Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Anunt important-service varza!
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia - Diverse > Diverse
lucian_vlad2001
Pe 16 iunie am avut accident,am dus masina la asigurare si apoi la service, S.C. Service ciclop S.A. localizat pe Giurgiului la capatul tranvaielor, aproape de gara progresu si de iesirea spre Jilava. M-au tinut cu masina in service o luna si ceva! S-au purtat urat cu mine in sensul ca au vorbit cu mine de parca atunci as fi picat de pe luna si nici cum ma chiama nu stiu...
Dupa ce am luat masina din service am observat ca face zgomote ciudate la gropi-nu au strans cadrul motor, lasand suruburile asa... sa atarne...si la fiecare groapa ai impresia ca se rupe masina in 12! nu au spus nimic despre bascula stanga fata...c are este stramba si ca sa imi faca geometria a trebuit sa ma intorc din drum si sa insist eu... (am observat ca directia trage stanga si m-am intors la ei) si cel care se ocupa cu geometria a zis "mah, v-am spus sa nu imi mai dati masini lovite! ca pe mine nu ma pune nimeni pe deviz!!!" asata fara macar sa se uite la mine...o spunea colegilor lui! tinichigeria si vopsitoria au rezolvat-o bine... da ca as nu fie totul bine... desteptii au vazut ca atinge caroseria in carcasa cutiei de viteze doar dupa ce au montat motorul! acum ce sa faca si ei, au luat o dalta si un ciocan si au strambat caroseria ca sa nu mai atinga!!!!
Daca tot au pus aia de la asigurare pe deviz o janta stanga fata, o aparatoare de roata stanga fata si scutul de la motor ei s-au gandit ca nu e nevoie sa faca ei comanda.. si au pus scutul vechi dupa ce i-au dat 2 ciocane, janta am luat-o singur!
Stiu ca sunt o persoana mai fraiera... da astia sunt pe langa ceea ce inseamna service auto! mai bine imi faceam singur masina inspatele blocului! nu mergeti acolo decat daca vreti savopsiti masina sau sa indreptati caroseria!!!!!!!! excl.gif
Lexy
Pe langa faza ca te plangi aici daca tot vrei ca protestul tau sa insemne ceva fa o plangere la OPC!!!Ca se aleg cu o amenda si daca si urmatorul client nemultumit face asa o sa invete sa nu-si mai bata joc de nervii/banii clientilor!
argon
QUOTE(Lexy @ 25 Aug 2005, 11:46)
Pe langa faza ca te plangi aici daca tot vrei ca protestul tau sa insemne ceva fa o plangere la OPC!!!Ca se aleg cu o amenda si daca si urmatorul client nemultumit face asa o sa invete sa nu-si mai bata joc de nervii/banii clientilor!
*



Lexy, omul nu se plange..va face un serviciu celor care sunteti din Buc, sa nu pateasca la fel ca el..asta era ideea..
costi
O fi asta ideea dar mesajul lui o sa ajunga la 1-200 de oameni si aia cu service-ul o sa continue sa aiba mii de clienti.
De asta-i buna reclamarea lui la OPC.

Pe de alta parte, descriere lui: "S.C. Service ciclop S.A. localizat pe Giurgiului la capatul tranvaielor, aproape de gara progresu si de iesirea spre Jilava" mi se pare relevanta pt "calitatea" la care te puteai astepta de ei. Service de periferie cu mesteri pe masura.
Mai trebuie si sa te uiti pe mina cui iti dai masina, te uiti la dotare, la cum lucreaza, la cum sint imbracati, organizati, etc....
argon
QUOTE(costi @ 25 Aug 2005, 11:56)
O fi asta ideea dar mesajul lui o sa ajunga la 1-200 de oameni si aia cu service-ul o sa continue sa aiba mii de clienti.
De asta-i buna reclamarea lui la OPC.
*



