Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Blindare rezervor benzina SLZ
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Imbunatatiri - Dacia Solenza
i96nds
Intrucat m-au vizitat hotii la rezervor, va rog sa veniti cu pareri despre cum se poate blinda rezervorul de la SLZ.

Am blindat deocamdata gura de umplere si cu racordul acela de cauciuc ce face legatura cu rezervorul.

Insa... ce ma fac daca hotii se oftica ca nu pot taia gura de umplere... si se gandesc sa imi faca o gaura in rezervor ???

Asa ca va rog sa dati aici opinii... cum as putea imbraca cumva rezervorul ca sa fie mai putin tentant pentru hoti.
Am observat ca in mod clar la SLZ rezervorul e foarte usor vizibil atunci cand te bagi sub masina. La alte masini rezervorul e mult mai ascuns...

Va rog fara off-topic, fara mistouri - ca se vor sterge imediat discutiile aberante fara utilitate.

Multumesc,
Stefan
4x4
Cumpara o alarma.
i96nds
Salut,
Alarma nu ajuta - ca forta necesara pentru a provoca aceste daune este mica, o alarma reglata decent nu se declanseaza.
Mai sunt cateva tampenii de alarme care urla la fiecare caine ce face pipi pe masina, la fiecare bataie a vantului.... dar in nici un caz nu imi doresc asa ceva....
kondl
am patit si eu asta, la mine nu s-au obosit sa taie furtunul ala, am primit o gaura de toata frumusetea in rezervor, si a trebuit sa il schimb|! nu prea merge sa il blindezi, am mers eu la 2-3 nene tinichigeri, si ma costa vreo 2 milioane sa imi faca un scut in fata rezervorului dintr-o bucata de rezervor de supernova, dar nici aia nu era de negaurit! roaga-te la dumnezeu, si aia e!
Maskatu
Sansele sa te viziteze din nou sunt mici spre nule. La capacul de la rezervor cred ca s-ar putea adapta o incuietoare (broasca) de pe alta masina. Legat de "blindarea" cotului de umplere si a partii vizibile a rezervorului, problema devine ceva mai dificila. Din cate imi aduc aminte rezervorul are un soi de scut similar celui de la motor dar intr-adevar nu il imbraca pe tot.

Decat sa faci vreo improvizatie stupida, mai bine mergi la un tinichigiu sa vezi daca poate face o anume prelungire la scutul existent.

ps in ce cartier stai tu? Credeam ca furtul de benzina se stopase de 2...3 ani.
sorin1983
parca pe la suzuki mai vechi am vazut yala... furtul de benzina o sa revina iar in forta biggrin.gif
i96nds
Da, se pare ca stau intr-un cartier bine vazut din nordul bucurestiului, printre cele mai scumpe cartiere muncitoresti... Cica e super cartier, dar se fura ca in Ferentari smile.gif Sansele sa revina hotii sunt mari, pentru ca doar la anumite de masini se fura usor benzina. Deci SLZ si Logan sunt foarte expuse. La Logan cica se poate taia gura de umplere chiar pe la roata din spate, ma voi uita azi si eu la una sa vad exact cum... Nu se mai chinuie hotii sa sparga broasca pentru a mai fura benzina. Asa ca nu am de gand sa blindez yala de la gura de umplere.

Maskatu, la SLZ nu e decat un scut de protectie termica - aflat undeva catre toba, ca sa nu se incalzeazca rezervorul. In rest rezervorul e foarte bine si usor vizibil.

Ma gadesc daca exista vreo substanta ceva care sa se dea cu pensula si apoi sa devina foarte foarte tare.... Acuma nu chiar Poxipol, dar ceva de genul acesta. Eventual poate il imbrac in cateva zone cu un fel de plasa metalica dintr-aia cu ochiuri mici... si un mastic ceva peste... Va rog opinii.
bucatzel
QUOTE(i96nds @ 17 Sep 2012, 11:34)
Eventual poate il imbrac in cateva zone cu un fel de plasa metalica dintr-aia cu ochiuri mici...
*



...si tencuiesti garajul in jurul masinii tongue.gif .

