Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Vreau monitor!
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2
vis-a-vis
Sa fie bun, sa fie ieftin si sa mearga cu dracie d-asta de le RDS. 04.gif
[attachmentid=1627857739]
Deci, cu intrare SCART sau Composite...
Minim as vrea de 21,5" si full-hd. Gasesc pe undeva? Vreo oferta?
kum
QUOTE(vis-a-vis @ 17 Dec 2012, 23:22)
Sa fie bun, sa fie ieftin si sa mearga cu dracie d-asta de le RDS. 04.gif
[attachmentid=1627857739]
Deci, cu intrare SCART sau Composite...
Minim as vrea de 21,5" si full-hd. Gasesc pe undeva? Vreo oferta?
*


Rosu cu albastru nu se pupă nono.gif
HDMI e pentru fullashde.
vis-a-vis
Pai una si alta, nu una sau alta...
kum
Pai nici una din alea rosii (adica nici SCART nici COMPOSITE) nu-ti scoate HD. Am io la Wii iesire composite si nu e HD.
vis-a-vis
Pai nu vreau HD, ca nu scoate SB-ul HD. Ma gandeam la full hd ca rezolutie. Pentru PC.
C a t a l i n
Problema sursei de semnal se poate rezolva prin inlocuirea acelui STB SD cu unul HD, ce are iesire HDMI.
kum
QUOTE(vis-a-vis @ 17 Dec 2012, 23:49)
Pai nu vreau HD, ca nu scoate SB-ul HD. Ma gandeam la full hd ca rezolutie. Pentru PC.
*



Pai asa zi-i colegu'. rolleyes.gif
vis-a-vis
Daca au astia altfel de STB cu iesire HDMI, ma voi orienta spre el biggrin.gif
C a t a l i n
Humax HD2, la punctele de vanzare RDS.

vis-a-vis
Ethernetu' ala ce face? nedumerire.gif
C a t a l i n
Momentan nimic. E dezactivat din soft. Posibil (dar improbabil) la un viitor update sa devina functional (Smart TV?!?! smile.gif )

Doar USB-ul e util, poti inregistra sau reda diverse, desi cam orice TV actual e mai capabil decat cutia asta.
Merced
QUOTE(C a t a l i n @ 17 Dec 2012, 23:55)
Humax HD2, la punctele de vanzare RDS.
*



M-am rugat de mizeriile alea sa-mi dea unu' de vreo doua ori. Mereu cand intreb, n-au.
cdadan
Cand am citit titlul topicului m-am gandit ca s-a intors Fanel Monitoras. doh.gif
Merced
Pai n-a plecat nicaieri.
vis-a-vis
Pai a fost deliberat, stiam ca un titlu de genul asta va atrage tongue.gif
C a t a l i n
QUOTE(Merced @ 18 Dec 2012, 00:06)
M-am rugat de mizeriile alea sa-mi dea unu' de vreo doua ori. Mereu cand intreb, n-au.
*




Pai vezi ca, mai nou, de cand si-au reziliat de-alde bygy & co, cei debusolati fara discovery, contractele, au inceput sa apara decodoare in stoc.

Suna la rel. clienti, fa cerere, inregistreaza numarul, peste 2 zile aplica pe site-ul lor si cere informatii despre numarul sesizarii, ameninta-i cu UPC-u, si vei primi rapid cutie.
Merced
In Pitesti au monopol, nu prea am cu ce sa-i amenint.
vis-a-vis
Auzi, canta la alta masa, aici e topicul meu wink.gif
Merced
Nu tre sa-mi zici de doua ori. Succes in gasirea unui monitor cu conexiuni din secolu' 20!
Alydor
Un monitor cu ce vrei tu te duce lejer la pretul unui TV.


Suma respectelor, Alydor
Markos
QUOTE(Merced @ 18 Dec 2012, 00:16)
Succes in gasirea unui monitor cu conexiuni din secolu' 20!
*


Rahat. Toate monitoarele cu tvtuner integrat încă au un SCART în ele. Un fulhajde are automat și HDMI. Exemplu

Conectează monitorul pe SCART la jaful ăla, și pe HDMI la PC. Da-s bani aruncați.
DragosP
Și ce? Sunt banii tăi?
volint
Cauta LED Samsung S24B350hl... sau variantele. Dai un ban da' sa stii ca merita.
klaus
Parere mea e ca raspunsul la intrebare are 2 forme:
- monitor cu tuner tv
- TV cu intrare DVI/VGA pt. calculator
Probabil alegerea tine de pret (alea "monitor cu tuner tv" sunt in general mai scumpe decat celelalte, desi sint cam acelasi lucru)
nWo
QUOTE(C a t a l i n @ 18 Dec 2012, 01:05)
.....

Doar USB-ul e util, poti inregistra sau reda diverse, desi cam orice TV actual e mai capabil decat cutia asta.
*



Eu am jucarie din asta inca din aprilie, dar nu functioneaza USB-ul la el. Nu pot inregistra sau reda nimic prin USB. Nici nu vede stik-ul cand il conectez.

