Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Servodirectie Solenza 1.9D Comfort
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Imbunatatiri - Dacia Solenza
catalin_kta
Am o Solenza 1.9D fabricatie 2004 la care m-am gadit sa-i montez servodirectie inspirat fiind dintr-un manual service luat de pe net unde erau prezentate si reparatile la mecamismul de directie asistata. L-a firma la care lucrez avem doua Renault Kangoo 1.9D cu acelasi motor ca si cel de pe Solenza : F8Q. Dupa ce m-am interesat de piesele necesare, am inceput sa caut prin dezmembrari, mai greau a fost cu suportul pompa servo-alternator ( R.Kangoo1.9d 1997-2002, Laguna 19, R. Chamade) ca restul pieselor le aveam oprite de un prieten ce dezmembreaz Solenza, Logan.
In oras directia la Solenza mea ii destul de grea, mai ales cand masina ii incarcata cu 5 persoare si cum motorul ii mai greu pe fata, iar in aglomeratie la viteza mica cand trebuie sa te strecori printre masini e un adevarat chin.
Costul pe total al modificaria ajuns unveda la 1.000lei.
Primele piese.

piese_SLZ

user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

Caseta de directie se prezinta foarte bine, nu pierde ulei , burdufurile sunt bune, bileletele si capetele de bara nu au joc. Toate piesele au fost spalate cu benzina si pregatite pt montare.

Piese_

user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image



9 Oct 2012, 19:25:
Inceputul montajului.

piese_

user posted image user posted image user posted image

Demontarea vechii casete mecanice.

caseta_mecanica

user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image



9 Oct 2012, 19:26:
Am demontat volanul, comenzile si cantactul. Atentie cand demontati contactul ca in spate are un surub cu surubelnita stea.

electrice_solenza

user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image


9 Oct 2012, 19:52:
Demontarea coloanei de directie .
Colana pt direcia mecanica difera de cea hidraulica, fiind mai lunga.

coloana_directie

user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

Caseta Hidraulica se monteaza pe partea dreapta a masinii, dar trebuie demontata bieleta antibasculare si culpajul dintre saxofon si prima toba (e un colier acolo), tras motorul in fata si bagata caseta cu grija si rotita astfel incat sa nu se loveasca conductele de la distribuitor la camerele de lucru. Cadrul GMP este universal pt toate modelele si variantele avand toate gaurile de care ai nevoie.

coloana_directie

user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

Se aduc rotile pe drept, dupa care se cupleaza cuplajul cardanic cu restul coloanei de directie dar trebuie sa se aiba in vedere ca volanul are o singura pozitie de montaj ( in nuturile pe pe ax sunt 3 plinuri iar unul este putin mai lat si doar intr-o pozitie intra volanul). Eu a trebuit sa demontez coloana si volanul de 3 ori pana ce am montat-o corect. O abatere mica intr-o parte sau cealalta a volamului se poate corecta la regrarea directie.
Iulikk
WTF.... da' ai muncit, nu gluma... Felicitari!!! up.gif
catalin_kta
Am demontat ventilatorul (pt a avea mai mult loc), apoi alternatorul si supotul sau.

alternator

user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

Noul suport de Renault Kangoo 1.9D

suport_Alternator_R

user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image



9 Oct 2012, 20:13:
Am montat pompa servo si am masurat cureaua : 6PK1380. Eu insa am folosit 6PK1368 ca a fost cea mai ieftina, a intrat mai greu dar merge.

pompa_servo_

user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

urdavid
pfuu cat ii de munca, si io aveam de gand sa imi pun servodirectie, dapoi cred ca ma las pagubas, nus astea de mine, oricum felicitari tzi ptr munca depusa si ptr rabdare. biggrin.gif
catalin_kta
Montarea conductelor si fixarea lor pe sasiu. Pt conducta se inalta presiune a trebiut sa fac un furtun hidraulic pe comanda dar ca capetele de la vechea conducta. La Solenza 1.4MPI pompa sevo este mai sus montata si conducta ii mai lunga cu 10cm.

slz

user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image



9 Oct 2012, 20:31:
Am demontat suportul calculatorului de injectie pt ca pe el vine montat supotul pt rezervorul de ulei.

