Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Am pus-o cu mosul
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Asigurari si Daune Auto
Pages: 1, 2, 3
betamax
Am prins un iepure (Corsa) pe Metalurgiei, intre Sos. Berceni si Metro Berceni. El a iesit din stanga (Brumarescu) si crezut ca are timp. N-a avut. Partea proasta e ca RCA-ul lui e la Astra, iar Meridian ( cu care am contract ) nu lucreaza cu ei pentru ca sunt rai platitori. Dati-va cu parerea.
[attachmentid=1627850244] [attachmentid=1627850245] [attachmentid=1627850246]
[attachmentid=1627850247] [attachmentid=1627850248]

Edit: Sorry, am plasat gresit, rog un moderator sa mute topicul la "Scenic".
Tamango
Cum arata iepurele ? Poze ?
Markos
Da' l-ai pupat zdravăn, nu glumă. Ce lichide a pierdut Scenicul?
prody
E dauna totala, nu conteaza cu ce service are sau nu are Astra conventie de decontare directa pentru ca oricum nu va mai fi cazul de decontare. Sa fii atent sa nu te insele la calculul valorii maxime de despagubire, o sa primesti trei sferturi dintr-o despagubire ce reprezinta 15% din valoarea de nou a masinii insa este foarte important cat vor considera ei valoarea de nou ,de obicei o aleg pe cea mai ieftina pe care o gasesc in catalog insa daca ai dotari sau vreun nivel de echipare ridicat trebuie sa le atragi atentia din timp.
mrkiry
Bine ca nu a iesit RATB 220 sau 141 dry.gif ,si-asa acolo fiecare merge dupa ureche...
hathazy
airbag a sarit???
Merced
Eu n-as fi convins ca e dauna totala, cel putin in ochii lor...
betamax
Tamango: N-am poze cu iepurele, dar a scapat mai bine ca mine. Punte spate de inlocuit si aripa dr. spate la fel.

grecu' A pierdut antigel si, probabil, freon.

prody Multam pentru sfat.

mrkiry
P-alea le stiu, fac de doi ani (de cateva ori pe zi) traseul asta.

hathazy N-a sarit, m-am mirat si eu. Are vreo legatura cu faptul ca nu aveam centura pusa ? De obicei n-o pun.

Merced Nu zic nimic, o sa vad maine ce zic ei. Eu as vrea masina pe care am avut-o.
prody
Ai grija ca piesele pe care le aduce Astra sunt sub orice critica, daca este la limita daunei totale cu piesele aduse de ei mai bine insisti pentru dauna totala, primesti banii, iei piese SH, mai iei niste after-market acolo unde nu prea conteaza , sau oricum, le alegi tu , nu iei toate jegurile de pe piata si poti sa faci masina . Eventual ia un deviz de la reprezentanta chiar daca o sa platesti vreo 200 lei insa poti sa iti sustii cauza cu el.
betamax
prody, exista vreo formula, normative, ceva, dupa care se calculeaza valoarea daunei totale ? Ca ma indrept catre acest deznodamant, dupa cum zise azi si un mester de la service. Cu alte cuvinte, recarosarea ma asteapta ( asta ar fi varianta cea mai buna, in opinia mea).
Si cum aflu valoarea ei de noua ?
prody
La formula nu e problema , este lege in acest sens,va fi 15% din valoarea de nou pentru ca o sa ti-o considere pe stare satisfacatoare mai mult ca sigur (cam asa fac la masini de peste 10 ani vechime).In mod normal daca arata bine si ai km mai putin de 225 000 ( 15 000/an x 15 ani vechime) ar trebui sa iti mai adauge vreun procent insa slabe sanse .
Din aceasta valoare de 15% ti se scade un sfert, epava, si restul ii primesti.
Valoarea de nou o sa ti-o ia din niste cataloage,(de obicei folosesc niste cataloage nemtesti vechi) trebuie sa le ceri sa iti prezinte cum au stabilit valoarea nou pentru ca una cheala pe acea motorizare poate a fost 25-28 000 de marci noua, iar una cu optiuni mai multe poate a fost 35 000, ceea ce nu e acelasi lucru, mai inseamna vreo cateava sute de euro in plus la final, o sa transforme in euro pretul.
Vezi-ti de treaba cu recarosarea, cand am zis ca e dauna totala, asta era dpdv economic cu tarfie de service, facturi s.a.m.d., masina e reparabila daca ai vreo 6000 lei.
tatabobu
QUOTE(betamax @ 14 Nov 2012, 22:36)


