Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Dacia 1300 - 1969
DaciaClub - Forum Dacia > Oldtimers > Oldtimers > Restaurari
tavi_dacia1100
In sfarsit am putin timp sa pun pozele cu ultima achizite...
Este a 37-a Dacie 1300 fabricata in Romania(de fapt asamblata).
In rest, las pozele sa vorbeasca(si sper sa le poata vedea toata lumea, pt. ca din obisnuinta le-am pus - toate - tot pe 99poze.ro si unii antivirusi il blocheaza).
Dacia_Before_After
[attachmentid=1627839538] [attachmentid=1627839539] [attachmentid=1627839540] [attachmentid=1627839541] [attachmentid=1627839542] [attachmentid=1627839543] [attachmentid=1627839544] [attachmentid=1627839545] [attachmentid=1627839546] [attachmentid=1627839547] [attachmentid=1627839558] [attachmentid=1627839559][attachmentid=1627839550] [attachmentid=1627839555] [attachmentid=1627839556] [attachmentid=1627839557]
sspoitoru
wow blink.gif

felicitarile mele excl.gif
bobbyxxx22
Frumos lucrat, felicitari; dar daca tot ai facut o asemenea lucrare, fara a fi carcotas sau ceva de genul asta...putei sa dezechipezi masina total sau macar sa izolezi cat mai bine...arata urat instalatie electrica din portbagaj vopsita asa, incuietoarea de la portbagaj, panourile de usi....e o chestie de aspect cool.gif
tavi_dacia1100
QUOTE(bobbyxxx22 @ 26 Sep 2012, 20:38)
Frumos lucrat, felicitari; dar daca tot ai facut o asemenea lucrare, fara a fi carcotas sau ceva de genul asta...putei sa dezechipezi masina total sau macar sa izolezi cat mai bine...arata urat instalatie electrica din portbagaj vopsita asa, incuietoarea de la portbagaj, panourile de usi....e o chestie de aspect  cool.gif
*


Multumesc!
Nu este o "asemenea lucrare", este doar o redaucere pe sosoele patriei, de fapt doar o pregatire pt. transcriere si conseravare cativa ani buni(pot fi si 5-10) pana la adevarata restaurare. Fetele de usi sunt de pe alta masina, dar sunt modelul care trebuie, incuietorile ar trebui schimbate toate, instalatia electrica a fost gazata/vopsita cu alb(si multe altele la fel), mai demult. Apropo, masina din fabrica a fost gri 83 si de aceea nu am vrut s-o las alba.
alex-mun
Felicitari Tavi, ai o adevarata comoara, un diamant neslefuit blush.gif Ai sa o faci tu calumea cu timpul !
harby ;))
Pff...ce ''bunaciune''ai gasit !! Succes incontinuare! Macar curata placutele de serie (da-le jos vopseaua de pe ele )!! excl.gif excl.gif
deceneu32
Felicitari,Tavi!Masina se prezinta exceptional.Mai ai nevoie de niste repere originale la motor(dinam,SOLEX,SOFABEX etc.).
Una peste alta,e bine.Felicitari!
S-o stapanesti sanatos! smile.gif
Victor 007
Felicitari, incredibila transfortarea, cum arata si cum poate sa arate acum, ai jura ca nu mai e aceeasi masina, bafta in continuare!
razvan_89
barile au fost schimbate?
tavi_dacia1100
Da, dar nici astea nu sunt prea bune.
razvan_89
le-ai dat (curatat) cu ceva?
tavi_dacia1100
Le-am spalat cu Cif si le-em lustruit cu benzina(cu o carpa imbibata si dupa aceea cu una uscata).
razvan_89
e frumoasa masina dar lipsesc ornamente( ornamente praguri, ornamentul de la port bagaj, borne, buson de rezervor, stopuri seima, UAP-ul de pe aripa etc) wink.gif
deceneu32
In 1969 nu existau ornamente pe praguri si la portbagaj.Busonul de benzina era fara cheie,de plastic negru,fixat prin rotire cu mana,ca la Dacia 1100.
Restul componentelor,le achizitioneaza Tavi! smile.gif
razvan_89
greseala mea pardon...am confundat masina cu una mai tanara
georg3_x
Interesanta masina sa iti mearga mult si bine!
ydaniel
smile.gif
speedy82
Asta e Coana mare cand a cumparat-o Alin...
harby ;))
Masinuta ce mai facee !?smile.gif
tavi_dacia1100
Deocamdata sta. Sper s-o pot transcrie pana in Ianuarie.
Mai mult m-am ocupat acum de cea visinie(facute franele cap-coada, schimbate lichidele si filtrele, rectificat tachetii si reglat totul). Ieri, din fericire, a luat ITP-ul, deci 2 ani mai merge...
Ampt
Felicitări pentru pasiune și felul în care întreții mașina !

