Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Montare casetofon
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Imbunatatiri - Dacia Clasic
dacia FOJ
Salut, am un casetofon pioneer pe care nu stiu cum sa il montez.

11 Oct 2012, 15:18:
De la masina am 2 fire: unul maro si unu verde. Din cate am citit imi trebuie o mufa cu 16 pini, dar nu am gasit inca una. Daca stiti sa imi ziceti pt ce sunt cele doua gauri(rosu si alb).
libarca
In functie de model trebuie sa gasesti mufa corespunzatoare,poti incerca sa mergi cu el la un magazin de electronice,sau daca nu gasesti cumperi mufe euro ca in poze si lipesti firele direct pe pini,asta daca ai o schema undeva pe el ca sa vezi care unde vine(nu e metoda ideala, doar in cazurile cand nu poti gasi mufe).
La player de obicei se leaga firele de la mufele euro TATA!
Cele 2 colorate sunt mufe RCA mama si sunt iesiri preamplificate, adica pe ele iese doar semnal,neamplificat,si ai nevoie de o statie intre player si difuzoare sau subwoofer!
dacia FOJ
Mufe ''tata'' am de unde face rost dar nu ma ajuta. O sa incerc sa gasesc mufa pt 16 pini. Si iesirile alea 2(alb si rosu) pentru ce sunt??

libarca
Mufe 16 pini sunt mai multe modele,in functie de producatorul cd-playerului.Seamana foarte mult si chiar se potrivesc intre unele marci,dar e bine sa gasesti exact pe ce-ti trebuie.
Tie iti trebuie tipul asta :
http://www.cablu-conectica.ro/accesorii-au...-pioneer-16-pin
Cele 2 mufe alb si rosu le-am explicat mai sus.
dacia FOJ
Da scuze nu am fost atent. Multumesc mult de ajutor:)
dacia FOJ
Nu se potriveste mufa..dar am demontat-o si am pus firele....doar cele de alimentare, si a iesit putin fum din el. S-au ars finali??? Daca ma puteti ajuta si cu o schema .
bv-08-fgm
Daca a iesit fum nu te mai chinui sal montezi,totusi verifica siguranta sa nu se fi ars prima.
bygy007
io zic sa il duci la doctor ai alimentat aiurea , daca scoteai siguranta si puneai un fir acolo si unul pe carcasa mergea dar acum nu
dacia FOJ
Imi puteti spune ce inseamna...la fiecare : Pin No.
1: B.UP
2: GND
3: ACC
4: NC
5: NC
6: B.REMOTE
7: NC
8: NC
9: RL-
10: FL-
11: RL+
12: FL+
13: RR-
14: FR-
15: RR+
16: FR+

2 Dec 2012, 12:12:
Pai ce s-a ars la el daca a iesit fum..?


2 Dec 2012, 12:13:
Siguranta am schimbat-o nu e arsa
bygy007
QUOTE(dacia FOJ @ 2 Dec 2012, 12:07)
Imi puteti spune ce inseamna...la fiecare : Pin No.
                                                                     1: B.UP  +12v
                                                                     2: GND  MASA
                                                                     3: ACC   +CONTACT
                                                                     4: NC      NU SE FOLOSESTE
                                                                     5: NC        NU SE FOLOSESTE
                                                                     6: B.REMOTE    NU SE FOLOSESTE
                                                                     7: NC   NU SE FOLOSESTE
                                                                     8: NC     NU SE FOLOSESTE
                                                                     9: RL-      SPATE STINGA
                                                                    10: FL-       FATA STINGA
                                                                    11: RL+         SPATE STINGA
                                                                    12: FL+        FATA STINGA
                                                                    13: RR-        SPATE DREAPTA
                                                                    14: FR-        FATA DREAPTA
                                                                    15: RR+     SPATE DREAPTA
                                                                    16: FR+      FATA DREAPTA
*




difuzoarele se leaga asa fata dreapta + cu fata dreapta -


DACA SIGURANTA NU E ARSA S-Au ARS TRASEELE , DE PE CABLAJ SI DIODA DE PROTECTIE EVENTUAL
dacia FOJ
Mersi mult:).
Andyno
nu are rost sa te apuci tu sa l montezi daca nu ai nici o treaba cu asa ceva...risti sa l strici (daca nu l ai ars pana acum)
este de domeniul sf ptr tine...nu cred ca costa mai mult de 30 lei sa ti l monteze.
dacia FOJ
Deci mai am sanse...sa mi-l repare cineva?
nikuniku
probabil te va costa reparatia mai mult decat ai dat pe el,ala este luat de la ,,,,magazinu de noapte,,,daca era de la magazin,in cutie aveai tot ce-ti trebuie pentru el,mufe/carte/suport prindere
bani aruncati,data viitoare apeleaza la un electrician auto sau electronist,cand mai faci astfel de achizitii
dacia FOJ
L-am primit de la un prieten, care nu mai avea mufa la el, a pierdut-o . O sa il duc la un electrician, poate mi-l repara:D
nikuniku
daca e gratis atunci dal la reparat,merita
bv-08-fgm
Puteai de la inceput sa mergi la un electrician,sau sa caut in magazin o mufa pentru el care costa 10-15lei si il montai fara probleme.
bygy007
QUOTE(dacia FOJ @ 2 Dec 2012, 13:29)
L-am primit de la un prieten, care nu mai avea mufa la el, a pierdut-o . O sa il duc la un electrician, poate mi-l repara:D
*


io zic sa treci pe la unu care stie si electronica
Andyno
daca esti din bucuresti iti dau eu mp3 player auto care citeste dupa stick, card si aux in.

