Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Apple iPhone 5
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > In Car Entertainment > GSM Zone
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28
Liviu
QUOTE(vallixx @ 15 Sep 2012, 18:21)
Aveam aceeasi pretentie de la Liviu, sa accepte ca nu toti sunt programatori linux si sa dea un minim de informatii. Ironic pot fi si eu.....dar cand e cazul, nu aiurea in tramvai
[...]
Banuiesc ca era greu rau sa zici asa de la inceput.
Cum te porti tu e treaba ta atata timp cat interlocutorul iti permite.
Eu unul ma port cu manusi si nu-mi pare rau, e un semn de respect.
[...]
*



La prima parte tin sa mentionez ca NU sunt programator de nici un fel. Am doar o curiozitate extrema in a afla de ce si cum merg lucrurile asa cum merg .. de obicei aflu.
La a doua parte, imi cer scuze. Dupa cum am mai spus, am sa lucrez la asta. Nu sunteti primii care imi dati peste nas ca ma comport cam fara maniere.

Revenind on-topic:
Ce parere aveti de faptul ca nu se poate face transfer de date LTE in timp ce vorbesti la telefon in acea retea?
Desi o sa apara o gramada de fanboy care sa spuna ca oricum nu ar fi folosit functia asta, cred totusi ca e putin stupid sa nu o implementezi devreme ce toata lumea o are. Practic, ne intoarcem in vremurile EDGE/GSM data (bine, vorbim de alte viteze de transfer) unde pierdeai downloadul in curs daca te suna cineva ... naspa.
ssilviu
Dar oare, nu se intâmplă și invers? Adică dacă stai pe net, cel care te sună primește ton de ocupat? Că așa ceva ... ar fi de neconceput.
Liviu
Nu cred .. pana si pe EDGE, telefonia avea prioritate maxima ... si stiu din patite smile.gif .. daca ai un download/upload pe edge si suna telefonul .. te-ai ars: adio date.

Oricum, Alex nu are de ce sa isi faca griji (imi asum rautatea smile.gif ) ... in .ro inca nu e LTE si pana o sa bage si la noi o sa fie deja IP5S sau IP6 care o sa aiba treaba asta corectata smile.gif
M i h a i
QUOTE(ssilviu @ 15 Sep 2012, 23:33)
Dar oare, nu se intâmplă și invers? Adică dacă stai pe net, cel care te sună primește ton de ocupat?
*


tongue.gif Selectezi tu, ori sa primeasca ton de ocupat ori sa pună automat down in pauză, vorbesti si apoi resume down.Alta varianta suna destul de nasol. icon_mrgreen.gif
Oricum nu trebuie sa ne facem probleme, lte mai are putin de asteptat in ro cam pana se lanseaza 5s care o sa rezolve toate neajunsurile aparute pe parcursul perioadei ''aifon 5''..Momentan suntem la faza de licitatie pentru frecventele pe care vor functiona viitoarele retele 4G LTE de la noi. Este ca si cum eu sunt suparat ca tv-ul meu stie tv hd numai in usa...dar eu in Ro nu am decat canalele analogice fara a exista posibilitatea de a trece la hd. Cred ca DC-Hsdpa 42Mbps este de ajuns. Parca avem asa ceva. wacko.gif Cand prezentau dotarile noului aifon 5 si au ajuns la lte era frumos sa puna un ''only in'' . Asa au cam dus lumea in eroare.
A l e x
QUOTE(Liviu @ 16 Sep 2012, 00:42)
Oricum, Alex nu are de ce sa isi faca griji (imi asum rautatea smile.gif ) ... in .ro inca nu e LTE si pana o sa bage si la noi o sa fie deja IP5S sau IP6 care o sa aiba treaba asta corectata smile.gif
*



Alex oricum nu are de ce sa isi faca griji, pentru ca Alex a inteles articolul si l-a citit cu atentie, si a inteles ca doar pe CDMA e problema asta, nu si pe GSM. Deci chiar de aveam LTE aici, n-as fi avut problema asta pe iPhone 5. wink.gif

spy_oh_joy1389
QUOTE(Liviu @ 16 Sep 2012, 00:28)
La prima parte tin sa mentionez ca NU sunt programator de nici un fel. Am doar o curiozitate extrema in a afla de ce si cum merg lucrurile asa cum merg .. de obicei aflu.
La a doua parte, imi cer scuze. Dupa cum am mai spus, am sa lucrez la asta. Nu sunteti primii care imi dati peste nas ca ma comport cam fara maniere.

