Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Mind reader
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
vi_escu
Se prinde careva cum e făcuta drăcia asta?
http://www.k-netweb.net/projects/mindreader/?lang=en
MuciX
Nu stau sa ma gandesc care e treaba, dar am observat ca e mereu caracterul din dreptul anumitor numere. Probabil e un algoritm simplu aplicat...
Vad ca sunt mereu aceleasi caractere asociate numerelor pe diagonala de la dreapta sus la stanga jos si inca vreo cateva alte numere (dar care variaza/se schimba de la o apasare la alta).
Ceva de genul orice numar ai alege, trebuie sa obtii ca rezultat unul din acele numere.
Alydor
dupa 4 clickuri da rateuri.Daca te uiti, de fiecare data se schimba la 0 simbolul, si ala care e la 0 ala apare si in casuta... tongue.gif
Din 9 in 9 se repeta caracterele. Asa ca orice ai scadea din numar ajungi la un numar divizibil cu 9. 0 Si 9 au acelasi simbol.... Mistery solved


Suma respectelor, Alydor
DragosP
Și eu care voiam să închid calculatorul, mă temeam să nu fiu posedat sălbatic...
vijelie
Nu am intelesc explicatia lui Alydor, deci profit de ocazie sa imi schimb telefonul, cum sa folosesc un aparat care imi citeste gandurile?
dizzy
Daca faci acea operatiune matematica asupra oricarui numar obtii un numar divizibil cu 9.
Toate numerele divizibile cu 9 au acelasi simbol.
Ex. 72-7-2=63 55-5-5=45 77-7-7=63 10-1=9 80-8=72

Formula este:
orice numar din aceasta problema se scrie XY.
Il putem scrie: X*10+Y
Scazand Y avem X*10
Scazand X avem 9*X deci divizibil cu 9
Alydor
up.gif


Suma respectelor, Alydor
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.