Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Martor Luminos Antipoluare Aprins Intermitent
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Probleme tehnice - Dacia Logan
ddalcu
Salut!

Sa va dau cateva detalii si simptome:

- Logan 1.4 MPI din 2006, 88300 km
- martorul se aprinde doar intermitent si cel mai des (90% din timp) cu motorul rece (0 sau 2 liniute la temperatura) la turatii mici, in special la relanti
- cat timp motorul este rece (dupa ce trece perioada de soc automat si pana se aprind primele 2 liniute la temperatura) daca o turez mai tare (undeva pe la 2500-3000) iar apoi o las brusc la relanti, motorul se opreste
- un alt simptom in plaja de temperatura de mai sus este acela ca pana in 2500 rot/min cand accelerez parca i se reduce drastic alimentrea si n-are putere; imediat ce trec de 2500 isi da drumul
- pe masina am instalatie GPL, dar simptomele de mai sus au loc pe benzina, pana sa se incalzeasca si sa treaca pe gaz
- cu motorul cald nu mai am aproape nici o problema; doar foarte rar se mai aprinde intermitent martorul, iar la anumite turatii se simt niste trepidatii care sigur nu sunt normale, ca si cum motorul nu ar lucra corect

V-as ruga sa-mi spuneti cam care ar fi problema. Stiu, trebuie sa ma duc la service, dar din anumite motive imi este foarte greu sa fac asta, mai ales in perioada asta. Si oricum as vrea sa stiu la ce sa ma astept.

Multumesc!
ioonell
am patit si eu la fel in 2 dimineti.acum vad ca nu mai face,cred ca este problema din bobine sau din fise,incearca sa imprumuti de la cineva una buna sa vezi daca mai face

EUGEN2008
iar daca nu scapi cu bobina -bujii-fise cred ca tre sa ajungi la un tester...probabil una din sondele de oxigen a luat-o razna de la prea mult gaz. Eventual sa-ti stearga adaptivii de la benzina (parametrii de injectie memorati) . Din cauza functionarii prea mult pe gaz s-ar putea sa se fii facut niste schimbari pe acolo. Sau injectoarele de gaz s-au dus si din cauza neetanseitatilor scapa gaz aiurea in camera de ardere...
kti
,,sechele,, pe ,,soft,, de la mersul pe gpl sau mai bine zis reglaj prost pe GPL sau mici probleme la instalatie (presiune,gpl,injectoare.....) un tester va spune ce anume nu este in parametrii.
mergi o perioada pe benzina si va ,,disparea licarirea,,
bafta
biggrin.gif
ddalcu
Un update la problema:

Acum aproximativ o luna am reusit sa ajung la service. Unul din mecanici mi-a spus ca la masinile la care se monteaza ulterior GPL trebuie sa se regleze culbutorii la fiecare 15.000 km, lucru pe care eu nu l-am facut in aproximativ 45.000 km de cand am instalatia. Asa ca mi-a reglat culbutorii si masina a inceput sa mearga impecabil.

Din pacate bucuria nu a durat nici macar 200 km. Pe GPL a inceput iar sa se aprinda martorul antipoluare, dar acuma nu doar la relanti sau la rece, ci si cu motorul cald in timpul mersului la turatii mai mari. Pe benzina la rece, cat timp socul automat e in functiune, motorul sta la 1100 rpm, iar dupa o perioada se accelereaza singur pana la 1500 rpm. Pe urma revine la 1100 si tot asa. Atat pe benzina cat si pe GPL, pana in 2500 rpm motorul nu trage, parca nu se alimenteaza corect (dar asta nu se intampla chiar tot timpul). Un singur lucru nu s-a mai intamplat, nu mi s-a mai oprit motorul la rece cand revine la relanti.

Ce parere aveti? Credeti ca s-au dereglat iar culbutorii?
AR-18-MOS
Si la mine are aceleasi simptome cam de un an, tot Logan GPL. Am renuntat sa mai imi bat capul, cum merge asa o las.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.