Revenind on-topic:
Ce parere aveti de faptul ca nu se poate face transfer de date LTE in timp ce vorbesti la telefon in acea retea?
Desi o sa apara o gramada de fanboy care sa spuna ca oricum nu ar fi folosit functia asta, cred totusi ca e putin stupid sa nu o implementezi devreme ce toata lumea o are. Practic, ne intoarcem in vremurile EDGE/GSM data (bine, vorbim de alte viteze de transfer) unde pierdeai downloadul in curs daca te suna cineva ... naspa.
*


Ca sa obtina viteza aia mare din LTE nu foloseste cumva toate sloturile temporale? Poate de asta nu se poate si apel de voce in acelasi timp.
A l e x
Ati reusit sa cititi si voi ca doar pe CDMA e problema asta, da? Pe GSM nu e, deci chiar daca vine maine LTE-ul in Romania, avand in vedere ca toti suntem pe GSM, nu avem problema asta.

V-as spune sa cititi tot articolul, nu doar titlul, dar pana si in titlul scrie clar CDMA. tongue.gif

QUOTE
iPhone 5 cannot do simultaneous voice and LTE data on CDMA

[...]

The GSM model does not have this issue, however, and works just as you would expect it to.


Liviu
Este evident ca pe 3G merge treaba .. ca doar merge si pe 3G/3GS/4 si 4S ... problema e doar pe LTE si e clar ca nu afecteaza decat US si partial UK.
A l e x
Doar pe LTE pe CDMA, Liviule, deci noi in Romania nu vom avea problema asta.
herculane
QUOTE(Liviu @ 16 Sep 2012, 00:28)

Ce parere aveti de faptul ca nu se poate face transfer de date LTE in timp ce vorbesti la telefon in acea retea?
Desi o sa apara o gramada de fanboy care sa spuna ca oricum nu ar fi folosit functia asta, cred totusi ca e putin stupid sa nu o implementezi devreme ce toata lumea o are.
*



oricum nu as fi folosit functia asta...pt ca in ro nu avem cdma wink.gif

fanboii ca fanboii, da' si aia de la polul opus parca-s mai rau smile.gif
A l e x
Macar fanboii citesc articolele si le inteleg, nu ca altii biggrin.gif
Liviu
Am lasat eu de inteles macar pentru o clipa faptul ca nu am CITIT sau INTELES articolul?
Of ...
corbex
Se vor termina si motivele de proces. Din ce va mai sistiga Apple bani? Pina acum a reusit sa lanseze acelasi produs de trei ori. Nu va merge la nesfirsit.
kum
QUOTE
Primul centru de închiriat iPhone, la dispoziția snobilor cu posibilități financiare reduse

Însoțit de reprezentanții Apple, primarul Sorin Oprescu a inaugurat astăzi, într-un cadru festiv, primul centru de închirieri iPhone din București. Situat la intrarea pe Calea Dorobanți, acesta oferă doritorilor ultimele modele iPhone în schimbul unei chirii modice, existând chiar și reduceri pentru studenții și pensionarii snobi care vor să petreacă o după-amiază cu un iPhone la vedere.

Centrul se adresează snobilor cu posibilități financiare reduse, dar și celor care doar cochetează cu snobismul și vor să se afișeze cu un iPhone la o ocazie specială - o nuntă, un botez, o noapte în club”, a declarat primarul, asigurându-i pe bucureșteni că nimeni nu va putea distinge între un iPhone proprietate personală și unul de închiriat.

Inițiativa, lăudată de ONG-urile pentru promovarea snobismului, nu este însă unică. “Ideea mi-a venit la New York, unde există de mult centre de închiriat Blackberry, destinate persoanelor care vor să pară, preț de câteva ore, oameni de afaceri importanți”, a declarat Oprescu. “A trebuit doar să adaptăm modelul la specificul local.”
M i h a i
Nu pacalesti pe nimeni cu timesnewroman.ro tongue.gif
DragosP
QUOTE(M i h a i @ 17 Sep 2012, 10:01)
Nu mai pacalesti pe nimeni cu timesnewroman.ro  tongue.gif
*


kum
Era prea haioasa tongue.gif

Si ca sa scriu si ceva mai serios: dupa parerea mea apple se duce in jos. Poa' sa aiba 'jde mii de miliarde rezultate financiare, 'jde milioane de aifoane vandute... Ultimul aifon adevarat a fost aifon 4. Punct! Am asteptat sa-mi iau din nou aifon, dar nu m-au convins. Au scos 4s-ul. Un 4 mai dichisit, nimic nou. Au scos 5-ul. Un 4s mai dichisit, nimic nou. O sa pateasca si astia cum a patit-o nokia daca mai ignora mult curentul smarfoanelor si daca o sa mai aiba mult timp atitudinea: las' ca stim noi mai bine ce va trebuie.
Voiam un aifon cu un ecran mai maricel. La specificatii nu trebuia sa fie mare jmecherie, dat fiind ca IOS-ul se misca foarte bine, aplicatiile sunt toate verificate si se integreaza foarte bine. Nu ii trebuie quadcor si 21341234213 de ram. Cu ce are un aifon 4 (hai un 4s) se poate descurca onorabil. Ecranul o sa omoare aifonu'.

