Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Apple iPhone 5
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > In Car Entertainment > GSM Zone
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28
neumann
eu ma intreb, utilizatorul de ifon 4 are incarcator de masina? Ca daca da, cam trebuie schimbat... Plus ca e bine sa ai si cablul ala nou cu cip cu tine, si sa nu il pierzi. Ce conteaza ca ai 10 incarcatoare de ifone cu cablul vechi, daca nu ai cablul nou la tine, la revedere. Si apropo, sa nu cumva sa pierzi cablul, ca unul nou primesti in 3 saptamani, daca locuiesti in SUA.

Sariti baieti pe ifoane5, repede cate calde.
Liviu
Paul, mai caută... Nu zic mai mult.
paul_p
La ce te referi?
ssilviu
user posted image
paul_p
Vorbeam de altceva, nu de ditamai adaptorul! Care in plus probabil are nevoie si de un driver instalat pe device.
Asa poti pune cate o cutioaie pentru fiecare functie, insa nu despre asta era vorba.

Si HTC au avut la un moment dat o mufa proprietara derivata dintr-un mini USB. Pe acea mufa se putea conecta fie un incarcator clasic, fie niste casti cu o mufa proprietara.
ssilviu
Tu ai idee cât de mare e o mufă hdmi? Să îți dai seama cât de mare e adaptorul ăla. Sau ai fost impresionat de rezoluția foarte mare a imaginii puse de mine? La Apple cum scoți semnal pentru tv? Ai o poză cu dispozitivul?

PS. Adaptorul ăla de sus e cam la fel de lat cât e mufa veche de iphone. Asta ca să-ți faci și tu o idee.

PPS. Sau și mai simplu, pentru utilizatorul tipic de iphone, o poză care să necesite un minimum de efort intelectual:
user posted image
Liviu
Paul, reiterez.... Mai citește.
A l e x
QUOTE(neumann @ 26 Sep 2012, 18:22)
eu ma intreb, utilizatorul de ifon 4 are incarcator de masina?
*



Eu n-am. Am doua cabluri USB de la Apple, pe al doilea il tineam in masina, dar mi-am dat seama ca nu-mi incarc niciodata telefonul acolo, deci practic doar sta acum, e pe post de backup. Imi tine bateria 2 zile, asa ca nu prea mi-e frica ca ma lasa fara, ies cu el din casa si la 20%, ma joc mai putin si stiu ca ma tine.

Nu mi se pare greu sa mai dau $20 sa cumpar alt cablu, nu e un capat de lume. Nu sunt pe stoc in SUA acum, ca s-au vandut toate, dar dupa ce se lanseaza peste tot nu va mai fi greu sa faci rost de unul, si se va potrivi la urmatoarele modele.

Asta sa fie singura problema a posesorilor de iPhone 5, ca mai au de cumparat un cablu pentru masina sau pentru deplasare.

Mai nasol e daca ai dock sau alte lucruri care se potriveau si la iPod, si la iPad, si la iPhone. Acum se termina distractia.
paul_p
QUOTE(ssilviu @ 26 Sep 2012, 18:47)
PPS. Sau și mai simplu, pentru utilizatorul tipic de iphone, o poză care să necesite un minimum de efort intelectual:
*


Sorry, m-am fentat si am citit un post mitocanesc. Nu o sa se mai repete.
Alydor
Oricum se pare ca apple e constienta de faptul ca telefonul se zgarie si chiar au dat o declaratie...
Reactia lui Phill Schiller, vicepresedinte al diviziei de marketing din cadrul companiei Apple, este una de negare si ignorare a gravitatii problemei: “Orice produs din aluminiu se poate zgaria sau capata urme de lovituri in timpul utilizarii, expunand culoarea argintie naturala de dedesubt. Așa ceva este normal”.
Adica aia de la Apple erau perfect constienti de faptul ca iPhone 5 se zgarie usor, dar cu toate acestea au ales sa ignore problema, continuand neabatuti productia in masa astfel incat sa nu rateze volumele de vanzari uriase prognozate de analisti si tintele de profit fixate pentru companie. Cu alte cuvinte profit cu orice pret...
Pe de alta parte partea de software reprezentata de sistemul iOS 6 si colectia de bug-uri descoperite in aplicațiile livrate cu acesta repararea bugurilor fiind facuta pe cheltuiala utilizatorilor care s-au ales cu un produs imperfect si cu software neterminat. Pana la urma apple are de castigat de pe urma fanilor, "nu conteaza ca e un cenzurat... daca e facut de apple e bun" si mai au de castigat producatorii de huse , care bineinteles ca vor specula problema si vor vinde husele la pret mai mare. Daca tot a dat fraieru 900 de dolari pe telefon poate sa mai dea inca 100 pe o husa. (exagerez, sau poate nu)


