Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Legaturile electrice difuzoare spate cu casetofonul
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Diverse - Dacia Solenza
Pages: 1, 2
TNP_90
Salut tututor,
Recent mi-am cumparat o Solenza 2004 Confort, si vreau sa ii pun difuzoare pe policioara in spate doar ca nu stiu de unde sa trag firele pana acolo( Ps: nu are nici difuzoarele mici ovale pe suportii din fabrica din spate).
Pe policoara sunt facute deja gaurile doar ca acum sunt in impas cu firele! dupa ce trag firele ii voi lua o iau si difuzoarele!

neacsugabrie
De regula se incepe de la casetofon...a si se foloseste functia cauta!
TNP_90
1 . sunt nou pe forum
2. stiu ca de la casetofon se trag firele!
3. ideea era care sunt firele?
shake
Ideea e ca are firele la mufa, insa NICIODATA NU AM GASIT unde sunt inadite,...daca tu le gasesti sa-mi spui si mie.
TNP_90
Multumesc!
Fancyman
Salutare,

Dupa 10 ani m-am gandit si eu sa-mi pun boxe pe spate sleep.gif
Am Confort iar pe spate am gasit mufele care ar trebui pentru difuzoare insa cand am incercat cu un difuzor sa verific daca am semnal, nu se aude nimic. Ce e de facut ?

Multumesc,
Maskatu
Verifica daca iti vin firele si in mufa din fata care intra in mp3...

In mp3 intra 2 mufe. Una cu alimentarea, minusul, etc... si a doua cu difuzoarele, 8 cabluri, plus si minus pentru fiecare difuzor in parte.
Fancyman
Chiar asa, sa am mufe (deci cu fire cu tot) si sa nu fie conectate la cass ?? Am dat jos cass-ul si n-am vazut fire desfacute....
Fiind din 2003 are radiocas, nu mp3
vladut88
Intrebare , din cas ai setat sa dea pe boxele spate? , la cd player u original are acesta functie , din cate stiu si casu are acea functie
Fancyman
Buna intrebare Vladut, o sa verific
Iulikk
Stii cum sa verifici?
Maskatu
O fi si greu.... intra la setari si cauta fade...front si back. Ca sa fie egalizate, trebuie sa fie pe zero.
Iulikk
Daca ai cass-u din fabrica: apesi lung pe nota muzica pana vei intra intr-un meniu. Acum, cu sagetile vei naviga pana la meniul REAR. Meniul REAR are 2 "pozitii": ON si OFF. Cu butonul + sau - modifici pozitia lu' REAR. Tre sa fie ON!
Fancyman
Ai picat la tanc Iulica, tocmai ce-am venit de la masina si n-am gasit nimic in meniu. Ma intorc si fac cum ai zis

bygy007
daca tot te -ai dus spune-ne si cite fire ai in spate , poate nu e prevazut cu 4 boxe, evetual culorile
george_scala_2004
pai daca are confort din 2003 nu are cablaj decit pentru difurile din fata...
Fancyman
Iulica, am incercat cum ai spus tu, nu apare REAR, doar reglajul pt inalte, joase si inca o chestie cu reglajul balansului , apoi apare EXIT. N-am decat sa ma uit in manualul cass-ului care e pe la tara.
Bygy, m-am uitat in spatele cass-ului, la mufa alba are toate 8 sloturile ocupate iar la cea neagra din 8 are doar 3 conexiuni.

Nu ma omoram atat cu treaba asta, dar ma bazaie juniorul ca nu aude bine in spate muzica (bine, eu dau mai incet cand merg ca vreau sa aud masina in primul rand).
Oricum, multumesc pt ajutor.

LE:

Cred ca sint pe drumul cel bun ( colegul george_scala mi-a pus la dispozitie manualul ) Acolo scrie ca trebuie activate intai conexiunile pentru boxele suplimentare cu ajutorul tastelor 2 si 4.
Iulikk
Scuze... pana mea... am schimbat playeru acu' 5 ani... nu mai stiu exact... dar sunt absolut sigur ca era un meniu in care aparea REAR...
bygy007
la aia cu 3 ce culori au firele ? rosu galben si negru?
si la cealalta cu 8 ai 2 culori aoropiate , iar una cu ddunga neagra , poti pune o poza cu aparatu?