Categoric ca e buna..nu am zis sa nu se duca la OPC..chiar de razbunare, daca din alt motiv nu...le-as fi dat foc la service daca imi faceau asa ceva...
costi
Acum nu mai incalzeste pe nimeni dar eu as fi foarte circumspect la cererea service-ului sa las masina la ei 1 luna
E clar ceva in neregula cu ei.
Apoi nu stiu cum se procedeaza in situatii din astea dar ar trebui facut un proces verbal de predare/primire atit la lasarea masinii acolo cit si la primirea ei.
Iar la primire, teste la greu ca la omologare, pina esti multumit din toate punctele de vedere
maxiK
Subscriu: OPC/ANPC
body
Du-te fara nici o problema la OPC !E posibil sa te rezolve cumva!
draku
QUOTE(costi @ 25 Aug 2005, 11:56)
O fi asta ideea dar mesajul lui o sa ajunga la 1-200 de oameni si aia cu service-ul o sa continue sa aiba mii de clienti.
De asta-i buna reclamarea lui la OPC.

Pe de alta parte, descriere lui: "S.C. Service ciclop S.A. localizat pe Giurgiului la capatul tranvaielor, aproape de gara progresu si de iesirea spre Jilava" mi se pare relevanta pt "calitatea" la care te puteai astepta de ei. Service de periferie cu mesteri pe masura.
Mai trebuie si sa te uiti pe mina cui iti dai masina, te uiti la dotare, la cum lucreaza, la cum sint imbracati, organizati, etc....
*



service-ul ala este dintre cele vechi, nu cred ca are relavanta locul unde este amplasat
str. Cutitul de Argint va spune ceva? e mai spre centru, nu? acolo exista service-ul Automecanica, unitatea 26, unde dupa ce ca mi-au facut o lucrare (in 2003) de tot rahatul la nova mi-au si tinut masina 2 luni pt ca cica nu gaseau piese, in conditiile in care eu am le-am dat adresele magazinelor unde aveau piesele respective si chiar vorbisem sa le retina pt mine.
la sfarsit, reclamatie la OPC. oamenii f amabili, dar de..., au si ei masini de reparat, moka daca se poate. asa ca, m-au "facut" (pe romaneste) impreuna cu cei de la service. cum? pai trecusem peste toate problemele mecanice si ajunsesem la vopsea (in loc de blue zealand fusese data albastru electric -capota, aripile stanga, fata si spate). inspectorii OPC m-au convins sa-mi iau masina acasa (hai domle, ca si asa sta de 2 luni pe aici, poate ai nevoie de ea) dar dosarul ramane deschis in privinta vopselei, pana se finalizeaza cecetarile. am fost sceptic si chiar le-am spus ca, daca iau masina se considera ca accept....
urmarea a fost ca, dupa 2 saptamani, am primit o scrisoare oficiala de la OPC care se termina ceva de genul: "....si sunteti de acord cu reparatiile facute, lucru confirmat de faptul ca ati ridicat masina din service...".
mai vreti ceva de la OPC?

PS
am avut ghinion pt ca mi s-a terminat caseta din reportofon exact in momentul discutiei cu inspectorii OPC despre luatul masinii din service, ca altfel aveam probe ...
lucian_vlad2001
QUOTE(Lexy @ 25 Aug 2005, 12:46)
Pe langa faza ca te plangi aici daca tot vrei ca protestul tau sa insemne ceva fa o plangere la OPC!!!Ca se aleg cu o amenda si daca si urmatorul client nemultumit face asa o sa invete sa nu-si mai bata joc de nervii/banii clientilor!
*