Suma respectelor, Alydor
neumann
eu am nevoie de incarcator de masina, pentru ca folosesc telefonul pe post de GPS, si chestia asta tinde sa consume bateria la greu. Plus media player, in acelasi timp.
dizzy
Pai marci 20 EURO la Epal, ca iti permiti, ce naiba.
Ori esti boier ori sunt strugurii acrii?!
serban24
cu noile harti nu mai ai nevoie de incarcator auto smile.gif
Iulikk
Nici macar de aifon biggrin.gif .
Markos
QUOTE(Alydor @ 26 Sep 2012, 20:15)
“Orice produs din aluminiu se poate zgaria sau capata urme de lovituri in timpul utilizarii, expunand culoarea argintie naturala de dedesubt. Așa ceva este normal”.
*


Ce gherțoi radmasa.gif
vallixx
Acum daca zic ca telefoanele cu Android merg cu Google Maps si se incarca prin-un cablu USB care nu costa 20 de euro, probabl o sa-mi sara ALEX in cap ca sunt un fandroid care da cu rahat in Apple ?Si asta doar pentru ca probabil nu-mi permit iPhone.....

De fapt nu fac asta, ceea ce incerc sa subliniez este ca ......de ce dracu sa te chinui sa faci o chestie complicata cand ai fi putut sa o faci extrem de simpla?
Evident pentru ratiuni exclusiv financiare......care acum inca merg, insa oare in timp piata nu va sanctiona faptul ca pentru bani te indepartezi de public?

Si mai tine si de cum pui problema. De ce trebuie sa arati pe fata ca te bucuri la aia 20 euro/parai....? Da prost, pe bune.
-Cat costa i5?
-300 de galbeni + un cablu de 20.

Nu mai bine faci altfel?
-Cat costa i5?
-320 de galbeni , bonus un cablu cu cip si "holograma". tongue.gif

Cine da 300, da si 320 si mai e si bucuros de generozitatea lui Apple care-ti da bonus un cablu.
Si daca faci treaba asta la fiecare telefon nou iti scoti suficienti bani ca sa poti vinde un extra cablu cu pretul unui USB comun, mai ramai si cu bani, ai fani super incantati de oferta excelenta pe care o au, nu mai sar fandroizii sa dea cu cacao ca ceri 20 galbeni pe un cablu, bagi pe gat acel cablu si cui n-are nevoie (doar e "gratis")......win-win.

E ca aia cu pizza. Pizza e 20 RON, dar daca cumperi una de 38 RON iti dam 1+1 gratis.
Un ziar e 2 lei, dar daca il iei pe ala de 11 lei ai bonus o carte.
Si daca la exemplele de mai sus dublezi sau triplezi pretul , la un i5 adaugi sub 10 %. Pomana! tongue.gif

Ce dracu, e merketing de clasa 1.......
Alydor
Hai sa o luam si altfel. Sunt altii care au dat pe telefon mult mai mult decat e un iphone. Asta nu inseamna ca nu si-l permit. Ci ca nu le place. Asta ma seaca la faboii apple. Cand le spui ca nu iti place produsul ei iti zic ca esti sarantoc si ca nu ti-l permiti. Chiar daca telefonul pe care il ai costa mai mult decat iphone si poate se potriveste mai bine cerintelor tale..


Suma respectelor, Alydor
Iulikk
Oricum, peste jumatate din cei care cumpara telefoane de la maru' muscat, habar nu au sa le foloseasca. Ei doar le iau pt ca "da bine in club".
paul_p
Proportia este probabil similara si la Android, asa ca asta nu e un argument smile.gif .
vallixx
Ma indoiesc ca proportia e aceeasi, poate doar la modelele de top cu Andoid, gen S2, S3, HTC One X, Moto RAZR MAXX, X-peria, etc etc.