hathazy N-a sarit, m-am mirat si eu. Are vreo legatura cu faptul ca nu aveam centura pusa ? De obicei n-o pun.

*



Zi mercic ca n-aveai capetel de-ala de centura infipt ca sa anuleze avertizarea sonora., nu-ti doresti sa iei un airbag in mufa cand te indrepti spre volan, fara sa te tina centura lipit de scaun.
prody
Nu are nicio treaba cu centura la modelul ala, nu a sarit fie ca nu a fost decelaratia suficienta, adica dupa ce l-a lovit pe celalalt - l-a rasucit si s-a mai dus putin in fata, fie nu mai functioneaza bine sistemul din cauza vechimii . Oricum,in accidentul asta bine ca nu au sarit, asa e.
betamax
Dupa ce am lovit iepurele am mai facut vreo 2-3 metri. Contactul n-a fost asa de violent pe cat te-ai astepta vazand pozele. Nu mi-am apropiat sfecla (cavitatea craniana) de volan sau bord, in urma impactului.
Bobule, ai dreptate, imi amintesc un filmulet de pe youtube in care niste pompieri/descarceratori interveneau la o masina iesita de pe drum, pompierul a deschis usa din dreapta (nu era pasager in masina), a umblat pe acolo si s-a declansat airbegu'. Rezultat: pompier ramas planton cateva minute. Out of job.
cosmin_2300
Cam asta se întâmplă dacă-ți sare un airbag în mufă (deși nu cred că sare așa repede -adică dacă lovești în volan- cum e-n clip, da-n fine):
betamax
Revin cu intrebarea: stie cineva cum pot afla valoarea de noua a masinii din semnatura ?
Este full fara piele, ca sa folosesc o expresie consacrata (de catre samsari).
betamax
Multam, n-am gasit modelul meu dar mi-am facut o idee despre pret. Am sunat si la Meridian (am contract de mentenanta cu ei), poate gasesc ei ceva date mai aproape de adevar. Pana una, alta, mai sap.
hathazy
la sofer nu are de ce sa iasa aibagul , lovitura o fost in partea dreapta si din cate pare nu foarte puternica, senzorul de airgab este undeva in lonjeron mai spre mijloc(daca gresesc rog corectare), si in dreapta la megane conteaza daca e sta cineva(este greutate pe scaun)daca te uiti sub scaun vezi ceva fire mufe etc pe acolo, si din cate am inteles eu acela este conectat la un "fel de senzor" de greutate.

e raparabila masina, aripa de scenic in cj este la 100 ron pe culoare, spoiler 150, far 100 ron, etc.cabru motor am vazut la 450 ron, daca nu e raparabila!

toate cele bune de la Cluj
b76bgaarh
gresesti. meganu nu are senzor greutate, in scaunul pasager.
hathazy
pai atunci cum sare airbagul???la centura nu are fir!si la renault se declanseaza airbagul doar daca este pasager in dreapta(vb de airbag pasager)?alta logica nu vad


am un prieten cu un clio, era doar el in masina, a "taiat" cu el stalp si doar airbag sofer a sarit.

