Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Curatat partbrizul de urmele de la stergatoare
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Probleme tehnice - Dacia Solenza
JohnDoe1
Are cineva idee cu ce se poate degresa partbrizul; In decursul timpului mi s-a matuit partbrizul in zona care e frecata de stergatoare.

Insa nu se observa ca sunt matuite decand in momentul cand ploua si reduce considerabil vizibilitatea. Cand afara nu ploua se vede perfect prin partbriz.

Am incercat sa il curat cu spirt, cu diluant, acetona dar nu am reusit. Cand ploua se manifesta la fel.

A mai patit cineva la fel?
JohnDoe1
Sa inteleg ca eu singur nu am ce sa-i fac; nu il pot curata cu nimic?

nu e zgariat, ci doar isi pierde transparenta pe partea pe care calca stergatoarele in timpul ploii, ramanand ca un fel de grasime in acea portiune.

RIon
incerci cu axion lichid sau orice degresant, si apoi dai cu spirt...
neaparat sa inlocuiesti stergatoarele cu unele noi, si gata.
JohnDoe1
am incercat cu axion, pur tot ce in materie de curatat geamuri, spirt, acetona, diluant.

sunt deja la al treilea rand de stergatoare intr-un an si jumate; am luat stergatoare bosh grafitate, mi-a mai adus cineva din germania unele luate de la repezentanta de la wv.

la fel.
RIon
schimb parbrizul...sau fa-i un polish undeva...
JohnDoe1
Pai asa mi-a dat si maxiK un link unde fac aia asa ceva;

eu vroiam doar sa stiu daca in afara de schimbat partbrizul sau polish sau ce s-ar mai putea face pe la vreo firma de profil, exista vreo solutie cu care sa-l curat eu in fata blocului.

daca nu exista, probabil ca o sa recurg la schimbat partbrizul, sau polish cu toate ca mi se pare straniu ca sa schimb partbrizul la fiecare 1 an jumate.
klaus
In primul rand eu nu cred ca este gras sau altceva, ci este usor zgariat la propriu.
In acest caz poti incerca (zice lumea, eu nu am incercat) sa folosesti pasta de dinti (nu cea de tip gel)
JohnDoe1
aha; uite o idee buna; multam fain;

o sa incerc si cu asta; asta chiar imi scapase....:-)

nu prea pare zgariat, deoarece cand trece lamela stergatorului, in spatele ei se vad cum raman niste urme cetzoase ca niste pete de grasime, care dispar usor pana la urmatoarea trecere a stergatorului;
asta se observa cand nu ploua f tare si stergatorul e pe pozitia cu temporizare;

daca ploua tare, si stergatorul trece cu viteza, nu mai are timp sa dispara acel fenomen de ceata de pe partbriz; adica ramane cu atat mai cetos cu cat viteza stergatorului e mai mare.

oricum o sa incerc cu pasta de dinti.
klaus
As fi putut recomanda si CIF, insa pasta de dinti este mult mai putin abraziva, si deci mai indicata pentru "lustru". Am citit treaba asta intr-o carte din aia "for dummies" ("hacking car for dummies" sau cam asa ceva)
bomicabomic
QUOTE(JohnDoe1 @ 24 Aug 2005, 11:15)
aha; uite o idee buna; multam fain;
nu prea pare zgariat, deoarece cand trece lamela stergatorului, in spatele ei se vad cum raman niste urme cetzoase ca niste pete de grasime, care dispar usor pana la urmatoarea trecere a stergatorului;
*


Daca ai spalat masina si i-au dat aia cu ceara lichida, de la aia poate sa fie direle alea.
Mi s-a intimplat si mie chestia asta , dar am dat cu "d'alea de geamuri " + spirt si au iesit.

PS : Polishatul parbrizului, daca este zgiriat, se face numai pe suprafate mici si zgiriituri fine. Altfel riscati sa-i vedeti pe cei din fata altfel decit sunt in realitatea.
JohnDoe1
QUOTE(bomicabomic @ 24 Aug 2005, 15:56)
Daca ai spalat masina si i-au dat aia cu ceara lichida, de la aia poate sa fie direle alea.
Mi s-a intimplat si mie chestia asta , dar am dat cu "d'alea de geamuri " + spirt si au iesit.

PS : Polishatul parbrizului, daca este zgiriat, se face numai pe suprafate  mici si zgiriituri fine. Altfel riscati sa-i vedeti pe cei din fata altfel decit sunt in  realitatea.
*




posibil sa fie de la ceara lichida; ca am fost de vreo 20 de ori si am spalat-o asa.

zgariat nu este.

la tine e bine ca a iesit cu din ala de geamuri si spirt; eu sunt mai ghinionist din fire...poate.

osa incerc astazi cu pasta de dinti asa cum zicea Klaus si sa ma rog maine sa ploua sa vad cum se vede.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.