user posted image
herculane
Eu nu inteleg chestia cu ecranul. Vi se pare o diferenta chiar asa de mare intre 1280x720 si 1136x640?

Am sperat pana acum vreo luna sa nu tranteasca astia vreo placinta de telefon ca S3, dupa care am aflat specificatiile si m-am linistit. Problema mea e cu design-ul - ma asteptam la ceva nou, chiar daca imi place foarte mult, si cu faptul ca n-au adus ceva wow, la care sa nu se astepte nimeni

In alta ordine de idei, am inceput sa scriu post-ul asta pe tableta, dar pe la mijloc a crash-at chrome-ul, si am ajuns sa-l scriu tot de pe ifon. O avea asta ecran de 3,5 da' macar functioneaza aproape perfect smile.gif
corbex
Diferenta e ca pentru rezolutia androidului gasesti cite aplicatii vrei. Singura aplicatie pe care poti s-o aplici aifonului 5 e folia pentru ecran.
herculane
Esti sigur?
corbex
Au aparut folii cu tot felul de rezolutii.
M i h a i
QUOTE(kum @ 17 Sep 2012, 09:11)
Au scos 5-ul. Un 4s mai dichisit, nimic nou.
*


Este drept ca nu au venit cu ceva inovator, S3 cu ce a venit inovator față de S2?Un ecran mai mare si alta rezolutie, asa si aifonu.Totusi apple se va duce in jos ca nu au venit cu ceva inovator iar samsung nu smile.gif ?S-a legat cineva de S3 ca nu a venit cu ceva inovator? Toti s-au legat de aifon ca nu stie lte, ca vai, ca nu merge netu repede.Ip5 are DC-HSDPA, 42 Mbps iar S3 HSDPA, 21 Mbps.Nu a zis nimeni ca la S3 sunt putini Mbps...La aifon toata lumea îi cauta cusur de parca trebuie neaparat dovedit ca este prost.
QUOTE(corbex @ 17 Sep 2012, 11:09)
Diferenta e ca pentru rezolutia androidului gasesti cite aplicatii vrei.  Singura aplicatie pe care poti s-o aplici aifonului 5 e folia pentru ecran.
*


Vrei sa zici ca nu o sa gasesti aplicatii cu rezolutia asta pe app store? radmasa.gif Hai sa fim seriosi , toti se vor alinia la rezolutia asta , doar nu vor da faliment.
corbex
Nu o sa-mi iau S3 cum n-o sa-mi iau nici aifon. Deci sint cel mai obiectiv de pe aici rolleyes.gif
Recunoaste ca S3 vine cu un spatiu de stocare urias.
M i h a i
''Recunoaste ca S3 vine cu un spatiu de stocare urias''

Stie si card S3, dar la interna au fiecare 16/32/64 GB storage. unsure.gif nu?

Dar cel care cauta cusur poate spune ca peste cei 64 interni isi mai doreste si un card de 64 gb. tongue.gif
kum
QUOTE(M i h a i @ 17 Sep 2012, 12:33)
Este drept ca nu au venit cu ceva inovator, S3 cu ce a venit inovator față de S2?Un ecran mai mare si alta rezolutie, asa si aifonu.Totusi apple se va duce in jos ca nu au venit cu ceva inovator iar samsung nu smile.gif ?S-a legat cineva de S3 ca nu a venit cu ceva inovator? Toti s-au legat de aifon ca nu stie lte, ca vai, ca nu merge netu repede.Ip5 are DC-HSDPA, 42 Mbps iar S3 HSDPA, 21 Mbps.Nu a zis nimeni ca la S3 sunt putini Mbps...La aifon toata lumea îi cauta cusur de parca trebuie neaparat dovedit ca este prost.

