Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Montare protectii aripi spate cu rugina
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Probleme tehnice - Dacia Logan
cristy_m_a
Buna, as avea nevoie de niste sfaturi prmergatoare montarii protectiilor la aripile din spate pe Logan.
Situatia actuala e ca si in poze, dar nu as vrea sa montez peste petele de rugina sau vopseaua sarita.
La un service mi-a cerut 400Ron pentru vopsirea totala a aripilor de pe spate, dar nu cred ca merita revopsite in intregime.
As vrea o solutie mai ieftina si sa intrervin doar in zonele cu probleme.
Cu spray(27Ron), lac(20Ron) si un chit(11Ron)+ smirgel si manopera mea credeti ca ar putea iesi o treaba buna sa nu imi iasa rugina de sub protectii. (sau de ce materiale as avea nevoie pentru a fece eu acasa in garaj reparatiile la aripi si montarea protectiilor)
Pentru ca si la service mi-a zis ca nu imi garanteaza ca dupa 5 ani nu o sa apara rugina.
Aripa dreapta a fost la service pentru rugina aparuta sub vopsea dar, se vede si in poze ca recidiveaza are si parti lovite unde a sarit vopseaua dar are si umflaturi de la rugina de sub vopsea.
vi_escu
Dupa curatare temeinica cu smirghel eu as folosi intai un grund anticoroziv. Poti renunta la chit si lac daca repari doar zona care vine sub protectii. Vezi cum sta treaba si pe interior. Ai rabdare sa se usuce bine straturile de grund/vopsea.
Sir Andrew
Parerea mea este ca daca nu te pricepi si faci cum crezi tu, o sa infloreasca dupa ce pui protectiile. Daca o tii mult, inca vreo 5 ani, eu zic ca merita din plin sa dai cei 400 lei si apoi pe curat pui protectiile.
testike
La mine rugina a aparut la scurt timp dupa ce mi-au montat astia de la Dacia protectiile - nu stiu daca e coincidenta sau nu.
Oricum m-as fi asteptat sa tina mai mult.
Au vopsit si aripile, dar nu cred ca au curatat bine pe acolo.
cristy_m_a
Ma tem sa nu dau banii pe revopsitul aripilor si sa apara rugina dupa cativa ani de sub protectii, de accea as inclina sa fac eu reparatiile daca s-ar putea sa iasa ok cu mijloacele amintite mai sus. A facut cineva asa ceva in regie proprie pentru masina lui si a montat protectiile dupa?
raoul.
Recomandarea mea personala esta sa-ti cumperi materialele, iti alegi o zi frumoasa/calduroasa inc are tu ai chef de munca si faco o treaba ca la carte, cureti bine, degresezi, grunduiesti, smirghel fin, degresezi, vopsesti cu spray(sa faci ceva teste inainte sa-ti antrenezi mana, si musai sa agiti sprayul bine), smirghel fin, lac si protectii
BZN
QUOTE(cristy_m_a @ 27 Sep 2012, 10:16)
Ma tem sa nu dau banii pe revopsitul aripilor si sa apara rugina dupa cativa ani de sub protectii, de accea as inclina sa fac eu reparatiile daca s-ar putea sa iasa ok cu mijloacele amintite mai sus. A facut cineva asa ceva in regie proprie pentru masina lui si a montat protectiile dupa?
*


Nu merita efortul, du-te la service. O sa tina mai mult decat orice ai incerca personal, asta daca nu-si bat aia joc de lucrare.

QUOTE(raoul. @ 27 Sep 2012, 18:37)
Recomandarea mea personala esta sa-ti cumperi materialele, iti alegi o zi frumoasa/calduroasa inc are tu ai chef de munca si faco o treaba ca la carte, cureti bine, degresezi, grunduiesti, smirghel fin, degresezi, vopsesti cu spray(sa faci ceva teste inainte sa-ti antrenezi mana, si musai sa agiti sprayul bine), smirghel fin, lac si protectii
*


Vopseaua aia la spray e, de regula, o porcarie. Am cumparat si din supermarket si de la un centru care facea asa ceva pe comanda. Nu se compara cu vopseaua aplicata-n atelier. Si nu ma refer la nuanta, ci doar la calitatea ei.
bobo77
De acord in totalitate cu BZN.
raoul.
Nu mai am imcredere in nici un service! pun mana si invat si-m fac singur cu manuta mea cea mai buna lucrare. din fire cer mai mult si pt banutii ce i-am dat...si multi...si pe prietenie am primit o munca jalnica din punctul meud e vedere. acuma fiecare cu experienta lui. si vopselel astea la spray sunt de la diverse firme si vopseaua pe baza de apa de la renault e de cacao, si sa va aduc aminte cum sunt vopsime marea majoritate a barilor fata si spate(se decojeste)
eu ii doresc spor la munca
mario1980
Pune minuta si repara singur. Eu asa am facut, cu grund la spray si vopsea si lac cumparate de la cei care mixeaza vopsele si nu-mi pare rau. Aveam probleme la aripile spate, masina fiind din 2005. Dupa ce reparam (prima reparatie fusese in service autorizat), trecea fix un an si inflorea din nou rugina. Problema era ca se strapungea tabla dinspre interior, de la imbinarile contraripii cu aripa. Am reparat, si am turnat ulei la acele imbinari, prin portbagaj, si problema este rezolvata!

Trebuie sa ai in vedere ca vopsesti doar o zona delimitata de o muchie, si izolarea este cel mai important factor in ce priveste estetica. Stiu ca iti ia citeva ore bune sa speli, cureti, degresezi, dai cu grund, dar daca nu acorzi atentia cuvenita la mascarea zonelor ce nu trebuie atinse de vopsea/grund, treaba iese o tiganeala.
Este bine sa dai si bara spate jos, nu-ti ia mai mult de 10 min si te scuteste de mult mai mult timp pentru izolat, ferit, etc. Plus ca ai un acces mai bun.

Binenteles, rotile se dau jos si se verifica inclusiv spatele muchiei, care nu se vede.

Smirgheluiesti cu smirghel de granulatie mare pina elimini rugina, apoi degresezi cu degresant antistatic, folosind lavete sau servetele curate - noi. Ideal este sa sablezi, dar suprafata curatata sa fie foarte poroasa pentru aderenta mecanica buna a grundului pe tabla.

Totul este sa ai timp sa se usuce straturile de grund. Mentionez ca vopsisem si cu spray, si nu fusese rau, dar lacul pe care-l dadusem eu fusese cam prost, adica incepuse sa crape. Probabil sprayul nu fusese stocat in conditiile specificate, deci musai sa va uitati la data fabricarii.

NU VOPSITI SEARA, cind ies toate musculitele si tintarii la plimbare! Si nici cind bate vintul - DA, eu am vosit-o in curte, si a iesit aproape foarte bine, pentru conditiile date.

Spor la treaba!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.