P.S Sunt mașini mult mai tinere care nu trec de I.T.P !
tavi_dacia1100
Saptamana trecuta am transcris masina si am facut cateva poze la RAR(ITP din prima) si cu nr. de CJ.

user posted imageuser posted imageuser posted imageuser posted imageuser posted imageuser posted imageuser posted imageuser posted imageuser posted imageuser posted imageuser posted imageuser posted image

Si era sa uit: atasez si o poza foarte frumoasa, de arhiva, primita de la fiica fostului proprietar.

user posted image
harby ;))
O sa fie destul de dificil pana gasesti scrisul de la far , ca difera de cele din 70 in sus!
tavi_dacia1100
wink.gif)+17 Dec 2012, 19:21-->
QUOTE(harby wink.gif) @ 17 Dec 2012, 19:21)
O sa fie destul de dificil pana gasesti scrisul de la far , ca difera de cele din 70 in sus!
*


Ce scris?
deceneu32
Emblema(logo-ul) 1300 montat pe fusta,sub tripla dreapta.

Pentru Harby:tripla,bloc optic,nu far!! biggrin.gif
Farurile sunt in partea din fata a masinii.Ai bagat omul in ceata!
dacia baba
ohmy.gif wub.gif Frumoasa foc ,mai ales ca sunt foarte putine din 69 sa o stapanesti sanatos .
harby ;))
scuzati-ma ! blush.gif ..m-am grabit cand am scris ! ..vorbeam despre de scrisul din dreapta jos de langa blocul optic smile.gif! acel 1 3 0 0 biggrin.gif
Frumoasa masina!:)
deceneu32
Pai nu e stanga jos,e dreapta jos!!! biggrin.gif
poolistu
Interesanta gasire,prin ce zona din Timisoara era?Mai interesanta ar fi povestea de cum a ajuns in stapinirea fostului proprietar,daca se stie cumva rolleyes.gif .
tavi_dacia1100
QUOTE(poolistu @ 22 Dec 2012, 14:19)
Interesanta gasire,prin ce zona din Timisoara era?Mai interesanta ar fi povestea de cum a ajuns in stapinirea fostului proprietar,daca se stie cumva rolleyes.gif .
*


Era pe str. Labirint, in TM. Fostul proprietar a avut-o aproape de noua, dar nu stiu amanunte.
ct-03-tvy
bravoo tavi, rolleyes.gif , expresii ceva din partea raristilor? biggrin.gif
tavi_dacia1100
QUOTE(ct-03-tvy @ 22 Dec 2012, 18:43)
bravoo tavi, rolleyes.gif , expresii ceva din partea raristilor?  biggrin.gif
*


Le-am spus ca vreau sa strang bani si piese si peste cativa ani(buni) s-o restaurez ca la carte. Raspunsul a fost: "Merita? Pt. ce?", deci.........
poolistu
Am fost aproape de ea,oricum bine ca a luat privirile altcuiva,la facultatea de mecanica in curte era alta ce era maxim 70,disparuta din vara,asa ca imi pare rau ca nu am nici un "document" cu ea.Ziceam de poveste pentru ca as vrea o confirmare daca la inceput 1300-le se lua pe dolari.Sarbatori fericite si sa auzim de bine!
tavi_dacia1100
Acum vreo trei saptamani am facut primul drum mai lung cu Dacia din '69. Am dus-o langa Fagaras, unde va hiberna in continuare intr-o sura. Per ansamblu sunt multumit ca s-a comportat decent in cei ~ 220 de km.

user posted imageuser posted imageuser posted image
b515gal
salut tavi
interesat sa o vinzi?
pret?
alex
tavi_dacia1100
Am mai avut multe oferte pt. masina asta, unele chiar consistente, dar le-am refuzat din start pe toate. Imi mentin decizia, asadar si de aceasta data spun pas.
flaviusili
Salut! Ce vopsea ai folosit? COD?
tavi_dacia1100
Emaur Gri Oliv 830 - cea mai ieftina (si cea mai proasta).
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.