slz_

user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image


9 Oct 2012, 20:42:
Suportul pt rezervorul de ulei.

rez_ulei

user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

Curea de accesorii.

curea

user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image
chrisfire02
o caseta cu servo pt solenza 1.4 nu mai sti pe undeva?
Vladd
Salut,

De curiozitate conducta de inalta presiune s-a potrivit?Legat de caseta curata axul de rugina si inlocuiestei semeringul 18x6x30, din poze reseie ca ar fi curs ....
Aceasta imbunatatire am facut-o si eu in 2009, doar ca eu am modelul pe benzina.
catalin_kta
Furtunul l-am facut la o firma specializata in hidraulica, are lingimea de 110mm+ cele doua capete de la vechea conducta.

furtun

user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

Furtunului de inalta presiune pompa-caseta a trebuit sa-i modific pozita ulterior pt ca atingea in bieleta de directie.

slz_

user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

9 Oct 2012, 21:08:
La toate reductiile de la futrune am pus o-ringuri noi, am pus ulei in instalatie si am amorsat virand stg-dr maxim de cateva ori, nu exista pierderi de ulei iar directia merge usor rolleyes.gif rolleyes.gif rolleyes.gif

slz_D_A_

user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

9 Oct 2012, 21:23:
Toata lucrarea s-a intins pe aproape 2 sapt. dar am lucrat dupa 16.30-17.00 pana spre seara si in wekend, fara graba si cu multa razbare.
Semeringul de la axul casetei nu l-am schimbat, dar daca apar pierderi de ulei am sa-l schimb, pe mine ma interesa sa totul sa functioneze, eventualele defecte urmand da le remediez ulterior. Momentan ma nemultumeste pompa servo, pt ca la viraj maxim si atunci cand vreau sa urc o bolrdura are un " harait" si la alte solenze nu am auzit sa faca asa ( nici Kangoo-urile firmei nu fac) asa ca un curand am sa caut s-o schimb cu una de Renault (TRW) din dezmembrari.
Iulikk
Am o intrebare. Te rog sa nu te superi pe mine... dar dupa ce ai montat totul la loc, ti-au mai ramas suruburi pe jos?
alex_DNK
bravo tie! mi-am adus aminte de momentele in care am schimbat si eu caseta de directie..ce m-am mai chinuit.
shake
Felicitari,

sa nu uitam ca mai este un coleg care pe langa servo, a pus si Turbo pe acest motor ! smile.gif
Danut 88
Foarte tare! Si a mea e uda la axul volanului si in 4000 si ceva de km nu apierdut ulei. L-am completat cand am luat-o si a ramas la fel. Bravo pentru munca depusa.
catalin_kta
Am luat alta pompa de servodirectie din dezmembrari, este de Renault Kangoo 1.9D.

pompa_Kangoo

user posted image user posted image user posted image user posted image

Am demontat pompa de solenza 1.4MPI. Aceasta difera de cea de Kangoo la flansa de prindere a fuliei in rest pompele sunt identice.

pompa_Kangoo_

user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

Am montat pompa de Kangoo, am amorsat intalatia virand stg-dr. maxim de cateva ori, nu exista pierderi de ulei iar pompa asta nu mai are acel "harat" chiar daca fortez directia virand maxim si turand motorul.
Tot in dezmembrari am gasit si o brida de prindere si am folosit-o sa fixez furtunul de alimentare a pompei servo pe furtunul de apa, arata tare urat fixat cu faseta.
pompa_Kangoo_

user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image
marius c
felicitari pentru efortul depus, eu personal investeam intr-o turbina ,sau compresor mecanic ,oricum felicitari sa te bucuri de o directie ''usoara''
catalin_kta
De cand am montat servodirectia pe Solenza am facut aproape 1000km, perioada in care a trebuit sa completez de doua ori cu ulei. Nu am gasit pete de ulei sub masina dar imi scadea cate putin uleiul in vas, il aveam la max si dupa catepa zile il gasieam la minim.
Astazi insa am gasit o pata de ulei rosu sub masina. Am ridicat masina ca sa caut pierderea de ulei.