Andoid ai si pe un Galaxy Mini de 300 - 400 RON si pe ala nu-l iei ca sa dai bine in club.
paul_p
Ce telefon ziceai ca ai? smile.gif
vallixx
Moto Defy
paul_p
Nici Defy nu a fost un telefon ieftin smile.gif
vallixx
349 la prelungire de contract in cazul meu.

La liber acum e 999. Un S3 e vreo 2400. Sincer, chiar ti se pare ca l-am luat pentru figuri?



herculane
QUOTE(Iulikk @ 27 Sep 2012, 00:09)
Oricum, peste jumatate din cei care cumpara telefoane de la maru' muscat, habar nu au sa le foloseasca. Ei doar le iau pt ca "da bine in club".
*



asta e clar, intotdeauna lumea si-a dorit ce e mai bun ca sa iasa in evidenta wink.gif

imi pare rau ca nu mi-am luat saptamana trecuta i5-ul, ca ma privea lumea cu alti ochi in gaga/bamboo/fratelli. acum, pana apare in romania o sa aiba toti si n-o sa mai fiu deosebit smile.gif

in alta ordine de idei, lasandu-l pe Liviu la o parte care stiu ca e fandroid, Gogu si Frazica sunt tot posesori de Androizi? nu de alta, da' thread-ul asta s-a cam dus dreaq.

bine, pe mine nu ma deranjeaza, e amuzant sa va citesc pe cei mai multi, da' ma gandeam ca mai sunt unii care chiar au iphone sau vor sa-si ia sau au ceva de spus la obiect si se sperie de ce vad aici

in rest continuati, s-a trecut de vopsea, incarcator, sau tot p-acolo suntem? tongue.gif
Markos
Nici nu mai știu unde suntem, ne-ar trebui o hartă.
paul_p
QUOTE(vallixx @ 27 Sep 2012, 00:46)
La liber acum e 999.  Un S3 e vreo 2400. Sincer, chiar ti se pare ca l-am luat pentru figuri?
*


Nu-l compara cu S3 ci cu S2, asta-i generatia lui.
Pentru a fi obiectivi, preturile trebuie comparate in aceleasi conditii. Ori ambele la liber, ori ambele la prelungire, samd.

Nu am zis ca ti l-au luat pentru figuri. Dar asa cum si tu ai apreferat un telefon de calitate in detrimentul unuia mai ieftin, este foarte posibil ca multi sa fi ales iPhone pentru ca au cautat ceva de calitate.
Iulikk
QUOTE(Markos @ 27 Sep 2012, 00:49)
Nici nu mai știu unde suntem, ne-ar trebui o hartă.
*




user posted image
vallixx
QUOTE(herculane @ 26 Sep 2012, 23:47)
intotdeauna lumea si-a dorit ce e mai bun ca sa iasa in evidenta wink.gif
*


Si Salam iese in evidenta cand suna dintr-un BMW.

Asta inseamna ca Salam is the best?
Asta inseamna ca BMW-ul e obligatoriu marca de manelisti?

Cu voia dvs hai sa nuantam un pic:
"intotdeauna lumea si-a dorit ce e mai scump ca sa iasa in evidenta"

Merge?

Iesitul in evidenta este ca sa vada lumea ca ai avut bani de i5, nu ca sa vada lumea ce cunoscator esti.
Poti sa fii cunoscator si sa iti iei ce e mai bun (fiecare dupa cum considera), dar daca esti decent nu vei cauta sa iesi in evidenta....parerea mea.

QUOTE(paul_p @ 26 Sep 2012, 23:54)
Nu am zis ca ti l-au luat pentru figuri. Dar asa cum si tu ai apreferat un telefon de calitate in detrimentul unuia mai ieftin, este foarte posibil ca multi sa fi ales iPhone pentru ca au cautat ceva de calitate.
*


