Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Timbru de mediu
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia SuperNova > Diverse - Dacia SuperNova
Pages: 1, 2
Dheaven
Fratilor...care e suma uriasa care trebuie platita anual pentru supernova?
am inteles ca se va plati un impozit anual..iar cum supernova are euro 2 fabricatie 2001-2003...nu o vad prea roz.
slash21
trebuie platita o suma anuala pt SN pe langa impozit?
Andyno
atat cat o sa te faca sa mergi RATB-ul.
gabriel.bv
inca o taxa ??? 173.gif ...pff
mihai1205
stati putin..cum adica o noua taxa pe langa impozit? parca taxa asta se platea de cumparator pentru auto inscrise inainte de 2007 daca vindeai masina.`dupa ca cea au scumpit si asiguartorii de 2 lei RCA-ul mai baga si astia inca o taxa. incep sa ma oftic din ce in ce mai mult ca anu am ales varianta cu bulgaria acum 3 ani la opel.
Maskatu
Timbrul de mediu cred ca se refera la noua formula a taxei de prima inmatriculare. Asa ca nu trebuie sa va panicati. Singura grija va fi cu impozitul care s-ar putea sa creasca cu 16% adica de la 55 la maxim 65 lei. Si evident rcaul care creste la fel de repede ca benzina.
Dheaven
conform discutiei cu avocatu la euro 2 2003 se va plati cam mult..anual.
talibanu
Deci pana la urma urmei trebuie sa mai platim ceva pe langa impozit sau nu??? blink.gif wacko.gif ...ca tot nu am inteles....si daca da, cat??? wink.gif ....ne duc astia la sapa de lemn 183.gif
quick
QUOTE(Dheaven @ 11 Jan 2013, 11:03)
conform discutiei cu avocatu la euro 2 2003 se va plati cam mult..anual.
*


avocatu ala-i degeaba...
cum zice si maskatu aceasta taxa, adica tmbru de mediu, este vechea taxa de prima inmatriculare care de anu asta se aplica tuturor masinilor, la care la un moment dat nu s-a platit o taxa de inscriere.....deci nu se plateste nimic anual, anual se plateste doar impozitul(ca taxa)..... timbru asta de mediu se plateste de cumparatorul unui autoturism care nu a avut platita taxa, deci daca vrei sa vinzi supernova, noul proprietar v-a plati timbrul de mediu cand va vrea sa o inscrie, la fel daca vinzi o dacie din 1970 noul proprietar trebuie sa plateasca timbrul de mediu....este acceiasi taxa ca taxa de prima inmatriulare de anu trecut dar care de anu asta se aplica la toate masinile...
nu este o taxa anuala si este o taxa care se plateste de noul proprietar.
la supernova habar nu am cat o sa fie taxa, cert este ca cine nu si-a vandut supernova de acuma ramane cu ia pe stoc, pt ca taxa o sa fie mai mare ca valoarea unei supernove si nu le mai cumpara nici dracu.
Crap
1800 E.
quick
acuma am vazut la emisiunea lui Moiese Guran, de pe tvr2 si zicea omu ca la o supernova taxa de mediu este 678 euro....adica valoarea unei supernova....nu le mai cumpara nimeni, ramanem cu ele pe stoc.
donlucyan
sad.gif Foarte trist.
Asta nu e valabil doar pt o supernova ci pt mult masinii.
App daca o supernova face 600e o dacie 1310 face 100e? smile.gif

<span class='edit'>23 Jan 2013, 20:14:</span>
App ar vrea sa vanda un prieten un golf3 cat ar fi taxa pt noul proprietar,ar mai reusi sa o vanda?
MyKe89
Tocmai am calculat-o si eu pentru a mea: 533,76 EUR. Nu sunt sanatosi. Astia vor alta revolutie.
medelin
Dupa ce ne-am dat rablele la remat,acum vin si zic ca taxa scade cu pana la 90% pentru masinile non euro. Normal ca va inflori iar bisnita cu masini second din afara.
Dupa ce vom cumpara toate rablele din UE va veni momentul cand se va schimba iar taxa...si tot asa.

Noua taxa de timbru si noul program rabla se vor bate cap in cap.
marian_turbo
cum mama masii se calculeaza taxa asta de timbru???????
MyKe89
Pentru Supernova cu vechime intre 12 si 13 ani, taxa e 533,76.
SN intre 11 si 12 ani, taxa e 700,56.
SN intre 10 si 11 ani, taxa e 900,72.
SN intre 9 si 10 ani, taxa e 1134,24.