Vrei sa zici ca nu o sa gasesti aplicatii cu rezolutia asta pe app store?  radmasa.gif  Hai sa fim seriosi , toti se vor alinia la rezolutia asta , doar nu vor da faliment.
*


Galaxy S2, S3,..., Sn sunt niste telefoane bune dpdv hardware dar sunt trase in jos de sistemul de operare. Plus ca nu au calitatea constructiei ca la iphone. Nu poti avea pretentii de la un VW. Dar de la un Mercedes cam ai pretentii.
Nu mai sariti atat in sus: sunt fan Apple. Am avut 3G si 4. Si acum imi pare rau dupa 4. In schimb S2-ul a fost de cateva ori foarte foarte aproape de ciocan. La propriu mad.gif E un căcat de telefon. Nu ma incalzeste cu nimic faptul ca este mai performant dpdv hardware decat un iphon4 daca face atatea nazuri din cauza androidului. Si nu e root-at, toate update-urile s-au facut oficial. Pur si simplu e prost. Dar m-am obisnuit cu ecranul lui mai maricel, de aia am avut asteptari de la aifon in privinta ecranului. Se pare ca raman tot la S2 mad.gif
DragosP
QUOTE(kum @ 17 Sep 2012, 12:43)
Pur si simplu e prost.
*


Iar începem... sad.gif
M i h a i
'' de aia am avut asteptari de la aifon in privinta ecranului''

Ce ecran îti doreai sa fie? Peste 4 ? Aici este treaba de gust, sunt unii care nu vor telefoane designed by wilson (tennis rackets) tongue.gif
corbex
QUOTE(kum @ 17 Sep 2012, 12:43)
Se pare ca raman tot la S2 mad.gif
*


Eu as trece la S3 rolleyes.gif

<span class='edit'>17 Sep 2012, 12:55:</span>
QUOTE(M i h a i @ 17 Sep 2012, 12:50)
'' de aia am avut asteptari de la aifon in privinta ecranului''

Ce ecran îti doreai sa fie?
*


Pe bune, putea sa fie o rezolutie standard. Nu saraceau. La o adica, comandau ecranele la Samsung radmasa.gif
La fel si cu cardul. Ii costa inca 3 centi sa-i monteze suportul pe placa de baza?
A l e x
QUOTE(Liviu @ 17 Sep 2012, 07:40)
Am lasat eu de inteles macar pentru o clipa faptul ca nu am CITIT sau INTELES articolul?
*



Cam da, nu ai spus nicio clipa ca e vorba doar de CDMA, ba chiar ai spus ca 'daca vine LTE-ul in Romania, e nasol' fara sa precizezi ca ar trebui sa vina si CDMA-ul ca sa existe probleme.

Cum era aia cu recunoscutul cand gresim?
Liviu
Yup ... de citit am citit, de inteles am inteles ... dar nu stiam exact cum functioneaza LTE.
Acum m-am documentat si asa e .. doar in retelele CDMA sunt probleme din cauza constructiei telefonului (compromisul de a avea aceeasi antena si acelasi chip de comunicatii folosite pentru scopuri diferite).
Europa a scapat de treaba asta ... dar totusi, nu ar fi trebuit sa se puna problema asta. Totusi lumea o sa cumpere ip5 fara nici o jena deci nu e problema.

P.S.: da .. am gresit si recunosc, spre deosebire de altii care nu ar recunoaste nici picurati cu ceara smile.gif
herculane
pt cine-si facea pb ca iphone 5 nu va avea succes: http://www.apple.com/pr/library/2012/09/17...t-24-Hours.html

2 mil de precomenzi cred ca este decent smile.gif

ssilviu
Și Mec vinde cei mai mulți burgeri din lume. Nu inseamnă că sunt și cei mai buni smile.gif
A l e x
Bine, numarul de unitati vandute nu are neaparat legatura cu performantele sau calitatea produsului, dar e amuzant ca unii spuneau gata, deja lumea trece pe Samsung. Nu cred ca e asa. biggrin.gif
Liviu
Unii trec pe Sony wink.gif
corbex
Nokia a avut nevoie de multi ani s-o ia in barba. Dar a reusit, cu eforturi sustinute de intregul colectiv.
A l e x
Liviu: Sony mai fac telefoane??? tongue.gif
corbex
Sony traiesc din console, cit or mai trai.
A l e x
Cred ca Sony e un exemplu mai bun decat Nokia... Apple poate pati ce a patit Sony, dar asta in cativa ani daca e sa se intample.
herculane
QUOTE(ssilviu @ 17 Sep 2012, 16:10)
Și Mec vinde cei mai mulți burgeri din lume. Nu inseamnă că sunt și cei mai buni smile.gif
*



am zis eu asta? link-ul e pt cei care ziceau ca apple s-a ingropat cu i5-ul. dar pana google-ul n-o sa scoata o versiune care sa se miste ca ios-ul (imposibil pana la urmatoarea versiune dupa parerea mea, din cauza multitudinii de device-uri), nu cred ca posesorii de ios o sa treaca in tabara cealalta


Liviu
Sony a devenit doar Sony, fara Ericsson ... si sunt pe trend de relansare (uita-te la produsele anuntate).
Eu unul sunt FOARTE multumit de Acro S ...