Altfel, sustin si eu alarma. Vezi cum is alea cu senzor de proximitate, ca daca te pui sa imbunatatesti prea tare masina, s-ar putea sa te coste reparatiile post-vandalizare mai mult decat benzina de-o aveai in rezervor.
ORIJINAL21
QUOTE(i96nds @ 17 Sep 2012, 11:34)


Ma gadesc daca exista vreo substanta ceva care sa se dea cu pensula si apoi sa devina foarte foarte tare.... Acuma nu chiar Poxipol, dar ceva de genul acesta. Eventual poate il imbrac in cateva zone cu un fel de plasa metalica dintr-aia cu ochiuri mici... si un mastic ceva peste... Va rog opinii.
*




DACA TOT TE GANDESTI SA REFACI CONDUCTA, Eu, ti-as recomanda.. dar, numai ca nu stiu cat de benefica poate fi treaba asta... il poti imbraca in plasa si apoi sa il dai cu fuller. ori sa imbraci conducta in tabla.Deasemenea si rezervorul. Cum ziceau si ceilalti colegi mai SuS..
marius80_eugen
1.Poti pune o tabla grosuta care sa inceapa de langa roata de rezerva si sa termine in fata rezervorului , sub podeaua de la bancheta spate + toata gura de umplere + bucata cauciuc + gura rezervor imbracate in banda termoizolanta care se pune la evacuare / serpisori . Banda contine mult azbest si cupru si nu o poti taia foarte usor , fiind destul de groasa . ( pret : 50-70 ron aprox. )

2. poti pune senzor de perimetru in exterior , este cam 40-60 ron , se cupleaza la majoritatea alarmelor si are faza de atentionare si faza de declansare in functie de distanta . O poti imbraca in orice , ca sa reziste in exterior , de preferinta in plastic si izolata cu silicon ;

3. da de mancare lamaidanezi prin spatele masinii regulat si scapi de orice gen de hoti ;

4. lasa masina in pace si cauta alt loc sau schimba locul de parcare / asezare al masinii . Adica pune-o catre lumina cu spatele , intr-o zona expusa .

5. am un vecin care lasa seara in parbriz urmatorul anunt dupa o spargere de geam inutila : "Trag fara avertizare ! Nu va apropiati !" ( este singura masina care nu are niciodata nici o reclama la stergator sau vre-un aunt de cumparare )

Nici unul din sfaturi nu este in gluma si sper sa-ti fie de folos .
BoR
QUOTE(marius80_eugen @ 18 Sep 2012, 22:12)
1.Poti pune o tabla grosuta care sa inceapa de langa roata de rezerva si sa termine in fata rezervorului , sub podeaua de la bancheta spate + toata gura de umplere + bucata cauciuc + gura rezervor imbracate in banda termoizolanta care se pune la evacuare / serpisori . Banda contine mult azbest si cupru si nu o poti taia foarte usor , fiind destul de groasa . ( pret : 50-70 ron aprox. )

2. poti pune senzor de perimetru in exterior , este cam 40-60 ron , se cupleaza la majoritatea alarmelor si are faza de atentionare si faza de declansare in functie de distanta . O poti imbraca in orice , ca sa reziste in exterior , de preferinta in plastic si izolata cu silicon ;

3. da de mancare lamaidanezi prin spatele masinii regulat si scapi de orice gen de hoti ;

4. lasa masina in pace si cauta alt loc sau schimba locul de parcare / asezare al masinii . Adica pune-o catre lumina cu spatele , intr-o zona expusa .

5. am un vecin care lasa seara in parbriz urmatorul anunt dupa o spargere de geam inutila : "Trag fara avertizare ! Nu va apropiati !"  ( este singura masina care nu are niciodata nici o reclama la stergator sau vre-un aunt de cumparare )

Nici unul din sfaturi nu este in gluma si sper sa-ti fie de folos .
*


Utile sfaturi, in special pct.2,3,4.
As adauga, la fel ca in cazul tentatiei sustragerii rotii de rezerva, parcarea masinii cu partea din spate deasupra unui trotuar/borduri, pentru ingreunarea accesului in zona respectiva.
i96nds
Marius, multumesc pentru sfatul cu banda termoizolanta.
Din cate imi dau eu seama, banda asta nu e autoadeziva.
Adica mi-ar trebui o solutie si sa o lipesc cumva de rezervor. Ce parere aveti ? Cu ce as putea sa o prind, sa stea bine... adica nu cumva sa tragi repede de un capat si sa iasa repede toata, ca nu am facut nici o branza. Oare un fel de silicon o prinde? La esapament evident ea vine infasurata si se tine singura.Asta merge la cotul de la gura de umplere. Dar nu merge la rezervor.
Multumesc,
Stefan
marius80_eugen
http://forum.4tuning.ro/464-tobe-esapament...s-evacuari.html

