy. El e de serviciu la statia meteo. tongue.gif
SorinCT
QUOTE(Squirrel @ 22 Nov 2013, 13:56)
Cod galben de ceață?
*


Nah, e poza facuta de pe alt aifon smile.gif
A l e x
Daca e ceva ce nu imi place la 5S, e gri-ul asta nou. 5-ul e mult mai frumos la exterior, cel putin pe varianta inchisa la culoare. Probabil pe alb nu e schimbat prea mult.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.