EURO.
donlucyan
QUOTE(MyKe89 @ 23 Jan 2013, 21:02)
Pentru Supernova cu vechime intre 12 si 13 ani, taxa e 533,76.
SN intre 11 si 12 ani, taxa e 700,56.
SN intre 10 si 11 ani, taxa e 900,72.
SN intre 9 si 10 ani, taxa e 1134,24.

EURO.
*


Daca ai putea sa ne dai si nouo site-ul unde calculezi taxa .Ms.
spielbergl
Pentru SupeNova fiind euro 2 se calculeaza astfel:

Taxa= 2,4 x 1390 x (100 - CR)/100 EURO

CR- Cota reducere:
intre 12 si 13 ani = 84
intre 11 si 12 ani = 79
intre 10 si 11 ani= 73
intre 9 si 10 ani= 66


Taxa = [2.40 x 1390 x (100 - 79)]/100 = 700,56 euro
MyKe89
Nu e site, e un pdf. smile.gif Atasat.
spielbergl
E nasol pentru noi dar si mai nasol pt. cei cu logan cumparat de noua prin 2005-2006, acei oameni care au sustinut atunci economia Romaneasca si au refuzat sa-si aduca vreun cazan de dincolo acum statul le "multumeste". Pot sa si-o tina!
quick
asta-i cel mai adevarat...oameni aia au dat 5000, 6000 euro pe o masina acu 7 ani care acuma nu cred ca mai valoreaza nimic...chiar cine face la un logan 1.4 din 2005 un calcul?
C a t a l i n
Roagă-l pe moise guran, dacă tu nu poți citi proiectul de lege.
pety666
circa 1400-1500 Euro pt un Logan din 2004,azi am calculat si eu
spielbergl
QUOTE(quick @ 23 Jan 2013, 21:48)
asta-i cel mai adevarat...oameni aia au dat 5000, 6000 euro pe o masina acu 7 ani care acuma nu cred ca mai valoreaza nimic...chiar cine face la un logan 1.4 din 2005 un calcul?
*


1.4 din 2005 = 1726 EURO
1.6 din 2005 = 3105 EURO

daca nu ma insel...
Am gresit... Mai e si un coeficient de 0.5 ... Oricum e mult
1.4 = 863 Euro
1.6 = 1552 EURO daca sunt corecte datele cu CO2 de la carfolio

Ba n-am gresit. 0.5-ul asta nu e coeficientul "B"
Maskatu
Deci vor creste vanzarile la cazanele mai vechi pe motiv ca este taxa mai mica. Geniala baza de calcul.

In final ai doua optiuni. Masina noua euro 5 unde taxa este infirma sau cazan vechi de 10-12 ani unde taxa este oarecum platibila adica acceptabila.
quick
astia au luat-o rau, noi cu troacele noastre asta este, nu am dat nici o avere pe ele si nici nu valoreaza mult acuma dar loganele 2005 2006 sunt aproape imposibil de vandut acuma.
spielbergl
Daca se da drumu si la rabla 2013 (dar nu prea cred) cu 1500 euro/rabla bani nu voucher, ale noastre valoreaza mai mult la programul rabla decat pe piata.
MyKe89
1496,6 EUR - Logan 1.4 (euro3) din 2004 smile.gif
pety666
chiar m-a batut gandul sa cumpar un Logan din 2004,dar dupa ce taxa asta enorma trebuie platita,sigur nu o sa cumpar,eventual fac procura la notar daca n-am incotro
spielbergl
Vedeti ca mai este un coeficient "B" in formula care nu l-am luat in calcul. E 0.5 la EURO3... deci daca inmultesti scade la jumatate. Dar tot e mult.
Sau stai ca nu mai inteleg... Se refera la altceva...
MyKe89
Se refera la alte categorii de autovehicule acel 0,5 pentru E3. smile.gif
donlucyan
Noi cei cu supernove vom ramane cu ele pe viata si cei cu loganuri la fel ,plus alte masinii.
Am si eu o intrebare.
Taxa la un wv golf3 95 motor 1,4 cat este taxa ?S-au la un reno clio 1,4-2002.Ms.
Victoras2001
E o tampenie de mare exceptie modul in care se calculeaza taxa asta.
Loganul meu, peste 10 ani o sa fie cam cum sunt astea euro 1 acum. Poate chiar mai rau. Dar taxa de atunci nu corespunde in niciun chip cu taxa platita acum de posesorii de euro1 sau non euro.
Ca sa nu mai spun de faptul ca pur si simplu un logan din 2004-2005 nu mai poate fi vandut. Au idee oare, imbecilii astia, cam cate astfel de masini exista in Romania? Ca io imi amintesc ca asteptai cam 2 luni pana iti venea. Personal am apelat la niste relatii si m-am dus tocmai la Pitesti, ca acolo mai aveau una in vitrina.
Ce le-or fi facut masinile astea, sa mor daca pricep. blink.gif
Dheaven
noi astia cu masinile pe gpl de ce platim?
gplul e considerat eco..chiar si de cei de la dacia...eu am euro 2 dar pe gpl e valabil cu euro 3-4 ca emisii...
eugen261
iesi in piata si intraba. Asa facem mereu, ne intrebam mereu intre noi, nu pe ei si am rezolvat problema.
rss25
pana la urma a inmatriculat cineva dsn, slz sau logan? ca sunt curios cat e taxa, pe calculatorul on-line pt slz e 700 euro.
C a t a l i n
Păi ai răbdare se intre in vigoare. Între timp poți citi proiectul și poți calcula singur.
Tzutzi
Eu trebuie sa inmatriculez o solenza 2004. Este 1301 euroi inmatricularea.
marian_turbo
QUOTE(rss25 @ 31 Jan 2013, 16:54)
pana la urma a inmatriculat cineva dsn, slz sau logan? ca sunt curios cat e taxa, pe calculatorul on-line pt slz e 700 euro.
*


