Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Telefon persoane in varsta
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > In Car Entertainment > GSM Zone
bucatzel
Dupa ce ani intregi taica-miu s-o opus vehement ideii de a avea telefon mobil, amu' dupa ce s-a enervat pe aia de la romtelefon care-au facaut ceva faza de rahat, s-a trezit ca vrea si el unul.

Evident, cand deja are pensia in catare, nu se pune problema de zmartfoane si alte minuni, ci chiar dimpotriva. Un dumbphone care are o agenda telefonica, un ceas, o autonomie decenta, si daca se poate, sa nu ramana fara semnal cand merge la pescuit.

Mie deocamdata mi s-au pus ochii pe telefonul asta pentru el:
Alcatel One Touch 282 https://www.orange.ro/magazin-online/telefo...l-one-touch-282

Ceva pareri, alte sugestii?


In plus, mai am si a doua intrebare. Abonament sau cartela? Maica-mea are de ani buni o cartela la orinj, asa ca banui ca-i preferabil sa-l inrolez si pe el acolo. Evident, n-am avut treaba in viata mea cu orinju, asa ca pana sa ma apuc sa le studiez ofertele, prefer sa intreb pe-aici. Nu se prea intinde el la telefon, deci banui ca se va pune problema de cartela, ca la ce telefon tintesc, nu-i cine stie ce castig la abonament.
CHYBRYT
Este buna alegerea cu acel Alcatel are taste mari si este simplu de utilizat mai era si acest ZTE https://www.orange.ro/magazin-online/telefoane/zte-s302 dar este model mai vechi si nu tine bateria asa mult ca la Alcatel.
b76bgaarh
vezi sa nu ii placa ceva la tv si sa te trezesti cu nu stiu ce spartfone... am patito cu taicamiu si nokia lui.....
T.rac3Er
nu ar face si nokia un telefon din asta de varstnici precum zte ala dar cu tehnica de a 3310?

unu d-ala sa tina bateria 1 saptamana si cu butoane uriase si ecran minim (precum ericsoanele din timpul lui 3110)
spy_oh_joy1389
Eu am avut un alcatel OT nu mai stiu ce model, cu tastatura cauciucata si ecran color oribil si cu un cartonas pe spate care se putea schimba. 10 zile ma tinea bateria la ala, am fost foarte multumit din punctul asta de vedere.
bucatzel
QUOTE(CHYBRYT @ 2 Oct 2012, 14:23)


Adevarul e ca pe ala il cautam initial, fiind singurul de care stiam ca are scris mare peste tot, si m-am impiedicat de alcatel in cautari. Da' vaz ca la orange cica nu mai revine in stoc.

QUOTE(CHYBRYT @ 2 Oct 2012, 14:23)
este model mai vechi si nu tine bateria asa mult ca la Alcatel.
*



Atunci, cu atat mai bine.
corbex
Avea Samsung un model obisnuit caruia ii tinea bateria cel putin 2 saptamini.
Uite aici unul:
My Webpage
Markos
Eu zic sa cumperi ce zice corbex.
Ampt
Feedback mai bun nu se poate !
dizzy
asa ceva are o matusa:
http://www.connect.ro/2011/07/04/panasonic...at-de-vodafone/
La inceput radeau babetele de ea, acum se uita cu jind ca are ecran mare, taste mari, etc.
bucatzel
QUOTE(corbex @ 2 Oct 2012, 15:56)
Avea Samsung un model obisnuit caruia ii tinea bateria cel putin 2 saptamini.
Uite aici unul:
My Webpage
*



Merci de sugestie. Va trebui sa-l vad la fata inainte, ca daca are scris prea mic pe ecran, sau taste greu de distins intre ele (si asta pare a avea toate tastele pe o singura placa protectoare), s-ar putea sa se planga taica-miu ca-i greu de folosit.

Pe de alta parte, cu 2 saptamani autonomie... sanse mici sa se piarda in munti tongue.gif
DragosP
Domnu, caută așa ceva.
Liviu
Ma, după ce am văzut poza pot spune ca și eu caut așa ceva :-)
Lostboy
Care poză? tongue.gif
DragosP
Ce-i în dreapta Liviu, da?
adi_ar
"Ceva" cauta toata lumea! smile.gif
bucatzel
Taica-miu nu cred ca s-ar plange, da' maica-mea pe de alta parte s-ar putea sa aiba ceva de spus tongue.gif .

Oricum, am stat aseara si m-am uitat la o prezentare pe youtube a alcatelului de l-am pomenit in primul post, si m-am lamurit ca telefonul e ultra potrivit. Adica mno, vroiam sa vad cam cum arata ecranul in lucru, si e exact cum speram. Scrie putine lucruri, da' suficient de mare sa le citesti linisitit de la un metru.
corbex
Mie-mi pare a avea tastele cam mici icon_mrgreen.gif
maho
De asta ce zici ?
QUOTE(DragosP @ 3 Oct 2012, 07:50)
Domnu, caută așa ceva.
*


Noroc c-ai pus virgula aia blush.gif
Shush
Fac si eu o sugestie : Primul telefon cu adevarat adaptat persoanelor varstnice
Avani
QUOTE(b76bgaarh @ 2 Oct 2012, 14:43)
vezi sa nu ii placa ceva la tv si sa te trezesti cu nu stiu ce spartfone... am patito cu taicamiu si nokia lui.....
*


Am patit fix aceeasi chestie, desi vechiul lui telefon era in stare perfecta, un nokia clasic. Acum, are si el querty desi nici nu stie sa dea sms-uri radmasa.gif
bucatzel
Nu-mi fac probleme de-astea. Nu-si ia el fara sa intrebe.
CGDBZ
Eu am avut ceva de genul asta (probabil modelul anterior) ca al doilea telefon si pot sa spun ca nu cred sa ma fi tinut bateria vreodata sub o saptamana.
koldun
Eu i-am luat tatalui meu unul din asta deci cam tot pe acolo cu specificatiile Alcatelului. Tine cam 6-7 zile bateria, are FM, lanterna, fast dial si cel mai important, acel buton de urgenta care dupa ce se fac setarile in telefon, la apasare trimite sms la contacte din agenda ( pana la cinci numere) cu un mesaj prestabilit. Cu o cartela pe care o reincarc eu.

Succese!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.