Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Cum se ajunge de la aeroportul int. la Gara de Nor
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Calatorii si Intalniri
betty_onisei
Salut
Daca stie cineva, il rog sa imi dea cateva indicatii cu ce mijloc de transport in comun se ajunge de la aeroportul international la Gara de Nord din Bucuresti. Am luat deja teapa cu taximetristii, asa ca incerc altceva. Sora mea vine din Italia si n-as vrea sa pateasca la fel si sa plateasca drumul cat nu face.
Stiam ca trebuie sa schimbi un autobuz in Piata Presei Libere, dar nu mai stiu care, n-am mai fost de vreo doi ani in capitala. Am incercat deja pe site-ul RATB, dar sunt cam zgarciti cu informatiile.

Multumesc anticipat
tarzy
QUOTE(betty_onisei @ 26 Aug 2005, 10:59)
Salut
Daca stie cineva, il rog sa imi dea cateva indicatii cu ce mijloc de transport in comun se ajunge de la aeroportul international la Gara de Nord din Bucuresti. Am luat deja teapa cu taximetristii, asa ca incerc altceva. Sora mea vine din Italia si n-as vrea sa pateasca la fel si sa plateasca drumul cat nu face.
Stiam ca trebuie sa schimbi un autobuz in Piata Presei Libere, dar nu mai stiu care, n-am mai fost de vreo doi ani in capitala. Am incercat deja pe site-ul RATB, dar sunt cam zgarciti cu informatiile.

Multumesc anticipat
*




autobuzul "oficial" de la aeroport - 785 parca, are cartela speciala diferit de cel urban dar o poti cumpara de la sofer pana la Pta presei Libere iar de acolo autobuzul 105 sau 205 - daca nu ma insel nu au stati comuna cu 785, vca trebui sa te cari un pic cu bagajele, sau ... mai comod mergi cu 785 pana la capat (unirii) si de acolo iei metroul

costi
Corect pina la un punct.
Nu mergi cu el pina la capat ci pina la piata Victoriei de unde iei metroul pina la gara (1 statie)
tarzy
QUOTE(costi @ 26 Aug 2005, 11:12)
Corect pina la un punct.
Nu mergi cu el pina la capat ci pina la piata Victoriei de unde iei metroul pina la gara (1 statie)
*




a .... da, asa-i cel mai bine
si ... cred ca cel mai rapid
Marty
Este vorba de 783, nu de 785! Posibilitati sunt multiple:

- 783 pina la Piata Presei si de acolo 205 pina la Gara (capat)
- 783 pina la Arcul de Triumf si de acolo 205, 182, 282 pina la Gara (va trebui sa rogi pe soferache sa opreasca 783-ul la Triumf);
- 783 pina la Victoriei si de acolo Metrou sau 205 pina la Gara.

P.S.: What's a Wolsvagen? blink.gif
costi
"P.S.: What's a Wolsvagen? "

Cum adica?
Marty
QUOTE(costi @ 26 Aug 2005, 12:16)
Cum adica?
*


Cum adica "cum adica" ? Ia de te uita ce masina conduce omul.....
costi
numai acolo nu m-am uitat smile.gif
Ake
O fi chinezeasca
betty_onisei
QUOTE(Marty @ 26 Aug 2005, 12:14)
Este vorba de 783, nu de 785! Posibilitati sunt multiple:

- 783 pina la Piata Presei si de acolo 205 pina la Gara (capat)
- 783 pina la Arcul de Triumf si de acolo 205, 182, 282 pina la Gara (va trebui sa rogi pe soferache sa opreasca 783-ul la Triumf);
- 783 pina la Victoriei si de acolo Metrou sau 205 pina la Gara.

P.S.: What's a Wolsvagenblink.gif
*




Ce carcotas esti....
Mai greseste omul, nu?
asarban
da, dar si persista..
costi
betty pune repede Volkswagen ca nu mai scapi de ei smile.gif
anpop
QUOTE(Marty @ 26 Aug 2005, 12:14)

P.S.: What's a Wolsvagenblink.gif
*


Eu cred ca-i un fel de Panasoanic wink.gif
asarban
POWASONIC ba!
nu vezi ca e cu W?
J o h n n y
As avea nevoie de un sfat. Maine ajung in Bucuresti la un training si trebuie sa fiu la Centrul Operational din Pipera, pe B-dul Dimitrie Pompei. Are cineva ideea cat e departe fata de Gara de Nord? Singura solutie e taximetrul sau se poate lua si metroul, eventual in combinatie cu un autobuz...

Oricum, sunt convins ca o sa ma descurc, insa niste informatii in plus nu strica.
tarzy
QUOTE(Johnny_Bravo @ 28 Sep 2005, 20:52)
As avea nevoie de un sfat. Maine ajung in Bucuresti la un training  si trebuie sa fiu  la Centrul Operational din Pipera, pe B-dul Dimitrie Pompei. Are cineva ideea cat e departe fata de Gara de Nord? Singura solutie e taximetrul sau se poate lua si metroul, eventual in combinatie cu un autobuz...

  Oricum, sunt convins ca o  sa ma descurc, insa niste informatii in plus nu strica.
*



banuiesc ca-i vorba de Centru operational RFB
e destul de aproape de statia de metrou Pipera

de la gara de nord trebuie sa iei metroul 1 statie pana la Pta Victoriei, acolo schimbi magistrala si mergi pana la capat (Pipera)

pe traseul asta cu metroul ajungi mult mai repede decta cu taxiul
drumaru
Nu ne-ai dat adresa, dar statia de metrou Pipera e pe la mijlocul bulevardului d. Pompeiu. Aasadra, ia metroul de la Gara de Nord spre dristor 2 pentru 1 statie cobori la Piata Victoriei 2, urmezi indicatoarele spre Piata Victoriei 1 - magistrala IMGB-Pipera si iei metroul spre Pipera trei statii (la Pipera e capatul). Iesi din statie pe suingura iesire existenta si mergi drept inainte 10 metri. Strada cu linia de tramvai este Bd. D. Pompeiu.
J o h n n y


Intr-adevar, de centrul RZB era vorba.
Intre timp am si ajuns acasa, totul a fost ok!. Am avut asigurat transportul de la hotel pana in Pipera, s-a ocupat colegii din Bucuresti de tot. smile.gif

Mersi frumos de sfaturi.


P.S. Bucurestiul arata destul de frumos noaptea... sleep.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.