Absolut corect, insa discutia era despre telefoanele pe care le iei sa dai bine.
Iulikk
NU uita, traim in romanica, tara in care lumea are Q7 si sta la bloc cu restante la intretinere.
paul_p
@Iulikk: Tu ce telefon ai?
Alydor
Hai sa nu exageram cu telefoanele pe care le iei ca sa dai bine. Am mai zis nu o data ca fiecare isi ia (?) telefon in functie de necesitati. Sau asa ar trebui. I-am aratat maica-mii un telefon din asta mai destept si mi-a explicat unde pot sa mi-l bag. Ca ea nu are ce face cu el. Ca pentru ea e ok si Nokia 1110. Pe sotie cu greu am convins-o sa renunte la E51 pentru E72. Ca e prea mare ca nu are ce face cu el. Doar pentru vorbit ii era ok si E51. Nu a vrut nici moarta un S2 sau S3. La fel pentru mine Note este perfect. Bine.. Note2. Si nu pentru ca iesi sau nu in evidenta. Ca nu ies in cluburi. Ci pentru ca imi e util si pot sa il folosesc la ceea ce ma intereseaza.


Suma respectelor, Alydor
Garett
QUOTE(paul_p @ 26 Sep 2012, 19:01)
Sorry, m-am fentat si am citit un post mitocanesc. Nu o sa se mai repete.
*


Dupa ce ai dat cu bata-n balta ai simtit nevoia sa dai si cu mucii-n fasole!
Oamenii ti-au spus ca n-ai dreptate iar tu in loc sa admiti greseala te dai lovit.
shteffanivlad
Am vazut mai devreme discutii despre cablul scump si egoist facut de apple. Intrebarea mea este urmatoarea:

Cu orice alt telefon, vine si incarcator? Colegul Vali, de ce nu zici si la un nokia 1100 "da, va dam telefon de 50 de lei si incarcator de 10". Nu-i tot aia? Sunt doar alte valori.

Restul: Apple a dat in cutie telefonul, incarcatorul, si un cablu. La fel da si acum. vrei inca 7 cabluri? Cumpara-ti. Nu vrei sa cumperi? Ia-ti adaptor. Cablul actual cat costa? Si totusi sunt destui care au 3-4 prin casa, unu in masina, unu la munte, unu la mare, unu la amanta etc...

Problema dupa mine este ca va place sa suciti pe toate partile un cenzurat de telefon, ca are cablu, ca nu-ti da sa mananci, ca-i 1000 de zarfi, ca-i alb, ca-i negru, ca se duce oja etc.

In schimb postarile din topicurile dedicate altor telefoane nu au nici jumatate din pagini. Scopul avarilor si egoistilor de la apple este atins. iPhone nu te poate lasa indiferent. Trebuie sa zici ceva, trebuie sa comentezi intr-un fel.
vallixx
Intr-un fel ai dreptate cand zici ca iPhone te poate sa nu lasa indiferent, nu si in cazul meu.

Pe mine, aparatul in sine ma lasa complet "nemuritor si rece". Nu am comentat niciodata despre telefon, mai ales ca am si zis de cateva ori (in discutiile cu ALEX de obicei), ca i4 sau 5 sunt telefoane ok. Produse bune, de calitate.

Eu discut exclusiv de politica Apple. Acolo e buba care nu-mi place mie si din aceasta cauza eu nu imi voi lua vreodata telefon de la ei, chiar daca asta poate inseamna ca refuz un produs de calitate.

Politica de a arata ca te bucuri la fieare cent(repet, inteleg ratiunea dar da prost pentru o companie cu e Apple), politica de a -mi spune ei mie ce am nevoie, politica de a prezenta inovator orice rahat, politica de a ma minti pe fata ca i5 are cel mai tare display, politica de a nu folosi o tehnologie existenta, rapida si usoara doar pentru ca una mai complicata iti serveste tie mai bine desi userului ii este peste mana, politica de a acuza pe toti ca te-au copiat, chiar si atunci cand nu este cazul, doar pentru ca altii au tupeul si tehnologia de a-ti face concurenta.....etc.

Ca un alt produs de la alta companie este sau nu mai bun decat i-ul, este si chestie de gust si preferinta personala. Poate ca un alt produs este mai slab, dar pentru ca se adapteaza mai bine nevoilor tale, asta il face mai bun. Nu totul sta in benchmark-uri si in cifrele de pe hartie.

shteffanivlad
Corect, referitor la politica ai dreptate, este o politica de "eu sunt cel mai tare, restul ati copiat de la mine". Dar, pe de alta parte, compara iPhone cu o parte din telefoanele iesite ulterior. Compara pc-ul scos de HP cu iMac-ul. Compara ASUS Ultrabook cu MacBook Air. O sa vezi ca nu e chiar nefondata acuzatia de copiere.

