Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: [VAND] Piese Auto Originale sau AM - Multi Marca
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Bursa > Arhiva cu anunturi
turbonic
Salut dragi romani.

Voi incerca sa exprim cat de scurt posibill, despre cum va pot fi de folos pentru a rezolvarea problemelor pe care le intampinati in utilizarea masinii.

Ma numesc Ioan, sunt student si am un magazin online ce se ocupa strict cu vanzarea pieselor si subansamblelor auto. Datorita faptului ca am lucrat in service auto si a cunostiintele capatate la universitate, am strans experienta necesara acestui domeniu.

Avand in vedere ca lucram in service, va dati seama ce bine ma simteam cand aveam nevoie de o piesa si administratorul punea un adaos mic pentru ca lucram acolo. Acelasi sentiment vreau sa il aveti si dumneavoastra, viitorii mei parteneri.

Statistic, cei mai fericiti dintre clientii mei au redus costurile cu achizita pieselor auto cu pana la 37,83% (calculul a fost efectuat pe un esantion de 100 de persoane ce au cumparat consumabile - filtre, curele, ambreiaje, elemente de franare, etc).

Datorita starii economice in care ne aflam va propun 2 variante de achizitia pieselor auto:

OEM+ = ce se traduce in Original Equipment Manufactured si inseamna orice piesa ce a venit ca prim montaj pe masina, aceste piese pot fi fabricate de constructor - piesele originale OE - sau constructorul sa delege alt producator de piese pentru a executa piesa in cauza - piese OEM.

Recomand varianta OEM+ cand nu sunt mari diferente la pret, cand am observat inlocuirea cu o pieasa AM afecteaza durabilitatea altor componente.


EcoMax = e conceputul sub care vand piese aftermarket (piese pentru care constructorul ofera licenta pentru productie - astfel piesele trebuie sa depaseasca anumite standarde); nu faceti greseala sa subestimati piesele aftermarket din punct de vedere al calitatii, exista intradevar si firme proaste, de aceea am o stransa legatura cu mecanicii si sefii de service pentru a imi putea relata ce firme sunt mai bune.

In anumite cazuri, datorita lipsei de experienta cu un anumit producator nu voi putea recomanda o variante EcoMax, caz in care va fi specificat.

In asa fel pot oferi un echilibru intre calitate si pret, echilibru care, zic eu, conteaza acum mai mult ca niciodata.

Pentru oferte va stau aici la dispozitie sau la datele de mai jos, de mentionat este faptul ca am nevoie de urmatoarele date pentru o identificare cat mai exacta a pieselelor:

- marca autovehiculului
- tipul autovehiculului
- anul de fabricatie
- seria de sasiu
- cilindreea motorului (sau tipul motorului)
- puterea motorului in kw sau cp


Cu stima,

Ioan Teodor
SC Evoparts Auto SRL
Bvd Aurel Vlaicu, 187
Constanta
Fax: 0241 878 617
Tel: 0729 440 132
Email: admin@evoparts.ro


cosmin_69
Multumim pentru informatii !

Dar de unde stim ca nu este o pacaleala cu magazinul online ?

Si mai ales in cazul unei piese necorespunzatoare(calitativ si constructiv) ca mai pot fi returnate si primite ?
Am fost muscat o data si acum suflu si in IAURT.

2 Dec 2012, 13:11:
Spre exemplu am un renault megane II an 2004 si am de schimbat tampoane motor, bieleta cuplu, distributia si kit accesorii.
Ar trebui sa puneti la dispozitie si produsele magazinului online(poze, imagini) , nu ca ar fi mai multa siguranta, dar macar sa stim comandam.
Eu de regula dau banii cu piesa in fata.
turbonic
QUOTE(cosmin_69 @ 2 Dec 2012, 13:07)
Multumim pentru informatii !

Dar de unde stim ca nu este o pacaleala cu magazinul online ?

Si mai ales in cazul unei piese necorespunzatoare(calitativ si constructiv) ca mai pot fi returnate si primite ?
Am fost muscat o data si acum suflu si in IAURT.

<span class='edit'>2 Dec 2012, 13:11:</span>
Spre exemplu am un renault megane II an 2004 si am de schimbat tampoane motor, bieleta cuplu, distributia si kit accesorii.
Ar trebui sa puneti la dispozitie si produsele magazinului online(poze, imagini) , nu ca ar fi mai multa siguranta, dar macar sa stim comandam.
Eu de regula dau banii cu piesa in fata.
*




Salut Cosmin,

Avand in vedere ca ai fost Stan patitu' inteleg maxim retincenta fata de oferta mea, ca de, romanasii au dat atatea tepe..., insa te asigur ca firma nu e fantoma si am inceput-o ca s-o cresc.

Ai dreptate totusi, nu am dat situl => Piese Auto Online

Daca ai rabdarea sa te uiti la paginile de Termeni si conditii, precum si la Livrare si retur, vei vedea ca am incercat sa fiu cat mai transparent posibil.


Cat despre raspunsul la intrebarea ta, da - piesele se pot trimite inapoi in cazul in care nu se potrivesc pe masina, sunt defecte, am facut o eroare sau mai stiu eu, piesa a fost livrata in ambalajul gresit, lucrurile acestea se intampla, nu des, insa suntem oameni si pana la urma greseala tot umana este, insa consider ca modul cum alegem sa infruntam aceste greseli ne diferentiaza.

Insa nu inteleg de ce ai fost ars si te rog sa ne spui mai multe - ajuti astfel si colegii, conform legii poti returna un produs cumparat online in 10 zile de la data facturarii, acum daca nu ti-a dat factura ma depaseste.

Acum ca v-am relatat toate aceasta, daca ar fi sa dati o comanda la mine si daca mai dau un discount sa se faca plata in avans, ati fi interesat?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.