Nokia o sa se relanseze si ei cu platforma windows, au sanse mari. Ca Nokia a fost de fapt ingenunchiata de Microsoft pentru a o putea achizitiona la pret rezonabil ... eu cred sincer ca o sa se relanseze.

O sa vedem .. iPhone o sa aiba concurenta din ce in ce mai puternica si oricum, e in firea lucrurilor ca ceva ce a devenit mare sa coboare la un moment dat ... problema este dupa aia ce o sa faca (daca isi mai revin sau nu). Deocamdata Apple e pe val iar pentru cei ce ii suporta doctrina e un lucru bun.
corbex
QUOTE(Liviu @ 17 Sep 2012, 16:28)
Ca Nokia a fost de fapt ingenunchiata de Microsoft pentru a o putea achizitiona la pret rezonabil ... eu cred sincer ca o sa se relanseze.
*


I-a oprit Microsoft sa faca smartfoane? Atunci cind au aparut? Ca de acolo li se trage.
Zgircitii voiau bani multi pe telefoane care aratau ca smarfoanele dar erau goale pe dinauntru.
A l e x
Da, ca la orice lansare Apple, apar expertii care spun ca e 'the beginning of the end for Apple'. Si apoi apar recordurile la vanzari. Ma refer aici la jurnalisti, nu la parereologii de pe forumuri...

Din pacate pentru unii, la capitolul succes Apple stau foarte bine... Dar nu stiu daca asta e ceva de care userii Apple ar trebui sa se bucure prea mult. Daca lanseaza un telefon ca iPhone 5, cu un design reciclat, si tot sparg recorduri la vanzari, asta ii va face sa fie mult mai putin ingrijorati la anu', cand va iesi 6 sau 5S. Si tot asa.

Daca le picau putin actiunile din cauza 4S-ului, pe pariu ca 5-ul ar fi fost altceva.
corbex
Ia uite ce zice unii pe aici !
A l e x
Pai sa speram ca vanzarile uriase pe care le are mai nou Samsung ii vor speria tare. Competitia serioasa e cel mai bun lucru care ni se poate intampla. Pentru ca daca sunt cot la cot, se vor lupta pentru locul 1, si noi avem de castigat.

Daca e doar o firma in top, si restul mult sub, cum era Nokia acum ceva timp, atunci avem mult mai putine variante si o firma delasatoare care lanseaza produse din inertie.
corbex
Absolut corect! Pina acum Apple a indus o jena catre Samsung in legatura cu preturile. Apple vindea atit de bine incir Samsung, daca voia sa se apropie, trebuia sa lase preturile jos. Si a facut-o. Noi am profitat. Ar fi timpul ca Samsung sa-i intoarca serviciul.
A l e x
Eu n-am nicio problema sa trec de la iPhone la alt telefon, indiferent ca e facut de Samsung, Nokia, HTC sau altii. Dar trebuie sa imi placa acel telefon, cum se misca, ce aplicatii ofera, etc...

Cand va ajunge Android-ul sa se miste fin ca iOS si sa aiba mai multe aplicatii bune, atunci poate in sfarsit voi face trecerea la altceva, de ex. Note, un telefon care-mi place mult de tot.
DragosP
SI TOTUȘI CARE E LEGĂTURA CELOR ZISE PE AICI CU IPHONE5?
Liviu
Pai s-a cam zis tot ce era de zis ... adica pareri formate pe baza articolelor din presa. Pana nu apar useri detinatori de IP5 care sa discute foarte specific, ne dam si noi cu parerea la ce va fi, bineinteles, pe tematica IP5, iOS si APPLE in general.
A l e x
DragosP: Chiar tu vii sa te plangi de off-topic? In cate discutii de la iPhone 4 ai intrat si ai schimbat complet subiectul, desi chiar se discuta la obiect?

De acord cu Liviu, nu stiu ce am putea discuta pana pe 21 cand incepe lumea sa-si cumpere, incep review-urile si parerile, etc... Plus ca pana vine la noi, mai dureaza.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.