Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Logan "lucrat " la achizitionare
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2
rdu
Vedeti ce a patit un iesean la achizitionarea unui logan nou:
MAKRON
Din cuprinsul articolului am inteles ca omul a vrut sa primeasca masina peste rand, inaintea celorlalti care asteapta in jur de doua luni. In conditiilea astea a apelat la acest "dealer". Daca este intradevar asa in cazul asta "pretul platit pentru chilipir" este corect, vorba fabulei, pentru orice inselaciune iti trebuie un fraier.
QUOTE
Totul a inceput atunci cind ieseanul Adrian Cioclu s-a decis sa-si cumpere o masina noua. Omul a aflat de la prieteni ca poate obtine un Logan mai repede daca merge la Dacia Service Bucium, chiar daca firma nu apare ca dealer Dacia pe site-ul firmei din Pitesti
costi
Intrebarea este cine a minarit masina ca doar nu a iesit asa din fabrica!
Dealerul sau service-ul din Bucium ?
IRONICK
Mai mult ca sigur Service Bucium.
asarban
Stimati domni si BA Marty..io nu pricep in ce anume a constat manaria!
Era masina sh, era lovita, era altceva si i-au pus ei diverse dotari...
costi
O fi aparut LGN refurbished si n-am aflat !
BlaueCorsa
Prin Iasi circula o legenda urbana (eu am auzit-o de la un mecanic) cum ca ar fi niste Logan-uri facute din piese mai naspa (rebuturi excl.gif ) si care n-ar avea "by Renault" pe sigla.

Nu stiu cat adevar o fi in faza asta...
IRONICK
QUOTE(vyrus @ 24 Aug 2005, 12:27)
Prin Iasi circula o legenda urbana (eu am auzit-o de la un mecanic) cum ca ar fi niste Logan-uri facute din piese mai naspa (rebuturi excl.gif ) si care n-ar avea "by Renault" pe sigla.
*



Teoria conspiratiei pe fata . . . (citez pe cineva . . . )
costi
science fiction; asta nu mergea nici cu 1300 pe vremea lui Ceasca;
Dar ca legenda merge smile.gif
Como
O fi Daciao Loagan facuta in China si luata din complexul Europa cu 50 de euro....
asarban
Or fi Logan varianta Beta..
silverone_82
au luat si Bucium o Dacia Ambiance si au facut ei cateva mestereli in service si a iesit Preference tongue.gif
argon
QUOTE(asarban @ 24 Aug 2005, 11:33)
Or fi Logan varianta Beta..
*




Nu mai..e shareware..dupa 30 de zile trebuie sa dai bani ca sa mai functioneze...
IRONICK
Pai este trial atunci.
Marty
Stimate Domn Asarban (lua-ma-ti in circa), cu respect va atrag atentia ca eu cu dvs. nu sunt "BA", sunt "DOMNULE BA" sau "BA DOMNULE"!
In alta ordine de idei, tara-i plina de prosti si unii chiar se manifesta plenar. Intrucit prostia si domnia se platesc, stimabilul domn iesean tocmai a aflat cum e sa fi prost si sa te si cufuresti in drum pe deasupra. Astept cu nerabdare momentul in care va intenta actiunea in justitie pentru a afla PE CINE KILU SAFTII DA EL IN JUDECATA SI PE CE MOTIV
asarban
Ntz..e trial versionul de la masina!
raptordivx
Eu zic ca omul a gasit ce a cautat. Aviz amatorilor:) !!
silverone_82
de ce o fi suparat....si-a luat un Logan preparat biggrin.gif
IRONICK
"Un personaj de la Dacia Service Bucium a lipit in fata mea un abtibild cu Logan Preference pe stilpul portierei."

Exista asa ceva la Preference ?
asarban
Ce? Portiera?
Marty
QUOTE(ironickSQUAD @ 24 Aug 2005, 12:06)
"Un personaj de la Dacia Service Bucium a lipit in fata mea un abtibild cu Logan Preference pe stilpul portierei."
*



Exista Logan ? blink.gif
costi
Portiera nu exista !
Doar un abtibild mare pe care lipesti/dezlipesti de cite ori urci/cobori din masina. E vorba de varianta LGN light
IRONICK
aaaaaaa ce lipeau ei era abtibild-ul . . . . oare era cu deschidere din telecomanda ?
Ake
domnule rdu nu va suparati ca v-am mutat stirea, dar cum se discuta mai mult despre domnul pagubit decat despre stire... n-am avut ce face
Vip3r
@ Marty 168.gif