Scuze de off topic.
Shush
Ce file system are stick-ul ?
nWo
Aici m-ai prins. Habar n-am.
bmwh548
Formateaza-l pe FAT si incearca din nou.
nWo
Ok, multumesc de sfat. Am sa incerc asa.
Alydor
Si daca e FAT te uiti doar la avi-uri de maxim 2 GB... Nici macar un HD decent...


Suma respectelor, Alydor
Shush
Pai si ce vrei sa faci daca Humax-ul ala nu stie mai mult de FAT ?
Sunt multe receivere si dvd player-e care nu stiu decat FAT.
Alydor
Iei un mediaplayer sau un tv decent. Unul care sa stie sa iti ruleze filme si de pe NTFS de exemplu. De aia ziceam ca mai ieftin iesi cu un tv decat cu un monitor cu tuner... Plus ca la TV s-ar putea sa mai ai cateva intrari HDMI, usb, scart, rca...


Suma respectelor, Alydor
IRONICK
Are o problema cu portul, pentru ca nu exista discriminare intre fat si ntfs.
bmwh548
Las' ca gasesti mkv-uri de maxim 4 gigi care se vad absolut decent.

18 Dec 2012, 15:12:
QUOTE(IRONICK @ 18 Dec 2012, 15:11)
Are o problema cu portul, pentru ca nu exista discriminare intre fat si ntfs.
*



Iti place sa fii Gica Contra?
Shush
QUOTE(Alydor @ 18 Dec 2012, 15:07)
Iei un mediaplayer sau un tv decent. Unul care sa stie sa iti ruleze filme si de pe NTFS de exemplu. De aia ziceam ca mai ieftin iesi cu un tv decat cu un monitor cu tuner... Plus ca la TV s-ar putea sa mai ai cateva intrari HDMI, usb, scart, rca...
Suma respectelor, Alydor
*



Pai eu nu am zis vreodata ca sunt de acord cu asa ceva, doar i-am oferit colegului o explciatie plauzibila pentru faptul ca nu a reusit sa faca usb-ul ala sa functioneze.

De exemplu DVD playerul de la sistemul meu home cinema e mai mult decat decent, dar nu stie NTFS. Asa a fost gandit, filme de pe DVD, muzica sau poze de pe stick.
Alydor
Nenea shush nu stiu ce DVD player ai tu da' la ala de-l am eu acasa merge sticku de 32 de gigi iin NTFS fara apasare. Si e un DVD fara pretentii...


Suma respectelor, Alydor
C a t a l i n
QUOTE(nWo @ 18 Dec 2012, 10:50)
Eu am jucarie din asta inca din aprilie, dar nu functioneaza USB-ul la el. Nu pot inregistra sau reda nimic prin USB. Nici nu vede stik-ul cand il conectez.

Scuze de off topic.
*



L-ai luat de la lecarro?
corbex
La ce e util dividiul?
DragosP
E bun de pus la oglindă ca anti radar.
corbex
Deci nu-mi iau.
vis-a-vis
Fusei la RCS si intrebai daca au decodoare HD. Cica ar aduce maine. Daca pun mana pe un d-asta, monitorul ar fi suficient sa aibe intrare HDMI.
Cum zicea klaus si din ce-am studiat, bun ar fi tot un monitor cu tuner tv. Multe au intrari de toate felurile. Treaba e ca trebuie sa scot mai mult din buzunar. Nustiu insa daca merita. Eu ma uit destul de putin la televizor. Cred ca as vrea de aceeasi bani monitorul sa fie cat mai capabil si diagonala mai mare.
Leo0608
QUOTE(bmwh548 @ 18 Dec 2012, 15:12)

<span class='edit'>18 Dec 2012, 15:12:</span>
QUOTE(IRONICK @ 18 Dec 2012, 15:11)

Are o problema cu portul, pentru ca nu exista discriminare intre fat si ntfs.
*


Iti place sa fii Gica Contra?
*


corect! aja e omu blush.gif posteaza doar ca sa adune posturi , 17645 ohmy.gif
bmwh548
Pai daca iti dau aia decodor de ce sa mai iei televizor deghizat? Ia un monitor FullHD la o diagonala care te coafeaza si gata. Parca avea emagul un LED Samsung la oferta...
vis-a-vis
De asta ce parere aveti? http://www.emag.ro/monitor-led-lg-24-wide-...?ref=ocz#ocazii
C a t a l i n
Are PIP, o să te uiți la Tonciu în timp ce joci LFS.
vis-a-vis
Link!?
C a t a l i n
vis-a-vis
Cred ca-i perfect pt mine... smile.gif
Markos
QUOTE(vis-a-vis @ 18 Dec 2012, 21:49)
Fusei la RCS si intrebai daca au decodoare HD. Cica ar aduce maine. Daca pun mana pe un d-asta, monitorul ar fi suficient sa aibe intrare HDMI.
Cum zicea klaus si din ce-am studiat, bun ar fi tot un monitor cu tuner tv.
*


Ești beat? Dacă îți dau ăia decodor hajde, ce să mai faci cu tv tuner?

Și lasă în pana mea elgiurile și resigilatele în pace. Ia-ți un Benq cinstit și aia e. N-o să regreți wink.gif

Io-l folosesc de 2 ani, Kaspe (la recomandarea mea) de vreun an, e mișto și la preț de bun simț.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.