pai eu am zis ca fac o fapta buna daca spun si altora ce mi s-a intamplat si unde... ca sa nu cada si altii in capcana.. si logic ca mi s-a parut ciudat caau tinut atat masina.. da imi tot ziceau ca nu se gaseste cadru motor de nova ... ca nu se gaseste carcasa de cutie de viteze(pe care am sudato-n argon pana la urma) si de-astea...ca nu e vina lor!!
sper totusi sa va ajute ceea ce mi s-a intamplat... ca de-ai am pus la: "stirir" sa vada mai multi!
lucian_vlad2001
QUOTE(draku @ 25 Aug 2005, 13:24)
service-ul ala este dintre cele vechi, nu cred ca are relavanta locul unde este amplasat
str. Cutitul de Argint va spune ceva? e mai spre centru, nu? acolo exista service-ul Automecanica, unitatea 26, unde dupa ce ca mi-au facut o lucrare (in 2003) de tot rahatul la nova  mi-au si tinut masina 2 luni pt ca cica nu gaseau piese, in conditiile in care eu am le-am dat adresele magazinelor unde aveau piesele respective si chiar vorbisem sa le retina pt mine.
la sfarsit, reclamatie la OPC. oamenii f amabili, dar de..., au si ei masini de reparat, moka daca se poate. asa ca, m-au "facut" (pe romaneste) impreuna cu cei de la service. cum? pai trecusem peste toate problemele mecanice si ajunsesem la vopsea (in loc de blue zealand fusese data albastru electric -capota, aripile stanga, fata si spate). inspectorii OPC m-au convins sa-mi iau masina acasa (hai domle, ca si asa sta de 2 luni pe aici, poate ai nevoie de ea) dar dosarul ramane deschis in privinta vopselei, pana se finalizeaza cecetarile. am fost sceptic si chiar le-am spus ca, daca iau masina se considera ca accept....
urmarea a fost ca, dupa 2 saptamani, am primit o scrisoare oficiala de la OPC care se termina ceva de genul: "....si sunteti de acord cu reparatiile facute, lucru confirmat de faptul ca ati ridicat masina din service...".
mai vreti ceva de la OPC?

PS
am avut ghinion pt ca mi s-a terminat caseta din reportofon exact in momentul discutiei cu inspectorii OPC despre luatul masinii din service, ca altfel aveam probe ...
*


sa inteleg ca eu chiar nu am nici o sansa... tinand cont ca masina e deja in parcare...
eu i-am facut o constatare la alt service ca sa vad ce e de capul ei... si am ramas masca...suruburi atarnand din cadru motor... nu pot sa cred asa ceva!!!cum se face sa inchizi un astfel de service ca e un adevarat pericol!
draku
nu stiu ce sa iti spun, eu am mers cu OPC-ul cand era masina inca la ei in atelier
si ai aflat cum s-a sfarsit....
sincer sa fiu, nu cred ca ai vreo sansa sa-l inchizi tocmai pe ala, daca era unul mai mic, poate
lucian_vlad2001
QUOTE(draku @ 25 Aug 2005, 14:25)
nu stiu ce sa iti spun, eu am mers cu OPC-ul cand era masina inca la ei in atelier
si ai aflat cum s-a sfarsit....
sincer sa fiu, nu cred ca ai vreo sansa sa-l inchizi tocmai pe ala, daca era unul mai mic, poate
*


mersi, oricum nu mai am nici un chef sa ii vad pe aia! m-am saturat de ei si de service-ul lor!!
sper sa mai citeasca lumea mesajul... ca sa nu se duca acolo!!!
Feather
Din pacate la noi ANPC ( Autoritatea Natioanala pentru Protectia Consumatorului, noua denumire) nu are putere sa faca ceva. In urma cu 2 ani am avut un incident cu cei de la LukOil si dupa ce am adus probe de la 4 benzinarii ca aveau pe stoc in magazin produse expirate am primit un telefon sa ma prezint cu bonul fiscal sa-mi restituie suma si daca doresc despagubiri sa-mi angajez un avocat. Au spus ca au amendat LukOil conform legislatiei in vigoare... si asta a fost tot. Doamne fereste sa aibe cineva accident din cauza handicapatilor din service-uri... or sa dea vina pe sofer, drum si alte lucruri irelevante...


Later edit: Din pacate sunt multe service-uri suspecte in Bucuresti asa ca imi cer scuze pt cei care stiu ca nu se incadreaza la categoria "handicapati". Eu unul propun sa se elibereze diplome de inconstienta, lene, prostie samd.
Lexy
Probabil voi credeti ca cu o reclamatie la opc service-ul/benzinaria dispare este desfintata, amenda de milioane,etc...guess what!Nu se intampla!!!