Pe de alta parte, da, sunt de acord cu tine, este o politica de a face bani fara scrupule pe spinarea mea care cumpar orbeste orice porcarie pe care scrie apple. Si totusi pe mine nu ma deranjeaza. Consider ca sunt produse de calitate si merita pretul.

Nu am rate pentru iPhone, nu mananc numai apa sa iau produsele lor, nu le scot pe masa in bambu (de fapt niciunde), nu ma dau mare, nu laud, nu recomand.

Revin la intrebarea de acum 3 pagini, pentru ce sunt cretin?

PS: In sustinerea afirmatiei de mai sus, uita-te la valorile de pe acest forum:

Topicurile de iPhone (ambele) au strans 62 pagini, si 72.813 vizualizari. Topicurile Samsung (SII si SIII) au strans 20 de pagini, si 26.933 vizualizari.

De ce simte lumea nevoia sa dea cu parerea (pozitiva sau negativa) asupra lui iPhone 4 si 5 si nu asupra lui S2 si S3, explica-mi tu.
vallixx
Nu am zis ca nu s-a inspirat nimeni de la ei, sigur ca exista si cazuri in care altii s-au inspirat de la tine, dar acuza cand e cazul, nu toate prostiile. Cand faci asa nu faci decat sa lasi sa se vada "oftica" biggrin.gif

Refetor la cretinismul de acum 3 pagini, iti raspund ca acum 2 pagini.
Ai luat totul prea personal si prea in serios.

Afirmatia ta de mai sus ;
"Nu am rate pentru iPhone, nu mananc numai apa sa iau produsele lor, nu le scot pe masa in bambu (de fapt niciunde), nu ma dau mare, nu laud, nu recomand."
este suficienta cat sa te scoata din sfera "acelor" fani de care s-a legat Tamango.

Poate a gresit ca nu a mentionat de care fani se leaga, insa cu totii cred ca am inteles exact in ce directie mergea afirmatia lui. Eu unul asa am inteles-o.
A l e x
Mie nu mi-a placut niciodata Apple ca firma, desi ii admir pentru ce au facut, pentru ca au influentat mai mult lumea IT-ului decat vor unii sa recunoasca, nu pot sa nu observ ca de multe ori se comporta ca niste fetite la ciclu. Si teapa pe care au tras-o clasei prosumer/pro cu Final Cut X si nepasarea fata de Mac-urile profesionale de cand vand iPhone si iPad la toti prostii nu e ok. Au muscat mana care i-a hranit ani de zile, doar pentru ca acum au alte maini disponibile. Urat din partea lor.

Si cu Steve Jobs la fel. Il admir, imi pare rau ca a murit, si chiar cred ca fara el Apple nu va mai scoate produse prea speciale, dar nu mi-a placut niciodata prea mult ca om, si probabil daca as fi lucrat cu/pentru el, m-ar fi scos din minti. Bill Gates mi se pare mult mai decent.

Singurul om decent de la Apple cred ca a fost Steve Wozniak, si probabil merita la fel de multe laude ca si celalalt Steve, dar multi nici nu stiu cine e.

Nu vad de ce ar venera cineva Apple ca firma, avand in vedere ca sunt exact ca orice alta firma mare din lumea asta, si n-au decat un singur scop: Sa-ti ia cat mai multi bani. Intotdeauna vor alege profituri mai mari peste satisfactia clientilor, mai ales fara Steve Jobs. Deci discutiile despre cabluri si limitarile Apple sunt inutile, astia sunt ei, asa au fost si vor ramane, le creste profitul semnificativ in fiecare an, deci nu vor renunta prea curand.

Cat despre produsele lor, eu zic ca aproape toate sunt frumoase si bune. Si spun asta pentru ca spre deosebire de altii de pe aici, chiar am lucrat cu ele. Unele sunt mai bune ca altele, dar de frumoase chiar sunt frumoase. De asta au succes. Daca te uiti la un Macbook si apoi te uiti la un laptop PC normal, e o diferenta semnificativa de aspect si de calitate. Evident, aspectul n-ar trebui sa conteze, si daca esti pragmatic, iti cumperi doua PC-uri bune cu banii pe care i-ai da pe un Macbook bun. Dar a nega calitatea constructiei sau a design-ului, doar pentru ca tu ai PC si/sau Android, e o prostie.