OnTopic : Probabil k mecanicu o fi vrut si el sa vada loganu mai amanuntit ... si de-ai nu sunt sigilii .Poate o fi vreun logan care a iesit din fabrica drept rebut si ei au pus mana pe el .
algor
Service-ul Bucium nu poate intermedia autoturisme. Este un simplu service in care te duci cu masina buna si pleci cu ea stricata. E cusuta cu ata alba povestea, intrucit Dacia Pitesti are contract doar cu Caremil Iasi, si ma indoiesc ca a trimis un transport doar cu o singura masina La Bucium ca aceasta sa fie vinduta "pe sub mina". Probail ca au au adus-o de la dealer-ul de la Pitesti si la Bucium pe jante biggrin.gif si au vrut sa ii dea chilometrajul inapoi..au desfacut motorul si l-au scuturat si cind au cazut toti km-trii din el l-au pus la loc!!
bertro
QUOTE(articolul)
Omul a aflat de la prieteni ca poate obtine un Logan mai repede daca merge la Dacia Service Bucium, chiar daca firma nu apare ca dealer Dacia pe site-ul firmei din Pitesti. "Maria Prisecaru mi-a spus ca firma este dealer Dacia.


ca sa parafrazez o zicala "unde nu-i cap, vai de buzunare"
sa presupun ca daca "maria prisecaru" ii spunea ca firma e dealer lamborghini si ca ii aduce un Gallardo in banii de Logan, omu' nostru tot punea botu' ? unii sunt pur si simplu nascuti sa fie trasi pe sfoara... tongue.gif
Sony
Dar, ce are, nene? Daca era la oferta in 3 saptamani putea sa refuze? El nu a stiut, ci a fost o victima a sistemului care este!
IRONICK
Bine dar si culoarea masinii a fost pe gustul lui.
bomicabomic
De fapt lucrarea a fost alta : i-au vindut un Logan SH la pret de unul nou. Erau si la ADRAS pe Oltenitei intr-un timp vreo 5-6 Logane din astea, dar macar aia spuneau ca sunt SH.
Acu , nea caisa asta, daca tot a dat banu sa stea in fata, de ce a dat numai avansul? si nu i-a dat pe toti. Ca i-o aduceau a doua zi, nu la 3 saptamini. biggrin.gif biggrin.gif
algor
ce mai conteaza culoarea...logan sa fie.....si el sa fie primul din bloc...vecinul de la 2 e fraier..sta doua luni la coada 10561582.gif
dizzy
Bah berbecule ti-am zi io ca-i Logan?
TU nimic , Porsche Porsche!
Si stateau berbecii din service si puneu servodirectie pe masina omului.
Si ii montau si AC, si ABS si paravanturi si jenti de aliaj, eleron si schimbator din aluminiu manca-ti-as!
Si p'orma nu mai aveau vopsea sa dea niste dare pe ele.
Asta e!


Sony
QUOTE(bomicabomic @ 24 Aug 2005, 13:56)
De fapt lucrarea a fost alta : i-au vindut un Logan SH la pret de unul nou. Erau si la ADRAS pe Oltenitei intr-un timp vreo 5-6 Logane din astea, dar macar aia spuneau ca sunt SH.
*


Daca ar fi fost ambition stiam io unul lovit de subsemnatul si care, probabil a fost vandut ca masina noua. Avea 105 km.
lecar
Va tot legati de saracul om. Chiar credeti ca voua nu vi s-ar fi putut intampla asa ceva? Omul poate a crezut ca aducand o masina de la un dealer din Pitesti (si nu din Iasi) se poate sa scada timpul de asteptare, fara sa insemne ca masina va fi un second hand sau vreun Ambiance imbunatatit.

Oricum, daca intr-adevar stirea e adevarata si completa, ramane un gust amar... De cata inventivitate dam dovada ca sa-i inselam pe altii! Ma tot intreb cum de pot dormi cei din service-ul cu pricina asa de bine noaptea...
Codrin
sef, ala NU ERA DEALER.

o fi dilarind el altele, da' dacii sigur nu
BlaueCorsa
Ceea ce am spus mai devreme este o "legenda urbana" si trebuie tratata ca atare.