pierdere_ulei

user posted image user posted image user posted image user posted image


Pierderea este din conducta de retur caseta (distribuitorul acesteia)- rezervorul de ulei. Conducta are o portiune de aluminiu care este fixata pe cadru GMP cu doua bride iar eu aveam pierderi de ulei chiar in dreptul lor. Bridele au doua mansete de cauciuc, iar sub acestea de la sarea din timpul iernii, a corodat aluminiu. Cand am montat conducta a trebiut sa misc bridele si atunci cauciucul sa dezlipit pe de aluminiu si asa a inceput sa "musteasca" ulei.

conducta_retur_ulei

user posted image user posted image user posted image user posted image

In dezmembrari de unde am luat majoritatea pieselor nu are pe moment aceasta conducta iar cea de Clio este foarte scumpe (150lei) sad.gif , asa ca trebuie sa improvizez ceva dry.gif

conducta_retur_ulei_

user posted image user posted image
Iulikk
Nu merge o "cārpeala"? Ceva de genul cum sudeaza unii conductele de la aeru' conditionat?

S-ar putea sa fiu de bula, dar habar nu am... incerc sa ajut.
ct-03-tvy
cauta la dezmembrari alta conducta, au aia mormane ,depinde unde mergi. trebuie sa mearga alta, o sertizezi iara si pa!
alex_DNK
s-ar putea sa am eu conducta..e de la un clio, dar nu are importanta, cred
catalin_kta
Astazi am reparat conducta.
Pt ca este conducta de retur si nu circula ulei cu presiune am eliminat portiunea de conducta afectata de coroziune si am intercalat o bucata de furtun.

conducta_retur_ulei

user posted image user posted image user posted image

Futunul folosit l-am cumparat de la un magazin de piese camioane si este unul special pt ca are insertie de panza si cauciucul din el si rezista la actiunea motorinei si uleiului. Conducta de aluminiu are diamentru de 12mm dar eu am folosit furtun de 10mm, a intrat greu dar fixat in cele doua coliere late, sunt mici sanse ca sa curga.
Furtunul a costat 20lei/m iar eu am luat 50cm dar am folosit doar 42cm. Colierele au fost 2leibuc.

furtun_retur_ulei_

user posted image user posted image user posted image user posted image

Am folosit vechiile bride pt a fixa conducta .

furtun_retur_ulei_

user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

Am avut ceva treaba in oras in seara asta si am facut aproape 50km iar pana acum nu am vazut sa piarda uei (inca nu am montat scutul).

alex_DNK
foarte tare. felicitari!
catalin_kta
Am rezumat inteaga lucrare cu montarea servodirectiei in doua tutoriale pe care le-am postat pe YouTube, in speranta ca v-or folosi celor interesati de modificari "made home" facute Solenzei.