DAR....se da eventual o mica amenda...si va zic eu daca fiecare gigel isi da oboseala sa faca ASA ceva dupa un timp n-o sa mai faca asa ceva..cu o floare nu se face primavara!!!si se invata omu' ca nu-ti poti bate joc la nesfarsit de ceilalti!!!
Asta-i esenta!!!

Am trecut si eu prin asa ceva...macar si-au primit amenda jegosii!Nu sunt neaparat ei de vina CI SI NOI ca nu luam masuri si ne lasam calcati in picioare la nesfarsit....in schimb ne etalam orgoliu de 2 lei la volan sau fata de vecinu' de la 4 sau fata de cei care's alaturi de noi....
simon
QUOTE(lucian_vlad2001 @ 25 Aug 2005, 13:47)
mersi, oricum nu mai am nici un chef sa ii vad pe aia! m-am saturat de ei si de service-ul lor!!
*


Din cite inteleg tinichigeria-vopsitoria si-au facut treaba bine. Tu ai patimit de pe urma mecanicilor. Cunoscind de demult ''manierele'' lor banuiesc ca nu ai prea stat pe linga ei si ca nu le-ai dat spaga.
Evident nu este vina ta dar asa se poarta ei in acest caz, cica ''clientul nu se intereseaza de masina'' adica nu se intereseaza de buzunarul lor fara fund si nu alearga sa faca acte, sa aduca piesa din magazie si sa mai cumpere din magazinul service-ului ce le lipseste lor, etc.
Parca-i si vad dimineata cind vin la serviciu cum zic plini de lehamite: ''Sefu', ce facem cu jaful ala, ca iar n-a venit clientul? iar sefu' zice plin de importanta: trage-o'n masa'n curte ca uite a venit varu' lu dom'injiner sa vedeti daca are bine strinse rotile' !
Eeeh, amintiri de prin service-uri. Cele vechi sint mai rele ca cele noi, ca au traditie dry.gif
Ake
mutat topic
nu e stire
ydaniel
multam eu nu trec pe la service-uri dar nu strica!!!
Kramer
Atatea post-uri am vazut cu service-uri de care sa ne ferim incat cred ca ar fi mai utle cele despre service-uri Dacia care isi fac treaba ok. Se pare ca astea sunt exceptia (nu regula) deci astea ar trebui enumerate.
lucian_vlad2001
QUOTE(simon @ 25 Aug 2005, 16:04)
Din cite inteleg tinichigeria-vopsitoria si-au facut treaba bine. Tu ai patimit de pe urma mecanicilor. Cunoscind de demult ''manierele'' lor banuiesc ca nu ai prea stat pe linga ei si ca nu le-ai dat spaga.
Evident nu este vina ta dar asa se poarta ei in acest caz, cica ''clientul nu se intereseaza de masina'' adica nu se intereseaza de buzunarul lor fara fund si nu alearga sa faca acte, sa aduca piesa din magazie si sa mai cumpere din magazinul service-ului ce le lipseste lor, etc.
Parca-i si vad dimineata cind vin la serviciu cum zic plini de lehamite: ''Sefu', ce facem cu jaful ala, ca iar n-a venit clientul?  iar sefu' zice plin de importanta: trage-o'n masa'n curte ca uite a venit varu' lu dom'injiner sa vedeti daca are bine strinse rotile' !
Eeeh, amintiri de prin service-uri. Cele vechi sint mai rele ca cele noi, ca au traditie dry.gif
*