Eu am iPhone, dar asta nu inseamna ca nu pot sa apreciez Galaxy Note de exemplu, un telefon care mi se pare superb. Sau ca nu pot sa apreciez alte produse Samsung, doar ca sunt in competitie directa cu Apple la mobile. Sunt multe produse pe piata, majoritatea bine facute si decente, nu ar trebui sa ne certam atat de des, oricum Samsung, Apple si Google scot miliarde de pe urma noastra si nu le pasa, noua de ce ne-ar pasa? Cum zice americanu', "they're laughing all the way to the bank". Si noi ne scoatem ochii.

E ca la fotbal. Patronii sunt multi-milionari si ii doare in cur. Jucatorii la fel. Suporterii in schimb se bat pe strada si se consuma la orice pierdere. De ce? Nici macar pentru echipa nationala n-ar trebui atata pasiune.
Iulikk
QUOTE(paul_p @ 27 Sep 2012, 01:15)
@Iulikk: Tu ce telefon ai?
*




I4 sehas ca nou. Nu am restante la intretinere, iar in club ma duc destul de rar (de 2-3 ori pe an) biggrin.gif .
EDIT: masina am cat sa-mi ajunga 04.gif .
Markos
QUOTE(Iulikk @ 27 Sep 2012, 10:12)
I4 sehas ca nou. Nu am restante la intretinere, dar mai am un singur rinichi.
*


Era incompletă treaba.
A l e x
Ca tot vorbim de bani (din nou), desi n-ar trebui...

QUOTE(Alydor @ 26 Sep 2012, 23:46)
Sunt altii care au dat pe telefon mult mai mult decat e un iphone. Asta nu inseamna ca nu si-l permit. Ci ca nu le place. Asta ma seaca la faboii apple. Cand le spui ca nu iti place produsul ei iti zic ca esti sarantoc si ca nu ti-l permiti.
*



Asa e. Cum sunt unii care dau 25.000 euro pe o Laguna noua, si sunt vazuti saraci pe langa unul care a dat 17.000 euro pe un Audi sehash. Asta e viata. Nu ar trebui sa-ti pese, mie mi se rupe daca x sau y ma cred sarac sau bogat. E treaba mea cati bani am si pe ce-i dau.

Desi chiar cred ca la ura pentru Apple, la unii chiar e vorba de struguri acri, e evident ca nu e asa la toti. Dar cum Fandroizii spun atat de multe rautati despre posesorii Apple, asa se intampla si invers.

Sau sa inteleg ca numai un Fandroid are voie sa insulte, ca vezi tu, e 'la misto frate', vrea si el sa enerveze lumea. Dar daca un fan Apple zice de un Fandroid ca e sarac, pfoaaa, cum sa-i permitem asa ceva?

Cu rahat se arunca din ambele tabere. Uneori adevarat, uneori exagerat, alteori fals. Dar daca te 'seaca' generalizarile astea la 'fanboii' Apple, sa te sece si la fanboii Handroid.
tatabobu
QUOTE(shteffanivlad @ 27 Sep 2012, 09:03)

Topicurile de iPhone (ambele) au strans 62 pagini, si 72.813 vizualizari. Topicurile Samsung (SII si SIII) au strans 20 de pagini, si  26.933 vizualizari.