21 Apr 2013, 22:37:
http://www.reno.ro/index.php?act=Attach&ty...t&id=1627532173
asta e aparatul?
ar trebui sa gasesti pe butonul din stinga la sageti unde sa gasesti balansul stinga dreapta si fata spate (rear fader)
daca poti face o poza mai clara sa cu capacele desfacute (sa vad circuitul) poate are numai fata (2 boxe)
Fancyman
Deci:
Am studiat temeinic manualul si singura chestie care mi-a reusit (pe jumatate doar) a fost sa verific semnalul la difuzoare cu tastele 2 si 4, adica mi-a aparut pe ecran pe rand un semn de difuzor in fiecare colt al ecranului si la fiecare dadea un bip pe difuzorul respectiv. Chestia interesanta e ca apareau si semnele din colturile de jos dar fiindca nu am difuzoare pe spate inca, nu se auzea bipul la cele de jos (normal), asa ca pina cand nu fac rost de un difuzor macar o sa ma opresc cu incercarile (acu doua zile cand am umblat la masina am dat jos difuzorul din dreapta ca ruginisera mufele si cu el am verificat mufa din spate dreapta).
Chestia enervanta e ca nu reusesc sa ajung in meniul ala unde se programeaza 2 sau 4 difuzoare; urmez instructiunile din manual si .... nimic.
Scrie asa:

"Programare

OBSERVATIE:
Pentru selectarea zonei de utilizare a receptorului radio, se apasa simultan tastele 2 si 5, punand aparatul sub tensiune. Asteptati apoi aproximativ doua minute. "

Asa am facut, degeaba, nu se intampla nimic

"Se introduce codul din patru cifre, apoi:
_se selecteaza zona adecvata:
.....................................
_se selecteaza curbele de tonalitate sunet
.....................................
_configuratia numarului de difuzoare - cu sau fara difuzoare spate (REAR ON/OFF) "


Ceva idei ?


Iulikk
Apasa lung pe SRC si vei intra intr-un alt meniu "ascuns". Ti-am spus, trebuie sa dai de REAR, pe care sa il pui ON. Eu asa faceam, stiu foarte, foarte sigur asta.
Fancyman
Pai nu puteai sa spui de la inceput asa ?? laugh.gif
Acu vin de la masina: a aparut direct pe ON (REAR) deci ar trebui sa mearga, asta numai daca ii mai pun si boxele smile.gif

Cand vin la mare ai o bere de la mine !
Iulikk
Ba puteam, dar am uitat pe ce trebuia sa apesi tongue.gif . Ma bucur ca s-a rezolvat.
PS: te astept la mare!
PS2: la vara ajung eu prin Pitesti (de fapt, in Mioveni am treaba tongue.gif , dar vizitez si Pitestiu)
Fancyman
off topic:
abia astept sa beau o bere seara, pe faleza .... tongue.gif
george_scala_2004
acum ca s-a rezolvat dilema ca sa am si eu difuzoare pe spate trebuie sa:
1. schimb aparatul - asta e cel la care ascult acum stirile: http://images9.okr.ro/serve/auctions.v7/20...833-700_700.jpg
2. trag cablaje;
3. cumpar difuzoare;
4. montez difuzoarele.
Iulikk
Pai stai asa:

In primu' rand: LA MULTI ANI!!!
In al doilea rand: tu nu aveai scala? Alea au difuzoare in spate...
george_scala_2004
Multumesc.

Corect spus: aveam. sad.gif Nu mai am...am altceva acum...vezi in semnatura...
Iulikk
Eee... o Scala fara jante si eleron. Tot e bine.
george_scala_2004
Ai sa ramii unimit: jantele de pe Scala le are omologate in carte! Nu are proiectoare, geamuri electrice si tetiere la bancheta...iar porcaria aia de eleron nu e bun de nimic - rugineste tabla de la hayon sub el...

urdavid
Am si o mica problema si cer un ajutor, pana acuma am avut in masina casetofonul ei original si difuzoarele din usi tot alea cu care a venit din fabrica, acuma miam luat un radio cd mp3 logan blaupunkt si aceste 2 difuzoare: [attachmentid=1627883581] .
Am pus radiocd pe masina, i-am legat cele 2 difuzoare, le-am cositorit, am lasat si cele 2 din usii, merg toate 4 difuzoarele, problema ii ca cele 2 noi, alea portocalii, se aud incet, astea din usii se aud de 2 ori mai tare si le acopera pe cele noi, am setat din meniu front/back/right/left sa fie pe zero, adica sa se auda la fel in toate cele 4 difuzoare chiar daca opresc cele 2 din usii si dau la maxim pe cele din spate tot din meniul radiocd-ului, tot la fel de incet se aud, vreo sugestie? multumesc
shake
eu nu inteleg...deci daca setezi front se aud tot alea din spate? sau daca dai rear'u la maxim tot fata se aude ?