cumparat acum 4 zile din metro la pretul de 120 ( nu este de firma, dar l am montat la mine pe masina si se aude foarte bine)

motivul ptr care se vinde: a crezut ca are fata detasabila.

este ca nou, tipla pe ecran, toate accesorile: cutie, manual, chei, garantie.
are iesire si ptr statie.

pret 60 lei. dai un pm daca vrei...este echipat cu mufe euro.
dacia FOJ
Fgm in judetul valcea nu exista mufa pt pioneer deh 2800 mp...am cautat peste tot. Andyno ms de oferta, dar incerc sa il repar pe asta, daca se poate:)
bv-08-fgm
Puteai sa cauti pe net,e ieftina + cu 10-15 lei transportu pana acasa.
Catamarios
salut!Ma fratilor am vazut la un amic pe masina ca avea subwoofer-ul legat de casetofon din spate fara statie si ii mergea chiar bine!Eu am bagat o boxa de 100w sa vad daca merge si nu merge,nici macar un pic de semnal nu ii da!ceea ce vreau eu sa intreb e ca pot monta un subwoofer pe rahatul asta de casetofon care are in spare 2 mufe de OUT(RIGHT,LEFT) si 2 de IN!cum fac sa nu imi trebuiasca statie?
val2011
Pai subwoofer are statia in el. Cat despre semnalul de iesire trebuia sa se auda f putin cu volumul dat la maxim si in boxa de 100.
bygy007
acolo unde scrie out , pe mufele rca semnalul este foarte mic , nu merge direct in difuzor trebuie bagat printr-un amplificator , daca vrei sa faci ceva scoti una din boxele de pe spate si legi ala acolo , daca sint difuzoare simple, nu pune 2 difuzoare pe aceeasi iesire poti arde finalul
Catamarios
QUOTE(val2011 @ 3 Jun 2013, 17:08)
Pai subwoofer are statia in el. Cat despre semnalul de iesire trebuia sa se auda f putin cu volumul dat la maxim si in boxa de 100.
*


amicul meu nu avea statie in subwoofer pt ca el si-l facuse si stiu sigur ca nu avea

QUOTE(bygy007 @ 3 Jun 2013, 17:57)
acolo unde scrie out , pe mufele rca semnalul este foarte mic , nu merge direct in difuzor trebuie bagat printr-un amplificator , daca vrei sa faci ceva scoti una din boxele de pe spate si legi ala acolo , daca sint difuzoare simple, nu pune 2 difuzoare pe aceeasi iesire poti arde finalul
*


am bagat si o boxa mica si daca nu am scos si pe ma-sa si pe tacsu si tot nu se aude nimic!o fi stricat?
bygy007
dscs vrei sa se auda pune pe pinii de la mufa B din a doua poza
ChrisSs
Mai oameni hai sa o luam logic, casetofoanele de masina (CD-playerele inclusiv) au finalii in general de 20W (cu toate ca scrie 45W), daca tu pui boxa de 100W pe el prea mare lucru nu o sa faci, doar atata ca il chinui degeaba. Sfatu meu: iti iei o statie de masina second de 1-200W cu 150 RON ca mai mult nu cred ca e si atunci iti pui ce boxe si difuzoare vrei.
radu_
Asta ii vrajeala...zi-mi tu mie daca ai un amplificator de 100w si tu asculti la volum mic, 25% sa zicem, tu pe iesirea amplificatorului nu o sa ai putere mai mica cam de 20w sa zicem, deci cum il chinui?..aaaa....il chinui cand deja amplificatoru ala de 20w ii la maxim si intra in distorsiuni da aia ii alta treaba
Te poti descurca si cu putere mica, masina mea are din fabrica 2 woofere de 16cm, (avea ca le-am scos) si amplificatoru nu l-am gasit inca da pun pariu ca nu depaseste 30w
bygy007
pentru piesele electronice exista cataloage in care spune puterea asa ca zi ce scrie pe integratul final blush.gif
radu_
Pe mine ma intrebai?...smile.gif...io me refeream ca nu i-am gasit locatia in masina, nu stiu unde ii pus smile.gif restu de difuzoare is de la cd-player si am scos wooferele alea 2, originale sa mai pun un set de componente pe amplificator mai puternic, sa am 3 seturi total si subwoofer am unu de 10"
Da ziceam asa ca nu poate sa aibe mai mult de 30w dupa performanata lor, destul de ok daca vrei un sunet mai complet da daca esti pretentios si vrei bubuiala...neaparat sute de wati
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.