*



Vezi ca despre android se mai discuta si-n alte parti, nu doar pe cele doua topicuri.
A l e x
Si? El compara Galaxy cu iPhone, nu iOS cu Android. Plus ca in toate locurile in care se discuta de Android, se discuta la obiect, ca posesorii de iPhone nu simt nevoia sa tot aduca in discutie alte sisteme de operare sau utilizatorii lor tongue.gif
dizzy
uite adaptor micro-usb la HDMI http://www.monoprice.com/products/product....&seq=1&format=2
http://www.shopmania.ro/accesorii-audio-vi...b-hdmi-20584982
http://www.gsmnet.ro/adaptori-audio/adapto...hdmi-mhl--33845
E ca si cum masina Apple (ca tot se vorbeste de ea) ar avea gaura de alimentare a rezervorului de forma trapezoidala, numai ca sa poti alimenta exclusiv de la benzinariile Epal, cu benzina de 8 lei. Gatul rezervorului ar avea un cip care nu ar permite alimentarea in alte statii.
Marele avantaj ar fi ca poti pune mufa in orice poztie.... wow, asta da inventie, adevarul e ca e f greu sa te uiti cum arata trapezul de la microusb, nu stiu cum reusesc asta zilnic.
Pe deasupra, din cate stiu eu exista o directiva UE pentru standardizarea alimentatoarelor pentru telefoane mobile:
http://ec.europa.eu/enterprise/sectors/rtt...ns/index_ro.htm
De ce ma deranjeaza pe mine? Pt ca m-am chinuit sa imi trag cablurile prin masina cum imi convine mie, sa nu stea la vedere, sa nu ma jeneze. Acum ar trebui sa caut adaptoare si alte chestii compatibile, beah. Mai multe mufe, mai multe griji.
Liviu
QUOTE(dizzy @ 27 Sep 2012, 11:12)
Marele avantaj ar fi ca poti pune mufa in orice poztie.... wow, asta da inventie, adevarul e ca e f greu sa te uiti cum arata trapezul de la microusb, nu stiu cum reusesc asta zilnic.
*


Aici exagerezi. Chiar este un avantaj ca sa ai mufa simetrica si sa nu iti pese cum o bagi. Si nu e inventie, e inovatie. Si nu e un concept nou dar Apple sunt primii care l-au aplicat.
Mi-ar conveni si mie sa am un micro-usb simetric, sa nu stau sa ma uit mereu daca il bag cum trebuie.
Deci asta e un lucru practic pentru care ii felicit. Mai trebuie si ceva similar standardizat (micro-usb ?) sa fie aplicat in partea cealalta de lume.

A l e x
Parerea mea e undeva la mijloc. Da, e util sa ai mufa simetrica si sa nu conteze cum o bagi, dar nu e chiar asa o chestie de speciala, incat sa-ti pice fata. E cam ca incarcarea wireless. Da, utila, simplifica putin treaba, dar nu e ceva extraordinar. tongue.gif
tatabobu
Alex, n-o intoarce. El a adus in discutie numarul de pagini si numarul de vizualizari pentru a arata ca iPhone-ul suscita mai mult interes decat Galaxy-ul. Problema e ca pe cele doua topicuri teoretic despre iPhone se discuta si alte chestii, care "dincolo" au topic dedicat. Dar na, daca nu-l intereseaza n-are de unde sa stie.
DragosP
Nu v-ați plictisit încă?
A l e x
tatabobu: N-o intorc, ti-am explicat doar ce a spus el. A comparat modele, nu OS-uri. Si a luat topicuri dedicate. Ti-am spus doar ce a scris, nu am zis ca are sau nu dreptate matematic vorbind. Oricum cifrele de pe acest forum nu sunt concludente, alta era ideea pe care o sublinia shteffani, si anume ca unii oameni scriu mult despre iPhone si daca nu le place sau nu sunt aparent interesati de el. Topicul asta e exemplu perfect, nici nu e lansat in romania, si deja unii il urasc.

La SIII liniste si pace, cine e interesat de Android sau Samsung il discuta, cine nu, nu.

Asta (cred ca) incerca shteffani sa spuna, si cred ca cel putin aici pe forum are dreptate. Si chiar daca se discuta mai mult de Android, avand in vedere ca suntem 3-4 posesori de iPhone pe aici care scriem, si restul utilizatori Android, cam tot shteffani are dreptate, nu?

Inutila discutia, dar sa intelegem si noi ce ne scriu colegii tongue.gif
Serje
Va tot minunati ca se leaga unii de iphone si nu de S3 sau altele cu android, da cine se tot lauda ca telefonu lor ii cel mai bun, cel mai nu stiu cum ... ? N-am vazut ca aia de la Samsung, Motorola ... sa zica ca telefonu lor ii cel mai tare din parcare ... ca atunci s-ar lega lumea si de telefoanele lor.

Iar cu tampeniile alea cum ca altii copiaza de la mar ... radmasa.gif , da ei nu copiaza la randu lor? Doar ca ei o mai copiat si apoi o patentat ...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.