astazi am fost la service la aia... ca sa incerc sa imi rezolv problema... si mi-au strans suruburile de la cadrul motor,dand vina pe tinichigiu, de parca el ar fi trbuit sa se ocupe de asta...
si cand le-am zis de unghiul de fuga... ca este putin aiurea.... ei au replicat:" sigur nici o problema, vii saptamana viitoare, ca nu putem sa te rezolvam acum si dai cateva sute de mii la baieti si ovalizam(nu stiu ce)"
apoi m-am dus la electrician... ca sa imi regleze farul stanga ca batea aiurea... am observat si eu asta alaltaieri ca n-am prea mers noaptea ... si luam toate gropile pe stanga ca batea farul la 5 m in fata masinii... si nu aveam timp sa reactionez...
electricianul a reglat farul.... da martorii de semnalizare de la bord tot nu se aprind... si nu sunt arsi... cel putin nu amandoi... si a zis ca nu poate sa ii faca pe loc... nu m-a mai interesat vroiam sa plec...
la care electricianul: "daca aveti 50.000lei...."
nu pot sa cred...
si nenea asta era singurul din serviceul ala care s-a purtat uman!!!era singurul care a parut cat de cat corect!!!
dupa ce ca nu si-au facut treaba, ei cer bani pt reparatii la reparatiile facute de ei!!!!!!
saruman
Acu', nu ca le iau apararea, dar sunt platiti cu 4-5 mil pe luna (daca!) si trebuie sa traiasca si ei. De fiecare data cand am avut probleme cu mecanicii in service l-am cautat pe "big boss" si treaba s-a rezolvat instantaneu.
simon
QUOTE(saruman @ 26 Aug 2005, 21:00)
Acu', nu ca le iau apararea, dar sunt platiti cu 4-5 mil pe luna (daca!) si trebuie sa traiasca si ei. De fiecare data cand am avut probleme cu mecanicii in service l-am cautat pe "big boss" si treaba s-a rezolvat instantaneu.
*


Nici un profesionist nu ar trebui sa faca o treaba mizerabila pentru ca are un salariu, pe care el il considera, mic. Sa faci o treaba proasta pentru a-l teroriza pe client sa-ti dea spaga este INACCEPTABIL! Chiar si in Romania. Ala nu este meserias si nici om cu demnitate nu este mad.gif. De multe ori un astfel de meserias este deprofesionalizat demult pentru ca, tot urmarind spaga si facind lucru prost, a uitat sa lucreze cu harnicie si atentie, s-a inecat in nemernicia lui. Pe astia trebuie sa-i recunosti si sa-i eviti pentru ca desi le dai spaga tot fac lucru prost.
Alta categorie o formeaza cei care stiu sa lucreze si o fac frumos dar numai daca ii platesti in plus si pentru cit ii platesti. Daca ei cred ca nu le-ai dat suficient se fac ca n-au vazut problema respectiva, ca stau masini multe la coada, etc. Daca te inveti cu el poti sa ai treaba bine facuta.
Ultima categorie este elita, lucreaza bine si fara discutii. Un astfel de meserias este vedeta service-ului. Pe unul ca el trebuie sa-i tii aproape, sa nu-l uiti la terminarea lucrarii. Il platesti in semn de apreciere. Eu cred ca, deosebindu-se de restul colegilor, merita venituri suplimentare pentru ca lucreaza la alt nivel. Nefacind-o patronul, o face clientul. Nu am ajuns la nivelul la care, pentru a-ti lucra X la masina, factura ar fi mai mare.
Nu mi-a parut rau sa platesc in plus un astfel de om si m-am dus cu incredere data urmatoare.
lucian_vlad2001
QUOTE(saruman @ 26 Aug 2005, 22:00)
Acu', nu ca le iau apararea, dar sunt platiti cu 4-5 mil pe luna (daca!) si trebuie sa traiasca si ei. De fiecare data cand am avut probleme cu mecanicii in service l-am cautat pe "big boss" si treaba s-a rezolvat instantaneu.
*




pei cica pe astia ii platesc cu un procent din valoarea fiecarei lucrari!
si in al doilea rand... eu mi-am facut si cate ceva in afara de devizul oficial.. surprinzator... ceea ce au facut in plus(mentionez ca am dat cat au cerut) au facut ok... da mi se pare aiurea sa imi dea teapa dupa ce ca le-am dat si in plus...(oricum ei au facut modificari la devizul de la asigurare ca sa le iasa cat mai bine... si au avut si de la mine cate ceva asta pana cand am inceput sa am probleme cu ei... deci platiiti prost nu au fost sigur)
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.