gabize
La pasager este pe laterala bordului, accesibil cand este portiera fata dreapta deschisa, un comutator din care se poate activa/dezactiva airbagul.
Din ce stiu eu, megane nu are senzor de greutate la scaunul pasagerului, eu am vazut doar pe Laguna II, III si Velsatis, probabil este si pe Latitude, Koleos, etc.
betamax
Nu stiu daca aduc vreo clarificare, mosul nu a avut airbag pentru pasager (e gaura acolo).
hathazy
aaaa........ok smile.gif)).atunci nu avea ce sa sara.este intradevar o lamurire.din pacate senzorii de airbag nu sunt niciunde foarte precis descrisi(carti tehnice, sau manuale), ma gandesc ca din cauza de securitate.eu am zis ca este in lonjeron mai pe la mijloc deoarece acolo vad o mufa care intra si alt rost nu-i vad.

nu vreau sa vb prostii.

poate avem printre noi un tinichigiu care ne lamureste:)
romeo_id
citește aici despre airbag uri si senzorii de declanșare, poate te ajuta să te lămurești cum sta treaba Link. Succes colegului cu reparația.
kosasig
Spune-mi care este data primei inmatriculari, modelul masinii, motorizarea si puterea, kilometrii si data accidentului !. Incerc sa iti fac maine o calculatie dar ar fi bine sa stii si valoarea devizului ca sa vedem daca e dauna totala .
klaus
QUOTE(hathazy @ 18 Nov 2012, 08:06)
din pacate senzorii de airbag nu sunt niciunde foarte precis descrisi(carti tehnice, sau manuale), ma gandesc ca din cauza de securitate.eu am zis ca este in lonjeron mai pe la mijloc deoarece acolo vad o mufa care intra si alt rost nu-i vad.
*

Serios?
Cu siguranta, dar cu siguranta, nu ai cautat referinte despre ei, ca e plin netul de informatii adevarate si clare.
hathazy
QUOTE(klaus @ 19 Nov 2012, 10:43)
Serios?
Cu siguranta, dar cu siguranta, nu ai cautat referinte despre ei, ca e plin netul de informatii adevarate si clare.
*




tipule , spunemi si mie la un megane unde se afla acel "declansator"-"senzor de tamponare" sau cum vrei u sa-i zici.

lonjeron?jug?

calcul de airbag este in "cutiuta" de la schimbator, asta stiu, dar acel calculator de unde stie daca exista o lovitura, are nevoie de un senzor(cred), acela unde este ca eu nu am gasit.

dar fiindca u esti documentat astept un raspuns de la tine

cu mult respect
klaus
un "calculator de airbag" are cam urmatoarele componente interne (in el):
- un decelerometru electronic (pentru sistemul airbag frontal cu centuri pretensionate);
- un decelerometru de securitate (pentru sistemul airbag frontal cu centuri
pretensionate);
- un decelerometru de securitate (pentru sistemul airbag lateral);
- legaturile cu captorii electronici laterali situati in stalpii centrali ai caroseriei;
- un circuit de aprindere pentru declansatorii pirotehnici;
- rezerve de energie electrica un condensator de mare capacitate care stocheaza energia electrica si d-aia se spune sa astepti 5 minute inainte de diverse operatiuni, sa se descarce asta);
- un circuit pentru diagnosticare si memoria defectiunilor detectate;
- un circuit de comanda al martorului de alerta din tabloul de bord;
- o interfata de comunicare pentru priza de diagnosticare.

Alea cu senzorii prin lonjeroane erau mai pe la inceputul sistemului.
betamax
QUOTE(kosasig @ 18 Nov 2012, 17:08)
Spune-mi care este data primei inmatriculari, modelul masinii, motorizarea si puterea, kilometrii si data accidentului !. Incerc sa iti fac maine o calculatie dar ar fi bine sa stii si valoarea devizului ca sa vedem daca e dauna totala .
*