mcr_razvy
am si eu o intrebare legata de servo, ca am si eu o solenza diesel si un renault kangoo tot diesel cu servo si la tine se aude pompa de servo cand virezi la maxim sau cand o pui in sarcina ca pe kangoo cand virez la maxim si tin tras se aude un zornait infernal in pompa ce acopera si sunetul motorului si zic ca daca as pune si servo pe solenza si s-ar auzi la fel?
para06
se aude la toate masinile care au servo cand esti virat maxim , la altele mai mult la altele mai putin
catalin_kta
Doar cu pompa "de solenza", ce am avut-o prima data montata se auzea un "harait" cand viram dar cu asta de "Kangoo" nu am nici un fel de probleme. Pot vira maxim si forta directia ca nu se aude nici un fel de zgomot.
Ai verificat daca:
- cureaua de accesorii e intinsa corect sau ii buna;
- uleiul ii la nivel;
- uleiul cand a fost schimbat, mai e bun, ai folosit cumva ATF ?
mcr_razvy
cureaua este intansa cat trebuie
uleiul este la nivel maxim
uleiul a fost schimbat recent
dar asa facea de cand am primit masina(este a firmei unde lucrez) deci cand virez haraie ca una cand este virata la maxim dar cand virel la maxim se aude mai tare de cat motorul
eu ma gandeam sa ii pun un servo electric cu o pompa de pe un opel ca cele de pe logan sunt foarte zgomotoase (cele electrice)
catalin_kta
Mai bine inlocuiesti pompa (vezi topicul meu mai sus, ca aceasi problema am avut-o si eu).
Renault are pe unele modele pompa de servodirectie actionata de motor electric iar Opel are directie asistata electric (de ex. Corsa C) in care pe axul volanului este un motor elecric ca cel stergatoare care in momentul cand virezi rotesteste axul volanului si amplifica forta bratelor facand directia usoara.
Directia asistata electiric de Opel nu are cum sa se potriveasca si oricum trebuie modificat foarte mult, ce poate s-ar adapta colana de diorectie de Renault Clio 2, care ii tot asistata electric dar ii foarte complicat sa faci instalatia electrica. La firma la care lucrez s-a schimbat second hand la un Opel Combo 2002 coloana de directie care a costat 800lei pe cand o pompa servo s.h. de Renault(orice model ca toate sunt in mare parte la fel diferind la fulie) costa in jur de 200-250lei blush.gif
donlucyan
Salut.
As vrea sa incerc sa i pun si eu la supernova mea servodirectie,cam cat mar duce toata afacerea?Sau ar merge macar pusa?Daca imi poti raspunde ms.
catalin_kta
Bine inteles ca merge facuta imbunatatirea asta la supernova si fara modificari si combinatii de piese ca in cazul meu (solenza 1.9D).
Piesele le poti gasi usor in dezmembrari la preturi accesibile pt ca noi sunt foarte scumpe iar costul total ar depasi pretul masinii.
Eu am platit 700lei pe: pompa servodirectie, caseta, coloana directie, conducte, vas ulei cu suport, iar de separat de R.Kangoo supotul alternator pompa servo si fulie 140lei.La toate astea se adauga ulei 25-30lei litru, reglatul directiei 50-60lei si manopera daca nu ai posibilitatea si cunostintele necesare.
Tu poti lua din dezmembrari de pe o supernova sau solenza (piesele sunt idetice) dar varianta fara AC. Doar demontezi suportul cu pompa de servodirectie si-l montezi la tine, restul pasilor se regasesc explicati de mine in topicurile de mai sus.
rynox29
salut.......am citit tot ceea ce ai scris tu mai sus, si as avea o intrebare......eu am o solenza scala 2004...........pe loc cu motorul oprit, daca dau de volan stanga dreapta aud o bataie in partea din fata spre stanga....si bataia asta se simte si in volan.......precizez ca nu am pierderi de ulei la caseta de servo si uleiul e schimbat de vreo 6 luni.........cand iau viraj maxim se aude pompa dar nu exagerat de tare............ai idee ce ar putea fi?cand am luat masina nu se auzea bataia aia in volan....si de.a lungul timpului s.a amplificat zgomotul
catalin_kta
Cel mai probabil cremaliera are joc in caseta, mai ales ca zgomotele si jocul ai spus ca se aud in partea stanga unde se gaseste distribuitorul. Pt a verifica trebuie sa suspenzi masina pe un elevator sau un canal si verifici jocul tragand in sus-jos de cremaliera. Daca se constata un joc exagerat atunci trebuie infiletat cu imbus (8mm cred) dopul filetat de la baza distribuitorului.
Acesta insa nu trebuie reglat mai mult de 3 dinti. Dupa ce ai strans dopul filetat trebuie verificat daca volanul revine singur usor pe drept dupa ce virezi. Daca nu revine sau revine greu atunci mai desfiletezi un dinte.
Am sa postezi niste poze dintr-un manual service Solenza descarcat cred din acest site, pt a intelege mai bine ce trebuie facut.


caseta_directie_solenza

user posted image user posted image user posted image



12 Jan 2013, 18:36:
caseta_directie_solenza

user posted image user posted image
edy99
la partea electrica ce modificari ai facut?
catalin_kta
Nu pt ca la diesel (Solenza 1.9D) nu trebuie manocontantul care citeste presiunea pe conducta de inalta pres. si trimite semnal catre calculatorul de injectie sa realizeze corectia relantiului (mareste putin relantiu) asa ceva se gaseste doare la benzina ( Solenza 1.4MPI sau Logan variantele benzina).
Motarul diesel ii destul de puternic si are un cuplu mare in turatii mici ca nu ii influenteaza functiuonarea pompa sevo, fata de benzina care si daca aprinzi farurile ,proiectoarele si aeromerma la maxim , altematorul "ingenunche" putin motoru wacko.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.