urdavid
din meniul radiocd'ului de la balance are inca 2 optiuni ptr cele din fata si cele din spate cu L9 si respectiv R9 ptr fiecare optiune din cele 2 de la balance, daca pun
L/R pe zero se aud toate daca dau pe R9 si pe L0 se aude numa pe o parte, pai jonglezi cu astea si poti seta sa mearga numa cele din fata sau numa din spate sau numa cele 2 de pe dreapta, te joci cu optiunile astea, asa am reusit sa opresc cele 2 din usii si mergeau numai cele 2 din spate. poate n-am reusit sa ma fac inteles, dar daca ai casetofon original de dacia stii despre ce vorbesc, iti poti da seama, da nu asta ma intereseaza pe mine ci cele 2 boxe noi se aud foarte incet in comparatie cu astea din usii, care is simple. sa fie stricat ceva la ele, dar de la cine le am se auzea foarte fain.
shake
probabil pt ca avea alt player.

daca esti din Buc, poti sa le testezi pe masina mea. sper ca firele alea de pe spate le-ai pus corect + si - , altfel n-o sa se auda bine.
urdavid
is din oradea, am pus bine + si -. dar ar fi normal sa se aude mai bine, mai tare astea noi fata de cele din usii cu care a venit masina din fabrica, care is simple, oricat de naspa ar fi cdplayeru.
Am pus difuzoarele astea noi pe firele din usa si tot asa se aude, deci inseamna ca difuzoarele astea noi nus bune, s-or stricat peste noapte huh.gif ?
george_scala_2004
ce impedanta au astea noi? 4 sau 8 ohmi? ca daca sint pe 8 ohmi e normal sa se auda mai slab...
shake
sau playeru nu scoate destul. unde le-ai asezat? ai dat gaura in polita ?
urdavid
inca n-am dat gaura, urmeaza sa fac si asta, da in polita vreau sa le pun
velceani
da astea noi pe cat sunt?
ca daca nu sunt de 4 ohmi e normal sa se auda mai incet.
Si la fel mai e problema daca au putere mare, peste 30 W...

urdavid
Astea is, nu stiu ce sa zic.
shake
2 chestii importante :


1. daca le-ai lasat in portabagaj sa cante ele se aud PROST, atunci cand le vei baga in polita isi vor face treaba cum trebuie.

2. sunt puternice pt playerul tau original.

bygy007
daca sint in aer si nu intr-o incinta or sa se auda nasol incearca sa le pui intr-o cutie ceva si sa vezi
Iulikk
QUOTE(shake @ 23 Apr 2013, 16:22)
2. sunt puternice pt playerul tau original.
*



Sunt o lae. Chinezismele alea nu au mai mult de 100w maxim wink.gif . Ai dracu chinezi... copiaza ei repede Ground Zero radmasa.gif
shake
ia sa dai tu un search cat scoate ragalia aia originala de pe slz. smile.gif, cred ca nici castile de la telefon nu mi le arde smile.gif
george_scala_2004
QUOTE(Iulikk @ 23 Apr 2013, 19:45)
Sunt o lae. Chinezismele alea nu au mai mult de 100w maxim wink.gif . Ai dracu chinezi... copiaza ei repede Ground Zero radmasa.gif
*



da'originalele ground zero unde crezi ca sint facute? wink.gif icon_mrgreen.gif
urdavid
Nu vreau sa fac discoteca in masina, sau sa nu se inteleaga om cu persoana, vreau ceva decent, dar sa se auda frumos si clar la un volum mediu, fara baraieli sau greierasi
velceani
sunt intradevar mai puternice, dar sa sti ca daca le-ai probat in aer, nemontate nu o sa auzi mai nimic.
Ori nu le-ai pus bine ori sunt chiar petarde ? sad.gif

vezi pozele cu ce am eu pe masina, pe spate inca nu am montat nimic, dar eu zic ca sunt mai mult ca suficiente... caut de ceva timp niste Pioneer pt spate..

Iulikk
QUOTE(george_scala_2004 @ 24 Apr 2013, 08:38)
da'originalele ground zero unde crezi ca sint facute? wink.gif  icon_mrgreen.gif
*



Si aifonu e facut in china chiar si unele piese la Rolls Royce. Care e legatura? blush.gif
george_scala_2004
Alea facute in fabricile marilor firme sint facute pe baza normelor de calitate, tehnice ale acelor firme. Copiile sint facute fara nici o regula... wink.gif
Fancyman
Gata, am pus boxele pe spate si sint ok.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.