Cat despre Dacia Service Bucium, cele 2 afirmatii sunt valabile din cate stiu:
1. nu este dealer autorizat.
2. aduc Logan-urile in 3 saptamani (in timp ce la Caremil astepti o luna-doua, ca tot omul) - nu stiu cum procedeaza.
Sony
Le cumpara p-alea busite!
bertro
QUOTE(lecar)
Ma tot intreb cum de pot dormi cei din service-ul cu pricina asa de bine noaptea...


asa cum pot dormi toti din toate service-urile. ar fi interesant un experiment in care sa iti marchezi cu ceva toate componentele masinii si sa o lasi in service sub un pretext oarecare (pentru o revizie sa zicem). sa vezi cate mai gasesti ale tale cand o scoti de acolo si cate sunt inlocuite cu componente mai proaste/uzate. wink.gif
BlaueCorsa
QUOTE(Sony @ 24 Aug 2005, 15:10)
Le cumpara p-alea busite!
*


Si le strica di tăt!
florindu
La Pitesti exista o mafie a livrarilor peste rand!
Anul trecut am cumparat doua SLZ de la Open Service, care, la fel ca si Dacia Service Bucium, nu (mai) sunt dealeri Dacia. Ei au intermediat achizitia celor doua autoturisme de la Flamicom Pitesti, care au fost livrate cam cu o luna mai repede decat termenul obtinut la Sabini/Caremil, dealeri autorizati.
Din cate am tras cu urechea, la Flamicom actionar e un "nene" de la Colibasi, care primeste preferential masini.
Insa, spre deosebire de ghinionistul de azi, masinile au fost in perfecta regula la livrare, singura problema fiind cartile de identitate care au venit dupa fro trei luni, lucru care, insa, nu m-a deranjat deloc.
Sony
Cum le-ai inmatriculat daca ti-au venit asa tarziu cartile de identitate?
florindu
Am mers toata vara cu numere rosii, ca-mi trimiteau autorizatii provizorii prin posta (masinile avand numere rosii de prahova)
rdu
Cind am citit stirea azi dimineata,m-am grabit sa va arat si voua cite ciudatenii se mai intimpla in tara asta.Nu ma deranjeaza ca ati mutat topicul ,atit timp cit nu l-ati sters.Merci!
SilviuB
Mare-i gradina Domnului si multi prosti traiesc in ea !
florindu
Sunt convins ca nu e prima oara cand fac manarii la livrare, dar asta e singurul care s-a uitat cu atentie la ce cumpara.
De obicei, daca fac pregatirea de vanzare, scot toate foliile de plastic, o spala, si o primesti gata de drum (evident, faa gaz). Asa ca vezi ce iei doar acasa, cand te minunezi de achizitie.
bomicabomic
QUOTE
Am sesizat Uzinele Dacia Renault, dar ei mi-au transmis ca masina a fost vinduta firmei Flamicom Pitesti, cea cu care cica as fi incheiat contractul.
*



Baiiiiii, da-i cusuta rau...si nea caisa asta mare tembel sau s-a gindit el ca poate o pune de una noua.

Garantie i-o fi dat la ea???? biggrin.gif biggrin.gif
simon
Rideti voi cit vreti de pagubit dar el are o masina pe care a dat doar 50 milioane si asa fara sigilii se plimba linistit cu ea. Dupa ce se satura de test drive ii va da in judecata pentru inselaciune, isi ia banii si le da strutologanul.
Cred ca ar trebui sa ne incruntam si la escrocii aia de 'dealeri' ca prea l-ati luat la vale doar pe pagubit (merita un pic tongue.gif biggrin.gif ) si nimeni nu zice nimic de ticalosii mamii lor. mad.gif mad.gif
avathan
acum sa ma bag si eu in seama...
am auzit si eu de cazuri in care au fost luate masini mai repede si mai ieftin de la un nenea X care lucreaza la un dealer DAcia care este si spune ca e pt. el...dar ce a patit omul e de-a dreptul si de-a dreptul... unsure.gif
kurupt
QUOTE
Rideti voi cit vreti de pagubit dar el are o masina pe care a dat doar 50 milioane si asa fara sigilii se plimba linistit cu ea.

Nu cred ca a primit masina fara sa plateasca integral.
avathan
QUOTE(Sony @ 24 Aug 2005, 14:03)
Daca ar fi fost ambition stiam io unul lovit de subsemnatul si care, probabil a fost vandut ca masina noua. Avea 105 km.
*


si l-ai lovit asa de rau ???! blink.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.