Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: 3 probleme
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Probleme tehnice - Dacia Solenza
AMarin
[FONT=Arial][SIZE=1][COLOR=blue]
Salut, sunt Aurelian si am o Dacie Solenza Confort de aproximativ 1 an de zile si 18500 Km.
Am vreo trei probleme care ma scot din minti:
1) Sistemul de ventilatie introduce corpuri straine, in special cele usoare, frunze uscate, polen etc in interiorul habiataclului. Acest lucru cred ca este favorzat de lipsa unui filtru sau sita pe aspiratia ventilatorului. In afara de faptul ca este deranjant sa te trezesti cu o frunza uscata in figura pe timpul drumului, multe din aceste frunze se opresc direct in paletii ventilatorului conducand la aparitia unor
zgomote extrem de deranjante ne mai vorbind de faptul ca si ventilatorul se poate defecta in timp.
Spuneti-mi va rog stie cineva daca automobilul nu este prevazut din fabricatie cu acest filtru sau pur si simplu acesta lipseste din greseala?
2) Franele scartaie in timpul mersului. Nu ma refer la momentul franarii ci pur si simplu, fara ca frana sa fie activata, se aude un scartait sacaitor in timpul
mersului ca si cum pistoanele care manevreaza placutele de frana nu se retrag suficient in urmafranarii. Am semnalat problema si la revizia de 10000 Km. Baietii
de la Sevice mi-au spus ca ar fi din cauza placutelor si mi-au recomandat sa le inlocuiesc. Fapt si facut desi nu mi se parea normal ca dupa 10000 Km acestea sa fie inlocuite (in general placutele de frana se inlocuiesc dupa mult mai multi Km efectuati). Le-au inlocuit, n-am mai auzit o perioada acel scartait, insa problema a reaparut dupa o periada scurta de timp. Raman la parerea ca inlocuirea placutelor nu a rezolvat de fapt adevarata problema. Ma astept ca acestea sa fie inlocuite si la revizia de 20000 Km, desi acest lucru mi se pare, inca o data, anormal, iar problema de fapt sa persiste.
A mai avut cineva o astfel de problema?
3) Vibratie in bord in partea stanga la sofer. Apare la turatii mici ale motorului sau la orice mica groapa. De fapt asta imi toaca nervii cel mai tare, d-abia astept sa ajung la service la revizia de 20 mii sa-i pun pe baieti sa dea bordul jos si sa vada ce se intampla, probabil vreun surub sau clema slabite.
Totusi mai e cineva care s-a lovit de aceasta problema? De unde vine vibratia asta?

Multam
klaus
1. Cum nu ai clima, nu ai nici filtru polen montat din fabrica in tubulatura de admisie. Poti sa-l montezi tu (este si un tutorial pe la tips&tricks facut de Marty), si se gaseste in targ
2. Cu franele, ori ai o problema cu bavura marginala pe disc, ori placutele sunt nasoale (eu as recomanda unele Ferodo) ori chiar nu ti se retrag pistonasele
3. nu stiu
4. Aici e sectiunea de DSN, iar tu ai o Solenza. Multi din posesorii de solenza nu frecventeaza aceasta sectiune, si eu cred ca ar fi fost mai indicat o postare acolo.
Rog un moderator sa mute topicul la solenza.
lar
Se vede treaba ca esti nou p'aici. Daca dadeai search vedeai ca s-a discutat. Si ai postat la DSN iar tu intrebi de SLZ. Oricum la SLZ exista filtru de particule, daca nu-l ai tu inseamna ca te-a lasat careva fara el la vreun service, sau poate chiar dealerul de la care ai cumparat-o. Placutele scartaie din cauza sigurantelor si a faptului ca dupa franare raman in contact cu discul, dar se poate remedia si asta. Cauta placute marca Ferodo. La a treia problema nu stiu ce sa-ti spun dar s-a discutat. Cauta pe forum si vei gasi. Bafta si nu te ingrijora ca "asa face toate" biggrin.gif biggrin.gif

LE: Klaus a fost mai rapid cu raspunsul. Ai cumva aer conditionat pe masina (optional) ?
Dragos
QUOTE(lar @ 23 Aug 2005, 12:55)
LE: Klaus a fost mai rapid cu raspunsul. Ai cumva aer conditionat pe masina (optional) ?

