Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: reglaj faruri
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Dacia Nova
contabilosu
Sal , ma invata si pe mine cineva cum se regleaza farurile ca ale mele bat pe cimp ?
PH-06-BOA
Slabeste suruburile de prindere pe panoul de fata, si baga distantiere in asa fel ca farul sa bata unde trebuie, asta daca nu ai pus becul sucit, sau flansile de prindere nu sunt prinse pe bec aiurea si nu focalizeaza perfect (ca la lanterna, cand apropii si departezi becul de oglinda).
contabilosu
Cam elevat raspunsul , in romaneste se poate ?
Razvan_Ionut
pe romaneste mai cauta folosind functia search , o sa gasesti destule raspunsuri in legatura cu ghici ce ---> reglaje.

eu unu am inteles ce a zis PH-06-BOA.
nova tuning
vezi poate nu ai toate 4 suruburi pe faruri si daia bat pe camp. eu le reglez la a mea numai din interior de la rotita de langa ceasurile bord, si nu am trb cu ele. stima.
Virusux
vezi ca ai un surub de reglaj langa sufa care iti duce de la far la butonul din bord
Andyno
daca farurile un aliniate ok cu masina...estetic vorbind. Adica nu unul sa fie in jos si unul in sus.
Reglezi oglinda la far nu farurul cu totul...inceara in fata unui zid. Trebuie sa umbli la jucarie unde intra cablul de reglat oglinda din interiorul la masina.
PH-06-BOA
Eu am spus de suruburile de prindere, crezand ca din cele normale de reglaj s-a facut totul, si mai mult nu se poate. Apoi, pentru o focalizare cat mai corecta, trebuie umblat si la flansa becului, care poate sa nu fie pusa pe pozitia corecta. La fel ca la lanterne. Departand sau apropiind becul, se obtine lumina mai concentrata sau imprastiata. Cat priveste intensitatea luminii, am mai spus-o.Firele si releul.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.