Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Recuperare impozit primarie pentru masina vanduta
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
kikked
Stiu ca RCA si Casco se pot recupera, incepand cu data de la care masina este radiata de pe numele meu. Impozitul platit la primarie, se poate recupera? Sa zicem ca platesc pe un an intreg si la cateva zile vand masina. Stie cineva procedura?
george_scala_2004
se face o cerere la directie de impozite si taxe de care apartine vinzatorul la care se ataseaza certificatul de radiere a vehiculului. daca vinzatorul are si alte debite aceste se compenseaza cu suma platita ca impozit pe vehiculul vindut. daca nu se restituie. procedura este descrisa in codul fiscal si normel de aplicare la titlul impozite si taxe locale.

succes,
maho
Se poate; depui cerere, copii dupa acte, si fie iti compenseaza cu (din) alte impozite de platit (locale), fie iti da banii dupa un timp, cash (prin casierie) sau iti vireaza in cont.
Merced
Daca ai si alte alea pe la impozit cred ca doar iti scade urmatoru an, banii inapoi stiam ca ti-i da daca dupa vanzarea respectiva nu mai ai nimic la care sa platesti impozit.
kikked
OK, deci se recupereaza intr-un fel. Daca nu am alte debite pe rol, ii pot primi si cash sau doar compensatie pentru anii urmatori?
DragosP
E cam tot aia. Adică poți ajunge să-i primești la anul.
Merced
Concret, am avut un prieten cu un BMW 730 de-o seama cu mine. Ala nu avea nimic altceva decat masina la impozit. Platise un impozit baban, vreo 800 de lei pentru ea prin februarie, si prin aprilie a vandut-o. A facut o cerere si in doua saptamani i-au virat restu' de bani intr-un cont.
Eu cand am fost sa scot Pejou' de la primarie mi-a dat o hartoaga pe care scrie ca imi sunt datori cu vreo 50 de lei tura viitoare de impozit. Nu mi-a dat prin cap sa intreb daca puteam sa le cer de acu' banii, tinand cont de suma modica. Sa scada din impozitu' de anu' asta, mi-e indiferent.
maho
QUOTE(kikked @ 8 Jan 2013, 12:24)
OK, deci se recupereaza intr-un fel. Daca nu am alte debite pe rol, ii pot primi si cash sau doar compensatie pentru anii urmatori?
*


De primit ii primesti, intr-un fel sau altul, poti fi linistit. Probabil depinde doar de lichiditatile lor, cum. Vezi ca e posibil (eu am patit-o) sa fie necesar sa contactezi direct inspectorul unde esti arondat, ca nu prea stie stanga (Registratura, unde se merge cu cererea si copiile de obicei) ce face dreapta (inspectorul, care face si drege). Nu strica sa pregatesti vreo 2 randuri de copii wink.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.