am un prieten care a cumparat acum o saptamana un logan din 2005 si taxa de mediu este de 1350 RON tinand cont ca, calculatoru online ii dadea pretul de 921 EURO

SI

are trecut CO2 164g\ km in cartea de identitate
Tzutzi
Marian unde ai facut calculul cu 1350 de ron? Daca loganul este 1.4 euro 3 din 2005, mie imi da 1496 euro.
just_horia
Ce mi-e 1350 ce mi-e 1496 sunt 150 E (rotund). NU asta e important sau strigator la cer ci faptul ca cei care au o Supernova care ca pret de vanzare este 700-1000E "obliga" (prin amabilitatea Guvernului) cumparatorul sa plateasca 500-700 E Timbru. Nu este aberant? Pai cum sa nu se duca amaratul la bulgari cu 1000 E pe care oricum ii dadea pe masina si inca un 600 E cu care trebuie sa plateasca timbrul si cu un 400 E de la un ciorap, adica cu 2000 E si isi ia un Golf/Corsa/Focus/Astra cam din acelasi an cu o Supernova. Si uite asa cotizam la taxele Bulgariei si poluam Romania.


Vor sa schimbe parcul auto dar cum il schimba ei daca eu sunt blocat cu Supernova mea? Vroiam sa imi iau ceva mai bun, mai nou dar uite cum se baga bete in roate.


Scuze de polologhie dar trebuia sa imi spun si eu oful sad.gif
Tzutzi
Colegu Horia....vad ca nu ne intelegem. Taxa pentru logan-ul de mai sus este 1496 EURO, pentru o solenza din 2004 1300 EURO si pentru o supernova din 2002 700 EURO. Noua sincer toate ni se par aberante, nu numai pentru SuperNova cum zici tu.

LE: daca erai atent, colegu de sus marian_turbo a scris 1350 RON
just_horia
QUOTE(Tzutzi @ 4 Feb 2013, 16:43)
....vad ca nu ne intelegem.
*



Ba da eu inteleg. Si stiu ca nu NUMAI EU sunt suparat pe taxa asta sunt convins ca mii de oamenii injura acum.

Nimanui nu i se pare firesc si total aberant ca pentru:

- Logan sa se plateasca 1500 EURO timbru cand el este 2500-3500 E,
- Solenza a se plateasca 1300 EURO timbru cand ea este 1000-1500 E,
- Supernova a se plateasca 700 EURO timbru cand ea este 700-1000 E,


ESTE O NEDREPTATE pentru toti posesorii auto.
Maskatu
Ideea este simpla. Daca masina este mai veche, platesti mai putin pentru ca masina fiind veche, va ajunge mai repede la fier vechi. La una mai noua sansele sa ajunga la fier vechi sunt mai reduse considerand ca exploatarea masinii respective va fi evident mai de durata.
just_horia
Parca o aud pe doamna Rovana Plumb sau Ponta. nu mai stiu care a zis asta.