http://www.4tuning.ro/magazin/izolatori-93...5-m-id-507.html

http://www.nightteamracers.ro/forum/zone-t...o-evacuare.html

Nu fac reclama la pret , poti cauta si mai ieftin . Ideea este urmatoarea : odata inceput impletitul de-a lungul tevii , banda nu se mai desface . Abia cand termini te poti gandi sa o prinzi cu un colier tapan dar lat .
Danut 88
Cam din toate masinile se poate fura benzina/motorina. Acum vreo luna a venit un client cu o Toyota Avensis, ii taiase furtunul de umplere de la rezervor. Noroc ca avea doar vreo 10l in rezervor. Paguba mai mare a fost la benzinarie, ca la lasat pe ala de acolo sa-i faca plinu si cand a vazut ca in rezervor a intrat peste 50l de motorina la oprit. Cand s-a uitat sub masina, era o balta... ohmy.gif Asa ca orice ati face, hotii tot vor incerca cumva sa fure ceva. M-ai bine, mai putina benzina in rezervor sa nu le ajunga furtunul 243.gif bash.gif .
paul_p
Solutia reala nu este cum sa te blindezi mai bine, ci sa-si faca politia treaba pentru care este platita.
Danut 88
Eu zic, mai bine sa numai incurajam vanzarile astea de motorina de la TIR-isti, benzina mai ieftina, CDPlayere din targ si alte d-astea. Cat despre Politie... romanul e dat 243.gif rau de tot.
marius80_eugen
QUOTE(Danut 88 @ 27 Sep 2012, 16:31)
Eu zic, mai bine sa numai incurajam vanzarile astea de motorina de la TIR-isti, benzina mai ieftina...
*


Eu nu inteleg NIMIC din fraza de mai sus !
Daca benzina si motorina e ieftina , daca targul e PLIN de furaciuni , cine naiba mai fura ?

Politia nu are cum sa-si faca treaba . Saptamana trecuta tocmai am fost martorul unui furt de poseta pe o alee intre blocuri . E adevarat ca am iesit pe geam si eu si restul de vecini atunci cand femeia a inceput sa tipe , dar era oricum prea tarziu . Era seara , dupa 21.00 si practic trebuia sa fii exact acolo ca sa mai poti face ceva .
Printre blocuri sunt multi tineri , fie colorati , fie decolorati care stau la sueta si la o bere si cand se poate mai fura cate ceva . Nu ai ce sa le faci daca-i vezi , pentru ca doar stau la vorba . Daca te iei de ei iti risti masina , ca te vad de unde cobori . Politia nu vine si sa nu face nici un fel de tura , nici daca le spui ca arunca cu diverse / fac galagie , nu au nici un fel de interes .
Orice se intampla , daca nu esti aproape de locul cu pricina nu ai ce sa le faci . Noaptea nu le poti vedea fetele si ziua treci pe langa ei sau stau chiar pe masina ta si tot nu ai ce sa le faci . Degeaba ii injuri , degeaba ii ameninti ca nu au nici un Dumnezeu si nu stiu decat de bataie si problema e ca nu ai cum sa-i prinzi . Politia nu-i sperie ca sunt majoritatea minori si cand vine cineva stau la bere si discuta , nu actioneaza cand e lume prin jur . De fiecare data cand s-a intamplat ceva , era pustiu , nu statea nici unul pe acolo .
Cei care vin sigur pentru benzina nu sunt singuri , sunt cel putin 2-3 si cu cel putin o masina cu numere false sau fara numere sau cu vre-o duba de BG . Eu mai fac poze cateodata cand mi se pare ceva suspect , dar pozele au ajutat odata doar un vecin care s-a trezit cu masina zgariata .
Pe viitor , daca pretul va creste si furturile la fel , cred ca voi muta rezervorul in portbagaj sau trec cu totul pe GPL .
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.