Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Statie bruiata de GPS
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > In Car Entertainment > Statii radio
zanga
Va salut,
Am o problema cel putin ciudata, in masina folosesc o tripla cu voltmetru de la ring pentru a alimenta o statie CB si un GPS. Problema este ca atunci cand le alimentez simultan statia este bruiata de alimentatorul GPS-ului si trebuie sa cresc SQL-ul foarte mult pentru a evita bruiajul insa scade drastic distanta de receptie.

Problema apare doar cand alimetez GPS-ul, am incercat si cu statia + incarcator telefon insa nu am avut probleme.

Cum as putea evita acest bruiaj?
C@talin
asa pateam si eu de la orice incarcator care il bagam in bricheta. nu am inteles nicodata de ce.
da o explicatie este ca incarcatoarele astea sunt in comutatie. si baga paraziti pe instalatie.
bine la mine sunt multi paraziti pe instalatie, se auzea si aeroterma in ea .
acuma nu mai am statie tongue.gif
zanga
Totusi nu as renunta la statie tongue.gif
l@u
atunci renunta la gps sau fa alimentare separata la statie
cj98czh
Incearca prima data cu alt splitter ...
bygy007
incearca sa bobinezi pe o bara de ferita 100-200 spire de 1mm sau incearca un inel dala de ferita de pe la monitoare surse de se pune pe fir

eventual dai 1-2 spire ( ma refer la alimentarea statiei) sau a GPSului , vezi si tu

sint mai multe modele
zanga
Va multumesc pentru raspunsuri.

Daca ajuta cu ceva, cam asa arata alimentatorul GPS-ului (care cred ca e vinovat).

Incerc si cu un inel de ferita.
bygy007
atunci daca ai posibilitatea poti incerca sa faci o cutie din tabla subtire de la conserve inveleste toata placuta aia,

poti incerca initii cu 2 table cite una pe fiecare parte , tabla pe care o legi la minus , prima data la intrare si daca tot mai biriie la iesire

vezi sa izolezi bine tablele sa nu faca scurt

problema cu bruiaju este de la bobina aia , sa nu o scoti ca nu mai merge alimentatoru
paul_p
Tare asta cu tablele si cu nescosul bobinei smile.gif
bygy007
ecranare , din cauza la bobina aia are probleme si e destul de mare lucreaza la frecvente de ordinul sutelor de Khz daca siiam integeatul ala bagam si o schema biggrin.gif
zanga
Am mai primit sfatul cu ecranarea si ma gandeam sa invelesc toata carcasa in folie de aluminiu biggrin.gif ca sa evit vreun scurt.

Daca ajuta pot incerca sa fac poze mai clare.

Oare nu ar fi mai bine sa caut un alimentator mai de calitate?
bygy007
alimentatoru banuiesc ca scoate 5V pt usb , poti inerca si altele dar principiul de functionare e acelasi


poti incerca cu folie de aluminiu , dar problema este cum o lipesti la masa ca aluminiul nu prea se cositoreste

poti inceca asa dai cu scoci , ceva izolant , chiar si o foaie de hirtie , apoi infasori folia de aluminiu , peste bobinezi o sirma subtire dezizolata pe care o legi la masa , eventual poti folosi sirma de la un cablu de retea
zanga
Speram ca un model ca asta sa fie mai bun
user posted image

Cum prind putin timp incerc cu folia de aluminiu si fac teste.
l@u
Eu spun ca inainte de a te apuca de bricolat sa incerci cu o alimentare a statiei direct de la baterie si cu o ferita pe plus.
zanga
Inca nu am gasit ferita, nu sunt in tara si gasesc mai greu.
bygy007
cablu de monitor aruncat care are o galusca daia pe fir
MutFuste
Cum ai rezolvat pana la urma problema cu statia si cu gps-ul ca aceeasi problema o am si eu.
Multumesc anticipat!
zanga
Scuze de intarziere, din pacate nu am rezolvat inca.

Am incercat cu un tor de ferita asemanator celui postat de l@u insa fara rezultate.

Am incercat sa ecranez circuitul cu folie de aluminiu dat tot fara rezultate.
bygy007
deci pina la urma este de la alimentatorul GPS-ului nu?
zanga
Eu asa tind sa cred.
bygy007
daca ai posibilitatea poti face o minarie sa vezi exact daca pe baterie , nu face atunci clar este de la alimentatorul asta , sau poti face un alimentator home made cu7805 care tine 1A dar trebuie pus un radiator destul de maricel ca se incalzeste tare la 1A
zanga
Cat timp functioneaza pe baterie nu am nici o problema.

Ai dreptate cu montajul bazat pe 7805, am vazut cateva scheme si nu pare prea greu de realizat.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.