Are si logica nu contest. Eu daca imi iau masina 2013 e clar ca o tin cel putn 5 ani (doar e in garantie) iar o Dacie din '90 mai e tinuta pana la primul sau poate al doilea REMAT. Dar astea sunt extremele. Ce ne facem cu cazurile de mijloc, adica eu posesor de DSN sau Solenza de ce sunt "obligat" sa raman cu masina asta si nu ma lasa sa imi iau una mai noua?
Probabil o sa zici cine te tine sa iei una noua.?Ei bine SuperNova e clar, nu mai pot sa o vand si atunci de unde fac rost de bani ca un Logan e undeva la 55oo parca nu?? Eu daca nu imi vand Pobeda canci money. Aceasta taxa a lovit exact categoria de mijolc a masinilor mai ales cele romanesti DSN/SLZ la care timbrul e egal sau 3/4 din valoarea masinii
marian_turbo
QUOTE(Tzutzi @ 4 Feb 2013, 10:34)
Marian unde ai facut calculul cu 1350 de ron? Daca loganul este 1.4 euro 3 din 2005, mie imi da 1496 euro.
*


salut si scuze de intarziere
nu eu am facut calculul......
ci cei de la taxe si impozite [fisc]
pretenu asta al meu a cumparat masina cu 2000 euro si a vrut neaparat s-0 inmatriculeze ,, si a fost la taxe si impozite la sect.5 cu actele[ carte, talon, act v-c ] si dupa o saptamana cei de acolo i-au spus ca taxa[timbru] de mediu este de 1348 RON tinand cont ca are trecut pe carte co2 164g\km

si el facuse simulari pe site si ii dadea de fapt 921 EURO..........
ct-03-tvy
pana la urma a intrat in vigoare timbrul de mediu, sau inca e taxa din 2011?
marian_turbo
timbru de mediu a intrat in vigoare din 23 sau 24 01 2013
eugenionutz
salut baietzi eu am vandut supernova anul acesta si credeam k timbrul de mediu este deja in vigoare asa ca nu am mai facut actele q respectivul fiind un prieten bun am lasat masina pe numele meu , iar astazi am vazut la tv ca timbrul de mediu intra in vigoare dupa 15 martie , daca as vrea sa fac actele acum la masina as plati vre-o taxa de inmatriculare ca nu mai inteleg nimic .
danciusergiu84
da, vei plati taxa de poluare 2012, deoarece dupa 1 ian toate masinile sunt obligate sa o aibe platita la schimbarea dreptului de proprietate

timbru de mediu e tot o taxa de poluare, decat ca i-au gasit o forma mai legala si nu cred ca va mai putea fi combatuta in instanta, plus aduce modificari coeficientilor de calcul in felul urmator:

scaderea sumei de plata pentru non-euro, euro 1 si 2,

iar pentru euro euro 3 si 4 va creste suma de plata

la euro 5 si 6 nu se schimba nimic, adica pt euro 5 era oricum o taxa f mica si la euro 6 nu se plateste

ce surpriza mai poate apare e la diesel ca vor sa mareasca coeficienti de calcul, adica dieselu sa plateasca mai mult ca cica polueaza mai mult...

parerea mea ca astia vor omora piatza de masini second ca degeaba au ieftinit non euro, euro 1,2 ca astea nu le mai cauta aproape nimeni, in schimb la momentul de fata piata se invartea la euro 3,4 si acolo marlani au scumpit, plus ca la diesel vor scumpi si mai mult, la euro 5,6 degeaba au lasat lucrurile la fel ca astea nu prea fac parte din segmentul second

plus ca e o prostie toata faza cu fiecare masina trebuie sa aibe taxa platita la schimbare de proprietar, si criteriile de calcul sunt tot aiurea chiar mai rau pt. euro 3,4 si diesel, au modificat-o in favoarea lor, nu in favoarea consumatorilor

PS - poluarea de fapt va creste in loc sa scada ca lumea mai modesta va trage de cazane pana cad de pe roti, in schimb cei cu bani oricum isi vor putea lua masini noi cu sau fara tichete rabla, aici o alta marlanie ca de la euro 3 in sus nu se dau tichete, deci daca ai un euro 3 cu motoru varza nu-l poti remata, ori ii faci motoru sa iasa gazele, ori intepi pe careva, ori la fier vechi...

o dileala totala ce fac politicieni, mai ales aia de-au inventat asa o mare imbecilitate si apoi a acestora care nu stimuleaza scaderea poluarii ci ne calca mai tare pe gat sa aibe de unde sa plateasca procesele pierdute pt. taxa de poluare de pana acum si tichetele rabla care le cumpara tot aia de au bani de masina noua, si din cate vad eu mai mult se stimuleaza piata de auto. noi fiindca se stie ca politicieni au degetelele bagate in ea...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.