Logan nu are optionale. Laureate are AC ca standard.
bomicabomic
Off topic
Domn' Dragos, aici e vorba de SLZ nu de ZKR. wink.gif
Marty
QUOTE(klaus @ 23 Aug 2005, 12:53)
1. Cum nu ai clima, nu ai nici filtru polen montat din fabrica in tubulatura de admisie. Poti sa-l montezi tu (este si un tutorial pe la tips&tricks facut de Marty), si se gaseste in targ
*


Eu am Solenza Scala, adica cu A/C. Confortul si Rapsodie nu au A/C, aeroterma fiind total diferita de cea de Europa A/C / Clima/Scala! Tutorialul meu se refera la schimbarea filtrului de polen la Europa A/C / Clima / Scala, nu la adaptarea unuia pe aeroterma de Confort/Rapsodie.
Reed
1. Daca vrei sa scapi de impuritati fie adaptezi un panou de admisie al aerului (cel din plastic negru de sub capota) ca si al opelulului (o singura inrare cu plasa mai deasa) fie etansezi intrarile laterale iar sub grila din panou montezi un filtru de hota in strat subtire (se poate prinde cu suruburi sau alte mijloace ) sau daca suporti un pic de praf atunci prinzi sub grila (lipire cu rasina) o plasa de tintari din plastic sau metal).
2.Frinele scirtiie deoarece se acumuleaza material metalic in santul median al placutelor si datorita unei inertii mai mari a pistonului etrier. Solutie: cureti placutele (dupa ce le scoti) si cureti marginea vizibila a ansamblului cilindru-piston de impuritati.
3. In partea stinga zbirniie fie cutia de sigurante fie cablaria (lipsesc "soarecii" de fixare)sau zdranganitul provine de fapt de la ansamblul macara geam.
Parerea mea hic!!!
AMarin
Thanks guys!

O sa incerc sa remediez cate ceva la revizia de 20000 Km. Sper sa se priceapa cei de la service desi sunt un pic sceptic.
Deci, ar fi trebuit sa fi existat un filtru de particule pe asipratie. Mi-am inchipuit ca cineva cu brate lungi m-a lasat fara.
O sa arunc si o privire pe la cutia de sigurante poate e ceva acolo care zbarnaie. Cat de cablaraie probabil trebuie dat jos bordul iar asta o rezerv baietilor de la service. Tot lor le las "privilegiul" sa umble si la placute+ansamblu cilindru piston.

Sper sa mearga ca alfel le fac circ astora de la Dacia ca prea se lauda cu profesionalismul mecanicilor lor.

Multumesc smile.gif
bomicabomic
QUOTE(Reed @ 23 Aug 2005, 18:53)
2.Frinele scirtiie deoarece se acumuleaza material metalic in santul median al placutelor
*


Numai daca sunt de Rimnic au sant. Alea TEXTAR cu care vine SLZ, nu au sant median (martor uzura).

AMarian, masina cind a venit de la mama ei, n-a avut nici un filtru de protectie. Asa ca nu-ti mai bate capul degeaba. Pune o plasa pe grila aia de plastic pe unde se scurge apa si nu mai intra asa de usor frunzele si alte gunoaie.
pedrovl
Astazi dupa amiaza vreau sa desfac partea de sus a bordului pe motive de greieras pe partea stanga. Daca e cineva pe forum la ora asta puteti sa-mi spuneti unde sunt cele 3 suruburi de la cochilia superioara a volanului. Am luat informatii de pe topicuri dar eu nu le vad si deci nu pot incepe operatiunea. Multumesc anticipat.
Lucian BLK
Vezi AICI.
Cu multumiri lui Bogdan O.
pedrovl
QUOTE(boiolu @ 5 Sep 2005, 08:13)
Vezi AICI.
Cu multumiri lui Bogdan O.
*




O sa folosesc exact instructiunile lui Bogdan_o dar nu stiu unde sunt cele 3 suruburi de la cochilia superioara a volanului. Aici sunt incurcat. El scrie acolo ca se desfac cele 3 suruburi.....dar nu le vad. In ce parte sunt? Sunt ascunse?
klaus
Bagi capu' sub volan, te uiti in sus, si daca nici atunci nu le vezi, aprinzi lumina tongue.gif
pedrovl
QUOTE(klaus @ 5 Sep 2005, 09:34)
Bagi capu' sub volan, te uiti in sus, si daca nici atunci nu le vezi, aprinzi lumina tongue.gif
*




Multumesc si scuze ca nu am inteles. Dar din ceea ce spui tu rezulta ca se desface si cochilia inferioara a volanului. De aia nu intelegeam de unde se desface "doar" cea superioara.
i96nds
Sub volan sunt 2 gauri in plasticul acela. Iti trebuie surubelnita TORX20. Scoti suruburile alea doua si iese cochilia superioara.

Daca mai scoti inca un surub care e mai spre pedale (pe mijloc ) va iesi si cochilia inferioara.
pedrovl
QUOTE(i96nds @ 5 Sep 2005, 09:57)
Sub volan sunt 2 gauri in plasticul acela. Iti trebuie surubelnita TORX20. Scoti suruburile alea doua si iese cochilia superioara.

Daca mai scoti inca un surub care e mai spre pedale (pe mijloc ) va iesi si cochilia inferioara.
*




Multumesc. Acum chiar e clar.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.