xx.11.1997, Renault Megane Scenic RT, 1598cc -66kW (90CP), ~150 000 km.
Valoarea devizului inca n-o stiu, nu s-au apucat de ea cei de la service. Apropo, CAR KRAFT SERVICE va spune ceva? E pe Metalurgiei, intre sos. Berceni si Metro Berceni.
kosasig
Serviceul nu imi spune nimic, nu am colaborat cu ei ! Maine seara iti voi comunica suma minima pe care trebuie sa o primesti in caz de dauna totala ca am la birou cataloagele !
romeo_id
Klaus, cred ca va fi nevoie sa explici si ce e acela un decelerometru si apoi sa explici cum e treaba cu inertia smile.gif. Auzi, da' centura de siguranta de unde stie ea sa se blocheze? smile.gif)
kosasig
QUOTE(betamax @ 19 Nov 2012, 19:50)
xx.11.1997, Renault Megane Scenic RT, 1598cc -66kW (90CP), ~150 000 km.
Valoarea devizului inca n-o stiu, nu s-au apucat de ea cei de la service. Apropo, CAR KRAFT SERVICE va spune ceva? E pe Metalurgiei, intre sos. Berceni si Metro Berceni.
*


Ia aminte :

Valoare de nou : 16811 euro, catalog Schwake 2004, pag. 966, pozitia 6
Valoare Reala : 2521 euro (pana la aceasta suma ti se deconteaza reparatia cu acte si inspectie a masinii reparte)
Valoare Dauna Totala : 1891 euro (banii ii primeste proprietarul si nu intereseaza pe nimeni ce se face cu epava)

betamax
Multamesc, boierule ! Mai are vreo importanta ca are AC, ABS (airbagu' si geamurile electrice banuiesc ca erau standard) ?
PS. Sper ca Astra face aceleasi calcule sa macar pe aproape.
kosasig
Am luat exact modelul RT !
Nu poate nimeni sa iti faca un calcul cu rezultat mai mic.E matematica ! Ba chiar daca poti demonstra ca nr de kilometri este real , ceea ce este foarte greu , suma poate fi considerabil mai mare !
betamax
Cred ca pot, dar e cam greu. In ultima vreme reparatiile au fost facute la Meridian, iar cand am luat masina in 2008 din Germania avea 99 000 km, in cartea de intretinere (pe care am gasit-o in masina, nici n-am intrebat de ea, doar vazut-placut-cumparat) ultima revizie/reparatie era consemnata in 2006 la 76 000 km. Dar eu m-as multumi cu 1800 E.
kosasig
Corect, cu banii astia o repari linistit cu piese originale din dezmembrari si iti raman si bani pentru Revelion ! Incearca sa grabesti un pic lucrurile. Cere sa iti intocmeasca cei de la service devizul si eventual du-te chiar si tu cu el la asigurator ! Daca este peste valoarea reala poti depune si cererea de despagubire odata cu el pe suma comunicata de mine , calculata in lei la cursul din data accidentului .
betamax
kosasig, imi cer mii de scuze, pe bandourile laterale scrie 1.6 e. Deci nu este RT. E mare diferenta ? Ai putea, te rog, sa refaci calculul? Astazi s-au apucat baietii de masina, ca sa faca devizul estimativ. Probabilitate foarte mare sa iasa dauna totala, zic ei, d-aia as vrea un calcul la fel de riguros ca primul, sa am o baza solida de discutii (eventual negociere).
Multam inca o data.
kosasig
Nu pot sa iti spun deocamdata exact dar oricum despagubirea ar fi cu maxim 150 euro mai mica , valoarea de nou fiind in jurul a 15500 euro daca imi aduc bine aminte.
kxz
QUOTE(tatabobu @ 15 Nov 2012, 18:13)
Zi mercic ca n-aveai capetel de-ala de centura infipt ca sa anuleze avertizarea sonora., nu-ti doresti sa iei un airbag in mufa cand te indrepti spre volan, fara sa te tina centura lipit de scaun.
*



ai grija ca un volan in mufa, face pagube mai mari decat un airbag in mufa.
tatabobu
Ma io-mi pun centura si pentru 50 de metri in curtea Politehnicii smile.gif
UXE
nu e dauna totala, dar e pe aproape
betamax
Ai dreptate, e aproape, cei de la service au trimis reconstatarea, reparatia costa in jur de 22 000 lei (initial 25 000 lei)... adica vreo 5400 euro. Iese la polish, cum zicea un istet (dupa parerea lui) si precis Astra va fi de acord cu suma asta.

@bobu
: si io-mi pun centura, chiar si pentru 4-5 metri, ca altfel imi cad nadragii...
kosasig
QUOTE(betamax @ 28 Nov 2012, 20:21)
Ai dreptate, e aproape, cei de la service au trimis reconstatarea, reparatia costa in jur de 22 000 lei (initial 25 000 lei)... adica vreo 5400 euro. Iese la polish, cum zicea un istet (dupa parerea lui) si precis Astra va fi de acord cu suma asta.

@bobu
: si io-mi pun centura, chiar si pentru 4-5 metri, ca altfel imi cad nadragii...
*



Ce dracu, eu am facut degeaba calculele alea pentru tine? Valoarea reala e de 2500 euro ! Nu iti plateste nimeni peste suma asta !

prody
Mai spune-i o data inspectorului constatator ca poate nu a inteles bine : masina nu e din 2007 , e din 1997 ! smile.gif
Chiar asa, dupa ce am discutat pe aici,chiar nu ai inteles cam in ce suma trebuie sa se incadreze despagubirea ?
hathazy
omul are dreptate cu suma care i sa dat 22000, ca cei de la service iti calculeaza cu pise originale.tata si-a spart Octavia acum vreo 3 ani.flansa bord fara airbag 8000 ron sa calculat(sau cu tot cu airbag nu mai tin minte), cert este ca tata a primit aproape 3000 de euro si masina.era modelul full din 2001(navi , "pele", tot ce se putea pune pe masina, si 80.000 km dovedit prin carte service si verificat la reprezentanta masina era de noua la noi)

era dauna totala, asigurarea ia zis sa se bucure ca a primit atata, masina e veche, nu conteaza ca e intretinuta sau alte aiureli.nici daca ii dai in judecata nu iti dau mai mult.

am dat masina cu 1200 euro, la un vecin samsar la reparat cu 1000euro, cred ca in loc de airbag a bagat ciorapi, si la dat cu 4200 spune el.
betamax
Copii, nu va agitati. Atat au spus cei de la service ca va costa reparatia. Asta inseamna ca e dauna totala si ca se vor aplica, sper, calculele lui kosasig (caruia ii multumesc inca o data). Nu ma asteptam sa fie nevoie sa dau lamurirea asta... .
prody
QUOTE(betamax @ 28 Nov 2012, 20:21)
Ai dreptate, e aproape, cei de la service au trimis reconstatarea, reparatia costa in jur de 22 000 lei (initial 25 000 lei)... adica vreo 5400 euro. Iese la polish, cum zicea un istet (dupa parerea lui) si precis Astra va fi de acord cu suma asta.



Pai de aici intelesesem ca esti convins ca Astra va acepta suma de 5400 de euro, si kosasig probabil ca inteles la fel.
betamax
Credeam ca se vad ghilimelele.
betamax
Copii, ia cititi si va minunati. Am fost astazi la sediul Astra de pe Slatineanu sa vad in ce stadiu e dosarul meu, dupa reconstatare. Ii zic fetei de la registratura sa il anunte pe cel care se ocupa de dosarul meu ca vreau sa stau de vorba cu el. Il mai asteptau doi tipi, plini de draci. Dupa ce se cearta bine cu aia, vine randul meu. "Imi pare rau... (deja trag aer in piept sa incep scandalul) dar la masina dv. este dauna totala". A, OK, zic. Si mai departe ? "O sa va dam banii conform legii" Cat, mai exact ? " 1891,24 euro la cursul din data accidentului". Adica exact suma calculata de kosasig. Au plecat de la exact aceeasi valoare de nou, mai departe e matematica. Am facut cererea pentru despagubire, am inregistrat-o si acum astept banii in termenul legal. Ideea este ca nu ma asteptam sa mearga asa repede si fara probleme. Banuiesc ca nu mai are cum sa apara vreo problema, decat o eventuala intarziere la plata, dar ma voi duce peste ei, peste doua saptamani (inteleg ca asta e termenul legal).
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.